1 Sene İçinde Kaç Araba Alıp Satabilirim 2020

0

1 sene içinde kaç araba alıp satabilirim araba piyasasının canlanması ile birlikte en çok sorulan soruların başında geliyor. Siz de biliyorsunuz ki ülkemizde memur, doktor, öğretmen, berber, sanayici kısacası herkes araba piyasasındaki hareketlilik nedeni ile araba alış satış işine girdi. Hal böyle olunca da yılda kaç araç satabilirim ya da 1 yılda kaç araba alabilirim soruları da sıklıkla sorulmaya başlandı.

15 Ağustos 2020 tarihinde resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik  ile araba alım satımında çok önemli değişiklikler getirildi. Daha önce senede kaç araba alıp satabilirim sorusunun net bir cevabı yönetmelik ya da Kanun’da yer almamaktaydı. İlgili yönetmeliğin resmi gazetede yayımlanmasının ardından bir yılda kaç araba alınıp satılabilir konusundaki belirsizlik de ortadan kalkmış oldu.

Yönetmelikte 1 yıl içinde kaç araba alıp satabilirim sorusunun cevabı net olarak yer alırken önemli değişiklikler de getirildi. Yazımızın devamında hem getirilen yeni uygulamalar hem de bir kişi üzerine kaç araç alabilir ya da bir kişi yılda kaç araç alıp satabilir sorularının cevabını ayrıntılı olarak bulabilirsiniz.

Araba alım satım işlemlerinde neler değişti ?

15 Ağustos 2020 tarihli yönetmelikte değişenler ve yeni uygulamalar aşağıdaki gibi olmuştur;

 • Araba alım satımında artık elden para verme ya da EFT yapma dönemi sona erdi. Noter emanet hesapları kullanılacak alıcı parayı bu hesaba aktaracak. Arabanın satışı ile paranın transferi aynı anda gerçekleşecek. Detaylar için noter güvenli ödeme sistemi nasıl kullanılır sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
 • Kiralama yapan filo şirketleri 1 sene dolmadan arabaların satışlarını gerçekleştirmeyecek.
 • Bu işi resmi olarak yapan galeri sahipleri için galeri yetki belgesi, galeri adına satış ya da alış yapan elemanlar için de mesleki yeterlilik belgesi zorunluğu getirildi. Galeri yetki belgesi nasıl alınır sayfamızı ziyaret ederek belgeyi nasıl alabileceğiniz hakkında bilgi bulabilirsiniz.
 • Araç satışını resmi olarak yapan galerilerin satılacak araç adına en az 3 gün önce exper raporunu alması zorunlu hale getirildi. Expertiz raporu 8 yaş ya da kilometresi 160 bin üzerinde olanlar için zorunlu olmayacak.
 • Bu işi ayakta yani resmi yapmayanlar için 1 senede kaç araba alıp satabilirim sorusunun cevabı da netleşmiş oldu.

1 yılda kaç araba alıp satabilirim 2020

Gelelim asıl konumuz olan 1 kişi yılda kaç araba alıp satabilirim sorusunun cevabına. Yukarıda belirtilen yönetmelikte sınır 3 olarak belirlenmiştir. Buna göre;

 • Bir kişi kendi adına ya da vekaleten bir yıl içerisinde en fazla 3 araç satışı yapabilir.
 • Hesaplama takvim yılı esas alınarak yapılır. Yani 01 Ocak-31 Aralık tarihleri arasında kişinin kendi adına ya da vekaleten satış yaptığı araç sayısı en fazla 3 olabilir.
 • Yılda 3 araç satışından fazla satış yapılması durumunda yani yıllık araç alım satım limitinin dolması durumunda ise kişinin yapmış olduğu faaliyet direk ticari faaliyet olarak kabul edilecek ve aşağıda belirtilen cezai işlemlere tabi tutulacak.

Üzerime kaç araba alabilirim 2020

1 yılda kaç araç alıp satabilirim sorusunun cevabını yukarıda verdik. Peki satmayacağım üzerime alacağım üzerimde ya da eşimde duracak bu da ticari faaliyet sayılır mı ? Hayır tabi ki sayılmaz. Önemli olan yukarıda da belirttiğimiz gibi takvim yılı içerisinde yapılacak satışın 3’ten fazla olmaması. Eğer takvim yılında 3 araçtan fazla satış yapmazsanız aldığınız araçlar için herhangi bir takip yapılmaz ve ya cezai işlem uygulanmaz.

1 yılda 3’ten fazla araç alana inceleme nasıl yapılacak ?

Takvim yılı içerisinde yani 01 Ocak-31 Aralık tarihleri arasında kendi adınıza ya da vekaleten başkası adına satmış olduğunuz araçlarda eğer satış sayısı 3’ü geçer ise direk ticari faaliyet yapmış sayılacaksınız. Bu durumda 1 yılda 3 kez araç satışı cezası ve uygulanacak diğer cezai yaptırımlar şu şekilde olacaktır;

 • İlk araba alış tarihinden itibaren re’sen vergi kaydı açılır.
 • Vergi kaydından dolayı geriye dönük olarak eğer sigortalı çalışmıyorsanız bağkur başlatılır ve geriye dönük borç çıkartılır. Bağkur primi ne kadar sayfamızdan güncel primlere göz atabilirsiniz.
 • Noter sözleşmeleri esas alınarak araba alım satım arasındaki kar oranı esas alınarak gelir vergisi tahakkuku yapılacak ve geriye dönük faiz ile birlikte istenecek.
 • Ayrıca KDV beyannamesi verilmemesinden dolayı bildirim yapılmayan her ay için cezai işlem ve Seyyar oto alım satım vergisi uygulanacak.
 • Eğer yapan memur ise ticari faaliyet sayılacağından hakkında soruşturma başlatılacak.

Araç alım satım vergisi hesaplama

Araba alım satımında ödenecek vergi hesaplaması arabanın alış ve satışı arasındaki fark yani kar üzerinden yapılır. Örneğin 100000 TL tutarlı bir araba aldınız ve bu arabayı 110.000 TL’ye sattınız diyelim. Bu durumda aradaki 10 bin TL üzerinden vergilendirme yapılır. Varsa kira, personel ve diğer giderler düşülür ve kalan tutar üzerinden gelir vergisine göre belirlenen oranda vergi çıkartılır. En düşük gelir vergisi oranı %15’tir.

Yıl içinde kaç araç alınıp satılabilir konusundaki sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.