1 Sene İçinde Kaç Araba Alıp Satabilirim 2022

81

1 sene içinde kaç araba alıp satabilirim araba piyasasının canlanması ile birlikte en çok sorulan soruların başında geliyor. Siz de biliyorsunuz ki ülkemizde memur, doktor, öğretmen, berber, sanayici kısacası herkes araba piyasasındaki hareketlilik nedeni ile araba alış satış işine girdi. Hal böyle olunca da yılda kaç araç satabilirim ya da 1 yılda kaç araba alabilirim soruları da sıklıkla sorulmaya başlandı.

15 Ağustos 2020 tarihinde resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik  ile araba alım satımında çok önemli değişiklikler getirildi. Daha önce senede kaç araba alıp satabilirim sorusunun net bir cevabı yönetmelik ya da Kanun’da yer almamaktaydı. İlgili yönetmeliğin resmi gazetede yayımlanmasının ardından bir yılda kaç araba alınıp satılabilir konusundaki belirsizlik de ortadan kalkmış oldu.

Yönetmelikte 1 yıl içinde kaç araba alıp satabilirim sorusunun cevabı net olarak yer alırken önemli değişiklikler de getirildi. Yazımızın devamında hem getirilen yeni uygulamalar hem de bir kişi üzerine kaç araç alabilir ya da bir kişi yılda kaç araç alıp satabilir sorularının cevabını ayrıntılı olarak bulabilirsiniz.

Araba alım satım işlemlerinde neler değişti ?

15 Ağustos 2020 tarihli yönetmelikte değişenler ve yeni uygulamalar aşağıdaki gibi olmuştur;

 • Araba alım satımında artık elden para verme ya da EFT yapma dönemi sona erdi. Noter emanet hesapları kullanılacak alıcı parayı bu hesaba aktaracak. Arabanın satışı ile paranın transferi aynı anda gerçekleşecek. Detaylar için noter güvenli ödeme sistemi nasıl kullanılır sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
 • Kiralama yapan filo şirketleri 1 sene dolmadan arabaların satışlarını gerçekleştirmeyecek.
 • Bu işi resmi olarak yapan galeri sahipleri için galeri yetki belgesi, galeri adına satış ya da alış yapan elemanlar için de mesleki yeterlilik belgesi zorunluğu getirildi. Galeri yetki belgesi nasıl alınır sayfamızı ziyaret ederek belgeyi nasıl alabileceğiniz hakkında bilgi bulabilirsiniz.
 • Araç satışını resmi olarak yapan galerilerin satılacak araç adına en az 3 gün önce exper raporunu alması zorunlu hale getirildi. Expertiz raporu 8 yaş ya da kilometresi 160 bin üzerinde olanlar için zorunlu olmayacak.
 • Bu işi ayakta yani resmi yapmayanlar için 1 senede kaç araba alıp satabilirim sorusunun cevabı da netleşmiş oldu.

1 yılda kaç araba alıp satabilirim 2022

Gelelim asıl konumuz olan 1 kişi yılda kaç araba alıp satabilirim sorusunun cevabına. Yukarıda belirtilen yönetmelikte sınır 3 olarak belirlenmiştir. Buna göre;

 • Bir kişi kendi adına ya da vekaleten bir yıl içerisinde en fazla 3 araç satışı yapabilir.
 • Hesaplama takvim yılı esas alınarak yapılır. Yani 01 Ocak-31 Aralık tarihleri arasında kişinin kendi adına ya da vekaleten satış yaptığı araç sayısı en fazla 3 olabilir.
 • Yılda 3 araç satışından fazla satış yapılması durumunda yani yıllık araç alım satım limitinin dolması durumunda ise kişinin yapmış olduğu faaliyet direk ticari faaliyet olarak kabul edilecek ve aşağıda belirtilen cezai işlemlere tabi tutulacak.

Üzerime kaç araba alabilirim 2022

1 yılda kaç araç alıp satabilirim sorusunun cevabını yukarıda verdik. Peki satmayacağım üzerime alacağım üzerimde ya da eşimde duracak bu da ticari faaliyet sayılır mı ? Hayır tabi ki sayılmaz. Önemli olan yukarıda da belirttiğimiz gibi takvim yılı içerisinde yapılacak satışın 3’ten fazla olmaması. Eğer takvim yılında 3 araçtan fazla satış yapmazsanız aldığınız araçlar için herhangi bir takip yapılmaz ve ya cezai işlem uygulanmaz.

1 yılda 3’ten fazla araç alana inceleme nasıl yapılacak ?

Takvim yılı içerisinde yani 01 Ocak-31 Aralık tarihleri arasında kendi adınıza ya da vekaleten başkası adına satmış olduğunuz araçlarda eğer satış sayısı 3’ü geçer ise direk ticari faaliyet yapmış sayılacaksınız. Bu durumda 1 yılda 3 kez araç satışı cezası ve uygulanacak diğer cezai yaptırımlar şu şekilde olacaktır;

 • İlk araba alış tarihinden itibaren re’sen vergi kaydı açılır.
 • Vergi kaydından dolayı geriye dönük olarak eğer sigortalı çalışmıyorsanız bağkur başlatılır ve geriye dönük borç çıkartılır. Bağkur primi ne kadar sayfamızdan güncel primlere göz atabilirsiniz.
 • Noter sözleşmeleri esas alınarak araba alım satım arasındaki kar oranı esas alınarak gelir vergisi tahakkuku yapılacak ve geriye dönük faiz ile birlikte istenecek.
 • Ayrıca KDV beyannamesi verilmemesinden dolayı bildirim yapılmayan her ay için cezai işlem ve Seyyar oto alım satım vergisi uygulanacak.
 • Eğer yapan memur ise ticari faaliyet sayılacağından hakkında soruşturma başlatılacak.

Araç alım satım vergisi hesaplama

Araba alım satımında ödenecek vergi hesaplaması arabanın alış ve satışı arasındaki fark yani kar üzerinden yapılır. Örneğin 100000 TL tutarlı bir araba aldınız ve bu arabayı 110.000 TL’ye sattınız diyelim. Bu durumda aradaki 10 bin TL üzerinden vergilendirme yapılır. Varsa kira, personel ve diğer giderler düşülür ve kalan tutar üzerinden gelir vergisine göre belirlenen oranda vergi çıkartılır. En düşük gelir vergisi oranı %15’tir.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

81 Yorum
 1. Fatih

  Merhaba, 2021 yılında aldığım aracı 2022 ocak ayının ilk günlerinde sattım. 17 Ocak 2022 tarihinde bir araç aldım Nisan 2022 de sattım. Bir de 16 Eylül 2021 tarihinde aldığım ufak bi aracım vardı onu da 18 Mayıs 2022 de sattım. Şimdi bugün yani 20 Mayıs 2022 de bir araç daha aldım bu aracı 2022 yılı içerisinde satarsam bana ceza gelir mi?
  2 aracım 2021 yılında alınıp 2022 de satıldı

 2. Taner

  Merhaba
  Bu sene içersinde 3 araç alıp sattım fakat geçen sene ağustosta aldığım aracım var bide satmadığım. Bu aracı ağustostan sonra satabilir miyim eylülde ve senesi dolduğu için

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 01 Ocak itibariyle sıfırlanıyor. Yazımızda ayrıntılı anlatıldığı üzere. 2022 için satış limitinizi doldurmuşsunuz. Üzeri risktir. O riski alıp almamak size kalmıştır.

 3. emre

  merhaba;
  ben 2021 senesi içinde satın aldığım bir aracı 2022 senesi içinde satıp başka bir araç aldım. daha sonra ilk sattığım aracı ihtarname üzeride motrunda problem olduğundan geri alıp bende aldığım galeriye ihtarname çekip geri sattım. arada aldığım aracıda satmak zorunda kaldım. bu yıl içinde tekrar araç satabilir myim? aslında aynı arecı iki kez satış işlemi yapmak zorunda kaldım. yada nasıl bir yol önerir siniz?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bir sorun olacağını sanmıyorum sizin için.

 4. hakan

  merhaba ben 2020 yılında bir araç aldım ve 2022 yılında başka bir araçla takas yaptım ve üste para ödedim fakat aldıgım aracı bir gün sonra expere soktum dediğim gibi çıkmadı ve aracı geri sahibine sattım daha sonra bir araç daha aldım ve onuda sattım en son bir araç daha aldım ve onu satmadım bana ceza gelirmi acaba

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Takvim yılına göre hesaplama yapılmakta. Bir sorun olmaz.

 5. Uğur

  Merhaba ben vergi mükellefiyim şahıs şirketi olarak sene 3-4 tane sıfır ticari panelvan araç alımı yapıyorum ve bu araçlar uzun yol yaptığı İçin satmak zorunda kalıyorum ve bu araçları sattığım Kişiler şahıs değil galericidir sürekli aynı galeriye faturasını keserek sıfır aldığım fiyatın altında satışını yapıyorum ve tekrardan sıfır araç alıyorum ticari olarak
  Nasıl bi yol izlemem gerekir yılda 4 araç satışı problem olurum benim için

 6. Uğur

  Merhaba ben vergi mükellefiyim bayiden sıfır araç alıyorum işim gereği araçlar ticari araç panelvan 1 yılı doldurmadan araçları çok yol yaptığı İçin galeriye veriyorum faturasını kesiyorum tekrardan sıfır araç alıyorum yılda 3-4 araç satmış oluyorum bi yükümlülüğü varmıdır acaba nasıl bi yol izlemeliyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Faturasını kesiyorsanız sorun olacağını sanmıyorum.

 7. Süleyman

  Hocam merhabalar sıfır araclarda alım satım hakkını etkiliyormu acaba

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Tabi ki etkiler.

   1. Süleyman

    Bi satışımız motorsiklet ama araba degil iki adette araba sattık

 8. murat

  slmlar. Bir yıl için de diyelim ki 3. ve 4. aracı aracı sattık. Maliye şikayet halindemi takibe giriyor yoksa noter satışı veya banka hesap hareketliliğine göre mi maliye devreye girip vergi borcu çıkarıyor

  1. Ömer Meriç

   Genellikle şikayet üzerine oluyor Murat BEY. Re’sen araştırma çok fazla satış olduğunda yapılabilmekte.

   1. murat

    Cevap için tşkler. 3. aracı satsak bir problem olur mu acaba. Etrafımız da şikayet edecek bir kimse yok..

    1. Ömer Meriç

     Sıkıntı olup olmayacağını ben bilemem Murat BEY. Bunun garantisini de veremem. Ben sadece genel uygulamayı söylüyorum size. 3. satsanız sorun olmaz zaten. 3’ten fazla satarsanız sorun başlıyor.

     1. Burkay

      Maliyenin Müdahalesi şikayet üzerine mi oluyor yoksa direk sistemden düşüyormu önlerine ?

     2. Ömer Meriç

      Merhaba. İnceleme genellikle şikayet üzerine oluyor ama belli de olmuyor. Motorsiklet sayıda sayılır mı onu bilmiyorum.

   2. Enes

    Mrb hocam. Ben bu son 3 ayda iki araba alıp sattım. 3.cü arabamı aldım ve su anda bi komşum aracı illa bana sat diyor. Ona satarsam. 4cü aracı satmamak kaydıyla alırsam problem olurmu. Ne demem istediğimi anladınız umarım. Hocam eğer anladıysanız nasıl anladığınızı yazıp. Ve sorunun cevabini verebilirmisiniz. Teşekkür ediyorum şimdiden.

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. 3. arabayı satabilirsiniz. Zaten 3’e kadar satış hakkınız mevcut. 4. arabayı 01.01.2022 tarihi ve sonrasında satabilirsiniz.

 9. mehmet

  merhaba efendim iki sorum olacak;
  1-2019 yılında 2 araç sattım extra olarak sıfır araç almıştım hurda teşvikliydi bayi üstüme devrini verdi ama ben o arabayı hiç kimseye satmadım zaten aracıda görmedim , sadece indirimden yararlandım devlete hurdaya gitti, onu bile satmış sayılsam 3 araç yapıyor 2019 yılı için
  2-2019 yılında varsayalım 3 araç satışı yaptım 2020 yılında da 2 araç sattım, 2021 yılında hiç araç satmadım simdi elimdeki aracı satsam vergiye tabi olurmuyum ayrıca memurum çok teşekkür ediyorum şimdiden.

  1. mehmet

   evlilik nedeni derken anlamadim efendim ne demek istediniz ?

   1. Ömer Meriç

    Kusura bakmayın Mehmet bey. Bir önceki sorunun cevabını yanlışlıkla size yazmışım. Araba satış sayısı takvim yılı olarak esas alınır. 2019 ve ya 2020 yılında sattıklarınız sayıya dahil edilmez. Satabilirsiniz yani.

    1. mehmet

     estagfrullah efendim o kadar insana yazıyorsunuz ilgileniyorsunuz.

     o zaman galerici olmayan her bir bireysel kişi memur , işçi , esnaf farketmeksizin ötnek veryorum 31 aralık 2020 de 3 araç sattı, 1 ocak 2021 oldugu an 3 hakkı yenileniyor degil mi ? takvim yılından ötürü

     1. Ömer Meriç

      Tabi ki . Takvim yılı değiştiğinde yenileniyor

 10. Metehan

  Merhabalar benim yilda kac arac satis hakkimizin olduğundan haberim yoktu ve 4. Motosikletimi satmis bulundum 1 yil icerisinde motosikletler içinde ayni olay gecerlimi 4. Araci satinca direk cezami yiyoruz . Sattigim 4 motordan en fazla 5 bin tl kâr etmisimdir.
  Piyasada sifir motosiklet yok ve her aldigim motosiklette sonradan bisey cikti.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sorun olacağını sanmam. Şikayet olursa inceleme oluyor. Yoksa sıkıntı olmaz.

 11. M özcan

  Merhaba ben ticaret ile uğraşıyorum fatura kesebiliyorum sattığım araclara fatura kememe rağmen kactane satabiliyorum acaba

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sizin için bir sınır yok.

   1. Emre

    Merhabalar ben 2021 yılında mesala 3 araç attim 2022 yılına girince bu işlem sıfırlanır mi yoksa ne zaman saattiysam o zaman mı sıfırlanır
    Örn nisanda 2021 saatim 3 tane 2022 Nisan da mı bu sifirlaniyor

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. 01 Ocak tarihinde sıfırlanır. Yani 01 Ocak 2022-31 Aralık 2022 tarihleri arasında yine 3 araba satma hakkınız var.

 12. ayşe

  Kendi adıma bu sene 2 motor satışı yaptım simdi 3. motorumuda satacagım ama üzerime 3 yıldır kayıtlı adaba var arabayıda satacagım sorun olr mu ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sorun olacağını sanmam Ayşe HANIM.

 13. Levent

  2020 10 ay da araba aldım 2021 3 ay da sattım tekrar başka araç aldım onuda sattım şuan araç alıcam tekrar sıkıntı olur mu ?

 14. Nihat

  İyi günler biz 2021 yılı içinde kendi adıma 3 araç alıp sattık babamın adına 3 araç alıp sattık ve annemin adına 3 araç alıp sattık yani 9 araç sattık ve herkes bireysel olarak satış gerçekleşti kişi kendi noterde satış yaptı paralar hep satış yapan kişinin banka hesabına geçti yani 1 Hanede 9 araç alım satımı bu şeylere rağmen vergiye takılırmı?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Nihat BEY. Ben vergi müfettişi olsam takardım :). Yani bariz olarak bu evde ticari bir amaç güdüldüğü ortada. Risk almayın derim.

 15. Berkay

  Merhaba her bir bireyin 3 araba alıp satma hakkı var mı yani annem babam ve ben 3 araçtan 9 araç satabilir miyiz satışlar vekalet ile değil herkes kendi yapsa oluyor mu yoksa bir aile en fazla 3 satış mı yapabilir?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Herkes kendi adına yapacaksa evet 3 hak var. Ancak hesap ve banka hareketlerine dikkat etmenizi öneririm.

 16. Ahmet

  Araç satışında 3 cü ye mi vergi çıkıyor yoksa 3 ten sonrasına mı

  1. Ömer Meriç

   Merhaba.3 ten sonrasına çıkıyor.

 17. Sefa

  Merhaba, ben 2020 nin Kasım ayında araç sattım sonra 2 ay sonra 2021 e girdik girince de motosiklet sattım şu an Bi aracım daha var onu da satmak istiyorum sorum şu 2020 Kasım ayında satılan araç 1 yıl içinde satılan araç sınırına dahil olur mu? Yani şu an satış yapabilir miyim?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hayır hesaplama 01 Ocak tarihinden itibaren yapılır ve 01 Ocak tarihi itibariyle araç satış hakkınız sıfırlanır. Satabilirsiniz sorun olmaz.

  2. satılmiş

   merhaba kolay gelsin ben lkendim 01 ocak 5 temmuz 2021 tarihinde 2 araç sattım şu an araç almak istiyorum. ceza çıkarmı teşekkür ederim

   1. Ömer Meriç

    Merhaba. Alıp satmayaaksanız sıkıntı olmaz.

 18. Bekir

  Merhaba kendi adıma 3 tane alıp sattım bir başkasının adına vekaletle 3 tane daha alıp satsam sorun olurmu

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Vekaleten satış durumunda da siz satmış oluyorsunuz. Sıkıntı olur evet.

 19. Yilmaz ak

  Bir araç aldim ama üzerime sadece vekaletle aldim bir aylik.
  Sonra araci sattim. Sattiğim kişiye vekaleti verse aracin ilk sahibi. Benim vekalet iptal olsa.
  3 hakkim dolarmi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Satış olmuş artık. Vekaletin iptali ile alakası yok.

 20. ahmet

  iyi günler 20212 yılında kendi adıma 3 araç aldım ve sattım.eşimin adına vekaletle 3 tane daha alsam ama satışları da eşim noter de kendisi yapsa sıkıntı olurmu

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Limit olarak belirlenen sayı 3 yeni düzenlemeye göre. Birşey diyemem.

 21. onur

  şimdi bu ayın 4 ünde motor aldım sonra 5 gün sonra sattım yarım bir tane daha alcam kaç tane böyle alıp satabilirim ve 3 alıp 3 satış yaptıktan sonra alabilirmiyim vergisi varmıdır

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Son düzenlemeye göre limit satışlarda 3 olarak belirlendi. 3’ten fazla satarsanız vergiye takılabilirsiniz.

 22. Mahmut

  Merhaba 2020 yilinda 3 adet arac alip sattim 2 kisiden vekalet alip onlarin vekaletiylede 6 arac alip sattim simdi 2021 yilinda kendi adima 3 adet daha arac ala bilirmiyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hakkınız 01 Ocak 2021 tarihi itibariyle sıfırlanıyor. 2021 yılında 3 araç satabilirsiniz.

 23. Deniz

  Hocam enişte yeni yıla 1 hafta kala 4. arabayı alıp satmış. Kesin olarak tespit i yapılıyor mu?Yani gözden kaçırma durumları var mı? Yada ilerde 2 sene sonrada tespit edilirse cezai işlem uygulanabilir mi ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bu sene için bir tespit yapılmıyor. Ama 01 Ocak 2021 tarihinden itibaren daha sıkı tutacaklar işi.

 24. Sinan

  2020 yili haziran ayinda temmuz ayinda ve kasım ayında 3 adet araç sattım aldığım araçlar sorunlu çıktığı için Su an elimdeki 4. Aracimi ilk ne zaman satabilirim haziran 2021 de mi yoksa 1 ocak 2021 de mi şimdiden cevabınız için teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 01 Ocak 2021 tarihinden itibaren satabilirsiniz.

 25. Ahmet

  2017 aldığım aracı 2020 de sattım sonra 2 araç daha sattım benim bir hakkım varmı yokmu teşeklür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 2020’de 3 araç satış hakkınızı kullanmışsınız. Şu an hakkınız yok. Risk almayın.

  2. Poyraz

   Merhaba 2022 Yılında Ocak ile Mayıs ayları arasında 3 araç 3 araç satıp 3 araç aldım 4.aracı satarsam vergiye girermiyim şikayet olmaz ise vergiye girmeme olasılığım varmı dır yoksa Maliye bakanlığı Sistemden bunu kontrol ediyor mu ?Cevabınız için teşekkür ederim şimdiden

   1. Ömer Meriç

    Merhaba. Sınırı aşmış oluyorsunuz. Bu konuda bir yorum yapamam. Risk her zaman var.

    1. Poyraz

     2021 yılında Araç 5 bin lira cezası vardı bu kural hala devam ediyormu

     1. Ömer Meriç

      Ceza tutarları hakkında bilgim yok.

 26. Ömer

  Mrb 2020 yılında 3 araç satıldı 2021 de 3 araç satabilirmi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 01 Ocak 2021 tarihi ile 31 Aralık 2021 tarihleri arasında 3 araç satma hakkınız var.

 27. Furkan karadeniz

  Merhaba 2019 da aldığım aracımı 2020 de sattım.arkasindan 2 araç daha aldım sattım.4. aracı alsam satmasam sorun olur mu ?

  1. Ömer Meriç

   Merhabalar. Sıkıntı olmaz alabilirsiniz.

 28. Serkan

  2020 yılında kendi adıma 3 araç aldım 3 sattım. 1 tanede eşim bana vekalet verdi vekaletle onun adına aldım ama satarken eşim kendi satışını yaptı. Yani bu yıl 4 araba aldım 3 sattım. Vergi çıkarmı

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sıkıntı olacağını sanmam ama siz yine de bu yıl bitene kadar başka araç satmayın.

 29. vedat bedir

  merhaba 2020 mart ilk aracımj aldım yıl icerisinde 3 arac aldım sattım 4cü aracı aldım satmadım bu aracı ne zaman satarsam cezaya düşmem tarih ay gün önemlimi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 01 Ocak 2021 tarihinden sonra satmanızı öneririm.

 30. Sonerege

  Bir yıl için de 4 araç sattım ama alıp sattığım miktar da kâr yapmadım. Zarar ettim yinede vergi cikarmi

  1. Ömer Meriç

   Çıkar demek yanlış olur. Ama sınır 3. Kar edip etmediğiniz önemli değil. Sınırı aşıp aşmadığınız önemli.

 31. Samet

  diyelim 3 araba sattim 4 uncuyude vekalet verdim baska biri satti peki ben ceza yermiyim bu durumda

  1. Ömer Meriç

   Evet. Araç sizin sonuçta ve satılmış olacak. Sıkıntı olabilir yani.

 32. RAMİZ BALKAN

  selam.. 28.01.2020 de nakit ihtiyacından aracımı sattım. 51000 TL. 2004 320 D BMW.. BÜGÜNE KADAR YANİ 30.11.220. 2 ARAC DAHA ALDIM SATTIM.. 4ÜNCÜ ARACI ALSAM ..SATMAMAK KAYDI İLE BU YILSONUNA KADAR . VERGİ BORCU OLURMU..?? TŞK.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Alıp satmazsanız sıkıntı olmaz.

 33. Hasan

  Merhaba.Ben 2016 da aldığım aracı bu yıl sattım ardından 2 araç alıp sattım şu anda bir araç daha aldım bunuda satarsam 4 satış mı yapmış olurum yoksa 2016 da aldığım sayılmadan 3 satış mı yapmış olurum

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bu yıl içerisindeki satış sayısı önemli. Evet şimdi satmanız durumunda 4 olacak.