15510 Sayılı Teşvik Nedir, Şartları, Nasıl Yararlanılır?

15510 sayılı teşvik EYT düzenlemesi ile işverene sağlanan yeni bir sigorta prim teşviki. Bildiğiniz gibi 03 Mart 2023 tarihinde yayınlanan EYT düzenlemesinden önce emekli olduktan sonra sosyal güvenlik destekleme primine tabi çalışan emekliler için işverenler prim teşvikinden yararlanamıyordu. Emekli olunca işten çıkarmaların önüne geçilmesi ve işverene de destek sağlanması amacı ile artık SGDP kapsamında çalışan emekliler için de işverenler 5510 Sayılı Kanun kapsamında 5 puanlık indirimden yararlanabilecekler. Daha önce emekli çalışan 5 puanlık prim desteği başlıklı içeriğimizde konu hakkında bilgi vermiştim. Bu içerikte 15510 Sayılı teşvik hakkında kafanıza takılan diğer tüm sorularınızın cevabını da bulabileceksiniz.

15510 teşvik şartları

03 Mart 2023 tarihinde resmi gazetede yayınlanan 7438 Sayılı Yasa’da yer alan teşvik düzenlemesi için şartlar şu şekildedir;

 • Çalışanın “08-Emeklilik” kodu ile çıkışının verilmesi,
 • Çıkış tarihinden itibaren 30 gün içerisinde sosyal güvenlik destekleme primine tabi çalışanlar olarak aynı işyerinde tekrar sigortalı işe giriş bildirgelerinin verilmesi,
 • Teşvik tanımlamasının yapılarak 15510 Sayılı Kanun numarası ile bildirgenin gönderilmesi,
 • İşverenin geçmiş döneme ait borçlarının olmaması, varsa yapılandırılmış/taksitlendirilmiş olması ve düzenli ödeniyor olması gerekiyor.
 • Diğer hükümler için SGK 2023/19 Sayılı Genelgesine göz atabilirsiniz.

15510 Teşvik tanımlama

Teşvikten yararlanabilmek için işçinin çıkışının “08-Emeklilik ve Toptan Ödeme” SGK işten çıkış kodu ile verilmiş olması ve işten çıkış tarihinden itibaren 30 gün içerisinde aynı işyerinde işe alınmış olması gerekmektedir. Bu şart sağlanıyorsa SGK işveren sisteminden aşağıdaki adımları takip ederek tanımlama yapmanız gerekiyor.

 • Öncelikle SGK işveren sistemine buradan giriş yapınız: SGK işveren sistemi girişi.
 • Sisteme girdikten sonra “Teşvikten Yararlanacak Sigortalı Tanımlama” bölümüne girin.
 • Burada yer alan “15510- Sosyal Güvenlik Destek Primi İndirimi” kısmından şartları sağlayan sigortalıları göreceksiniz.
 • Sistem işten çıkış kodu ve 30 gün şartını kendisi kontrol edecek ve şartları sağlayan sigortalıları listeleyecektir.
 • Siz seçim yaparak sigortalıyı tanımlayacaksınız.
 • Tanımlama yaptıktan sonra artık beyannameyi “15510 Sayılı Kanun” numarası seçerek gönderebilirsiniz.

15510 SGK teşviki hesaplama

Bildiğiniz üzere emekli çalışanlar için işveren tarafından brüt kazanç üzerinden %32 oranında prim ödenmektedir. 5 puanlık indirimle prim ödeme oranı brüt ücret üzerinden %27 olarak hesaplanacaktır. Aşağıda asgari ücret üzerinden emekli bir çalışan için işverenin 15510 sayılı teşvik kapsamında alabileceği indirim ve aylık ödeyeceği prim tutarı hesap edilmiştir.

İndirimsiz SGDP prim tutarı3.202,56 TL
15510 SGK Teşvikli SGDP Primi2.702,16 TL
5 Puanlık indimle asgari ücret üzerinden
15510 indirimi
500 TL
5/5 - (1 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“15510 Sayılı Teşvik Nedir, Şartları, Nasıl Yararlanılır?” üzerine 10 yorum
 1. EYT KAPSAMINDA ELEMANIMIZ IN ÇIKIŞINI YAPTIK AMA EMEKLİLİĞİNİN ONAYLANMASI SÜRESİ 1 AYI GEÇTİ VE 40. GÜN EMEKLİ OLDU VE 15510 KAPSAMINDA VEREMEDİK NE YAPMAMIZ GEREKİYOR. NORMAL EMEKLİ OLARAK ÇALIŞTIRSAK 5 PUANLIK İNDİRİMDEN FAYDALANAMIYORUZ BİR YOLU VARMI

  Yanıtla
  • Merhaba. Onu düzeltebilirsiniz. Aylık başlama tarihinden itibaren 30 günlük süre içinde işe giriş bildirgesi verdiyseniz 15510 sayılı teşvikten yararlanabilirsiniz. Bağlı olduğunuz SGK ile görüşün düzeltsinler.

   Yanıtla
 2. Merhaba,

  EYT ile emekli olan ARGE çalışanlarının Bordroya yansıyacak teşvik kodu ARGE (5746) mu? 15510 (EYT) mi olmalı?

  Teşekkür ederim

  Yanıtla
 3. Merhaba, Eyt kapsamında 8 kodu ile çıkış yapılıp 30 gün içerisinde giriş yapıldı fakta SGK yoğunluğundan dolayı emekli aylığı daha bağlanmadı bu durumda teşvikten yararlanabilir miyiz

  Yanıtla
 4. Merhabalar, tüm şartları sağlayan personelimiz için teşvik tanımlaması yapacağız ancak sistem “Teşvikten Yararlanamazsınız!!!” uyarısı vermekte. Nasıl bir yol izlemeliyiz?

  Yanıtla
 5. Merhabalar, 06.03.2023 te eyt başvuru için çıkış yapıldı ama halen tekrar girişimiz olmadı 30 gün içinde giriş olmalı teşvikten faydalanması için şirketin dimi peki nisan mayıs gibi tekrar sigorta giriş olursa teşvikten yararlanma olurmu çalıştığım şirketin

  Yanıtla
Yorum yapın