2020 Temmuz Emekli Zammı Ne Kadar Olur ?

0

2020 Temmuz Emekli Zammı Ne Kadar Olur ? Temmuz ayının yaklaşması ile birlikte milyonlarca ssk, bağkur ve emekli sandığı emeklisi Temmuz zammına gözlerini dikti. Temmuz ayı başında Haziran ayı enflasyon oranlarının da Türkiye istatistik Kurumu tarafından açıklanması ile beraber emeklilerin temmuz zamları netleşmiş olacak. Peki emeklilere temmuzda ne kadar zam alacaklar ? İşte cevabı.

Temmuzda emekli maaşlarına ne kadar zam gelecek ?

Yılın ilk 5 aylık döneminde gerçekleşen enflasyon %4,56 olmuştu. Bu enflasyona göre Haziran enflasyonu sıfır bile olsa ki sıfır gelmeyecektir en az yarım puan olacaktır. Bu durumda maaş zamları aşağıdaki gibi olacaktır.

SSK ve bağkur emekli zamları temmuz 2020

2020 İlk 5 aylık döneminde enflasyon %4,56 idi. 2020 Haziran ayı için de en az yarım puanlık bir beklenti var. Bu durumda ssk ve bağkur emeklileri ile dul ve yetimleri Temmuz 2020 tarihinden itibaren tahmini olarak emekli maaşlarını en az %5 oranında zamlı alacaklardır. Kesin zam oranı temmuz başında belli olacaktır.

Memur emekli maaş zamları temmuz 2020

Memur emeklisi temmuzda en az %4 oranında toplu sözleşme zammı alacak. Buna ilave olarak ise enflasyon oranının %4 üzerinde olması ile birlikte enflasyon zammı alabilecek. Bu durumda memur emeklisinin 2020 Temmuz tahmini zam oranı %4+1 toplamda en az %5 olacaktır. Memur emeklileri maaşlarını ay başında aldıklarından Temmuz başında yatacak olan maaş zamsız yatmaktadır. Temmuz ayının 20’sine doğru maaş zammından kaynaklanan emekli maaş farkları hesaplarına aktarılmış olacaktır.

Emeklilikte yeni düzenleme çıktı mı ?

Geçtiğimiz günlerde kabine toplantısı sonrasında konuşan Cumhurbaşkanı Recep TAYYİP ERDOĞAN 2022 yılı ile birlikte emeklilikte yeni bir düzenlemeye geçileceğini açıkladı. Emeklilikte ek gelir imkanı sağlayacak olan yeni sistem hakkında detaylara tamamlayıcı emeklilik sistemi başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Emekli maaşları hakkındaki sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz. 

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.