5000 TL Emekli İkramiyesi Yatmadı Ne Yapmalıyım & Nereyi Arayabilirim, Sorgulama

5000 TL emekli ikramiye ödemeleri 11 Kasım 2023 tarihi itibariyle başladı. Tahsis numarası ve aylık kapsamına göre yapılan ikramiye ödemelerinin yapılmadığı birçok emekli var. Son birkaç gündür emekliler tarafından 5000 TL Emekli İkramiyesi Yatmadı ne yapabilirim, nereyi arayabilirim hakkında yoğun bir talep gelince bu detaylı içeriği oluşturmak istedim. Eğer siz de 5000 tl ikramiye yatmadı diyorsanız bu içerik size bir çözüm sunabilir. Ayrıca konu hakkında sık sorulan ÇKS olan emekli 5000 TL alacak mı sorusunun da cevabı verilecektir.

Emekli ikramiyesi kimlere verilmiyor?

Neden Emekli 5000 TL yatmadı sorusunun cevabı aslında ikramiyenin kimlere ödenmediği konusunda saklı. 5000 TL emekli ikramiyesinden;

 • Aktif vergi ya da şirket ortaklığı olan,
 • ÇKS yani aktif Ziraat Odası Çiftçilik kaydı olan,
 • Emekli olduktan sonra çalışmaya devam eden,

Emekliler yararlanamıyor. Eğer yukarıdaki durumlardan birisi sizde de mevcutsa maalesef bu ikramiye hakkından yararlanamayacaksınız. Ancak bunlar olmamasına rağmen ikramiyeniz ödeme tarihinde yapılmadıysa bu durumda aşağıda örneğini vermiş olduğum dilekçe ile bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvurmalısınız.

ÇKS olan emekliler 5000 TL alacak mı?

Hayır, Ziraat Odalarında ya da İl/İlçe tarım müdürlüklerinde aktif ÇKS yani çiftçilik kaydı olanlar ikramiyeden yararlanamayacaklar.

Çay cüzdanı olan emekli 5000 TL alacak mı?

Eğer çay cüzdanı ile birlikte Ziraat Odası ya da İl/İlçe tarım Müdürlüklerinde aktif ÇKS kaydınız varsa alamazsınız. Çay cüzdanı olmasına rağmen aktif çiftçilik kaydınız yoksa alabilirsiniz.

5000 TL emekli ikramiyesi ödenme tarihleri

İkramiye ödeme tarihleri emekli kapsamın ve emekli tahsis numarasının son rakamına göre belirlenmekte. Emekli tahsis numaranızı bilmiyorsanız emekli tahsis numarası sorgulama içeriğimizden sorgulayarak öğrenebilirsiniz. Aşağıda kapsama ve emekli maaşı ödeme tarihlerine göre ikramiye ödeme tarihleri ayrı başlıklarda verilmiştir.

Bağkur emekli ikramiyesi ne zaman yatacak?

Tüm bağkur emeklisi ile dul ve yetimlerine 5000 TL emekli ikramiyesi 14 Kasım 2023 tarihinde yapılacak.

Emekli sandığı emeklilerine 5000 TL ne zaman yatacak?

5000 TL emekli ikramiyesi emekli sandığı kapsamında aylık alanlar ile dul ve yetim aylığı alanlara 14 Kasım 2023 tarihinde yapılacak.

Emekli çiftçilere 5000 lira verilecek mi?

Emekli ikramiyesi ödenme tarihi itibariyle ÇKS kaydı olan emekli çiftçiler bu haktan yararlanamayacaklar. Daha önce ÇKS kaydı sildirildiyse alınabilmekte.

4/a SSK 5000 TL emekli ikramiyeleri ne zaman yatacak?

SSK kapsamında ikramiye ödeme tarihleri aylık ödeme tarihlerine göre belirleniyor. Tahsis numarasının son rakamına göre aylığınızın hangi tarihte ödendiğini SSK emekli maaşları hangi tarihlerde ödeniyor başlıklı içeriğimizi ziyaret ederek öğrenebilirsiniz. Aylık ödeme tarihlerine göre SSK emeklisi ile dul ve yetim maaşı alanların ikramiye ödenme tarihleri aşağıdaki tablodaki gibi olacaktır.

Aylık ödeme tarihleri5000 TL ikramiye ödeme tarihi
17,18 ve 19 olanlar11 Kasım 2023
20, 21 ve 22 olanlar12 Kasım 2023
23, 24, 25 ve 26 olanlar 13 Kasım 2023

Emekli ikramiyesi yatmaya başladı mı?

Evet, ikramiye ödemeleri 11 Kasım 2023 tarihi itibariyle şartları sağlayanların hesaplarına aktarıldı. Eğer siz şartları sağladığınız halde yukarıda belirtilen tarihlerde ödemenizi almadıysanız aşağıda örneğini verdiğim dilekçe ile SGK’ya başvurun.

Emekli ikramiyesi yatmadı nereyi arayabilirim?

İkramiye ödemeniz şartları sağlıyor olmanıza rağmen yapılmadıysa;

 • Mümkünse size en yakın SGK’ya giderek sorgulama yaptırın.
 • SGK’ya gidebilecek durumunuz yoksa Alo-170 hattını arayarak bilgi alın.
 • Ayrıca bağlı olduğunuz SGK’yı da telefonla arayarak ikramiyenizin neden yatmadığı hakkında bilgi alabilirsiniz.

5000 TL ikramiye ödemesi yapılmayanlar için dilekçe örneği

ÇKS, vergi kaydı ya da şirket ortaklığı kaydınız olmamasına ve ya Sosyal Güvenlik Destekleme Primi kapsamında çalışmıyor olmanıza rağmen yani kısaca tüm şartları sağlıyor olmanıza rağmen ikramiye ödemeniz yapılmadıysa vakit kaybetmeden dilekçe ile bağlı olduğunuz SGK’ya başvurmanızı öneririm. Eğer hatalı bir durum varsa bu düzeltilecek ve ödemeniz dilekçenize istinaden yapılabilecektir. Dilekçe örneğini aşağıdan indirebilirsiniz;

5000 TL emekli ikramiyesi sorgulama e-devlet

5000 TL emekli ikramiyesi sorgulama işlemleri e-devlet üzerinden online olarak yapılabilmektedir. Sorgulama için aşağıdaki adımları takip ediniz;

 • Öncelikle E-devlette Sosyal Güvenlik Kurumu-Emekliler için Bayram İkramiyesi ve Seyyanen Ödeme Sorgulama menüsüne giriş yapın.
 • Direk buradan T.C. numaranız ve e-devlet şifrenizle giriş yapabilirsiniz: Emekli ikramiye sorgulama e-devlet.
 • İlgili menüde Cumhuriyet Bayramı ikramiyesi ödeme durumu, ödenmediyse neden ödenmediği hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Ayrıca;

 • Bankacılık kanalları üzerinden sorgulama yaparak,
 • Alo-170 hattını arayarak,
 • Size en yakın Sosyal Güvenlik Merkezi’ne giderek yapabilirsiniz.
4.6/5 - (5 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“5000 TL Emekli İkramiyesi Yatmadı Ne Yapmalıyım & Nereyi Arayabilirim, Sorgulama” üzerine 11 yorum
 1. Öğretmen emeklisiyim. Babamın ölümü nedeniyle üzerime çay defteri yapıldı. Yedi kardeşiz, çayımızı yarıcı yapıyor. Yılda 5’er bin lira alamıyoruz. Düzeleceğini ümit ediyorum.

  Yanıtla
 2. Merhaba tarımsal faaliyet nedeniyle annemde alamadı seyyanen emekli ödemesini. Çks kaydı yok. Ziraat odası kaydı aktif değil. Yani 2006 dan beri üyelik yenilenmemiştir. Çiftcilik yapmiyor. Köyde yaşamıyor. 10 yıl zaman aşımı sebebi değil mi oda üyeligi için. 17 yıldır bir aktivasyon olmamış

  Yanıtla
  • Merhaba göğüs kanseri hastasıyım 3 evre sağ göğsüm komple alındı koltuk altı lenfleri ile beraber 2021 yılında ameliyat oldum 2 yıl bitti sağlık Kurulu’ndan %71 rapor aldım Şimdi malulen emekli olmak istiyorum 1800 iş günü var � SSK başlangıç tarihim 2008 yılında Nasıl emekli olabilirim başvursam emekli olabilir miyim geçici hastalığım döneminde 16 ay malulen emekli maaşı aldım Şimdi durdurdular yeniden malulen emekli olmak istiyorum yüzde yetmiş biri iki yıllık verdiler

   Yanıtla
 3. Merhaba Emekli Sandığı emeklisiyim. 2020 yılında emekli oldum ve o zamandan beri çalışmıyorum. Ama hesabıma ikramiye yatmadı. E-Devlet’te de herhangi bir çalışma kaydım yok. E-devlet sorgusunda Seyyanen ödeme yapılmadı gerekçe 4C Tescil yazıyor ama detay çıkmıyor. Yardımcı olursanız sevinirim.

  Yanıtla
 4. merhaba benim ticari şahış şirketimi 2009 yılında kapanışını yapmama rağmen ticaret sicilim halen açık ve faaliyette gözüküyor o yüzden devletin verdiği 5000 lira emekli ikramiyesini alamadım ve 14 Kasım 2023de ticari sicil kaydımı sildirdim onayını bekliyorum onay geldikten sonra 5000 tl ikramiyesi için 170 den müracaat etsem alabilirmiyim

  Yanıtla
 5. Merhaba,

  Babama tarımsal faaliyet nedeniyle yatmadı ama herhangi bir tarımsal faaliyet yok. Sadece köyde yaşıyor. Ne yapmamız lazım?

  Yanıtla
  • Merhaba. Bağlı olduğunuz Ziraat Odası’na bir uğrayın. Kaydını sorgulatın. Muhtemelen kaydı vardır. Yoksa olmadığına dair bir belge alarak dilekçe ile SGK’ya başvurun.

   Yanıtla
Yorum yapın