Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
DMCA.com Protection Status
Emekli

2019 Ocak Emekliye Zam Ne Kadar ? ( Ekim Ayı Enflasyonuna Göre)


2018 yılının yavaş yavaş sonlarına yaklaşıyoruz. 2018 yılının ikinci yarısı ekonomik açıdan hepimiz için maalesef çok zor geçiyor. Dövizin yükselmesi ile birlikte gelen zamlar emekliler ve asgari ücretliler başta olmak üzere hepimizi fazlasıyla zorlamaya başladı. Zaten kıt kanaat geçinen emekli bir de zamlarla mücadele etmek zorunda kalıyor. Hal böyle olunca milyonlarca emekli bir umut 2019 Ocak zammı ve verilmesi düşünülen 2019 emekliye seyyanen zammı merakla bekliyor. Peki ssk emekli maaşı, bağkur emekli maaşı ve memur emekli maaşı zammı 2019 Ocak ayından sonra ne kadar olacak ? En düşük emekli maaşı 2019 Ocak ayında 1000 TL olacak mı ? İşte cevabı;

Bağkur ve ssk emekli zammı Ocak 2019’da ne kadar olacak ?

Malumunuz üzere 4a ssk ve 4b bağkur emekli maaşları her yıl ocak ve temmuz aylarında zamlanmakta. Emekli maaşlarına verilecek zamda esas alınan kriter ise bir önceki 6 aylık dönemde gerçekleşen enflasyon. Bunun için Türkiye İstatistik Kurumu’nun Tüfe verileri esas alınmakta.

2018 yılının ikinci döneminde zamlarla birlikte yükselen enflasyon tabi ki emekli maaşlarına verilecek zam üzerinde de etkili olacak. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından en son açıklanan 2018/Ekim ayı enflasyon verilerine göre bağkur ve SSK emeklilerinin şu an itibariyle 2019/Ocak ayından itibaren alacakları zam oranı: %12,26 olacak. 

Kasım ve Aralık ayı enflasyonu sıfır olarak bile gelse emekliler en az %12,26 oranında zam alabilecek.

En düşük ssk ve bağkur emekli maaşı 1000 TL olacak!

Malumunuz Ak Parti geçtiğimiz günlerde 100 günlük eylem planını açıklamıştı. Eylem planına göre emekli maaşı 1000 TL altında olan ssk ve bağkur emeklilerine en düşük 1000 TL emekli maaşı ödenecek. Bu düzenlemenin de en geç 2019 Ocak ayından itibaren yürürlüğe girmesini bekliyoruz. Emekli maaşı 1000 TL altında olan binlerce emekli var. Düzenleme gelirse maaşı 1000 lira altında olan emekliler enflasyon zammına ilave olarak seyyanen zam da almış olacaklar.

2019 Ocak memur zammı ne kadar ?

2019 memur zam oranları ile memur emeklisi ve dul ile yetimleri maaş zam oranları toplu sözleşme ile daha önce belirlenmişti. Buna göre memur emeklisi ile dul ve yetim maaşı alanlar 2019 Ocak ayından itibaren maaşlarını en az %4 zam alacaklar. Tabi 2018 yılının ikinci yarısında gerçekleşecek TÜFE şayet %3,5’in üzerinde olursa oluşacak fark kadar da enflasyon zammı alınabilecek.

En son açıklanan 2018/Ekim ayı enflasyon oranları ile birlikte memur ve memur emekli zammı da enflasyon farkı ile birlikte 2019/Ocak ayından itibaren bu ay itibariyle %12,76 ( %4+%8,76 enflasyon farkı)  olarak görünüyor. 2018 Kasım ve 2018 Aralık ayı enflasyonu sıfır bile gelse memurlar ve memur emeklileri 2019 Ocak ayından itibaren %12,76 zam alabilecekç

Zamlı emekli maaşı sorgulama 2019

Emekli maaşınızın ne kadar olduğunu, maaşınızda kesinti olup olmadığını ve verilen zam tutarını e devlet sisteminden sorgulama yaparak kolayca öğrenebilirsiniz. Emekli maaş sorgulaması yapabilmek için e devlet şifrenizin olması gerekiyor. Eğer yoksa herhangi bir PTT şubesinden temin edebilirsiniz. Emekli maaşınızı sorgulamak için www.turkiye.gov.tr adresinden T.C. numaranız ve e devlet şifreniz ile sisteme giriş yapın. Ardından;

  • SSK emekli maaşı sorgulaması için SGK-4A Hizmetleri-4A Aylık Bilgisi,
  • Bağkur emekli maaşı sorgulaması için SGK-4B Hizmetleri-4B Aylık Bilgisi
  • Memur/Emekli sandığı maaş sorgusu için SGK-4C Hizmetleri-4C Aylık bilgisi.

Emekli maaş zamları konusundaki tüm sorularınızı yazının sonundaki Soru Sor bölümünden sorabilirsiniz. 
SORU SOR/GÖRÜŞÜNÜ PAYLAŞ