1000 TL Yardım Başvuru, Sorgulama, Şartları

7

1000 TL Yardım Başvuruları başladı. 2. ve 3. faz pandemi sosyal destek ön başvuruları e-devlet üzerinden başladı.  Daha önce ödemesi yapılan 1000 liralık sosyal yardımın 2. ve 3. kısım ödemeleri için ön başvurular e-devlet üzerinden yapılmakta. Toplamda 2.3 milyon haneye daha bu yardım ödenecek.

Bu yazımızda 1000 liralık yardımdan kimlerin yararlanabileceği, yardımın nasıl ve nereden alınacağı ve ne zaman ödeneceği ile başvuruların nasıl yapılacağı konularında ayrıntılı bilgi vereceğiz.

1000 tl yardım şartları

Sosyal yardım alınabilmesi için aranan genel şartların sağlanması gerekmektedir;

 • Gelir testi başvurusu sonucunda hane halkı kişi başı ortalama gelirinin net asgari ücretin 1/3’ünün altında olması gerekiyor. Asgari ücretin netinin 1/3’ünü öğrenmek için https://sgkbilgisi.com/g0-asgari-ucretin-1-3ne-kadar-anlami-nedir/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
 • Sigortalı çalışmıyor olmak,
 • Aktif bağkurlu olmak,
 • Kendi sigortalığından ya da bakmakla yükümlü kişi olarak sağlıktan yararlanmıyor olmak,
 • Emekli olmamak ya da SGK’dan gelir almıyor olmak gerekmekte.

İlk kısım ödemelerinde yukarıda belirtilen şartlar aranmış ve mevcut durumda sosyal yardım alanlara ödemeleri yapılmıştı. 2. ve 3. fazda ise yardımlar için ön başvuru şartı aranacak ve yardım başvurusu yapan kişilerin daha önce muhtaçlık kriterini sağlamış ve Vakıf ya da derneklerden yardım almış olması şartı aranacak. E-devlet üzerinden ön başvuru yapan ve şartları sağlayanlara bu yardım ödenecek.

Sosyal yardım 1000 tl kimlere ödenecek ?

İlk ödemelerde mevcut durumda sosyal yardım alanlara ödemeleri başvuru şartı aranmadan yapılmıştı. 2. ve 3. faz ödemeleri yani sırada yardım yapılacak 2.3 milyon hanede aranacak şart yine muhtaçlık kriteri ve buna ilave olarak daha önce dernek ya da vakıflardan sosyal yardım almış olmak. Tabi öncekinde olduğu gibi yardımlar otomatik ödenmeyecek. E-devlet üzerinden ön başvuru alınacak. Başvuruyu nasıl yapabileceğiniz aşağıda anlatılmıştır.

Bildiğiniz gibi muhtaçlık kriteri asgari ücret esas alınarak belirlenmektedir. Gelir testi sonucunda hane halkı ortalama geliri net asgari ücretin 1/3’ü altında olanlar Kanunen muhtaç sayılmakta ve bu kişilere sosyal yardım ödenmektedir. Hali hazırda bu kapsamda binlerce kişi Sosyal yardımlardan yararlanmaktadır.

Gelir testi başvurusunun nereye ve nasıl yapılacağı konusunda detayları https://sgkbilgisi.com/gelir-testi-nedir-basvuru-nereye-yapilir/ sayfamızda bulabilirsiniz.

1000 tl yardım başvurusu

İlk yapılan ödemeler hali hazırda gelir testi yapılmış ve muhtaç olduğu belirlenmiş kişilere yapılmıştı.Kişiler adına ödemeler otomatik olarak yapılmış ve kişiler 1000 liralık ödemelerini almışlardı. Şimdi ise 2. ve 3. faz ödemeler için başvurular e-devlet üzerinden yapılacak. 1000 tl sosyal yardım parası başvurusunu e-devlet üzerinden yapmak için aşağıdaki adımları takip ediniz

1000 tl yardım başvurusu nasıl yapılır ?

 • Öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/acshb-pandemi-sosyal-destek-on-basvurusu sayfasından e-devlet şifreniz ile giriş yapın. E-devlet şifreniz yoksa mobil ve ya internet bankacılığı üzerinden de e-devlete giriş yapabilir buna da imkan yoksa en yakın PTT şubesinden şifre alabilirsiniz.
 • Sayfaya giriş yaparak başvuru işlemlerini tamamlayabilirsiniz.

Online başvuruda yaşanabilecek yoğunluğun, hizmete erişime engel olmasını önlemek için Başvurular TC son numarasına göre aşağıda belirtilen tarihlerde yapılacaktır. TC Kimlik Numarasının son hanesi;

 • 0 olan vatandaşların Pazartesi ( 20.04.2020),
 • 2 olan vatandaşların Salı ( 21.04.2020),
 • 4 olan vatandaşların Çarşamba ( 22.04.2020),
 • 6 olan vatandaşların Perşembe ( 23.04.2020),
 • 8 olan vatandaşların Cuma ( 24.04.2020).

1000 lira sosyal yardım ne zaman ödenecek ?

E-devlet üzerinden ön başvuru yapanlar ödeme şartlarını sağlamaları durumunda ödemeler evden ödenecek. Başvuruya istinaden ödeme hakkınız olup olmadığını aşağıda belirtilen menü üzerinden sorgulayabilirsiniz.

1000 lira sosyal yardım nereden alınacak ?

Ödemeler diğer tüm sosyal yardımlarda olduğu gibi bu yardımda da ihtiyaç sahibi kişiler adına PTT’ye gönderilecektir. Ödemeler koronavirüs tedbirleri kapsamında kişilere evde ödenecek. Yani ödemeleri almak için PTT şubelerine gitmeniz gerekmeyecek.

1000 tl sosyal yardım parası sorgulama

Sosyal yardımı ödemesi yapılıp yapılmadığını bu ödemeyi almaya hak kazanıp kazanmadığınızı e-devletten sorgulayabilirsiniz. 1000 tl yardım sorgulama e devlet şifreniz ile giriş yaparak https://www.turkiye.gov.tr/aile-bakanligi-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama sayfasından sorgulayabilirsiniz.

Sosyal yardım hakkındaki sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz. 

7 Yorum
 1. Doğukan Berk Işık

  Efendım ben başvurdum baya oldu e devlette ıslem devam edıyor seklınde yazıyor ama nerden bakabılıyoruyu onaylanıp onaylanmadığına

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İsterseniz bağlı olduğunuz Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına bir sorun.

 2. KIVANÇ

  Merhaba şehit aileleri bu yardımdan yararlanabilir mi ?

  1. Ömer Meriç

   Mevcut durumda sosyal yardım alanlara ödeniyor. Şehit ya da gazi yakınlarına ödenmiyor.

 3. şefik

  Bin tl lik sosyal yardım hakkı kazandığımız muhtarık tarafından bize bildirildi sevindik muhtara gittik ptt şubesine yönlendirildik orayada gittik elimize bir kart verildi ödemenin kartın içinde olduğu söylendi şifre cep tel. mumaramıza geldi girdik BİR BAKTIK PTT KARTIMIZIN İÇİNDE SADECE 90 TL VAR açıklaması varmı herkez 100 tl çekip gitti bizim gibi 15 20 gariban avcunu yaladı açıklaması var mı ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sosyal Yardımlaşmadan bilgi almanızı öneririm. Bilgi sahibi değilim maalesef bu konuda.

 4. Melek

  Sosyal yardım almak istiyorum

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.