2022 Stajyer Maaşı Ne Kadar Olacak ?

0

2022 Stajyer maaşı ne kadar olacak ? Stajyer ücretleri net asgari ücret esas alınarak hesap edilmektedir. Net asgari ücretteki artışa bağlı olarak her sene başında ödenecek lise ve üniversite staj maaşları da artmaktadır ve yıl sonuna kadar aynı tutarlardan ödenmektedir.

2021 yılı ve önceki yıllarda asgari ücretteki artış oranı ortalama olarak %20-25 aralığında olmuş, doğal olarak stajyer maaşlarındaki artış da yine aynı oranlarda gerçekleşmiştir. 2022 yılı için uygulanacak asgari ücretin belirlenmesi ile birlikte 2022 yılı meslek lisesi stajyer maaşı ile üniversite zorunlu staj ücretleri de netleşmiş oluyor.  Güncel maaşlara stajyer maaşı ne kadar sayfamızdan ulaşabilirsiniz. 2022 yılı için staj ücretleri ise asgari ücretin belirlenmesinin ardından aşağıdaki tutarlarda gerçekleşecektir.

2022 stajyer ücretleri ne kadar oldu ?

2022 yılı net asgari ücretin asgari ücret tespit komisyonu 4. toplantısı sonucu belirlenmesinin ardından 01.01.2022-31.12.2022 tarihleri arasında lise ve üniversite zorunlu staj maaşı en düşük 959,10 TL olacaktır. Zorunlu staja tabi tutulan öğrencilere yani meslek lisesi ve üniversite öğrencilerine bu tutardan az maaş ödemesi yapılamaz.

2022’de stajyer öğrenci devlet desteği devam edecek mi ?

Son yıllarda uygulanan ve stajyer öğrenci çalıştıran özel sektör işverenlerine ödenen staj devlet desteği ödemeleri 2021-2022 eğitim ve öğretim döneminde de devam edecek. Bu kapsamda özel sektör işverenlerine ödenecek destek tutarı;

  • İşyerinde total çalışan kişi sayısı 20 üzerinde ise ödenen maaşın 1/3’ü,
  • İşyerinde çalışan kişi sayısı 20’nin altında ise bu durumda 2/3’ü olarak ödenecek.

Destek kapsamında yer alan işverenlerin en geç her ayın 10’una kadar banka kanalı ile stajyer ücretlerini ödemeleri ve en geç ayın 20’sine kadar dekontla okula başvurmaları gerekmektedir. Gerekli belgeler, başvuruda izlenecek yol ve 2022 net asgari ücret üzerinden işverenlere verilecek destek tutarları için hemen stajyer öğrenci devlet desteği sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

2022 staj paraları ne zaman yatacak ?

Stajyer maaşlarının ödeneceği tarihler işverenin özel ya da Kamu olmasına göre farklılık gösterir.

  • Devlette maaşlar en geç ayın 20’sine kadar ödenmektedir.
  • Özel sektörde ise normalde ayın 1-10 arasında ödenmesi gerekmektedir.

2022’de staj sigortası emekliliğe sayılacak mı ?

Bildiğiniz üzere staj/çıraklık sigorta başlangıçları bu kapsamda sadece iş kazası ve meslek hastalığı primleri ödendiğinden emeklilikten sayılmamaktadır. Yapılacak 2022 stajyer torba yasa düzenlemesi ile ancak bu mümkün olabilecektir. Şu an için bu konuda bir düzenleme bulunmamaktadır. Eğer bir düzenleme olursa sayfamızdan duyurulacaktır. Staj sigorta sorgulama başlıklı yazımızdan stajyer sigorta sorgulaması yapabilir ve bu kapsamda ödenen primlere göz atabilirsiniz.

Önemli: 2022 asgari ücret artışı esas alınarak yukarıdaki maaş tutarları tahmini olarak yazılmıştır. Asgari ücret belirlendiğinde net tutarlar ile güncelleme yapılacaktır.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.