5510 sayılı kanun 40. Maddesi Nedir, Kimler Yararlanır ?

5510 sayılı kanun 40. maddesi ve Fiili Hizmet Süresi Zammı Uygulamasının Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelikte birçok sigortalıyı yakından ilgilendiren düzenleme yer almaktadır. 5510 Sayılı Kanunun 40.maddesi ile düzenlenen fiili hizmet zammı Kanunun ilgili maddesinde belirtilen iş ve işyerlerinde çalışanlara çalıştıkları her 360 gün için verilen ilave gün sayısıdır. Bu yazımızda fiili hizmet zammı ne demek, kimler yararlanabilir ve nasıl hesaplanır hakkında detayları bulabilirsiniz.

Fiili hizmet zammı nedir ?

5510 sayılı kanun 40 maddesi kapsamında belirtilen iş ve işyerlerinde çalışanların çalıştıkları her 360 gün karşılığında verilen ilave gün sayısına fiili hizmet zammı denir. İlave olarak verilen bu günler sigorta prim hizmet süresine eklenir ve emeklilik yaşından da düşürülür.

Fiili hizmet süresinden kimler yararlanır ?

Fiili hizmet zammından;

 • 4a yani SSK ile 4c yani emekli sandığı kapsamında çalışan sigortalılar yararlanır.
 • Sigortalıların fiili hizmet zammından yararlanabilmeleri için 5510 Sayılı Kanunun 40’ıncı maddesinde belirtilen işlerde fiili olarak çalışmaları gerekmektedir.
 • Fiili hizmet zammından yararlanabilmek için Yer altı işlerinde çalışanların en az 1800 gün, diğer belirtilen işlerde çalışanların ise bu kapsamda en az 3600 gün çalışmaları gerekmektedir.

Sağlık personeli fiili hizmet zammından yararlanabilir mi ?

7146 Sayılı Kanunla 2018 yılında getirilen düzenleme ile birlikte;

 • 11/4/1928 tarihli ve 1219 sayılı Kanun, 25/2/1954 tarihli ve 6283 sayılı Hemşirelik Kanunu ve 18/12/1953 tarihli ve 6197 sayılı Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Kanun kapsamında sağlık meslek mensubu sayılan ve insan sağlığı için koruyucu, teşhis, tedavi ve rehabilite edici hizmetlerde çalışanlar da fiili hizmet zammı kapsamına eklenmiştir.

Fiili hizmet zammı hesaplaması nasıl yapılır ?

5510 Sayılı Kanunun 40. maddesi kapsamında belirtilen işler ve fiili olarak yararlanacağı sürelere ait tablo için fiili hizmet zammı hesaplama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Yararlanılacak ve emeklilik yaş haddinden indirilecek gün sayısı yapılan işe göre değişir.

 • Türk Silâhlı Kuvvetlerinde Subay, yedek subay, astsubay, yedek astsubay, uzman jandarma olarak çalışanlar, Jandarma Genel Komutanlığında ve Sahil Güvenlik Komutanlığında uzman erbaşlar ve sözleşmeli erbaş ve erler, Asaleti onaylanmış olmak şartıyla adaylıkta geçirilen süreler dahil polis memuru, baş polis memuru ve kıdemli baş polis memuru, komiser yardımcısı, komiser, baş komiser, emniyet amiri, emniyet müdürleri ile bu ve daha yukarı maaş ve derecelerdeki emniyet mensupları, Milli İstihbarat Teşkilâtı mensupları için yararlanılacak toplam fiili hizmet zammı süresi 8 yılı,
 • Tabloda yer alan diğer işler için ise 5 yılı geçemez.

İlk defa prim ödenen tarihe göre fiili hizmet zammı da ilave edilmek sureyi ile emekli olabileceğiniz tarihi hesaplamak için hemen SGK emeklilik tablosu sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sağlık personeli fiili hizmet zammı hesaplaması nasıl yapılır ?

5510 Sayılı Kanunun 40. maddesi kapsamında fiili hizmet zammından yararlanabilecek olan kişiler olarak tanımlanmışlardır. Bu kapsamda yer alan sigortalılara çalıştırıldıkları her 360 gün için ilave 60 gün fiili hizmet zammı verilmekte ve verilen bu süreler emeklilik yaşından düşürülmektedir. Toplamda yararlanılacak süre 5 seneyi geçememektedir.

5510 Fiili hizmet hesaplama formülü

Formül şu şekilde olacaktır;

 • 60 gün ilave ediliyorsa (FHSZ kapsamında fiili çalışılan gün sayısı x 60/360),
  90 gün ilave ediliyorsa(FHSZ kapsamında fiili çalışılan gün sayısı x 0,25),
  180 gün ilave ediliyorsa (FHSZ kapsamında fiili çalışılan gün sayısı x 0,50)
İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
Yorum yapın