2019 Seçimlerde Görev Alacaklara Ödenecek Ücret Ne Kadar ?

0

Malumunuz 31 Mart 2019 Pazar günü yerel seçimler yapılacak. Seçimlerde görev alacak olan devlet memurları ile sandık kurulu başkanı, memur üye ve diğer sandık kurulu üyelerine ödenecek seçim ücretleri de belli oldu. 31 Mart 2019 tarihli belediye başkanı ve muhtarlık seçimlerinde görev alacaklara ödenecek ücretler aşağıdaki gibi olacaktır;

2019 Mahalli idareler seçiminde görev alan sandık kurulu başkanı ücreti ne kadar olacak ?

Sandık başkanlarına ödenecek bir günlük ücret tutarı 124,00 TL. Tabi ödenecek seçim ücreti tutarı başkanın eğitim alıp almadığına göre farklılık gösteriyor. Buna göre;

  • Eğitim verilen sandık kurulu başkanına 4*124,00= 496,00 TL ödeme yapılacaktır.
  • Eğitim verilmeyen sandık kurulu başkanına ödenecek ücret ise 3*124= 372,00 TL olacaktır.

2019 seçimlerinde memur üyeye ne kadar ücret ödenecek ?

Memur üyeye mahalli idareler seçiminde ödenece bir günlük yövmiye tutarı 115,00 TL olacaktır. Ancak memurun eğitim alıp almadığına göre alacağı ödeme tutarı da değişecektir. Buna göre;

  • Devlet memuru olan ve eğitim alan memur üyeye: 3*115= 345 TL ödeme yapılacaktır.
  • Devlet memuru olan ancak eğitim almayan memur üyeye ise 115*2= 230 TL ödenecektir.

2019 seçimlerinde görev alan siyasi parti üyelerine ne kadar ücret ödenecek ?

Siyasi parti üyelerine ödenecek ücret tutarı da 1 günlük yövmiye esas alınarak hesaplanıyor. Dolayısıyla siyati parti üyesi olup sandık kurulunda görev alan kişilere 115,00 TL ödeme yapılacaktır.

2019 Seçimlerinde nasıl görev alınır, sandık kurulu üyesi olma şartları nelerdir ?

Sandık kurulunda görev alacak olan siyasi parti üyeleri zaten partilerin kendisi tarafından belirlenmektedir. Yapmanız gereken partinizin temsilciliğine başvurarak seçimlerde görev almak istemenizi belirtmeniz.

Sandık Kurulu başkanı ve memur üyeler de YSK tarafından kamu kurumlarında çalışan devlet memurları arasından seçilmekte. Genelde kıdemi 10 yıldan fazla olan devlet memurları sandık kurulu başkanı olarak belirlenirken memur üye de öğretmenler ve kamuda çalışan memurlar arasından belirlenmektedir.

2019 seçim ücreti hangi bankadan alınacak ?

Yukarıda belirlenen seçim ücretleri Ziraat Bankası aracılığı ile ödeniyor. Ödemeniz bankaya gönderildikten sonra kimliğiniz ile Ziraat Bankası’na giderek ödemenizi alabilirsiniz.

2019 seçim ücretleri ne zaman ödenecek ?

Seçim ücretleri tutarları seçimden sonra ortalama 1,5-2 ay içerisinde ödenmektedir. Önceki yıllara baktığımızda ücretlerin ortalama 2-3 ay içerisinde ödendiği görülmekte. Seçim ücretlerinin ödeneceği tarihe ilişkin resmi duyuru yapıldığında ayrıca sayfamızdan bilgilendirme yapılacaktır.

2019 seçimlerinde sandık kurulunda görev almak istemiyorum ne yapmam gerekiyor ?

YSK seçimlere katılmamak için geçerli bir mazereti olmayan ve bunu belgeye dayandırmayan kişilerin seçimlerde görevli olmasını zorunlu kılıyor. Eğer belgeye dayandırabileceğiniz bir mazeretiniz varsa örneğin sağlık problemi v.s. gibi YSK’ya ibraz ederek görev almamayı talep edebilirsiniz.

2019 mahalli idareler seçim ücretleri konusunda sorularınızı Yorum bölümünden sorabilirsiniz. Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.