25 Yıl Evli Kalana Emeklilik 2019

4

Geçtiğimiz yıl evlilikte 25 yılı tamamlayan ev kadınlarına borçlanma yapması suretiyle emeklilik hakkı verileceği söylentileri çıkmıştı. Evlilikte 25 yılın tamamlamış olanlara emeklilik hakkı verilecek mi konusu ise bize bu konuda en çok sorulan soruların başında geliyor. 25 yıl evli kalana emeklilik şartları neler, 25 yıl evli kalanlar nasıl emekli olabilir? İşte konu hakkında merak edilen soruların cevapları:

Evlilikte 25 yılını tamamlayanlar nasıl emekli olur, şartları neler?

Aslında resmi nikah tarihinden itibaren en az 25 yıl evli kalan ev hanımlarına emeklilik hakkı verilmesi düzenlemesi geçtiğimiz yıl gündeme gelmişti. Cumhuriyet Halk Partisi Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne vermiş olduğu yasa teklifi ile ev hanımlarına borçlanma yolu ile emeklilik verilebilmesinin hayata geçisilmesini talep etmişti. Söz konusu teklifle evlilikte en az 25 yılını tamamlamış olan ve daha önce sigorta, bağkur v.s. sigorta tescili olan kadınlar geri kalan süreyi borçlanarak emekli olma hakkına sahip olacaktı.

Örneğin 01.01.1987 tarihinde 10 günlük sigortanız var ve 1980 yılından beri evlisiniz diyelim. Emeklilik için doldurmanız gereken en az gün sayısı 3600 gün. 3600 gün borçlanma hakkı herhangi bir şart aranmadan verilecek ve siz borçlarak emekli olabilecektiniz.

Ancak lafı fazla uzatmadan Cumhuriyet Halk Partisi tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulan 25 yıl evli kalana emeklilik düzenlemesini içeren kanun teklifinin TBMM tarafından reddedildiğini ve kabul edilmediğini belirtmek isteriz.

Yani 25 yıl evli kaldınız, boşta geçen süreyi borçlanayım düzenlemesi maalesef uygulamada değil.

Ev hanımlarının isteğe bağlı sigorta ödeyerek emekli olma hakkı var. Yazımızın devamında ev hanımlarının evden sigorta ödeyerek nasıl emekli olabilecekleri ve emeklilik şartları konusunda bilgi edinebilirsiniz.

Ev hanımlarının emeklilik şartları 2019

Ev hanımı iseniz en düşük aylık prim ödemesini yapacağınız sigorta kapsamı ev hanımı isteğe bağlı sigortadır. 2019 yılı için ödeyeceğiniz aylık sigorta primi 709,41 TL dir. Ancak bu sigorta kolunun bir dezavantajı ödenen primlerin bağkur kapsamında hizmet olarak sayılması. Evet aylık primi düşük ama maalesef bağkurdan emekli olma şartları ağır.

Mesela bugün bağkura başlasanız emekli olabilmek için en az 9000 günü tamamlamanız gerekir. Daha önce hiç başlangıcınız yoksa yaş olarak da 58 yaşı tamamlamanız gerekir. Bağkur yaştan emeklilik için ise 5400 günü tamamlamanız gerekir. Daha önce hiç sigorta ya da bağkur başlangıcınız yoksa 5400 günden emekli olabilmeniz için ise 61 yaşı tamamlamanız gerekiyor.

Ama eğer imkanınız varsa bağkur yerine sigortalı bir işte çalışmanızı ya da hiç olmadı ek 5 tarım sigortası kapsamında prim ödemenizi tavsiye ederim. Çünkü sigortadan emekli olmanız ve sigortadan emeklilik şartları hem daha kolaydır hem de daha yüksek emekli maaşı alabilirsiniz. Kadınların emeklilik şartları başlıklı yazımızdan kadınlar için emekli olma koşulları konusunda ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Ek 5 tarım sigorta mı , ev hanımları için isteğe bağlı sigorta mı hangisini tavsiye edersiniz sorusu da sıklıkla sorulmaktadır. Aslında hizmete yansıyan prime esas kazanç her ikisinde de aynıdır. Yani emeklilikte alacağınız emekli maaşı her ikisinde de aşağı yukarı aynıdır. Ancak şunu özellikle belirtmek istiyorum ki Ek5 tarım sigortası kapsamında isteğe bağlı prim ödeyebilmeniz için kanunen tarımda gündelik, mevsimlik işlerde falan çalışıyor olma şartı aranıyor. Ha Kurum bunun denetimini yapıyor mu, nereden bilecek benim tarımda çalışıp çalışmadığımı sorularının cevabı da tam bir muamma. Sosyal Güvenlik Kurumu bir ara tarımda gündelik ve mevsimlik işlerde çalışmadığı halde Ek 5 sigorta kapsamında prim ödemesi yapanlar hakkında bir denetim süreci başlatmıştı.

Konu hakkındaki sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir
4 Yorum
 1. Aylin Demirhan

  Ben 1967 doğumluyum 84 85 yıllarında 150 gün sigortalı çalışma günüm var kalan gün sayısı ve ücreti toplu yatırma imkanım varmı ay ay olarak mı ödemek durumundayım ve hemen emekli olabilirmiyim?artı çocuk sayısına göre çalışma gün sayısında bir düşme olduğunu duymuştum doğrumu acaba üç çocuk annesiyim bilgi verirseniz sevinirim saygılar.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sadece sigorta girişinden sonra doğan çocuklar için doğum borçlanması yapabilirsiniz. Onun haricinde toplu borçlanma hakkınız bulunmuyor. 3 çocuk için toplamda 2160 güne kadar borçlanma yapma hakkınız bulunuyor. Emeklilik için en az 3600 günü tamamlamalısınız.

 2. Ali

  Ben1965 dogumluyumsgk girisim 1985 2010 yilindan buyana calisiyorum ise basladigimda 327 gunum vardi ne zaman emekli olurum

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Tam olarak sigorta başlangıç tarihiniz ne zaman?

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.