5000 TL Emekli İkramiyesi Ne Zaman Yatacak, Kimlere Verilmeyecek?

Emeklilere Cumhuriyet Bayramı nedeniyle ödenmesi planlanan 5000 TL ile ilgili düzenleme 27 Ekim 2023 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yasalaştı. Cumhurbaşkanı onayından sonra resmi gazetede yayımlanacak ve emeklilere 5000 TL ikramiye ödemesi yapılacak. Yasa yayınlandıktan sonra emeklilerin merakla cevabını beklediği soru ise 5000 TL Emekli İkramiyesi Ne Zaman Yatacak oldu. Bu haberimizde hem emekli ikramiyesi ne zaman verilecek konusunda bilgi verilecek hem de konu hakkında en çok sorulan 5000 TL emekli ikramiyesi kimlere verilecek, kimlere verilmeyecek sorularının cevabı da verilecek.

29 Ekim emekli ikramiyesi kimlere verilecek?

29 Ekim emekli ikramiyesi;

 • Sosyal Güvenlik destekleme kapsamında bir işyerinde çalışmayan emeklilere ödenecek.
 • Malulen emekliler ile engelli emeklilik kapsamında emekli olanlar da bu haktan yararlanabilecek.
 • Dul ve yetim aylığı alanlar hisseleri oranında ikramiye hakkından yararlanabilecekler.
 • İş kazası ve ya meslek hastalığı kapsamında gelir alanlar hisseleri oranında ikramiye hakkından yararlanabilecekler.

Emekli ikramiyesi kimlere verilmeyecek?

Emekli 100 yıl ikramiyesi ne zaman yatacak sorusunun cevabına geçmeden önce kısaca kimlerin bu ikramiye hakkından yararlanamayacağı konusunda da bilgi vermek istiyorum. 29 Ekim ikramiyesinden;

 • Sosyal güvenlik destekleme primi kapsamında bir işyerinde sigortalı çalışanlar yararlanamayacaklar.
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfından 2022 Sayılı yasa kapsamında dul, engelli maaşı alanlar ile bakıcı aylığı ödenenler bu ikramiye hakkından yararlanamayacaklar.

İkramiye herkese aynı tutarda ödenmeyecek

Ödemeler hisse oranı esas alınarak yapılacak. Aşağıdaki tabloda kimin ne kadar ödeme alabileceği konusunda bilgi verdim.

Kendi adına emekli olanlar 5.000 TL
Dul ve yetim aylığı alanlarHisseleri oranında. Örneğin eşe 5000 TL %75’i, yetim çocuklara %25’i gibi.
Malulen emeklilerOrana göre ödeme yapılacak. %60 ise 3000 TL ödenecek.
İş kazası ve ya meslek hastalığı geliri alanlarSürekli iş göremezlik oranlarına göre alabilecekler. Örneğin %20 kayıp varsa 1000 TL alacaklar.
Birden fazla dosyadan aylık alanlarBirden fazla gelir ya da aylık alanlar en yüksek ödemeye imkan veren dosya üzerinden ikramiye ödemelerini alabilecekler.

29 Ekim emekli ikramiyesi ne zaman ödenecek?

Gelelim asıl konumuz olan ve cevabı en fazla merak edilen emekli 5000 TL ne zaman yatacak sorusunun cevabına. Henüz 5000 TL emekli ikramiyesi ne zaman verilecek konusunda resmi bir açıklama yapılmadı. Daha önce Kasım ayı ilk haftasında ödemelerin yapılacağı söylenmişti. Resmi açıklama yapıldığında sayfamızda ödeme tarihleri ile ilgili duyuru paylaşılacaktır.

5000 emekli ikramiyesi ne zaman yatacak konusunda net bir tarih yok ama beklentimiz en geç 15 Kasım 2023 tarihine kadar tüm emeklilere ikramiyelerinin ödenmesi.

5/5 - (1 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“5000 TL Emekli İkramiyesi Ne Zaman Yatacak, Kimlere Verilmeyecek?” üzerine 5 yorum
 1. niçin tahsis numarasına göre ir planlama yapılmadı anlamış değilim emeklilere psikolojik baskıdır bu insanların zaten ihtiyacı var her gün hesabı kontrol ediyoruz

  Yanıtla
 2. Merhaba Ömer bey ben hem babamdan yetim aylığı hemde özel gereksinimli oğlumdan evde bakım aylığı alıyorum emekli ikramiyesinden yararlanma şansımız varmi

  Yanıtla
Yorum yapın