2020-2021 SGK Eğitim Yardımı Tutarları ve Ödeneceği Tarih Belli Oldu

1

2020-2021 SGK Eğitim Yardımı ödemelerinin yapılacağı tarih ve ödeme tutarları belli oldu. Şehit ve gazi çocukları ile şartları sağlayanlara Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan eğitim ve öğretim yardımının ödeneceği tarih ve ödeme tutarları belli oldu. Resmi açıklama Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yapıldı. Peki şehit ve gazi çocuğu eğitim yardımı ne zaman ödenecek ? İşte cevabı.

Şehit gazi çocuğu eğitim yardımı ne zaman ödenecek ?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan 22.10.2020 tarihli açıklamaya göre ödemelerin 22.10.2020 tarihleri itibariyle hesaplara aktarıldığı açıklandı. Yapılan açıklamanın tam metni aşağıdaki gibidir;

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, şehit, harp ve vazife malulleri ve çocuklarına bu yılki eğitim ve öğretim yardımı ödemelerinin bugün başladığını bildirdi.

Bakan Selçuk, bu kapsamda Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yaklaşık 20 bin öğrenciye toplam 63 milyon TL eğitim ve öğretim yardımı yapılacağını kaydetti.

2020-2021 eğitim öğretim dönemine ait yıllık yardım miktarların ilişkin bilgileri paylaşan Bakan Selçuk, “Yıllık olarak ilköğretimde öğrenim görenler öğrencilerimiz için 2.317 TL, ortaöğretimde öğrenim görenlere 3.475 TL ve yükseköğretimde öğrenim görenler için de 4.634 lira ödeme gerçekleştireceğiz” dedi.

Buna göre; SGK tarafından öğrencilik durumları Milli Eğitim Bakanlığı ve Yükseköğretim Kurulu kayıtlarından tespit edilenlere müracaata gerek kalmaksızın ödeme yapılacak.

Bakan Selçuk, eğitim ve öğretim yardımı ödemesinin hayırlara vesile olmasını temenni etti.

2020-2021 şehit çocukları ve gazilere eğitim yardımı ne kadar olacak ?

2020/2021 eğitim ve öğretim döneminde ödenecek olan yardım tutarları öğrenim durumuna göre aşağıda belirtilmiştir

  • İlkokul ve Ortaokul için: 2317,00 TL,
  • Lisede öğrenim görenler için 3475  TL,
  • Üniversitede öğrenim görenler için 4634,00 TL Olarak belirlenmiştir.
  • Yardımın yapılıp yapılmadığını ve ne kadar alacağınızı sgk eğitim öğretim yardımı sorgulama sayfasından T.C. numaranız ile yapabilirsiniz.

Eğitim yardımı yatmadıysa yapılması gerekenler,  Eğitim öğretim yardımı kimlere verilir, hangi bankadan alınır, sorgulaması nasıl ve nereden alınır, tütün eğitim yardımı başvurusu nasıl yapılır gibi konu hakkında sık sorulan sorular ve cevaplarına  şehit gazi eğitim yardımı sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

SGK eğitim öğretim yardımı hakkındaki sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz. 

1 Yorum var
  1. BEKİR BERK YARĞIN

    Ben 2 üniversite okuyorum benimde yatmadı

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.