7143 Bağkur ve SGK Yapılandırma Ödeme Süresi Uzatıldı mı ?

55

7143 Sayılı yasa kapsamında yapılandırılmış olan 4b bağkur prim borçları, bağkur ihya yapılandırması borcu, işveren prim borçlarının yapılandırılmasına ilişkin son ödeme süresi kısacası tüm Sosyal Güvenlik prim borçları için yapılandırma üçüncü taksit son ödeme süresi bugün 31 Aralık 2018 tarihinde sona ermekte. Malumunuz millet olarak her işlemi son güne bıraktığımız için ödemelerde yaşanan yoğunluk gereği çoğu kişi ödemesini yapamadı ve mağduriyet söz konusu. Peki 7143 SGK ve bağkur yapılandırma 31 Aralık 2018 tarihli üçüncü taksit ödemeleri için için son ödeme süresi uzatılacak mı ? Tabi 7020  ve 6736 sayılı yasa kapsamında yapılandırılan SGK ve Bağkur prim borçları için de taksit ödemeleri 31 Aralık 2018 tarihinde ödenmesi gerekiyordu. Olası bir uzama 7020 ve 6736 sayılı yasa kapsamında yapılandırılan borçlar için de geçerli mi. Resmi açıklama yapıldı mı?

7143 Bağkur prim yapılandırma, ihya yapılandırma, SGK yapılandırma ödeme süresi uzatıldı mı?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere 7143 SGK ikinci taksit ödemeleri için 31 Aralık 2018 Pazartesi günü son.  31 Aralık 2018 Pazartesi günü banka sistemlerinde yaşanan aksaklık ya da başka sebepler nedeni ile bağkur, sgk yapılandırma taksitlerini ödeyemediyseniz telaşlanmayın. .

Malumunuz geçtiğimiz hafta resmi gazetede yayımlanan 7159 Sayılı Kanun ile SGK 7143 yapılandırma birinci ve ikinci taksidi zamanında ödemeyenlere yeni bir hak sağlanmış ve ilk iki taksit için son ödeme tarihi 28 Şubat 2019 tarihine kadar ertelenmişti. Aynı Kanunla hem SGK 7143 hem de vergi 7143 yapılandırma üçüncü taksit ödemeleri de 28 Şubat 2019 tarihine kadar uzatıldı. Hal böyle olunca 31 Aralık 2018 tarihli 7143 sgk yapılandırma ödemesini bugün yapmasanız bile sorun olmayacaktır. Zira belirttiğimiz gibi ödeme süresi birinci, ikinci ve üçüncü taksitler için 28 Şubat 2019 tarihine ertelendi.

Maalesef uzatılma durumu 7020 ve 6736 sayılı yasa kapsamında yapılandırılmış borçlar için geçerli değil.

SGK ve bağkur 7143 yapılandırma ödemeleri nereye ve nasıl yapılır?

SGK ve Bağkur yapılandırma ödemelerinizi herhangi bir banka ya da PTT şubesinden yapabilirsiniz. Ayrıca SGK kredi kartı ile ödeme sisteminden kredi kartı ile ya da mobil ve ya internet bankacılığı kanallarından online olarak da yapabilirsiniz.

SGK kredi kartı sisteminden 7143 yapılandırma ödemesi için >> kredi kartı ile 7143 SGK ödeme

Bağkur prim borç yapılandırması ve bağkur 7143 Ek 17/19 ihya yapılandırma ödemesi için >> 4b bağkur 7143 yapılandırma ödeme

7143 SGK ve Bağkur yapılandırma üçüncü taksit ödemesini yapmazsam ne olur?

Yapılandırma ilk iki taksidi vadesinde ödemişseniz üçüncü taksidi ödemeseniz bile yapılandırmadan yararlanmaya devam edersiniz. Zira yapılandırma hükümlerinden yararlanmaya devam edebilmeniz için ilk iki taksidin süresi içerisinde ödenmiş olması şartı aranıyor . Diğer SGK yapılandırmaları için de aynı durum geçerli. Peşin ödeme de seçmiş olsanız taksitli ödeme de seçmiş olsanız bugün sonuna kadar ödemeyi yapmanız gerekiyor. İlk iki taksit haricindeki taksit ödemeleri için yılda iki takside kadar ödememe ya da geç ödeme hakkınız bulunmakta. İkiden fazla taksidin geç ödenmesi halinde yapılandırma bozulur.

7143 SGK ve Bağkur yapılandırması konusundaki sorularınızı yazının sonundaki yorum bölümünden sorabilirsiniz. Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir
55 Yorum
 1. esra

  hocam ödemeyle alakalı süre uzatımı söz konusu mu? var mı olma ihtmali ya da bi duyumunuz?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 07 Eylül 2018 tarihine kadar uzatıldı.

 2. ÜNSAL

  SGK ANA SAYFADA , UZATILMA İLE İLGİLİ HERHANGİ BİR BİLGİ YOK.BU BİLGİYE NASIL ULAŞABİLİRİZ?

  1. Ömer Meriç

   Bilgi kesin hocam. İçiniz rahat olsun. 07 Eylül 2018 tarihine kadar ertelendi.

 3. Nadir İLHAN

  Hocam yapılandırma için 27.08.2018 de müracat ettim.Bana şu ana kadar borcum ile ilgili bilgi gelmedi.Bağkurdaki görevli de bu yetişmez.Önümüzde çok dosya var demişti.Ödeme süresi de 07 Eylül de doluyor.Bizler ne yapacağız.Başvuru süresi için de müracaatımızı yapmışız.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Başvurunuz geriye dönük tescil ile ilgili miydi? Eğer öyle ise ve memur da öyle dediyse size yetişmesi zor.

   1. HAMİT FIRAT BAHTİYAR

    merhaba ömer bey ,
    7143 bağkur yapılandırması yaptım.fakat yapılandırma müracaatından sonra prim ödemelerinde geriye dönük silme olacağını öğrendim.bu durumda yapılandırma yaptığım için geriye dönük prim ödemelerinin silinmesinden yaralanmak için ne yapmalıyım.Yapılandırma müracatını yamış olmak bunu engellermi.Yardımcı olursanız çok sevinirim.

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Dilekçe ile yapılandırmayı iptal ettirebilir ve 2018 Haziran ayı öncesi tüm borçlarınızı sildirebilir ve hizmetleri dondurabilirsiniz.

 4. yücel demircioğlu

  hocam kolay gelsin 28 ağustosta borcum yine önceden olduğu gibi silinmiş gözüküyodu fakat 3 eylülde baktım yine borçlu gözüküyorum bu durum son ödeme tarihinin 7 eylüle uzaması ilemi alakalı yani neden tekrar borçlu gözüküyorum daha önce silinmiş olmasına rağmen teşekkürler hocam

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İlgili SGK Müdürlüğü ile görüşün. sistemden bakılsın sebebine.

 5. hayri

  merhaba ziraat bankasıdan kredi durumuda uzadımı bılgınız varmı

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet 07 Eylül 2018 tarihine kadar başvuru yapılabilir.

 6. durmuş usta

  bagkur affından haberimiz 28 agustosta oldu yapılandırmak için başvurdum ama bitti dediler yapılandırmanın da tekrar uzatılması ihtimali varmı

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yapılandırma bir kez uzatılmıştı hocam. Yeniden uzamaz maalesef.

 7. Emre

  7 eylül de biten 7143 sgk ödemesi uzadı mı son gün ne zaman acil dönüş yaparsanız sevinirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ödeme süresi uzatılmadı maalesef. Sizin ne borcunuz vardı?

 8. İbrahim Buçan

  İhya yapılandırması için 25.07.2018 tarihinde başvuru yaptım. 06.09.3018 tarihinde borç bildirim tebliği aldım. 13.09.2018 tarihinde peşin olarak bütün borcu ödedim. Acaba hak kaybı yaşar mıyım teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Tebliğ tarihiniz ödeme süresi içerisinde ama bana göre yapılandırma hakkından yararlanamıyorsunuz. Sgk ile görüşmenizi öneririm.

 9. okan

  Ömer bey merhaba, bağkur yapılandırmamın ilk taksidini son gün olan 07 eylül de ödeyemedim. Ödemeyi 14 eylülde yaptım ve sgk yı aradım ilk taksit geciktiği için yapılandırmamızın bozulduğunu söyledi. Bununla ilgili ne yapabiliriz, ilk taksidini ödeyemeyenler ile ilgili düzenleme yapılarak 2 taksit birden ödeyebilir diye bir söylenti var. Bu doğrumudur. Yardımcı olurmusunuz.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Söylenti çıkmıştı evet ama herhangi bir düzenleme yapılmadı. Siz yine de takipte kalın. 31 Ekim 2018 tarihine kadar bir düzenleme yapılabilir.

 10. özlem

  Merhaba
  Bağkur yapılandırma ödemelerin bugün son günü. Fakat hiç bir bankanın sisteminde yapılandırmalar ile ilgili borç çıkmadı.Bağkurun sisteminde bi problemmi var acaba.Ödeme günü uazatıldı mı?Bilgi verirmisiniz

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Duyuru yapılmadı ancak tahsilatlarda yaşanan sorun sebebi ile ödeme süresi uzatılabilir.

 11. ÖZLEM

  Bağkur yapılandırmanın 2.taksit ödeme süresi uzatıldı mı?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Süre uzatımı ile ilgili bir duyuru yapılmadı.

 12. ejderboran

  İlk Taksiti öde ikinciyi ödeyeme hemde piyasada kriz ola ola sonra yapılandırmayı bozuldu de…
  insanlar ev mi gecindirsin borçmu ödemeye devam etsin yoksa ödediği paralar boşamı gitsin düşünüp duruyor. hele hele cengiz gibilerin borcunu silen hükümet bu garip millete niye zulum yapar anlamıyorum

 13. Ozkan

  31.10.2018 dün ödeme yapamadım sistemden. Aceba 1 hafta ertelendimk

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Henüz SGK tarafından konu ile ilgili resmi bir açıklama yapılmadı.

 14. hakan altınkaynak

  SGK 7143 yapılandırma 2. taksidi ödeme süresi uzatıldı mı? uzama ihtimali var mı?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bir açıklama yok. Ama ihtimal var. Ödeyemeyen baya bir kişi var.

  2. hakan altınkaynak

   Genelde son gün uzatılır ve duyurulur diye biliyorum, bir kaç gün sonra uzatılma kararı alındığı olmuş mudur daha önce, saygılar,

   1. Ömer Meriç

    Belli olmaz. Talebe göre değişiyor. Bir kaç gün sonra açıklandığı da oluyor ama bu sefer biraz zor gibi görünüyor.

 15. uğur

  sadece dün ben mi sorun yaşadım ziraat bankası atm ve garanti bankası internet şubesinde 7143 işveren taksitlendirmesi gözükmüyordu.2.taksiti yatıramadım uzama bilgisi falan olabilr mi?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Açıklama yok henüz. Sorun yaşayan çok kişi var. Uzatılacağını düşünüyoruz.

 16. Mehmet Alihan

  Umarım bir önceki afta yaptıkları gibi bir tarih belirleyip ilk iki taksidi kaçıranları güncel gecikme zammıyla ödeyip kanundan faydalanmalır sağlanır. İstanbulda muhasebeciyim maalesef ilk taksidi bile ödeyememiş bir çok insan mevcut. Kurumdan güzel haberler bekliyoruz

 17. ali

  Herhangi bir bilgi var mı konu ile alakalı biz de ödeyemedik gitmediğimiz banka denemediğimiz yol kalamadı

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

 18. ali

  Bir sürü mağdur var ama hiçbir yerde haber yok

 19. emre

  hala bir gelişme yomu uzatılmadımı

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bir gelişme yok maalesef.

 20. ahmet gökçe

  Hala bir haber yok mu? günahımız neydi bütün gün çabalamama rağmen ödeme yapamadım. Şimdi ise sağlıktan faydalanabilmek için 20 bin lirayı peşin yatırmam gerekiyor. Önümüzdeki ayda eşim doğum yapacak. Umarım bu mağduriyeti giderecek bir adım atarlar.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Maalesef şu ana kadar konu hakkında bir gelişme olmadı.

  2. emre

   ilk doğumsa annelik hakkı var ondan faydalanıyorsun bende aynı şeyi yaşadım hiç bi işlem yapmadan hastane de bu hakkı kullanıyorlar.

 21. Mustafa

  Hocam bir gelişme yokmu bu mesaj ları gören okuyan yokmu bu kadar kişi zor durumda kalmasın

  1. Ömer Meriç

   Maalesef yok hocam.

 22. Muhittin araç

  Bizde 31 ekimde sgk ikinci taksidi sistemsel problemden dolayı yatıramadık akıbeti ne olacak buna bir çözüm üretilmesi gerekiyor vatandaşı bu kadar mağdur etmeye kimsenin hakı yok sanırım

 23. EMRE

  Konu ile alakalı mağduriyetimizi nereye bildirmemiz gerekir varım bir iletişim bilgisi mail atsa herkes faydası olur mu.Konu ile alakalı bir yönlendirme yapabilir misiniz.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığına bildirim yapabilirsiniz.

 24. bahar kocaman

  Merhaba, maalesef bende sistemsel sorun nedeniyle 2.taksiti yatıramadım ve çok çok üzgünüm. konuyla ilgili cimer’e yazdım.Arkadaşlar lütfen sizde yazın belki böylelikle bir uzatma yapılır..

 25. memin

  arkadaşlar ikinti taksit uzatılmadı ve sgk müdürlüklerine yazılar geldi yapılandırılmanın 2.taksit ödemesini zamanında yapılmadığı için bozulduğuna dair ödeme yapmayan arkadaşlara iletilecek 1 haftaya gelir sanırım herkesin eline

 26. Gokhan

  Iyi akşamlar, gss 7143 sayılı yapılandırma borcu 28 şubat 2019 uzadığı halde saglik hizmetlerinden faydalanamıyorum sizce neden acaba

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Genel sağlık sigortasının uzatılması ile ilgili bir haber görmedim ama. Yarın net bilgiyi öğrenirim konu ile ilgili.

 27. Neslihan

  Ek5 tarım sigortam vardı primleri ödeyecek gücüm olmadığı için iptal ettirdim. 3000TL ödemeniz borcunuz var dediler bu neyin borcu anlamadim.Yardımcı olur musunuz?Teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ödemeleri düzenli yapmış mıydınız ? Bence bu soruyu SGK’ya sormanız gerekiyor! Tescil kaydınızın kontrol edilmesi gerekebilir.

 28. Yücel

  Hocam iyi günler bir sorum olacaktı annemin bağkur ödemesi vardı ve borcu ödeyince bağkur dondurmuşlar ve emekli olma ihtimali yok 8 yıl 8 ay 8 gün yani toplam 3128 gün yapıyor sanırım ve biz bu pirimleri geri almak istiyoruz alacağımız para yaklaşık ne kadar tutar teşekkürler hocam

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bunu hesaplamamız çok zor maalesef. Sadece sigortalı hissesi iade edilmekte ve brüt kazanç üzerinden hesaplama yapılmakta.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.