Bağkur Yapılandırma Ödemesi Nasıl Yapılır ?

Bağkur yapılandırma ödemesini yapmak için birçok seçeneğiniz bulunmakta. Ödeme kanallarından herhangi birisi aracılığı ile ödemenizi kolayca yapabilirsiniz.

Yapılandırmanın bozulmaması için hem yapılandırma taksitlerini hem de varsa yapılandırma harici aylık prim ödemelerinizi düzenli olarak yapmanız gerektiğiniz hatırlattıktan sonra geçelim yapılandırma ödemesinin nasıl yapıldığını anlatmaya. Bu yazımızda bağkur ödemesi kredi kartı ile ve bankalara nasıl ödeneceği anlatılacaktır.

Bağkur yapılandırma ödemesi nasıl, nereye yapılır ?

Yapılandırmış olduğunuz 4b bağkur prim borçlarınızı;

 • Sosyal Güvenlik Kurumu ile anlaşması olan tüm bankalara ve PTT şubelerine,
 • Anlaşmalı bankaların ATM’lerinden,
 • Mobil ve ya internet bankacılığından,
 • Sosyal Güvenlik Kurumu kredi kartı ile ödeme sisteminden kredi kartınızla ödeyebilirsiniz.

Bağkur yapılandırma 7143 ödemesi nasıl yapılır ?

Bağkur yapılandırma ödeme menüsü aşağı yukarı her bankada aynıdır. 7143 bağkur yapılandırma ödemesi için bankada SGK ödemeleri-4b Bağkur Geçmiş dömem menüsünden T.C. numarası ile giriş yapılması gerekiyor. Bu menüden giriş yaptığınızda yapılandırma kapsamındaki toplam borç çıkar karşınıza. Burada 7143 Bağkur Yapılandırma seçeneğini seçerek borcunuzu kolayca ödeyebilirsiniz.

Toplam borcu seçerek ödemek istediğiniz tutar/taksit tutarı kadar yazarak ödeme işlemini tamamlayabilirsiniz. ATM’lerde de aynı menüden giriş yaparak ödeme işlemini kolayca tamamlayabilirsiniz.

7256 4b yapılandırma ödemesi nasıl yapılır ?

7256 Sayılı yasa kapsamında yeniden yapılandırılan 2020/08 dönemi ve öncesi borçlarınıza ait bağkur 7256 yapılandırma ödemelerinizi;

 • Mobil ya da internet bankacılığı şubelerinden,
 • Anlaşmalı banka ya da PTT şubelerinden,
 • ATM’lerden.
 • Kredi kartı ile SGK prim ödeme sisteminden ödeyebilirsiniz.
 • 4b bağkur 7256 yapılandırma ödeme işlemini 4b Bağkur geçmiş dönem-7256 Bağkur yapılandırma seçeneğini kullanarak T.C. numaranız yapabilirsiniz. 
 • Bazı bankalarda ödeme menüsü 4034-4b bağkur 7256 ödeme şeklinde de olabilmektedir.

Kredi kartı ile bağkur yapılandırma borcu ödemesi nasıl yapılır ?

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun kredi kartı ile prim ödeme sisteminden de bağkur yapılandırma ve ihya yapılandırma borcunuzu kolayca ödeyebilirsiniz. 4b bağkur  yapılandırma ödemesini kartla yapabilmeniz için e devlet şifresi sahibi olmanız gerekir. E devlet şifreniz yoksa en yakın PTT’den alabilirsiniz. bağkur yapılandırma kredi kartı ile ödeme yapmak için aşağıdaki aşamaları takip ediniz

 • SGK kredi kartı ile prim ödeme sistemine T.C. numaranız ve E devlet şifreniz ile giriş yapın. Sisteme buradan giriş yapabilirsiniz >> sgk kredi kartı ile prim ödeme.
 • Uygulamaya Git dedikten sonra karşınıza kart ile prim ödeme ekranı gelecek.
 • Açılan ödeme ekranında aşağıdaki resimde görüldüğü gibi seçim yaparak devam edin.
Kart ile bağkur yapılandırma ödeme
 • Yukarıda belirtilen menüden giriş yaptıktan sonra varsa geçmiş dönem prim borçlarınız ile birlikte  bağkur yapılandırma borcu ve varsa diğer yapılandırma kanunu kapsamındaki borçlar çıkacak karşınıza. Diğer yapılandırma borçlarınız  için de bağkur yapılandırma borç ödemesini aynı menü üzerinden yapabilirsiniz.
 • İlgili menüsü seçerek devam edip ödeme işlemini tamamlayabilirsiniz.
 • Kredi kartı bağkur ödeme işleminden bankaların komisyon aldıklarını belirtmek isterim.

Bağkur yapılandırma internetten ödeme nasıl yapılır ?

Yukarıda bağkur yapılandırma nasıl ödenir alt başlığında da ayrıntılı olarak anlattığımız üzere kredi kartı ile SGK ödeme sisteminden tüm ödemeler ile yapılandırma ödemelerinizi yapabilirsiniz. Ayrıca mobil ya da internet bankacılık kanalları üzerinden ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Bağkur yapılandırma ödemeleri hangi bankalara yapılır ?

Peki bağkur yapılandırma ödemesi hangi bankalara yapılmakta ?  Genelde Türkiye’de şubesi olan tüm bankalardan bağkur primleri ile 4b bağkur yapılandırma ödemesi yapılabilmektedir. Türkiye’de en çok şube ağı olan ve yapılandırma ödemelerinin yapılabildiği başlıca banka listesini şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Ziraat Bankası,
 • Halk Bank,
 • Vakıf Bank,
 • Türkiye İş Bankası,
 • Yapı ve Kredi Bankası,
 • PTT,
 • Deniz Bank,
 • Garanti Bankası ve diğer tüm bankalar.

Bağkur yapılandırma sorgulaması nasıl yapılır ?

Bağkur yapılandırma kapsamında kalan toplam prim borcunuz ve diğer borçlarınızı da sgk online prim ödeme sisteminden ve yukarıdaki aynı menü üzerinden sorgulayabilirsiniz.

Online bağkur ödemesi nasıl yapılır ?

Yapılandırılan prim borçları haricindeki borçlarınızı da T.C. numaranız üzerinden bankalardan, ATM’lerden, kart ile prim ödeme sisteminden, mobil ve ya internet bankacılığından kolayca ödeyebilirsiniz. Bağkur prim ödemesi ve bağkur borç ödeme kredi kartı ile yapmak için hemen  bağkur prim ödeme sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bağkur taksitlendirme ödemesi nasıl yapılır ?

Sgk bağkur yapılandırma ödemesini nereye ve nasıl yapabileceğiniz yukarıda ayrıntılı olarak anlatılmıştır. Eğer prim borçlarınızı 6183 Sayılı Kanunun 48. Maddesi kapsamında taksitlendirme yaptıysanız bağkur online ödeme kanallarından birisinden T.C. numaranız ile SGK ödemeleri-6183/48. Madde Taksit ödemeleri menüsünden bağkur taksit ödemesini yapabilirsiniz. Sgk primi ödeme kredi kartı ile ödeme sisteminden sadece taksit peşinatı ödenmekte. Taksitler ödenememekte.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Bağkur Yapılandırma Ödemesi Nasıl Yapılır ?” üzerine 26 yorum
  • Merhaba. Evet bozulmuştur. Ancak yeni bir hak verilecek. 31 Ocak 2019 tarihine kadar ödeme yapmanız halinde yapılandırmadan yararlanmaya devam edebileceksiniz.

   Cevapla
 1. Merhabalar, Melih Özcan Bey gibi ben de 7143 Bağkur yapılandırma taksitimi ödeyemiyorum. Esgk online tahsilat bölümünde yapılandırma borcum görünmüyor, e-devletten 4b borç durumunda da yapılandırma borcum görünmüyor, bankalardan da ödeyemedim. Bu son günde mesai saatini de kaçırdık, acaba ne yapmak gerekir? Görüşlerinizi beklerim, teşekkürler.

  Cevapla
  • Merhaba. Gece 13 ye kadar süreniz var. Online bankacılık, Sgk kredi kartı ile prim ödeme sistemi ya da banka atm lerinden ödemeyi deneyebilirsiniz. Sistemden kaynaklı sorun nedeni ile ödeme süresi uzatılabilir.

   Cevapla
 2. İyi günler, 6736 ve 7143 Bağ Kur yapılandırma taksitlerini ödeyemiyorum.Sistemsel bir sıkıntı mı var acaba

  Cevapla
  • Merhaba. Söz konusu hizmetler TC numaranıza işlenmemiş olabilir. Bir dilekçe verin Sgk ya hizmetler TC numaranıza işlensin.

   Cevapla
 3. omer bey merhaba,

  Bağkurumu dondurmuş olup yapılandırmada borcumu ihya olarak tek seferde ödeyebiceğim gibi yapılandırdım.Ödemeyi kredi kartı ile 3 gün ara ile 3 seferde yapabiliyormuyum.Yoksa tek çekimde yapılması gerekiyor?

  Cevapla
 4. Hocam merhaba. 1993-2015 arası çiftçi bağkuru dondurulmuş günlerim var. birde 2015-2018 arası aktif borçlarım var. benim emekli olmam için dondurulmuş borçlarımı ihya etmem yeterli oluyor. durum böyleyken 2015-2018 arası olan aktif borçlarımı sildirim sadece ihyayı ödemem mümkünmü.

  Cevapla
 5. Selamlar Esnaf bağkur ihya borcunu kredi kartına taksit kaç tane yapılabiliyor yoksa tek çekim olarak mi alıyor ihya borclarina kredi karta taksit olayı varmi ihya borclarinda

  Cevapla
  • Merhaba. Kredi kartına taksit var mı yok mu kısmını bankanız ile görüşün. SGK’nın böyle bir uygulaması yok.

   Cevapla
 6. Hocam şirket olarak prim borçlarını yapılandırdık. Peşin ödeme olarak. Ama bankalarda ödeme gözükmüyor bu nedenle ödeme yapamıyoruz. Ancak borcu yoktur yazısı alamıyoruz. İhalelere katılmakta risk doğuyor. Borcumu nasıl ödeyebilirim

  Cevapla
  • Merhaba. Borcu beyan usulü yatırarak borcu yoktur yazısını SGK’dan elden alabilirsiniz. Ödeme ekranları açılmadı henüz.

   Cevapla
 7. 01.10.2008 girisli bagkurluydum gunler silinip dondurulmustu silinip dondurulan gunlere af varmi taksitlendirme veya pesin odeme kosullari neler ve bu af 4b bagkuru devam eden kisileremi var herkesi kapsiyomu simdiden tsk eder iyi gunler dilerim

  Cevapla
 8. Hocam ihya ların hesaplaması başladı mı.Sistem açıldı mı?Diğer bi hususta hocam peşim ödemede enflasyon farkında indirim var mı?

  Cevapla
 9. Babam 1999 yilinda tarim bagkur baslangici yapti 2015 yilinda durdurdu simdi yapilandirmadan faydalanim emekli olmak istiyo 1983 yilindan 38 gun sigorta girisi var ne kadar pirim borcu cikabilir ve tahmini kac tl maas alabilir not hic pirim odemedi

  Cevapla
Yorum yapın