2019 Şubat SGK Bildirgesi Nasıl Verilir?

0

2019 Şubat ayına ilişkin çalışanların aylık prim ve hizmet belgelerinin 25 Mart 2019 Pazartesi gününe kadar e bildirge sisteminden bildirilmesi gerekmekte. Ancak Şubat ayı 28 çektiğinden 2019 şubat ayında Sosyal Güvenlik Güvenlik Kurumu’na çalışanın hizmeti kaç gün üzerinden bildirilecek, ay içerisinde eksik günle eksik çalışanların hizmeti kaç gün olarak verilmeli gibi sorular sıklıkla sorulmakta.

Şubat 2019 SGK hizmeti kaç gün bildirilmeli ?

5510 Sayılı Sosyal Güvenlik Kurumu Kanunu’na göre ay 30 gün yıl ise 360 gündür. Ay içerisinde tam çalışan sigortalıların hizmetleri 30 günden az bildirilemez. Yani Şubatta herhangi bir devamsızlığı olmayan bir çalışanın ssk hizmetinin 30 tam gün olması gerekir. Bu 31 çeken aylar için de geçerlidir. Yani ay 31 çekse bile tam çalışan sigortalı için hizmet 30 gün olarak bildirilir.

Şubat 2019 SGK eksik gün bildirim işlemleri nasıl yapılacak ?

2018 yılında yapılan düzenleme ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na eksik gün bildirim zorunluluğu kaldırıldı. Ay içerisinde 30 günden az çalışan sigortalıları aylık prim ve hizmet belgesinde eksik gün sebebi ile bildirmeniz yeterli olacaktır. Ayrıca Ek10 formu ile SGK!ya bildirmenize gerek kalmadı.

Gelelim 2019 Şubat ayında eksik çalışan, ay içerisinde işe giren ya da ay içerisinde işten ayrılan bir sigortalının 4a prim gün sayısının nasıl hesaplanacağına. Bu konunun daha anlaşılır olabilmesi için hem ayrı başlıklarda anlatayım hem de örneklerle destekleyim.

Ay içerisinde işe girenler için Şubat ayı SGK bildirim işlemleri

Eğer sigortalı ayın başında işe girdiyse ve ayın tamamında çalıştıysa bu durumda hizmeti 30 gün olarak bildirmeniz gerekiyor.

Örnek: 01 Şubat 2019 tarihinde işe giren ve Şubat’ın tamamında eksiksiz çalışan Ali için ssk hizmeti 30 gün olarak verilir.

Eğer çalışan aybaşından sonraki bir dönemde işe girdiyse bu durumda ayın geri kalan günleri için parmak hesabı yaparak ssk hizmetini bildirmeniz gerekir.

Örnek: Ali 13 Şubat 2019 tarihinde işe girmiş ve sonrasında tam çalışmıştır. Bu durumda 13 Şubat’tan (dahil) sonra kaç gün varsa tamamı için ssk hizmeti bildirmeniz gerekir. Bu durumda hizmetin 16 gün olarak bildirilmesi gerekir.

Eğer çalışan ay içerisinde işe girip yine ay içerisinde ayrıldıysa bu durumda çalıştığı gün sayısı kadar bildirim yapmalısınız.

Örnek: Ali 17 Şubat 2019 tarihinde işe girmiş ve 23 Şubat 2019 tarihinde ayrılmış olsun. Bu durumda hizmet 7 gün olarak bildirilmeli.

Ay içerisinde işten ayrılanların Şubat ayı SGK bildirim işlemleri

Eğer çalışan ayın başında işe girmiş ve sonunda ayrılmışsa hizmeti 30 gün olarak bildirmelisiniz.

Örnek: Ali 01 Şubat 2019 tarihinde işe başlamış ve 28 Şubat 2019 tarihinde ayrılmıştır. Tamamında eksiksiz çalışmıştır. Bu durumda hizmetin 30 gün olarak bildirilmesi gerekir.

Şubatın içerisinde işten ayrılan bir çalışan için ise ayrıldığı güne kadar ayrıldığı gün de dahil olmak üzere prim gününün hesaplanarak bildirilmesi gerekir.

Örnek: Ali İşyerinde çalışırken 15 Şubat 2019 tarihinde işten ayrılmıştır. Bu durumda hizmetin 15 gün olarak bildirilmesi gerekir.

2019 Şubat ayında eksik çalışanların SGK prim gün sayısı hesabı

Eğer çalışan Şubat ayı içerisinde istirahat, devamsızlık, puantaj kaydı v.s. çeşitli sebepler ile eksik çalıştıysa bu durumda ay kaç çekiyorsa çalıştığı günleri parmak hesabı yaparak bildirmeniz gerekir. Yani Şubat ayında eksik günü olan çalışan için prim gün sayısı hesabını 30 gün üzerinden değil de 28 gün üzerinden yapmanız gerekiyor.

Örnek: Ali Şubat ayında 10 günlük istirahat raporu almıştır. Bu durumda hizmetin 18 gün olarak bildirilmesi gerekir.

Asgari ücretin işverene maliyeti 2019 yazımızdan 2019 yılında ödenecek sigorta primleri, asgari ücretin işverene maliyeti hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz.

2019 Şubat ssk prim borçları için asgari ücret desteği var mı?

Asgari ücret desteği işverenlere 2019 yılında da verilecek. Kanuni düzenleme çıktı. 2019 yılının tamamında 6661 asgari ücret desteğinden yararlanabileceksiniz. 6661 asgari ücret destek tutarları ve ayrıntılı bilgiyi işveren asgari ücret desteği 2019 başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

2019 Şubat aylık prim ve hizmet belgesi gün sayısı, eksik gün hesaplama v.s. konularında sayfamızda bilgi bulabilirsiniz. Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.