2022 Maaşı Nedir, Şartları Nelerdir, Nasıl Alınır ?

2022 maaşı diğer adı ile muhtaçlık maaşı ve ya 65 yaş maaşı Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından 2022 sayılı kanuna göre gerekli şartları sayılan ve muhtaç olanlara bağlanan aylıktır. Tabi bu aylıktan yararlanabilmeniz için 2022 Sayılı Kanun’da belirtilen gerekli şartları sağlamanız gerekiyor. Yazımızın devamında konu hakkındaki tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

2022 maaşı diğer adı ile muhtaçlık maaşı ve ya 65 yaş maaşı Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından 2022 sayılı kanuna göre gerekli şartları sayılan ve muhtaç olanlara bağlanan aylıktır. Tabi bu aylıktan yararlanabilmeniz için 2022 Sayılı Kanun’da belirtilen gerekli şartları sağlamanız gerekiyor. Yazımızın devamında konu hakkındaki tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

2022 engelli maaşı nedir ?

2022 Sayılı Kanun gereği ödenen maaşlara  denilmektedir. Bu kanun kapsamında muhtaçlık kriteri ve diğer şartları sağlayan kişilere;

 • 2022 Sayılı yasa kapsamında engelli maaşı,
 • 65 yaş üzerinde olanlara yaşlılık maaşı,
 • Engelliye bakan ve muhtaç olan kişilere engelli yakını maaşı ödenmektedir.

2022 maaşı nasıl alınır ?

Muhtaçlık maaşı/65 yaş maaşı ya da Kaymakamlık maaşından yararlanabilmeniz aranan 2022 engelli maaşı şartları aşağıdaki gibidir;

 • Herhangi bir işte çalışmıyor olmanız,
 • Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan emekli maaşı ya da gelir almıyor olmanız,
 • Nafaka almıyor olmanız,
 • Hane halkı ortalama gelirinin kişi başı net asgari ücretin 1/3’ünden az olması,
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından muhtaç olduğunuza karar verilmesi halinde;
 • 65 yaşın üstünde olmanız,
 • En az %40 ve üzeri engel raporunuzun olması halinde;

Maaş alabilirsiniz. Maaştan yararlanacak kişinin 65 yaş üstünde olması ya da en az %40 üzeri engel raporunun olması gerekmektedir. %40 ve üzeri engel raporu olan kişi 18 yaş altı ise maaş bakmakla yükümlü olduğu kişiye bağlanmakta, 18 yaşın üstünde ise kişinin kendine bağlanmaktadır.

Emekli olan 2022 maaşı alabilir mi ?

Bu maaşı alabilmenin temel şartlarından birisi de sigortalı olmamak ya da Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan emekli maaşı almıyor olmak. Emekliler bu maaştan yararlanamazlar.

2022 maaşı başvurusu nasıl yapılır ?

Maaş başvurusunu dilekçe ile ikamet adresinizin bağlı bulunduğu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yapabilirsiniz. 2022 engelli ve muhtaç maaşı başvurusu için istenen belgeler ise şunlardır;

 • Mal bildirim formu ( Kurum tarafından size verilir)
 • Dilekçe,
 • Nüfus kayıt belgesi,
 • Engelli ise sağlık kurulu raporunun aslı ya da fotokopisi,
 • 2 adet vesikalık fotoğraf,

Engelli maaşı başvurusu nereye yapılır ?

Başvurular ikametin bağlı olduğu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapılıyor.

E devlet 2022 maaş sorgulaması nasıl yapılır ?

Başvurunuzun ne durumda olduğunu ve 2022 engelli/yaşlı maaşı sorgulamasını e devlet sisteminden kolayca yapabilirsiniz. 2022 maaş sorgulaması için www.turkiye.gov.tr adresinden T.C. numaranız ve e devlet şifreniz ile sisteme giriş yapın. Ardından Kurumlar-Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı-Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama menüsünden maaş sorgulaması yapabilirsiniz. Maaş sorgulamasını buradan sorgulayabilirsiniz >> 2022 engelli maaşı sorgulama

Engelli maaşı sorgulama t.c. ile nasıl yapılır ?

Sorgulama işlemi yukarıda verilen menüden ve e-devlet şifresi ile yapılabilmektedir. T.C. numarası ile şifresiz ve online olarak sorgulama yapılamamaktadır. Eğer e-devlet şifreniz yoksa ya da alamıyorsanız kimlik numarası ile sorgulama için Vakfa uğramanız gerekmektedir.

Özürlü maaşı sorgulama evrak takibi

Başvuru yaptıktan sonra maaşınızın bağlanıp bağlanmadığını, ne zaman alacağınızı ve tüm detayları yukarıda vermiş olduğumuz bağlantıdan öğrenebilirsiniz. Evrak takibini online yapabileceğiniz hizmet bulunmamakta.

2022 maaşı aylık oldu mu ?

Maaş aylık olacak mı sorusu bu ara en çok sorulan sorulardan. Malumunuz üzere 2022 maaşları üç ayda bir ödenmekteydi. Yapılan düzenleme ile birlikte 2018/Eylül ayından itibaren 2022 engelli ve yaşlılık maaşları aylık olarak ödenecek.

2022 bayram ikramiyesi alabilir mi ?

Bu yıl ilk defa emeklilere Kurban bayramı ve ramazan bayramından önce bayram ikramiyesi ödenmişti. Bayram ikramiyesinden yararlanabilmeniz için SGK’dan aylık ya da gelir alıyor olmanız gerekiyor. Bu maaşı alanlara ya da Sosyal Yardım ödemesi yapılanlara bayram ikramiyesi ödenmemekte.

65 yaş maaşı alanlar kredi çekebilir mi ?

2022 özürlü maaşı alanlara kredi verilmesinde kanunen bir sakınca bulunmuyor. Kredi çekseniz bile maaşınıza engel olmaz.Bu maaşı alanlara kredi verilip verilmeyeceği, kredi şartlarını taşıyıp taşımadığınız kredi başvurusu yaptığınız banka tarafından incelenip buna göre karar veriliyor.

2022 maaşına kredi veren bankalar hangileri ?

Bu maaşı alanlar için özellikle anlaşma sağlanmış bir banka bulunmuyor. Siz herhangi bir bankanın kampanyasından yararlanarak gerekli şartları da sağlamanız halinde krediden yararlanabilirsiniz.

Bu maaşı alanların sağlık güvencesi nasıl olur ?

Maaş alanlar maaş üzerinden aktif sağlık güvencesine sahiptir. Ayrıca sağlık primi ödemeden sağlık hizmetlerinden yararlanırsınız. Güvencesi yeşil kart gibidir. Devlet hastanelerinden ücretsiz yararlanırsınız ancak özel hastanede çıkarılan masrafın tamamını ödemeniz gerekir.

2022 maaşı adres değişikliği bildirimi nasıl yapılır ?

Bu maaşın bağlanabilmesi ya da durumun güncellenip devam edebilmesi için ikamet adresiniz değiştiğinde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yeni adresinizi bildirmeniz gerekiyor. Adres değişikliğini bildirmediğiniz takdirde maaşınız kesilir.

Bu maaşı alan kişi vefat ederse ne olur ?

Bu maaşı alırken vefat edenlerin maaşları geride kalanlara ödenmez. Maaş ölüm tarihi itibariyle kesilir. Ölen kişi maaş alıyorsa ölüm tarihinden sonra Kaymakamlı’ğa ölüm bildirimi yapmanız gerekiyor.

2022 özürlü maaşı hangi hallerde kesilir ?

Bu maaşı alanların aşağıdaki durumlarda maaşları kesilir;

 • Sigortalı bir işte çalışmaya başlama ve ya ziraat odası ya da esnaf kaydı açtırma,
 • Emekli olma,
 • Hane halkı kişi başı net gelirinin asgari ücretin 1/3’ünden fazla olması,

Durumlarında maaş kesilir.

2022 maaşı kesilenlere müjde var mı ?

Hane halkı geliri net asgari ücretin 1/3’ünden fazla olanların ve gelir durumu güncellenenlerin maaşları kesilmekte. Bu durumda olup maaşı kesilenler fakat asgari ücretteki artışa bağlı olarak net gelirleri asgari ücretin 1/3’ü altında kalanlar yeniden başvuru yapabilecek. Başvurular yine Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığı ile alınacak.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
Yorum yapın