Bağkur Yapılandırma Ödemesi Nasıl Yapılır ?

Bağkur yapılandırma ödemesi yapmak için birçok seçeneğiniz bulunmakta. Ödeme kanallarından herhangi birisi aracılığı ile ödemenizi kolayca yapabilirsiniz. Yapılandırmanın bozulmaması için hem yapılandırma taksitlerini hem de varsa yapılandırma harici aylık prim ödemelerinizi düzenli olarak yapmanız gerektiğiniz hatırlattıktan sonra geçelim yapılandırma ödemesinin nasıl yapıldığını anlatmaya. Bu yazımızda bağkur ödemesi kredi kartı ile ve bankalara nasıl ödeneceği anlatılacaktır.

Bağkur yapılandırma nereden yapılır?

Bağkur yapılandırma taksit ödeme işlemlerinizi;

 • Sosyal Güvenlik Kurumu ile anlaşması olan tüm bankalara ve PTT şubelerine,
 • Anlaşmalı bankaların ATM’lerinden,
 • Mobil ve ya internet bankacılığından,
 • Sosyal Güvenlik Kurumu kredi kartı ile ödeme sisteminden kredi kartınızla ödeyebilirsiniz.

Bağkur yapılandırma borcu nasıl ödenir?

Bağkur yapılandırma ödeme menüsü aşağı yukarı her bankada aynıdır. Bağkur yapılandırma ödemesi için;

 • Bankada SGK ödemeleri-4/1-b Prim Tahsilatları-Geçmiş Dönem menüsünden T.C. numarası ile giriş yapılması gerekiyor.
 • Bu menüden giriş yaptığınızda yapılandırma kapsamındaki toplam borç çıkar karşınıza.
 • Burada ….. Bağkur Yapılandırma seçeneğini seçerek borcunuzu kolayca ödeyebilirsiniz.

Toplam borcu seçerek ödemek istediğiniz tutar/taksit tutarı kadar yazarak ödeme işlemini tamamlayabilirsiniz. ATM’lerde de aynı menüden giriş yaparak ödeme işlemini kolayca tamamlayabilirsiniz.

Kredi kartı ile bağkur yapılandırma borcu ödeme nasıl yapılır ?

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun kredi kartı ile prim ödeme sisteminden de bağkur yapılandırma ve ihya yapılandırma borcunuzu kolayca ödeyebilirsiniz. 4b bağkur  yapılandırma ödemesini kartla yapabilmeniz için e devlet şifresi sahibi olmanız gerekir. E devlet şifreniz yoksa en yakın PTT’den alabilirsiniz. bağkur yapılandırma kredi kartı ile ödeme yapmak için aşağıdaki aşamaları takip ediniz

 • SGK kredi kartı ile prim ödeme sistemine T.C. numaranız ve E devlet şifreniz ile giriş yapın. Sisteme buradan giriş yapabilirsiniz >> sgk kredi kartı ile prim ödeme.
 • Uygulamaya Git dedikten sonra karşınıza kart ile prim ödeme ekranı gelecek.
 • Açılan ödeme ekranında aşağıdaki resimde görüldüğü gibi seçim yaparak devam edin.
Kart ile bağkur yapılandırma ödeme
 • Yukarıda belirtilen menüden giriş yaptıktan sonra varsa geçmiş dönem prim borçlarınız ile birlikte  bağkur yapılandırma borcu ve varsa diğer yapılandırma kanunu kapsamındaki borçlar çıkacak karşınıza. Diğer yapılandırma borçlarınız  için de bağkur yapılandırma borç ödemesini aynı menü üzerinden yapabilirsiniz.
 • İlgili menüsü seçerek devam edip ödeme işlemini tamamlayabilirsiniz.
 • Kredi kartı bağkur ödeme işleminden bankaların komisyon aldıklarını belirtmek isterim.

Bağkur yapılandırma internetten ödeme nasıl yapılır ?

Yukarıda bağkur yapılandırma nasıl ödenir alt başlığında da ayrıntılı olarak anlattığımız üzere kredi kartı ile SGK ödeme sisteminden tüm ödemeler ile yapılandırma ödemelerinizi yapabilirsiniz. Ayrıca mobil ya da internet bankacılık kanalları üzerinden ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Bağkur yapılandırma ödemeleri hangi bankalara yapılır ?

Peki bağkur yapılandırma ödemesi hangi bankalara yapılmakta ?  Genelde Türkiye’de şubesi olan tüm bankalardan bağkur primleri ile 4b bağkur yapılandırma ödemesi yapılabilmektedir. Türkiye’de en çok şube ağı olan ve yapılandırma ödemelerinin yapılabildiği başlıca banka listesini şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Ziraat Bankası,
 • Halk Bank,
 • Vakıf Bank,
 • Türkiye İş Bankası,
 • Yapı ve Kredi Bankası,
 • PTT,
 • Deniz Bank,
 • Garanti Bankası ve diğer tüm bankalar.

Bağkur yapılandırma sorgulaması nasıl yapılır ?

Bağkur yapılandırma kapsamında kalan toplam prim borcunuz ve diğer borçlarınızı da sgk online prim ödeme sisteminden ve yukarıdaki aynı menü üzerinden sorgulayabilirsiniz.

Online bağkur ödemesi nasıl yapılır ?

Yapılandırılan prim borçları haricindeki borçlarınızı da T.C. numaranız üzerinden bankalardan, ATM’lerden, kart ile prim ödeme sisteminden, mobil ve ya internet bankacılığından kolayca ödeyebilirsiniz. Bağkur prim ödemesi ve bağkur borç ödeme kredi kartı ile yapmak için hemen  bağkur prim ödeme sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bağkur taksitlendirme ödeme nasıl yapılır ?

Sgk bağkur yapılandırma ödemesini nereye ve nasıl yapabileceğiniz yukarıda ayrıntılı olarak anlatılmıştır. Eğer prim borçlarınızı 6183 Sayılı Kanunun 48. Maddesi kapsamında taksitlendirme yaptıysanız bağkur online ödeme kanallarından birisinden T.C. numaranız ile SGK ödemeleri-6183/48. Madde Taksit ödemeleri menüsünden bağkur taksit ödemesini yapabilirsiniz. Sgk primi ödeme kredi kartı ile ödeme sisteminden sadece taksit peşinatı ödenmekte. Taksitler ödenememekte.

1/5 - (1 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Bağkur Yapılandırma Ödemesi Nasıl Yapılır ?” üzerine 26 yorum
  • Merhaba. Evet bozulmuştur. Ancak yeni bir hak verilecek. 31 Ocak 2019 tarihine kadar ödeme yapmanız halinde yapılandırmadan yararlanmaya devam edebileceksiniz.

   Cevapla
 1. Merhabalar, Melih Özcan Bey gibi ben de 7143 Bağkur yapılandırma taksitimi ödeyemiyorum. Esgk online tahsilat bölümünde yapılandırma borcum görünmüyor, e-devletten 4b borç durumunda da yapılandırma borcum görünmüyor, bankalardan da ödeyemedim. Bu son günde mesai saatini de kaçırdık, acaba ne yapmak gerekir? Görüşlerinizi beklerim, teşekkürler.

  Cevapla
  • Merhaba. Gece 13 ye kadar süreniz var. Online bankacılık, Sgk kredi kartı ile prim ödeme sistemi ya da banka atm lerinden ödemeyi deneyebilirsiniz. Sistemden kaynaklı sorun nedeni ile ödeme süresi uzatılabilir.

   Cevapla
 2. İyi günler, 6736 ve 7143 Bağ Kur yapılandırma taksitlerini ödeyemiyorum.Sistemsel bir sıkıntı mı var acaba

  Cevapla
  • Merhaba. Söz konusu hizmetler TC numaranıza işlenmemiş olabilir. Bir dilekçe verin Sgk ya hizmetler TC numaranıza işlensin.

   Cevapla
 3. omer bey merhaba,

  Bağkurumu dondurmuş olup yapılandırmada borcumu ihya olarak tek seferde ödeyebiceğim gibi yapılandırdım.Ödemeyi kredi kartı ile 3 gün ara ile 3 seferde yapabiliyormuyum.Yoksa tek çekimde yapılması gerekiyor?

  Cevapla
 4. Askerlik borçlanması çok yüksek geçmişte yapılan döneme gore borçlanamıyor bu nedenle borçlanma yapamiyCaz

  Cevapla
 5. Hocam merhaba. 1993-2015 arası çiftçi bağkuru dondurulmuş günlerim var. birde 2015-2018 arası aktif borçlarım var. benim emekli olmam için dondurulmuş borçlarımı ihya etmem yeterli oluyor. durum böyleyken 2015-2018 arası olan aktif borçlarımı sildirim sadece ihyayı ödemem mümkünmü.

  Cevapla
 6. Selamlar Esnaf bağkur ihya borcunu kredi kartına taksit kaç tane yapılabiliyor yoksa tek çekim olarak mi alıyor ihya borclarina kredi karta taksit olayı varmi ihya borclarinda

  Cevapla
  • Merhaba. Kredi kartına taksit var mı yok mu kısmını bankanız ile görüşün. SGK’nın böyle bir uygulaması yok.

   Cevapla
 7. Hocam şirket olarak prim borçlarını yapılandırdık. Peşin ödeme olarak. Ama bankalarda ödeme gözükmüyor bu nedenle ödeme yapamıyoruz. Ancak borcu yoktur yazısı alamıyoruz. İhalelere katılmakta risk doğuyor. Borcumu nasıl ödeyebilirim

  Cevapla
  • Merhaba. Borcu beyan usulü yatırarak borcu yoktur yazısını SGK’dan elden alabilirsiniz. Ödeme ekranları açılmadı henüz.

   Cevapla
 8. 01.10.2008 girisli bagkurluydum gunler silinip dondurulmustu silinip dondurulan gunlere af varmi taksitlendirme veya pesin odeme kosullari neler ve bu af 4b bagkuru devam eden kisileremi var herkesi kapsiyomu simdiden tsk eder iyi gunler dilerim

  Cevapla
 9. Hocam ihya ların hesaplaması başladı mı.Sistem açıldı mı?Diğer bi hususta hocam peşim ödemede enflasyon farkında indirim var mı?

  Cevapla
 10. Babam 1999 yilinda tarim bagkur baslangici yapti 2015 yilinda durdurdu simdi yapilandirmadan faydalanim emekli olmak istiyo 1983 yilindan 38 gun sigorta girisi var ne kadar pirim borcu cikabilir ve tahmini kac tl maas alabilir not hic pirim odemedi

  Cevapla
Yorum yapın