1000 Lira Sosyal Yardım Şartları, Nasıl Alınır ?

3

1000 lira sosyal yardım müjdesi Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Sayın Zehra Zümrüt SELÇUK tarafından verildi. Koronavirüs tedbirleri kapsamında Hükümetimiz önemli adımlar atmaya devam ediyor. Son olarak Bakan Zehra Zümrüt SELÇUK ihtiyacı olan ailelere sosyal yardım ödemesine ilave olarak 1000 lira daha yardım yapılacağı müjdesini verdi.

Tabi müjdeli haberin ardından en çok merak edilen konu bu yardımın kime hangi şartlarda ödeneceği ? Biz de bu yazımızda Koronavirüs tedbirleri kapsamında verilecek olan 1000 liralık yardımdan kimlerin yararlanabileceği, yardımın nasıl ve nereden alınacağı ve ne zaman ödeneceği konularında ayrıntılı bilgi vereceğiz.

Sosyal yardım alma şartları

Sosyal yardım alınabilmesi için aranan genel şartların sağlanması gerekmektedir;

 • Gelir testi başvurusu sonucunda hane halkı kişi başı ortalama gelirinin net asgari ücretin 1/3’ünün altında olması gerekiyor. Asgari ücretin netinin 1/3’ünü öğrenmek için https://sgkbilgisi.com/g0-asgari-ucretin-1-3ne-kadar-anlami-nedir/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
 • Sigortalı çalışmıyor olmak,
 • Aktif bağkurlu olmak,
 • Kendi sigortalığından ya da bakmakla yükümlü kişi olarak sağlıktan yararlanmıyor olmak,
 • Emekli olmamak ya da SGK’dan gelir almıyor olmak gerekmekte.

1000 lira sosyal yardım kimlere verilecek ?

Şartlar ve kime verileceği netleşti. Hali hazırda sosyal yardım alanların kapsamda olacak. Sosyal yardım alan 2 milyon haneye 1000 lira ödeme yapılacak. düşünüyoruz. Peki kim bu ihtiyaç sahibi ya da muhtaç aileler ?

Bildiğiniz gibi muhtaçlık kriteri asgari ücret esas alınarak belirlenmektedir. Gelir testi sonucunda hane halkı ortalama geliri net asgari ücretin 1/3’ü altında olanlar Kanunen muhtaç sayılmakta ve bu kişilere sosyal yardım ödenmektedir. Hali hazırda bu kapsamda binlerce kişi Sosyal yardımlardan yararlanmaktadır.

Gelir testi başvurusunun nereye ve nasıl yapılacağı konusunda detayları https://sgkbilgisi.com/gelir-testi-nedir-basvuru-nereye-yapilir/ sayfamızda bulabilirsiniz.

Bu yardım mevcut durumda sosyal yardım alanlara yani engelli aylığı, 65 yaş maaşı, 2022 maaşı gibi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarından yardım alanlara ödenecek.

1000 lira sosyal yardım başvurusu

Hali hazırda gelir testi yapılmış ve muhtaç olduğu belirlenmiş kişilere ödeme yapılacağından başvuru şartı aranmadan  kişiler adına ödemeler otomatik olarak yapılacak. Yani sosyal yardım alıyorsanız ayrıca bir başvuru yapma şartı aranmadan ödemeler otomatik olarak ödenecek.

1000 lira sosyal yardım ne zaman ödenecek ?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Sayın Zehra Zümrüt SELÇUK yapmış olduğu açıklamada tedbirler kapsamında 2 milyar liralık destek ödemelerinin 2020/Mart ayı sonunda tamamlanacağını duyurdu. Dolayısıyla 1000 liralık yardımlar Mart ayı sonu itibariyle tüm hak sahiplerine ödenmesini bekliyoruz.

1000 lira sosyal yardım nereden alınacak ?

Ödemeler diğer tüm sosyal yardımlarda olduğu gibi bu yardımda da ihtiyaç sahibi kişiler adına PTT’ye gönderilecektir. PTT’ye gönderilen ödemeler herhangi bir PTT’den alınabilecektir.Tedbirler kapsamında evden ödenmesi imkanı da sağlanabilir.

1000 lira sosyal yardım sorgulama

Sosyal yardımı ödemesi yapılıp yapılmadığını bu ödemeyi almaya hak kazanıp kazanmadığınızı Nisan ayı başı itibariyle e-devlet üzerinden e devlet şifreniz ile giriş yaparak https://www.turkiye.gov.tr/aile-bakanligi-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama sayfasından sorgulayabilirsiniz.

Sosyal yardım hakkındaki sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

3 Yorum
 1. Melek

  Sosyal yardım almak istiyorum

 2. şefik

  Bin tl lik sosyal yardım hakkı kazandığımız muhtarık tarafından bize bildirildi sevindik muhtara gittik ptt şubesine yönlendirildik orayada gittik elimize bir kart verildi ödemenin kartın içinde olduğu söylendi şifre cep tel. mumaramıza geldi girdik BİR BAKTIK PTT KARTIMIZIN İÇİNDE SADECE 90 TL VAR açıklaması varmı herkez 100 tl çekip gitti bizim gibi 15 20 gariban avcunu yaladı açıklaması var mı ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sosyal Yardımlaşmadan bilgi almanızı öneririm. Bilgi sahibi değilim maalesef bu konuda.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.