25 Yıl Evli Kalana Emeklilik 2019

4

25 yıl evli kalana emeklilik ilk olarak geçtiğimiz sene gündeme gelmişti. Geçtiğimiz yıl evlilikte 25 yılı tamamlayan ev kadınlarına borçlanma yapması suretiyle emeklilik hakkı verileceği söylentileri çıkmıştı.

Evlilikte 25 yılın tamamlamış olanlara emeklilik hakkı verilecek mi konusu ise bize bu konuda en çok sorulan soruların başında geliyor. 25 yıl evli kalana emeklilik şartları neler, 25 yıl evli kalanlar nasıl emekli olabilir? İşte konu hakkında merak edilen soruların cevapları:

Ev hanımlarının emeklilik şartları 2019

Ev hanımı iseniz en düşük aylık prim ödemesini yapacağınız sigorta kapsamı ev hanımı isteğe bağlı sigortadır. 2019 yılı için ödeyeceğiniz aylık sigorta primi 709,41 TL dir. Ancak bu sigorta kolunun bir dezavantajı ödenen primlerin bağkur kapsamında hizmet olarak sayılması. Evet aylık primi düşük ama maalesef bağkurdan emekli olma şartları ağır. Yine de ev hanımı sigortası kapsamında prim ödemek isterseniz hemen https://sgkbilgisi.com/ev-hanimi-sigortasi-primi-ne-kadar/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Mesela bugün bağkura başlasanız emekli olabilmek için en az 9000 günü tamamlamanız gerekir. Daha önce hiç başlangıcınız yoksa yaş olarak da 58 yaşı tamamlamanız gerekir. Bağkur yaştan emeklilik için ise 5400 günü tamamlamanız gerekir. Daha önce hiç sigorta ya da bağkur başlangıcınız yoksa 5400 günden emekli olabilmeniz için ise 61 yaşı tamamlamanız gerekiyor.

Hemen https://sgkbilgisi.com/kadinlarin-ssk-emeklilik-sartlari-nelerdir/ sayfamızı ziyaret ederek sskdan normal emekli olma şartlarınıza göz atabilir dilerseniz bize de sorabilirsiniz.

25 yıl evli kalanlara emeklilik 2019

Aslında resmi nikah tarihinden itibaren en az 25 yıl evli kalan ev hanımlarına emeklilik hakkı verilmesi düzenlemesi geçtiğimiz yıl gündeme gelmişti. Cumhuriyet Halk Partisi Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne vermiş olduğu yasa teklifi ile ev hanımlarına borçlanma yolu ile emeklilik verilebilmesinin hayata geçisilmesini talep etmişti. Söz konusu teklifle evlilikte en az 25 yılını tamamlamış olan ve daha önce sigorta, bağkur v.s. sigorta tescili olan kadınlar geri kalan süreyi borçlanarak emekli olma hakkına sahip olabilecek.

25 yıl evli kalana emeklilik hesaplama

Örneğin 01.01.1987 tarihinde 10 günlük sigortanız var ve 1980 yılından beri evlisiniz diyelim. Emeklilik için doldurmanız gereken en az gün sayısı 3600 gün. 3600 gün borçlanma hakkı herhangi bir şart aranmadan verilecek ve siz borçlarak emekli olabilecek.

25 yıl evli kalana emeklilik yasası çıktımı

Cumhuriyet Halk Partisi tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulan 25 yıl evli kalana emeklilik düzenlemesini içeren kanun teklifinin TBMM tarafından reddedildiğini ve kabul edilmediğini belirtmek isteriz.Yani 25 yıl evli kaldınız, boşta geçen süreyi borçlanayım düzenlemesi maalesef uygulamada değil.

25 Yıl Evli Kalana Emeklilik 2020

2019 yılı sonlarına yaklaştığımız şu dönemde konu hakkında bir düzenleme henüz gündeme gelmiş değil. 2020’de yasa çıkar mı tabi ki ihtimal var ancak kesin değil. Konu hakkında gelişme oldukça sayfamızda güncelleme sağlanacaktır.

Konu hakkındaki sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 


Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir
4 Yorum
 1. Aylin Demirhan

  Ben 1967 doğumluyum 84 85 yıllarında 150 gün sigortalı çalışma günüm var kalan gün sayısı ve ücreti toplu yatırma imkanım varmı ay ay olarak mı ödemek durumundayım ve hemen emekli olabilirmiyim?artı çocuk sayısına göre çalışma gün sayısında bir düşme olduğunu duymuştum doğrumu acaba üç çocuk annesiyim bilgi verirseniz sevinirim saygılar.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sadece sigorta girişinden sonra doğan çocuklar için doğum borçlanması yapabilirsiniz. Onun haricinde toplu borçlanma hakkınız bulunmuyor. 3 çocuk için toplamda 2160 güne kadar borçlanma yapma hakkınız bulunuyor. Emeklilik için en az 3600 günü tamamlamalısınız.

 2. Ali

  Ben1965 dogumluyumsgk girisim 1985 2010 yilindan buyana calisiyorum ise basladigimda 327 gunum vardi ne zaman emekli olurum

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Tam olarak sigorta başlangıç tarihiniz ne zaman?

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.