6486 Sayılı Teşvik Süresi Uzatıldı 2021

0

6486 sayılı teşvik işverenlerin yararlanabildikleri en önemli sigorta prim teşvikleri arasında yer almakta. Malumunuz 6486 Sayılı Kanunla getirilen düzenleme ile Kanunda belirtilen il ve ilçelerde faaliyet gösteren ve teşvik için belirtilen şartları sağlayan işverenler 5 puanlık teşvik indirimine ilave olarak 6 puan daha teşvikten yararlanabilmekte. 6486 sigorta teşviki olarak adlandırılan bu teşviğin süresi normalde 31 Aralık 2020 tarihinde sona ermekteydi. Ancak bu süre uzatıldı.

Buna göre 6486 sayılı kanun gereği teşvikten yararlanma süresi  ne zamana uzatıldı ? Peki süre uzatımı kaç ay olacak ? 6486 6 puanlık ilave teşvik indiriminden hangi işverenler nasıl yararlanır ve gerekli şartlar neler ? Tüm detayları haberimizde bulabilirsiniz.

6 puanlık sgk indirimi 2021

Teşvikten yararlanma süresi 1 yıl daha uzatıldı. Buna göre gerekli şartları sağlayan işverenler 31 Aralık 2021 tarihine kadar bu teşvikten yararlanmaya devam edebilecek.

6486 sayılı teşvik şartları nelerdir ?

Teşvikten yararlanabilmek için en önemli kriter işyerinizin aşağıdaki tablolarda verilen il/ilçelerde faaliyette bulunuyor olmaları. Bu şartların yanında aşağıdaki şartları da sağlamanız gerekiyor;

  • Özel sektörde faaliyette bulunan işveren olmak,
  • En az 10 ve üzeri çalışan olması,
  • Aylık prim ve hizmet belgesi ya da Muhtasar ve prim hizmet beyannamesinin süresinde verilmesi,
  • İşveren prim borçlarınızı düzenli ödemeniz, geçmiş dönem prim borçlarınızın olmaması varsa bile taksitlendirilmiş/yapılandırılmış olması ve düzenli ödeniyor olması gerekmektedir.

6486 bölgesel indirim teşvikinden kimler yararlanamaz ?

Bu destekten yararlanamayacak işyerleri şunlardır;

  • Kamu işyerleri,
  • Sermayesinin yarısından fazlası Kamuya ait olan işyerleri,
  • 4734 sayılı ihale kanununa göre yapılan işler,

6486 ilave 6 puanlık teşvikten yararlanabilecek il/ilçe tablosu

Aşağıdaki tabloda yer alan il/ilçelerden birisinde faaliyette bulunuyorsanız ve işveren olarak gerekli şartları sağlıyorsanız ilave 6 puanlık indirimden yararlanabilirsiniz.

6486 sayılı kanun desteği
6486 sayılı teşvik

İşveren teşvikleri 2021

Yukarıda belirtilen teşviğe ilave olarak Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından işverenlere sağlanan önemli sigorta teşvikleri bulunmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından geliştirilen sgk teşvikten yararlanma sorgulama programı aracılığı ile işe aldığınız çalışanınız için hangi teşvik şartlarını sağladığınızı kolayca sorgulayabilirsiniz.

İşveren asgari ücret desteği 2020 yılında da devam edecek. Asgari ücret desteği tutarları ve yararlanabileceğiniz tüm SGK teşviklerini tek başlıkta topladık. Hemen  sgk teşvikleri sayfamızı ziyaret ederek yararlanabileceğiniz tüm teşvikler hakkında ayrıntıları bulabilirsiniz.

Özellikle 4447-19. madde yani 7103 sayılı kanun teşviği işverenler açısından büyük avantaj sağlamakta. Gerekli şartları sağlayan çalışanız için 18 aya kadar teşvikten yararlanabilirsiniz. Bu teşvik kapsamında prim ödemelerinin tamamını devlet karşılamakta.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.