25 Yıl Evli Kalan Kadın Emekli Olabilir mi 2021 ?

10

25 yıl evli kalan kadın emekli olabilir mi ?  İlk olarak geçtiğimiz sene gündeme gelmişti. Geçtiğimiz yıl evlilikte 25 yılı tamamlayan kişilere borçlanma yapması suretiyle emeklilik hakkı verileceği söylentileri çıkmıştı.

Evlilikte 25 yılın tamamlamış olanlara emeklilik hakkı verilecek mi konusu ise bize bu konuda en çok sorulan soruların başında geliyor. Peki 25 yıl evli kalana emeklilik yasası kabul edildi mi, 25 yıllık evlilere emeklilik 2021 düzenleme ne zaman çıkacak ? 25 yıl evli kalana emeklilik son dakika haberlerini ve 25 yıl evli kalana emeklilik son durumu hakkında detayları sayfamızda bulabilirsiniz.

Ev hanımlarının emeklilik şartları 2021

Ev hanımı iseniz en düşük aylık prim ödemesini yapacağınız sigorta kapsamı  isteğe bağlı sigortadır. 2021 yılı için ödeyeceğiniz aylık sigorta primi 847,58 TL dir. Ancak bu sigorta kolunun bir dezavantajı ödenen primlerin bağkur kapsamında hizmet olarak sayılması. Evet aylık primi düşük ama maalesef bağkurdan emekli olma şartları ağır. Yine de bu sigorta kapsamında prim ödemek isterseniz hemen ev hanımı sigorta primi ne kadar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Mesela bugün bağkura başlasanız emekli olabilmek için en az 9000 günü tamamlamanız gerekir. Daha önce hiç başlangıcınız yoksa yaş olarak da 58 yaşı tamamlamanız gerekir. Bağkur yaştan emeklilik için ise 5400 günü tamamlamanız gerekir. Daha önce hiç sigorta ya da bağkur başlangıcınız yoksa 5400 günden emekli olabilmeniz için ise 61 yaşı tamamlamanız gerekiyor.Hemen kadınların ssk emeklilik şartları nelerdir sayfamızı ziyaret ederek sskdan normal emekli olma şartlarınıza göz atabilir dilerseniz bize de sorabilirsiniz. Peki 25 yıl evli kalan emekli olacak ?

25 yıl evli kalana emeklilik şartları 2021

25 yılı dolduran kadınların emekli olması

Aslında resmi nikah tarihinden itibaren en az 25 yıl evli kalanlara emeklilik hakkı verilmesi düzenlemesi geçtiğimiz yıl gündeme gelmişti. Cumhuriyet Halk Partisi Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne vermiş olduğu 20 yıl evli kalanlara emeklilik yasa teklifi ile şartları sağlayan kişilere borçlanma yolu ile emeklilik verilebilmesinin hayata geçirilmesini talep etmişti.  25 yıllık evli kadınlara emeklilik için kısaca gerekli şartlar şu şekilde olacak;

 • .25 yıllık evli olanlara emeklilik teklifi ile evlilikte en az 25 yılını tamamlamış olan,
 • Daha önce sigorta, bağkur v.s. sigorta tescili olan kişiler geri kalan süreyi borçlanarak emekli olma hakkına sahip olabilecek.

25 yıl evli kalana emeklilik hesaplama

Örneğin 01.01.1987 tarihinde 10 günlük sigortanız var ve 1980 yılından beri evlisiniz diyelim. Emeklilik için doldurmanız gereken en az gün sayısı 3600 gün. 3600 gün borçlanma hakkı herhangi bir şart aranmadan verilecek ve siz borçlarak emekli olabilecek. Dilerseniz hemen emeklilik tablosu sayfamızı ziyaret ederek ilk başlangıç tarihinize göre size emeklilikte gerekli olan en az prim gün sayısını hesaplayabilirsiniz.

25 yıl evli kalana emeklilik maaşı ne kadar ?

Gelelim 25 sene evli kalanlara emeklilik var mı 2021 konusu hakkında sık sorulan sorulardan birisi olan 25 yıl evli kalanlara emeklilik hakkından yararlanacaklara bağlanacak emekli maaşı tutarına. 25 sene evli kalana emeklilik kapsamında en düşük borçlanma tutarlarından borçlanma yapılanlara bağlanacak 25 yıl evli kalana maaş tutarı en düşük 1500 TL olacaktır.

25 yıl evli kalana emeklilik nereye başvurulur ?

25 yıl evli kalana emeklilik resmi gazetede yayınlandıktan sonra başvurular Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapılır. Kişinin ilk sigorta, bağkur ve ya başka herhangi bir kapsamda sigorta başlangıç tarihine bakılır. Emeklilik hesaplaması yapılır. Borçlanma yapması gereken minimum gün sayısı hesap edilir. 2021 yılı için günlük en düşük tutar olan 31,39 TL üzerinden borçlanması yapılır. Borçlanma işlemi tamamlanıp ödendikten sonra kişi talepte bulunur ve emekli aylığı bağlanır. Peki 25 yıl evli kalana emeklilik ne zaman çıkacak ? Cevabı yazımızın devamında.

25 yıl evli kalana emeklilik yasası çıktı mı ?

Cumhuriyet Halk Partisi tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulan 25 yıl evli kalana emeklilik düzenlemesini içeren kanun teklifinin TBMM tarafından reddedildiğini ve 25 yıl evli kalan emekli düzenlemesinin kabul edilmediğini belirtmek isteriz.Yani 25 yıl evli kaldınız, boşta geçen süreyi borçlanayım düzenlemesi maalesef uygulamada değil. TBMM’ye teklif gelmesi ve gelişme olması halinde 25 yıl evli kalana emeklilik son dakika haberlerini sayfamızda bulabilirsiniz.

10 Yorum
 1. Nur

  Merhaba ben 37 yıllık evliyim 1988 yılında bağ-kur başlangıcım var 1998 yılında bağ-kur’u dondurdum terk yazıyor 25 yıl evli kalanlara emeklilikten faydalanabilir miyim eksik günlerimi saydırıp emekli olma imkanım var mı Hep sorularıma yanıt verdiğiniz için Çok teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Şu anda bu yasal düzenleme çıkmadı zaten. Çıkarsa değerlendirmek lazım tekrar durumunzu.

 2. Büşra

  Merhaba 1980 yılında evlilik başlangıcı. Hiçbir sgk bağkur girişi yok emekli olma şansı var mı . Yaş 59

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Maalesef şu an için yok emeklilik şansınız.

 3. Dursun YILMAZ

  Hollanda da 50 Yıldır evli olan bir erkek emekli olduğunda eşine de kendi maaşının 2/3 ü kadar emekli maaşı bağlanır.

  1. Ömer Meriç

   Değerli bilginiz için teşekkürler.

 4. Ali

  Ben1965 dogumluyumsgk girisim 1985 2010 yilindan buyana calisiyorum ise basladigimda 327 gunum vardi ne zaman emekli olurum

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Tam olarak sigorta başlangıç tarihiniz ne zaman?

 5. Aylin Demirhan

  Ben 1967 doğumluyum 84 85 yıllarında 150 gün sigortalı çalışma günüm var kalan gün sayısı ve ücreti toplu yatırma imkanım varmı ay ay olarak mı ödemek durumundayım ve hemen emekli olabilirmiyim?artı çocuk sayısına göre çalışma gün sayısında bir düşme olduğunu duymuştum doğrumu acaba üç çocuk annesiyim bilgi verirseniz sevinirim saygılar.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sadece sigorta girişinden sonra doğan çocuklar için doğum borçlanması yapabilirsiniz. Onun haricinde toplu borçlanma hakkınız bulunmuyor. 3 çocuk için toplamda 2160 güne kadar borçlanma yapma hakkınız bulunuyor. Emeklilik için en az 3600 günü tamamlamalısınız.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.