Bakıcı Desteği Şartları Nelerdir, Kimler Yararlanır ?

71

Bakıcı desteği hasta bakıcısı, bebek bakıcısı v.s. çalıştıracaklar için önemli maddi destek sağlamaktadır. Bakıcı sigorta primlerinin yüksek olması ebeveynleri düşündürmekte.  Gerekli şartları sağlayanlara ev hizmetlerinde çalıştırdıkları kişiler için devlet bakıcı desteği veriliyor. Ayrıca evde bakıcıya devlet desteği sadece sigorta primlerinden ibaret değil. Bakıcılara devlet desteği gerekli şartları sağlayanlar için sigorta primine ilave olarak 300 euro maaş verilmesini de kapsamakta.

Devletin bakıcı desteği sigorta priminin tamamı ve gerekli şartları sağlayanların maaşı devlet tarafından karşılanıyor. Bu yazımızda bakıcı devlet desteği şartları konusunda ayrıntılı bilgi verilecektir. Yazımıza geçmeden önce bakıcılar için ödenen aylık teşvikli ve teşviksiz güncel prim tutarlarına https://sgkbilgisi.com/bakici-sigorta-primi/ sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Bakıcı desteği başvurusu nasıl yapılır ?

Bakıcı için devlet desteğinden yararlanabilmeniz için öncelikle yanınızda çalışacak hasta bakıcısı, bebek bakıcısı ya da diğer ev hizmetleri sigortalınız için ev hizmetlerinde 10 günden fazla sigortalı çalıştıranlar kapsamında tescil başvurusu yapmanız gerekiyor. Başvuru yapmak ve gerekli evrakları öğrenmek için hemen https://sgkbilgisi.com/sgk-bakici-sigortasi-nasil-yapilir/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Başvuru yaparken ev hizmetlerinde 10 günden fazla çalışanlar başvuru formundaki C- YARARLANILACAK PRİM TEŞVİKLERİ kısmında 4447/19. madde teşviği seçeneğini seçmeniz gerekiyor. Eski formlarda bu teşvik türü yok. Eğer formda yoksa kendiniz yazın oraya. Peki nedir bu 4447 19. madde teşvik şartları.Bu teşviğin özel şartları hakkında detaylar için https://sgkbilgisi.com/4447-19-uncu-madde-sigorta-prim-tesvik-sartlari/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bakıcı teşvik şartları nelerdir ?

SGK Ek 9 kapsamındaki ev hizmetleri çalışanlarının tamamı 4447/19. madde teşviğinden yararlanabilmekte.  Bakıcı ya da ev hizmetlerinde çalışan yerli ve yabancu bakıcı ile diğer sigortalılar için  sigorta prim desteğinden yararlanabilmeniz için;

 • SGK Ev hizmetleri Ek9 kapsamında ilk defa sigortalı çalıştırıyor olmanız ya da mevcut bir çalışanınız varsa bu çalışana ilave olarak bir kişiyi daha işe almanız gerekiyor.
 • Eğer mevcut durumda yanınızda çalışan bir ev hizmetleri sigortalınız varsa işe aldığınız ikinci kişinin sigorta priminin tamamını devlet ödüyor.
 • Mevcut çalışan yoksa ve ilk defa ev hizmetleri tescili açıyorsanız tescil açıldıktan sonra tescilin açılmasını takip eden üçüncü aydan itibaren 700 liralık sigorta prim desteğinden yararlanırsınız ve bu kişinin sigorta priminin tamamını devlet öder.
 • Ev hizmetlerinde çalışmaya devam edenler için bu teşvikten yararlanma hakkınız yok.
 • İşveren açısından aranan bir diğer şart ise primlerini düzenli ödemesi ve ödeme vadesi geçmiş sigorta prim borcunun olmaması.

Ev hizmetlerinde bakıcı, temizlikçi v.s. olarak çalıştırılacak kişi için sigorta prim desteğinden yararlanabilmeniz için ise;

 • Çalışanın sizin yanınızda başladığı tarihten önceki son 3 ay içerisinde 10 günden fazla sigortalı çalışmasının olmaması, 10 günden fazla bağkurlu olmaması gerekiyor. İsteğe bağlı bağkur kapsamındakiler istisna kapsamında.
 • Çalışanın İşkur’a kayıtlı işsiz olması,

Gerekiyor.

Yukarıdaki şartları sağlıyorsanız sigorta primlerinin tamamı 18 ay süre ile devlet tarafından karşılanıyor. Ayrıca bakıcı yabancı uyruklu olsa bile bu destekten yararlanabileceksiniz. Tabi burada önemli olan husus yabancı uyruklu kişinin Türkiye’de çalışma ve oturma izninin olması.

Annelere çalıştırdıkları bebek bakısı sigorta prim desteği yanında bir de İŞKUR tarafından 400 TL maaş desteği verilmektedir. Bu konuda ayrıntılı bilgiye de https://sgkbilgisi.com/annelere-400-tl-yardimi-nasil-alinir/  başlıklı yazımızdan edinebilirsiniz.

İşkur bakıcı desteği nasıl alınır ?

Devlet tarafından bahsedilen bakıcı desteği ve şartları yukarıdaki gibidir. Bu teşvik için İşkur şartı istendiğinden aynı zamanda İşkur bakıcı desteği olarak da adlandırılıyor. Yukarıda belirtilen desteğin haricinde bakıcı desteği bulunmuyor. Ancak çalışan annelere avrupa birliği destekli 100 euro kreş desteği ödeniyor. Başvuru yapmak için hemen https://sgkbilgisi.com/kres-destegi/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

SGK eğitimli bakıcı desteğinden kimler yararlanır, şartları nelerdir ?

Bakıcı Desteği SGK priminin tamamının karşılanmasına ilave olarak 300 euro aylık ödemeyi de kapsamaktadır. SGK eğitimli bakıcı olarak adlandırılan bu projeden yararlanma şartları aşağıda verilmiştir.

 • Bu destekten ssk kapsamında çalışan ve 0-24 ay arasında çocuğu olan anneler yararlanabilmektedir.
 • Projeden yararlanabilmek için annenin ve bakıcının proje için belirlenen pilot illerde ikamet ediyor olması gerekmektedir.
 • Çocuğun ikameti ile annenin ikametinin aynı adreste olması gerekmektedir.
 • Eğitim almış olan çocuk bakıcısının tam zamanlı olarak ve ev hizmetleri kapsamında çalıştırılıyor olması gerekmektedir.
 • Analık izninin sona ermiş olması,
 • Bakıcı maaşının ev hizmetlerinde çalışanlara ödenen asgari net ücret kadar olması gerekiyor. Net maaşa ev hizmetlerinde çalışanların maaşı başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Sgk bakıcı yardımı başvuru formu ve başvurular online olarak yapılmaktadır. Ancak çoçuk bakımı devlet desteği başvurusu için e-devlet şifrenizin olması gerekiyor. Güncel başvurulara göz atmak, online başvurmak, uygulanan pilot illeri öğrenmek ve bakıcı destek parası konusu hakkında tüm güncel gelişmeler için sgk eğitimli bakıcı resmi sayfasını ziyaret edebilirsiniz. E-devlet üzerinden sgk bakıcı parası başvurusu için e-devlet bakıcı desteği sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Devlet hasta bakıcı desteği veriyor mu ?

Yukarıda belirtilen maaş desteği bebek bakıcısı için geçerlidir. Ancak ev hizmetlerinde çalıştırılan hasta bakıcıları da yukarıda şartları verilen işkur hasta bakıcı desteği yani sigorta prim teşvikinden yararlanma hakkına sahiptir. Eğer hasta bakıcı ve işveren açısından gerekli şartlar sağlanıyorsa yine 18 aya kadar sigorta prim ödemelerinin tamamı SGK tarafından karşılanacaktır.

Bir diğer hasta bakıcı devlet desteği ise evde bakım maaşıdır. En az %50 ve üzeri engel raporu olup sürekli bakıma muhtaç olan ve hane halkı geliri net asgari ücretin 2/3’ü altında olanlara çalıştırdıkları hasta bakıcı için evde bakım maaşı ödenmektedir. Başvuru şartlarına ve konu hakkında tüm detaylara evde bakım maaşı nasıl alınır başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Sgk bakıcı desteği  hakkındaki tüm sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 


71 Yorum
 1. Fatih

  Hocam Selamlar,

  Ev hizmetleri kapsamında çalıştırdığım bir çalışanımın sigorta primini 30 gün üzerinden 5 puan indiriminden faydalanıp 1162,69 TL olarak ödüyorum.

  Çalışanıma elden belirli bir ücret verip SGK ya 20 gün üzerinden çalışıyor diye başvuruda bulunduğumda 5 puan indiriminden faydalanmaya devam edebilir miyim? (Bu durumda 775 TL olarak ödeme yapıcam sanırım )

  Selamlar.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet 20 gün üzerinden de bildirim yapabilirsiniz. Prim de bu oranda düşer.

 2. Gözde

  Merhaba,

  4447/10 sayılı teşvikten yararlanmak için başvuruyu nereye nasıl yapmalıyız ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Gözde HANIM. Şartları sağlıyorsanız başvuru esnasında 4447/10. madde kutucuğunu işaretlemeniz yeterli olacaktır.

 3. Duygu

  Merhaba, şu anda başka bir yerde teşvikten yararlanarak sigortalı çalışan bir kişiyi Eylül ayında bakıcı olarak işe başlatmak istiyorum. anladığım kadarıyla 4447-19 teşviğinden en fazla 18 ay yararlanılabiliyor. Bu kişi bu teşvikten 10 ay yararlanmışsa kalan 8 ay için benim de bu teşvikten yararlanmam mümkün mü? (21. madde gereğince) Bir de mevcut işyerinden ağustos ayında ayrılacak. Teşvikten yararlanmam için 3 ay işsiz olarak mı görünmesi gerekiyor sistemde yoksa kaldığı yerden sigortasını teşvikten yararlanarak devam ettirebilir miyim?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kalan süre kadar sizde yeniden teşvikten yararlanır diye hatırlıyorum ama emin değilim. En az 3 ay sigortasız olması gerekiyor sizde bu teşvikten yararlanabilmesi için.

   1. Duygu

    Çok teşekkür ederim.

 4. Fatih Aksoy

  Merhabalar Ömer Bey,

  Teşvikten faydalanarak 10 günden fazla ev hizmetlerinde çalıştırdığım çalışanıma ücret olarak tam asgari ücret vermemekle birlikte sigorta pirimini asgari ücretten yatırıyorum.

  Bu durum, çalışanım işten ayrılmak istediğinde SGK ya işten ayrılma bildiriminde bulunduğum zaman herhangi bir olumsuz sonuç yaratır mı.

  Çok teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Fatih BEY. Hayır olumsuzluk yaratacak bir durum yok. Zaten olması gereken gibi yapıyorsunuz.

 5. Fatih Aksoy

  Hocam değerli cevaplarınız için teşekkürler.

  Yukarıdaki sorumda tazminatı da sormuştum. Herhangi bir tazminat talep etme hakkı var mı çalışanın ?

  Selamlar

  1. Ömer Meriç

   Tabi ki 1 yıllık çalışma varsa en az ve siz çıkış verirseniz tazminat isteme hakkı doğar.

 6. Fatih Aksoy

  Merhabalar,

  Ev hizmetlerinde (10 günden fazla) sigortalı olarak çalıştırdığım bir çalışanım var. Kendisi ile iş akdini karşılıklı anlaşıp sonlandırmak istiyorum. Karşılıklı olarak sonlandırdığımıza dair bir kağıdı ikimiz de imzalasak ve sigortaya başvurup artık ilgili kişinin evimde çalışmayacağını belirttiğimde herhangi bir tazminat öder miyim ?

  Bir de pandemi sürecinde ev hizmetlerinde çalışanlar için de işten çıkarma yasak mıdır ? Eğer böyle bir yasak yok ise artık çalıştırmak istemediğim kişi için herhangi bir tazminat öder miyim ?

  Selamlar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kendi isteği ile ayrılmak istediğine dair bir taahhütname imzalayın. Karşılıklı diye bir şey olmaz Fatih BEY. Bu şekilde çıkış verebilirsiniz. Pandemi çıkış yasağı ev hizmetlerini de kapsıyor diye biliyorum.

 7. Derya Sonkaya

  Merhaba, ben ekim 2019 dan bu yana istediğim teşvikten değil de farklı bir teşvikten yararlanıyormuşum. işkur kaydı gerekiyordu ben onlıne yaptım birde bunu aktif etmek gerekiyormuş ama malesef sgk daki arkadaş hiç bir şekilde bana bilgi vermeden istediğim teşvikten farklı bir teşviki yapmış 6111 olanı. Ben de malesef hiç bir yerde bilgisi olmadığı için bana bu ay sgk dan 500 tl borç çıkınca farkına vardım. Şimdi işkur kaydını aktifleştirdim. Dilekçe yazarak sgk ya gitsem değiştirebilirler mi teşviki?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Değiştirilmesi gerekir Kanunen. Dilekçe ile başvurunuzu yapın. Ama önce bilgi almanızı tavsiye ederim.

 8. öznur

  Merhaba ben 4447-10 kanunun teşviğinden daha önceden bakıcı olarak yararlanmıştım. 1 sene farklı bir sektörde çalıştıktan sonra yeniden bebek bakıcılığına döneceğim 19. maddeden yararlanma ihtimalim varmıdır

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer son 3 ay herhangi bir kapsamda sigortalılığınız yoksa evet yararlanırsınız.

 9. Rezan Dinipolat

  Merhaba . Ben 47 yasindayim şu an teskiften faydalanarak 17 aydir bebek bakicisi olarak çalışıyorum. Ancak işten cikmak durumundayim. Baska bir bebege bakmaya baslamam durumda tesfikten tekrar faydalanabiliyormuyum.. Yani devlet teşvikiyle sigortalanabiliyormuyum. Zira işverenler icin bu önemli

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 3 ay sigortasız kaldıktan sonra işe başlamanız halinde 27103 teşviğinden en az 12 ay süre ile yararlanırsınız. Bu teşvik kapsamında en az 12 ay boyunca primin tamamını devlet ödüyor.

 10. Rakibe Sayar Topcu

  Merhaba;
  01.09.2018 tarihinden itibaren evimde 30 gün süreli bakıcı çalıştırıyorum .SGK’ye başvuruda bulunduğumuzda doldurduğumzu matbu kağıtta 4447 19. maddeden bahsedilmediği için 4447 10. madde kapsamında 31.02.2021 tarihine kadar teşvik aldık. (Bakıcımızın İŞKURa kaydı mevcuttu.2018 yılı primlerini 345 TL olarak aylık ödedim. 2019 Ocak ayı primi 453 TL olarak çıktı. Bununda ödemesini yaptım.
  1. sorum:Bu ay itibariyle 4447 19. madde kapsamına girmek için dilekçe ile başvuru yaptığımda direkt 15 ay olarak devlet desteğinden yararlanabilecek miyim? Yoksa 3 aylık bir ödeme yapmak durumunda mı kalacağım?
  2. sorum:Bu teşvik için 2018 yılında 700 TL lik kısmı devlet tarafından karşılanacak diye çıkmıştı. Şimdi 2019 yılı itibariyle asgari ücrette arttığı için yaklaşık prim ödemesi 959 TL olduğu için kalan kısım işverenden talep edilecek mi?
  3. sorum: 18 ay bu teşvikten yararlandıktan sonra kalan 6 ay lık süre için tekrar 4447 10. maddeden yararlanabilir miyiz?
  değerli görüşlerinizi bekler iyi çalışmalar dilerim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 1-Normalde ilk 3 ay 6111 diğer 15 ay 7103’ten yararlanmanız gerekiyor. Ama sanırım SGK ev hizmetleri sistemi buna izin vermiyormuş. İlk 3 ay için borç çıkartıyormuş.
   2-Primin tamamını devlet karşılıyor. Ne kadar olduğu farketmiyor.
   3-Evet normalde hakkınız var. Ancak birinci soruda verdiğim cevap ile aynı cevabı vermek zorundayım. Kanunen bir engel yok. Ancak SGK sisteminin buna izin veriyor olması gerekiyor.

 11. Şebnem

  Merhaba. Daha önce parça parça yazmıştım size. Özetle Eylül ayında ilk defa 10 günden fazla bakıcı çalıştırmaya başladım. Ekim ayında 143 TL, Kasım ve Aralık aylarında 345 TL lik ödemelerimi yaptım(6111 nolu teşvik sanıyorum) Ocak ayında yine 345 TL borç çıkınca SGK ya 4447-19 a geçiş için dilekçe verdik. 1133 TL borç çıktı,ödedik. Bu ay 233 TL daha çıktı ödedik. Sizin yazı ve sorulan sorulara verdiğiniz yanıtları okuduğumda OCak ve Şubat aylarında borç çıkmaması gerektiğini anlıyorum. Ancak SGK memuru bu tutarların çıkmasında sorun olmadığını söylüyor.Aynı anda 2 teşvik birlikte kullanılamayacağı için değişiklik yapıldığında önceki ödemeler indirimli olduğu için aradaki fark yansırmış. Kafam karıştı açıkcası. Bu borcun çıkmaması gerektiğini hangi kanuna istinaden söylüyorsunuz? Bunu sorma nedenim eğer bir şekilde bana hatalı borç çıktı ve Ödemiş isem hakkımı koruyup iade almak istiyorum.Tekrar dilekçe mi vermeliyim? Dilekçe içeriği ne olmalı yani neye istinaden hatalı ücret alındığını belirtmeliyim?Eğer benden hatalı bir ödeme alınmışsa bu sisteme yansır mı?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. İki teşvik aynı ayda birlikte olmuyor. Ama ilk 3 ayın 10.madde olması sonraki ayların 19.maddeden bildirilmesinde kanunen engel bir durum yok. Sgknın 19.madde ile ilgili genelgesine göz atmanızı öneririm. Sgk sistemi buna müsaade etmiyorsa yapacak bir şey yok. Ancak kanunen engel bir durum yok.

 12. Kevser

  Merhaba, 2018 Temmuz ayından beri evimizde bakıcı çalışıyor. Daha önce başka bir iş yerinde teşvikten faydalandığı için tekrar faydalanamadık. 4417-19 teşviğini ilk kez sayfanız sayesinde duydum. Bakıcımızı işten çıkmış gösterip 3 ay sonra eşim adına işe alsak teşvikten faydalanabilir miyiz? Bu 3 ay boyunca kendisi işsizlik maaşı alabilir mi? Ocak sonu geldiği için, şubat primini ödememek adına çıkışını ne zaman yapmalıyız? Teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet dediğiniz şekilde çıkış verip 3 ay beklemeniz halinde eşiniz adına açtırarak teşvikten yararlanabilirsiniz. İşsizlik maaşı alabilmesi için işten çıkış tarihinden önceki son 3 yıllık süre içerisinde en az 600 gün sigorta primi olması gerekir. Teşvikten yararlanmak için yeniden işe almadan önce İŞKUR kaydı yaptırmanız gerektiğini unutmayın. Çıkışı 31 Ocak 2019 tarihi itibariyle verebilirsiniz.

 13. Filiz

  Merhabalar 2018 aralik ayında ek 9 bakıcı sigortası başlattım ama ertesi gün bakıcı istifa etti ve dosyayı kapatmak zorunda kaldım. Yine bu ay birisiyle anlaştım ve yine bakıcı Sigorta dosyası açtırdım bu defa hiç teşvik çıkmadığını söylediler. Zaten çalışacak bayanın 3 aylık süresinin dolmasına 3 hafta kalmış. Sorum şu ki; ikinci dosyayı da kapatsam ve 3 hafta sonra aynı kişiye dosya açtırsam bu teşvikten faydalanabilir miyim yoksa hakkımı kullanamadan tamamen yok mu oldu? Teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İşveren siz olacaksanız teşvikten yararlanamazsınız. İşvereni de değiştirmeniz lazım. Çıkış verip son 3 ay içerisinde en fazla 10 günden fazla sigortalılığının olması şartına da dikkat ederek işvereni değiştirirseniz yani işvereni eşiniz yaparsanız yararlanabilirsiniz.

 14. Semra

  merhaba ben daha once ek9 tesviklerinden yararlandim 2016 dan 2018 mart ayina kadar ssk odemesi tesvikler bittigi icin sskmi sonlandirdim.simdi baslasam ek 19 dan yararlanirmiyim cocuklarin babasi ssk gisterdi simdi baska biri gostermesi mi gerek ayrica kiz kardesimin cocuguna baksam ozamanda faydalanirmiyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Şartlar yazımızda mevcut. Bu şartları sağlıyorsanız yararlanırsınız.

 15. Ceyda

  Merhaba, bu bilgiyi veren SGK görevlisi zaten. Şu an sistemde de 1129 tl , görevlinin dediği gibi gözükmekte.

  1. Ömer Meriç

   Bir yanlışlık var hocam. O kadar olamaz zaten mantıken. Siz yine de bekleyin.

 16. Ceyda

  Merhaba. SGK aradı, 4417-19 a geçişini kabul ettiler ama bu ay 1129 Tl borç çıkmış(2018 de 6110 dan dolayı eksik ödediğimiz primler için) Siz borç çıkmaması lazım demiştiniz. Bir yanlışlık mı var acaba?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sistemsel hata mevcut. Biraz bekleyin ve daha sonra tekrar deneyin. Olmaz ise SGK ile görüşün.

 17. Ceyda

  Ömer Bey tekrar merhaba,
  İşkur kaydı var ama aktif değil , ne demek oluyor? Bugün teşvik değişikliği için SGK ya dilekçe verdim. İŞKUR kaydı yok dediler. İŞKUR a gittim, kaydı var aktifleştirdim diyip belge verdiler. SGK ya dilekçemle birlikte teslim ettim. Önümüzdeki aya yetiştirmeye çalışacağız dediler. Şimdi Online SGK da prim borcum silinmiş , gözükmüyor. Yanımda çalışan bayan e devlet üzerinden sorgulama yaptığında ise durum aktif gözüküyor ancak 4A iptal sicil diye bir alan var , orada bir numara yazıyor. 2018 de ödediğim primlerini göremiyor. Bir sorun mu var anlayamadık.

  1. Ceyda

   Dün 345 tl borç gözüküyordu, 15 dk önce borç gözükmedi, şimdi 31,75 TL gözüküyor . Gerçekten kafam karıştı , neler oluyor ????

   1. Ömer Meriç

    Merhaba hocam. Biraz bekleyin Sgk sistemine düzeltmeler geç yansır biraz bekleyin. Zaten prim borçlarında sorun var. Yeni yıldan ve değişen asgari ücretten kaynaklı olarak.

 18. Ceyda

  Merhaba,

  17.09.2018 sigorta başlangıcı olmak üzere 10 günden fazla bayan çalıştırıyorum. 4410 sanıyorum faydalandığım teşvik. İlk ay 145 Tl, sonraki 2 ay 345 Tl ödedim. Bu ay 4417-19 a geçecek demişti muhasebeci. Yine borç çıkmış. Ben şimdi SGK ya dilekçe verip teşvik değişikliği istersem ilk 3 ay kullandığım teşvik iptal olup farkı alırlar mı ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İlk 3 aylık teşviği iptal etmemeleri gerekiyor. Bu ay borç çıkmaması gerekirdi. Sgkya dilekçe vermenizi öneririm.

 19. Alper Şahan

  Merhaba hocam,
  Yeni başlayan bakıcımız için Ek9 10 günden fazla başvurusu yapacağım.
  5510/81 ve 4447/10 teşvikleri şartlarını sağlıyoruz.
  1. Bu durumda aynı anda 4447/19 teşviğine de başvurabilir miyim?
  2. 4447/10 ile 4447/19’a aynı anda başvurabiliyorsak, ilk 3 ay primler asgari ücret için 700 yerine 375 TL mi olacak?
  Teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. İlk 3 ay 4447/10. Madde teşviğinden yararlanırsınız. 3.aydsn başlamak üzere de 4447/19. Madde teşviğinden. Ama Sgk Ek 9 sistemi buna izin veriyor mu bilmiyorum. Normalde işverenler bu şekilde yararlanabilmektedir.

 20. Gülderen Acı

  merhaba çocuğuna bakılan kişinin çalışıyor olmasımı lazım bu konubiraz karışık

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hayır öyle bir şart yok.

 21. çiğdem üreten

  Merhaba,

  ekim ayında ilk defa bakıcı için sgk gidip başvuruda bulundum, başvururken de bahsettim 700 tl devlet teşviğinden yararlanmak istiyorum diye form da öyle bir madde de yoktu biz talep edeceğiz incelenip konu ile ilgili teşvik tarafınıza bildirilecek dendi. SGK dan yazı geldi 4447/10 teşviğinden yararlanmışım 30 ay vermişler.
  Ödeme çıktı 375 TL , o zaman anladım ki bana farklı bir uygulama yapmışlar.
  4447/19 talep etme şansım var mı ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Matbu formda yok o seçenek doğru. Sizin eklemeniz gerekirdi. Eğer 4447-19. madde için şartları sağlıyorsanız SGK’ya dilekçe ile başvurarak teşvik değişikliği talep edin.

 22. TUĞRUL

  Merhabalar,
  Yazıda göremedim ama yorumlarda ilk 3 ay işveren tarafından kalan 15 ay boyunca devlet tarafından 700 TL’lik desteğin verileceğini belirtmişsiniz doğru mudur? Bu durumda ilk 3 ay e-devlet’te borç gözükecek ve ödeme yapmamız gerekecek, arkasından gelecek 15 ay boyunca herhangi bir borç sistemde gözükmemeli sanırım?
  Bir de sgk başvuru formunda diğer teşviklerin işaretlenmesine bu durumda gerek olmamaktadır değil mi? Eski formdaki ilgili bölümde seçenek olmadığı için 4447/19 teşviğinden yararlanmak istiyorum diye yazmak yeterli olsa gerek? Akabinde işkur kaydı ve bu formla başvurmamız yeterli midir? Şimdiden teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Tamamını doğru anlamışsınız hocam. Aynen öyle olacak.

 23. Ahmet

  merhaba. bakıcı olarak düşündüğümüz kişi halihazırda ek 9 kapsamında başka bir yerde sigortalı olarak çalışmaktadır. önümüzdeki ay bizimle çalışmaya başlayacaktır. iş kura kaydını yapıp 3 ay bekledikten sonra sigorta pirimini yatırmaya başlayacağım. Ancak 2019 senesine girmiş oluyoruz. bu teşvik 2019 yılında çalıştırılacaklar için de geçerli midir, yoksa 2018 yılı içinde sigorta girişi yapanları mı ilgilendiriyor. teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. 2019 yılında çalıştırılanlar için de geçerli bu teşvik.

 24. Osman

  Merhaba, 4447/19. madde teşviğinden yararlanmak istiyoruz. Bakıcı adayımızın son 3 ay sigorta kaydı yok. İŞKUR’da da kaydı bulunmamakta. İŞKUR kaydını belirtmiş olduğunuz linkten online olarak yaptıktan hemen sonra tescil başvurusu yapmamız uygun mudur? Yoksa İŞKUR kaydından sonra 3 ay beklememiz gerekiyor mu? Teşekkürler,

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İŞKUR kaydınız onaylanıp danışman atandıktan hemen sonra sigortalının girişi yapılabilir. Beklemenize gerek yok.

 25. fatih

  Merhaba . 4447-19 maddesinden bakıcı’nın 30 gün için 700’lik sigorta teşvikinden faydalanmak için firma mı olmak gerekiyor? Not: Alo 170 bu teşfik için en azından şahıs firması olmamız gerektiğini söyledi. Bu da muhasebe, vergi ve işveren bağkuru ile teşvikin kullanılmasını maddi olarak manasızlaştırıyor.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Firma olma şartı aranmıyor yanlış bilgi vermiş alo 170. Ek 9 ev hizmetleri kapsamında çalıştırılanlarda bu teşvikten yararlanabilmekte.

 26. Bahar

  Merhaba, 5 aydır çalışıyorum ve bebeğime 5 aydır bakıcı bakıyor. Bakıcımız sigortasını 700 TL olarak kendisi yatırıyor. Destekten yararlanabilir miyiz? Yararlanmamız için 3 ay boyunca sigortasını yatırmaması ve işkura kayıt yaptırması mı gerekiyor?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer işçiniz işe giriş tarihi itibariyle yazımızda belirtilen teşvik şartlarını sağlıyorsa geriye dönük teşvik için başvuru yapın. Dilekçe vermeniz gerekiyor. Ben geriye dönük olarak 4447-19. Madde teşviğinden yararlanmak istiyorum diye. Şartlar sağlanıyorsa teşvik geriye dönük verilebilir.

 27. ramazan

  hocam merhaba,
  Bakıcı prim desteği yürürlüğe girdimi acaba sgk arıyorum şuan böyle bir uygulama olmadığını söylemekteler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Bakıcı prim desteği olarak uygulamaya girmeyecek zaten. 4447/19. madde kapsamında yararlanacaksınız. Yazımızda da belirtildi. Ek 9 10 günden fazla ev hizmetleri kapsamında 4447-19. madde teşviğinde ilk 3 ayı siz ödedikten sonra geri kalan 15 aydaki primin tamamını devlet ödeyecek.

 28. Sevda

  Merhabalar ben yegenimin cocuguna bakiyorum internet üzerinden mi kayıt acacağız ben en son 3,5 sene önce sgk lı çalıştim bilgi verirseniz çok sevinirim teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kayıt Ek9 10 günden fazla başvuru formu ile yapılacak. Bağlı olduğunuz SGK’ya vermeniz gerekiyor. Ek9 10 günden fazla başvuru işlemleri başlıklı yazımızdan bilgi edinebilirsiniz.

 29. YuSuF GünaydıN

  Merhabalar,

  03.09.2018 tarihinde SGK ev hizmetleri Ek 9 belgesi ile
  4447 sayılı kanunun geçici 10. maddesi seçeneğini,
  4447 sayılı Kanunun 50 nci maddesi ve
  5510 sayılı Kanunun 81 inci maddesinin (1) bendi seçeneğini
  işaretleyerek evde bebek bakıcısı+ev hizmetinde çalıştırmak üzere bir kişiyi işe başlattım.
  Çalışma süresini 30 gün olarak yazdım. Başvuru esnasında SGK bana hangi teşviklerden yararlanacağımı söylemedi. Eve posta yolu ile yazı göndereceğiz dedi.
  Çalıştırdığım kişi en son 5 sene önce SGK lı çalışmış. daha sonrasında hiç yeniden işe girişi yok. Ayrıca SGK’ya dilekçe vermeden önce çalışan İşkur’a online başvuruda yaptı.
  Kaç para SGK ödeyeceğim konusunda hiçbir bilgim yok.
  Ayrıca bu kişi 4447-19 teşviğinden faydalanması mümkün müdür? SGK’ya gidip dilekçe vermem gerekir mi?

  İlginize şimdidien teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Eğer kişi 4447/10. madde teşvik şartlarını sağlıyorsa ve daha önce bu teşvikten yararlanmadıysa aylık prim tutarınız bu teşvik kapsamında 345 TL olur. 4447-19. madde şartlarını da sağlıyorsunuz aslında. Sigortalı da yazıda belirtilen şartları sağlıyorsa sunun için ayrıca SGK’ya dilekçe ile başvurarak teşvik tanımlaması yaptırmanız gerekiyor.

   1. YuSuF GünaydıN

    Merhaba,

    Bugün itibari ile borcuma baktığımda 228,78 TL olarak görünmekte.
    Kendi hesabıma göre yanlış sanırım.
    Benim hesabım şöyle.
    İşe başlangıç: 03.09.2018
    İlgili dönemde çalışılan gün sayısı: 28
    Günlük Kazanç (67,65) x 28 = 1.894,20 TL
    1.894,20 TL x %17 = 322,01 TL
    İlk Dönem için alınan Damga vergisi = 28,90 TL
    Toplam Ödenecek 322,01 + 28,90 = 350,91 TL
    Sanırım 1 ay asgari ücret desteğini yakalıyorum.
    350,91 – 100,00 = 250,91 TL ödemem gerek diye düşünüyorum.
    Ama SGK bana 228,78 TL çıkarmış.

    1. Ömer Meriç

     Merhaba hocam. Asgari ücret desteği 28 gün üzerinden hesaplanması gerekiyor. Damga vergisi bu ay tahakkuk etmemiş olabilir. Muhtemelen gelecek ay çıkar karşınıza. 228,78 TL doğru hesaplanmış. Yine de ödeme için acele etmeyin. Ay sonuna doğru ödeyin. Daha garanti olur.

 30. fatih

  Merhabalar,

  03.09.2018 tarihinde SGK ev hizmetleri Ek 9 belgesi ile 4447 sayılı kanunun geçici 10. maddesi seçeneğini işaretleyerek evde bebek bakıcısı çalıştırmaya başladım. Çalışma süresini 30 gün olarak yazdık. Başvuru esnasında SGK bize bu kişinin daha önce teşviktenfaydalandığı söyledi.Kendisi 2017 senesinde bir müddet tekstilde çalışmış. Ancak bu kişi ilk defa ev hizmetlerinde çalışıyor dolayısı ile bahsettiğiniz 4447-19 teşviğinden faydalanmamız mümkün müdür?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İlk defa tescil açtırdıysanız, işe aldığınız kişi yazıda belirtilen gerekli şartları sağlıyorsa yararlanırsınız. SGK’ya dilekçe ile başvurarak 4447-19. madde için teşvik tanımlaması yapılması talebinde bulunun. Bu durumda üçüncü aydan itibaren bu teşvikten yararlanırsınız.

   1. fatih

    Umarım sıkıntı çıkarmazlar.SGK çalışanlarının ağzından doğru düzgün bilgilendirme almak deveye hendek atlatmaktan zor. Bilgilendirmeniz için çok teşekkürler.

    1. Ömer Meriç

     Sıkıntı olacak bir durum yok. Siz dilekçe ile tescil tarihinden itibaren 4447-19. madde teşviğinden yararlanma talebinizi iletin. Gereği yapılmak zorunda.

     1. Fatih Aksoy

      Merhabalar,

      4447-19 teşviği ile evde bebek bakıcısı çalıştırmaya başladım.İlk üç ay primimi ben ödedim.Ocak ayında bankadan sorguladığımda herhangi bir borç çıkmadı. Şubat ayında ne olur ne olmaz diye eyniden sorgulama yaptım ve banka 1609 TL borç çıkardı. Bu borç neyin nesidir.SGK ile görüşmem mi gerek 🙁

     2. Ömer Meriç

      Merhaba hocam. Aynen SGK ile görüşmenizde fayda var. Sistemden kaynaklı da olabilir. Dilerseniz birkaç gün bekledikten sonra tekrar sorgulama yapın. Olmazsa SGK ile iletişime geçin.

   2. Fatih Aksoy

    Merhabalar,
    4447-19 teşviğinden yararlandım. 03.09.2018 tarihinde aylık 30 gün üzerinden bebek bakımı için evimizde çalışmaya başlayan çalışan için prim ödemesini 3 ay ben yaptım. Faydalanacağım teşvik bu 3 aydan sonraki 18 ay için sanırım yani 2020 haziran ayına kadar SGK primini devlet ödeyecek öyle değil mi ?
    İyi Çalışmalar.

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. 15 ay boyunca yararlanma hakkınız var. İlk 3 aydan sonraki 15 ay yani.

     1. Fatih Aksoy

      Ben de öyle biliyorum, ancak SGK yı arayıp kimlik numaramla kontrol yapmalarını istediğimde kendilerinden emin bir şekilde bana 2020 mayıs ayına kadar teşvikten yararlanacağımı belirttiler. Bekleyip göreceğiz artık. Teşekkürler

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.