2023/Mayıs Enflasyon Verileri Açıklandı & Memur ve Emekli Maaş Zammı

2023/Mayıs ayı enflasyon verileri 05.06.2023 tarihinde Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yapılan açıklamaya göre TÜFE yıllık %39,59, aylık ise 0,04 olarak gerçekleşti. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından Mayıs ayı enflasyon verilerinin de açıklanması ile birlikte 2023 Temmuz ayında memurlara ve emeklilere verilecek olan enflasyon zammı da netleşmeye başladı. Haberimizin devamında Mayıs ayı enflasyon verileri ile birlikte 2023/Temmuz emekli ve memur zammının nasıl oluşacağı hakkında bilgi verilecektir.

2023 İlk 5 aylık enflasyon ne oldu?

Milyonlarca memur ve emeklinin maaş hesabında dikkate alınan enflasyon verileri netleşmeye başladı. Yılın ilk 4 döneminde toplam TÜFE %14,48 olarak gerçekleşmişti. Mayıs ayı 0,04 gelince yani neredeyse sıfır gelince toplam 5 aylık enflasyon 14,52 olarak gerçekleşmiş oldu. Buna göre 2023/Haziran ayı hariç memur ve emekli aylıklarına Temmuz ayında refah payı harici yapılacak enflasyon zammı oranı %14,52 olarak gerçekleşmiş oluyor.

Memur ve emekli 2023 Temmuz’da ne kadar zam alacak?

2023/Mayıs ayı verilerinin de açıklanması ile birlikte Mayıs ayı enflasyonu ile birlikte SSK ve bağkur emeklilerine Temmuz ayı itibariyle verilecek zam oranı en az %14,52 olarak gerçekleşti. Memurların da 2023/Temmuz toplu sözleşme zammı %8 ancak enflasyon bunun üzerinde geldiği için şu anlık görünen zam oranı %14,52. Haziran ayı enflasyonu sıfır bile gelse memur ve emekliler en az %14,52 oranında zam alınacak. Ancak Hükümet daha önce söz vermişti ve zammın enflasyonun üzerinde verileceği, ayrıca memur ve emeklilere refah payı ödemesi de yapılacağını belirtmişti.

Temmuzda emekli maaşlarına kademeli düzenleme

Temmuz ayında emekli maaşlarına kademeli olarak düzenleme yapılacak. Son zamlarla birlikte prim gün sayısı fazla olanla prim gün sayısı az olanların arasındaki makas kapandı ve herkese neredeyse 7500 TL aylık ödenmeye başlandı. Bu durum adaletsizliğe neden oldu. Bu kapsamda düzenleme yapılması ve emekli maaşlarında iyileştirmeye gidilmesi bekleniyor.

Memura ve memur emeklisine enflasyon zammı ve refah payı

Bildiğiniz gibi en düşük memur maaşının 22000 TL olması gündemde. Yapılacak düzenleme ile memura toplu sözleşme ve enflasyon zammı üzerinde zam ve ayrıca ilave refah payı verilmesi bekleniyor. Böylece en düşük 11500 TL civarında ödenen memur maaşının 2023/Temmuz ayı itibariyle en düşük 22000 TL’ye yükseltilmesi bekleniyor.

5/5 - (1 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
Yorum yapın