2019 Ocak Emekliye Zam Ne Kadar Oldu?

0

2018 yılının ikinci yarısı ekonomik açıdan hepimiz için maalesef çok zor geçti. Dövizin yükselmesi ile birlikte gelen zamlar emekliler ve asgari ücretliler başta olmak üzere hepimizi fazlasıyla zorladı.Zaten kıt kanaat geçinen emekli bir de zamlarla mücadele etmek zorunda kalıdı. 2018 Aralık ayı enflasyon oranları 03 Ocak 2019 tarihinde açıklandı. Böylece ssk, bağkur ve emekli sandığı emeklilerinin 2019 Ocak zammı netleşti.

Peki ssk emekli maaşı, bağkur emekli maaşı ve memur emekli maaşı zammı 2019 Ocak ayından sonra ne kadar olacak ? En düşük emekli maaşı 2019 Ocak ayında 1000 TL olacak mı ? İşte cevabı;

Bağkur ve ssk emekli zammı Ocak 2019’da ne kadar olacak ?

Malumunuz üzere 4a ssk ve 4b bağkur emekli maaşları her yıl ocak ve temmuz aylarında zamlanmakta. Emekli maaşlarına verilecek zamda esas alınan kriter ise bir önceki 6 aylık dönemde gerçekleşen enflasyon. Bunun için Türkiye İstatistik Kurumu’nun Tüfe verileri esas alınmakta.

2018 yılının ikinci döneminde zamlarla birlikte yükselen enflasyon tabi ki emekli maaşlarına verilecek zam üzerinde de etkili olacak. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından en son açıklanan 2018/Aralık ayı enflasyon verilerine göre bağkur ve SSK emeklilerinin 2019/Ocak ayından itibaren alacakları zam oranı: %10,21 olacak. 

En düşük ssk ve bağkur emekli maaşı 1000 TL olacak!

Malumunuz Ak Parti geçtiğimiz günlerde 100 günlük eylem planını açıklamıştı. Eylem planına göre emekli maaşı 1000 TL altında olan ssk ve bağkur emeklilerine en düşük 1000 TL emekli maaşı ödenecek. Bu düzenlemenin de en geç 2019 Ocak ayından itibaren yürürlüğe girmesini bekliyoruz. Emekli maaşı 1000 TL altında olan binlerce emekli var. Düzenleme gelirse maaşı 1000 lira altında olan emekliler enflasyon zammına ilave olarak seyyanen zam da almış olacaklar.

2019 Ocak memur zammı ne kadar ?

2019 memur zam oranları ile memur emeklisi ve dul ile yetimleri maaş zam oranları toplu sözleşme ile daha önce belirlenmişti. Buna göre memur emeklisi ile dul ve yetim maaşı alanlar 2019 Ocak ayından itibaren maaşlarını en az %4 zam alacaklar.

03 Ocak 2019 tarihinnde açıklanan  2018/Aralık ayı enflasyon oranları ile birlikte memur ve memur emekli zammı da enflasyon farkı ile birlikte 2019/Ocak ayından itibaren  %10,71( %4+%6,71 enflasyon farkı)  olacak.

Zamlı emekli maaşı sorgulama 2019

Emekli maaşınızın ne kadar olduğunu, maaşınızda kesinti olup olmadığını ve verilen zam tutarını e devlet sisteminden sorgulama yaparak kolayca öğrenebilirsiniz. Emekli maaş sorgulaması yapabilmek için e devlet şifrenizin olması gerekiyor. Eğer yoksa herhangi bir PTT şubesinden temin edebilirsiniz. Emekli maaşınızı sorgulamak için www.turkiye.gov.tr adresinden T.C. numaranız ve e devlet şifreniz ile sisteme giriş yapın. Ardından;

  • SSK emekli maaşı sorgulaması için SGK-4A Hizmetleri-4A Aylık Bilgisi,
  • Bağkur emekli maaşı sorgulaması için SGK-4B Hizmetleri-4B Aylık Bilgisi
  • Memur/Emekli sandığı maaş sorgusu için SGK-4C Hizmetleri-4C Aylık bilgisi.

Emekli maaş zamları konusundaki tüm sorularınızı yazının sonundaki Soru Sor bölümünden sorabilirsiniz. Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.