18 Yaşını Dolduranların Sağlık Güvencesi 2019

18 yaşını tamamlayan kız/erkek çocukların anne/babanın sağlık güvencesinden yararlanabilmesi kanunen belli şartlara bağlanmıştır. 18 yaş üstü sigorta yararlanma konusunda aslında istisnasi durumlar çoktur fakat çoğu zaman ebeveynler tarafından bu bilinememekte ve gerek olmadığı halde GSS kapsamında prim ödenmektedir. Peki 18 yaşını dolduranların sağlık güvencesi nasıl oluyor, anne/babanın sigortasından yararlanma yaşı en fazla kaçtır ? 18 yaşından sonra sigortadan yararlanma, ssk babadan yararlanma yaşı 2019 v.s konularında merak ettiğiniz tüm sorularınızın cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Anne/babanın sağlık sigortasından yararlanma 2019

Normal şartlar altında 18 yaşını bitiren kız/erkek çocuklarının anne ya da babalarının aktif güvencelerinden yararlanma hakları yoktur. Ancak yukarıda da belirttiğimiz 18 yaşını geçince sigorta durumunun bazı istisnaları vardır. Bunu ayrı başlıklar altında ele alalım.

18 yaşını dolduran öğrencilerin sağlık güvencesi

18 yaşını dolduran öğrenci sgk kapsamında anne/babasından yararlanabilir. Lisede okuyanlar 20 yaşını tamamladığı süreye, üniversitede okuyanlar ise 25 yaşını tamamladığı süreye kadar anne/babasından yararlanabilir. Tabi burada asıl şart anne ya da babanın sağlıktan yararlanma hakkının olması.

Liseden mezun olanların 18 yaşını tamamladıktan sonra da sağlıktan yararlanma hakkı var. Lise mezuniyet tarihinden itibaren 2 yıl süreyle daha bu kişiler anne ya da babalarının güvencelerinden yararlanabilir. Tabi 2 yıllık süre hiçbir şekilde 20 yaşın tamamlandığı tarihi geçemez. En fazla 20 yaşın tamamlandığı tarihe kadar açılabilir.

Aynı şekilde üniversiteden mezun olanlar da mezuniyet tarihinden itibaren 2 yıl daha anne/babasından yararlanabilir. 2 yıllık yararlanma süresi 25 yaşın dolduğu tarihi geçemez.

Anne/babanın güvencesi yoksa bile yukarıda belirtilen lise/ünicersiteden mezun olan kişilerin GSS yeşil kart sigortası kapsamında prim ödemeden sağlıktan yararlanma hakları var. Sakın gidip de ücretli GSS açtırmayın. SGK’ya başvurarak 2 yıl süresi sigortadan yararlanma hakkınızı kullanmak istediğinizi iletin.

Okuyaman kız çocuğunun 18 yaşından sonra babanın sigortasından yararlanma durumu

Okuyaman kız çocuğunun 18 yaş sigortadan yararlanma konusunda bazı istisnai durumlar mevcut. Buna göre anne ya da babanın 2008/Ekim öncesi sigorta, bağkur v.s. yoksa kız çocuğu 18 yaşını tamamladıktan sonra yukarıda belirtildiği gibi öğrencilik durumu göz önünde tutularak sigortadan yararlanır. Eğer öğrencilik de yoksa 18 yaş bitince sağlık da biter.

Ancak anne/babanın 2008/Ekim öncesinde sigortası varsa kız çocuğu 18 yaşını tamamladıktan sonra evlenene kadar sigortadan yararlanabilir.

Erkek çocuğu kaç yaşına kadar sağlıktan yararlanır 2019

Normal şartlarda 18 yaşını dolduran erkek çocuğun sağlık yardımı kapanmakta. 18 yaşından sonra lisede okuyorsa 20 yaşına kadar, üniversitede okuyorsa 25 yaşına kadar yararlanır. Ayrıca lise ve üniversite mezuniyet tarihlerinden itibaren yukarıda anlatılan hükümler çerçevesinde iki yıl süre ile daha yararlanma hakları var.

Emekli sandığı kapsamındaki devlet memurlarından 2008/Ekim ayından önce memuriyete atananların erkek çocukları baba sigortasından yararlanma yaşı 25’tir. 25 yaşına kadar okuma şartı aranmadan da yararlanabilirler.

Malul/engelli çocuk babanın sigortasından yararlanma yaşı 2019

En az %60 ve üzeri engel/malulluk raporu olan çocuklar 18 yaşını tamamlasa bile anne/babası üzerinden sigortadan yararlanabilir. Tabi bunun için SGK’ya bazı evraklar ile başvuru yapmanız gerekmektedir. Başvuruda takip etmeniz gereken yol ve gerekli evraklar konusunda malul çocuğun sigortadan yararlanma şartları başlıklı yazımızda bilgi bulabilirsiniz.

Anne/baba sigortasından yararlanma yaşı 2019 konusundaki sorularınızı Yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Yorumlar (2)
Yorum Ekle
  • Volkan

    Merhaba, 18 yaşıma kadar yetim aylığı alıyordum 18 yaşından sonra bu aylık annemin üzerine geçti. Şuan üniversite son sınıf öğrencisiyim ama gss borcum çıktı. Bağlı bulunduğum sgk ya bu durumu izah ettiğimde öğrenciliğimin bu durumu etkilemediğini üniversiteye başlayınca yetim aylığı için tekrardan hak talep etmem gerektiği söylendi. Bu bilgi daha önce verilseydi gerekli adımları atabilirdim. Şu aşamadan sonra nasıl bir yol izlemeliyim gss borcumun silinmesi için?

    • Ömer Meriç

      Merhaba. Eğer sgk tarafından size gss borcu ile ilgili herhangi bir tebliğ yapılmadı ise gelir testine başvurun. Gelir sonucu g0 yani yeşil kart çıkar ise tescil tarihinden itibaren tescil yeşil kart olarak güncellenir ve borç silinir.