7143 Bağkur Yapılandırma Ödemesi Nereye, Nasıl Yapılır ?

26

7143 bağkur yapılandırma ödemesini yapmak için birçok seçeneğiniz bulunmakta. Ödeme kanallarından herhangi birisi aracılığı ile ödemenizi kolayca yapabilirsiniz.

Yapılandırmanın bozulmaması için hem yapılandırma taksitlerini hem de varsa yapılandırma harici aylık prim ödemelerinizi düzenli olarak yapmanız gerektiğiniz hatırlattıktan sonra geçelim yapılandırma ödemesinin nasıl yapıldığını anlatmaya. Bu yazımızda bağkur ödemesi kredi kartı ile ve bankalara nasıl ödeneceği anlatılacaktır. İşveren ve diğer prim borçlarının 7143 sgk yapılandırma ödemesinin nasıl yapıldığını öğrenmek ve ödeme yapmak için sgk 7143 yapılandırma borç ödeme sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bağkur yapılandırma ödemesi nereye yapılır ?

Yapılandırmış olduğunuz 4b bağkur prim borçlarınızı;

 • Sosyal Güvenlik Kurumu ile anlaşması olan tüm bankalara ve PTT şubelerine,
 • Anlaşmalı bankaların ATM’lerinden,
 • Mobil ve ya internet bankacılığından,
 • Sosyal Güvenlik Kurumu kredi kartı ile ödeme sisteminden kredi kartınızla ödeyebilirsiniz.

Bağkur yapılandırma ödemeleri hangi bankalara yapılır ?

Genelde Türkiye’de şubesi olan tüm bankalardan bağkur primleri ile bağkur yapılandırma ödemeleri yapılabilmektedir. Türkiye’de en çok şube ağı olan ve yapılandırma ödemelerinin yapılabildiği başlıca banka listesini şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Ziraat Bankası,
 • Halk Bank,
 • Vakıf Bank,
 • Türkiye İş Bankası,
 • Yapı ve Kredi Bankası,
 • PTT,
 • Deniz Bank,
 • Garanti Bankası ve diğer tüm bankalar.

Bağkur yapılandırma 7143 ödemesi nasıl yapılır ?

Bağkur yapılandırma ödeme menüsü aşağı yukarı her bankada aynıdır. Bağkur yapılandırma ödemesi için bankada SGK ödemeleri-4b Bağkur Geçmiş dömem menüsünden T.C. numarası ile giriş yapılması gerekiyor. Bu menüden giriş yaptığınızda yapılandırma kapsamındaki toplam borç çıkar karşınıza. Burada 7143 Bağkur Yapılandırma seçeneğini seçerek borcunuzu kolayca ödeyebilirsiniz.

Toplam borcu seçerek ödemek istediğiniz tutar/taksit tutarı kadar yazarak ödeme işlemini tamamlayabilirsiniz. ATM’lerde de aynı menüden giriş yaparak ödeme işlemini kolayca tamamlayabilirsiniz.

Kredi kartı ile bağkur yapılandırma borcu ödeme

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun kredi kartı ile prim ödeme sisteminden de bağkur yapılandırma ve ihya yapılandırma borcunuzu kolayca ödeyebilirsiniz. 4b bağkur 7143 yapılandırma ödemesini kartla yapabilmeniz için e devlet şifresi sahibi olmanız gerekir. E devlet şifreniz yoksa en yakın PTT’den alabilirsiniz. bağkur yapılandırma kredi kartı ile ödeme yapmak için aşağıdaki aşamaları takip ediniz

 • SGK kredi kartı ile prim ödeme sistemine T.C. numaranız ve E devlet şifreniz ile giriş yapın. Sisteme buradan giriş yapabilirsiniz >> sgk kredi kartı ile prim ödeme.
 • Uygulamaya Git dedikten sonra karşınıza kart ile prim ödeme ekranı gelecek.
 • Açılan ödeme ekranında aşağıdaki resimde görüldüğü gibi seçim yaparak devam edin.
kart ile bağkur yapılandırma ödeme
 • Yukarıda belirtilen menüden giriş yaptıktan sonra varsa geçmiş dönem prim borçlarınız ile birlikte 7143 bağkur yapılandırma borcu ve varsa diğer yapılandırma kanunu kapsamındaki borçlar çıkacak karşınıza. Diğer yapılandırma borçlarınız  için de bağkur yapılandırma borç ödemesini aynı menü üzerinden yapabilirsiniz.
 • İlgili menüsü seçerek devam edip ödeme işlemini tamamlayabilirsiniz. Kredi kartı bağkur ödeme işleminden bankaların komisyon aldıklarını belirtmek isterim.

Bağkur yapılandırma sorgulama

Bağ yapılandırma kapsamında kalan toplam prim borcunuz ve diğer borçlarınızı da sgk online prim ödeme sisteminden ve yukarıdaki aynı menü üzerinden sorgulayabilirsiniz. Sgk yapılandırma 7143 kalan ödeme planını güncel olarak bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’nden alabilirsiniz. Dilerseniz online sgk prim ödeme sistemine buradan da giriş yapabilirsiniz ⇒ online sgk ödemesi sistemi giriş.

Online bağkur ödemesi nasıl yapılır ?

Yapılandırılan prim borçları haricindeki borçlarınızı da T.C. numaranız üzerinden bankalardan, ATM’lerden, kart ile prim ödeme sisteminden, mobil ve ya internet bankacılığından kolayca ödeyebilirsiniz. Bağkur prim ödemesi yapmak için hemen https://sgkbilgisi.com/bagkur-primi-odeme-islemleri/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bağkur taksitlendirme ödemesi nasıl yapılır ?

Sgk bağkur yapılandırma ödemesini nereye ve nasıl yapabileceğiniz yukarıda ayrıntılı olarak anlatılmıştır. Eğer prim borçlarınızı 6183 Sayılı Kanunun 48. Maddesi kapsamında taksitlendirme yaptıysanız bağkur online ödeme kanallarından birisinden T.C. numaranız ile SGK ödemeleri-6183/48. Madde Taksit ödemeleri menüsünden taksit ödemenizi yapabilirsiniz. Sgk primi ödeme kredi kartı ile ödeme sisteminden sadece taksit peşinatı ödenmekte. Taksitler ödenememekte.

Bağkur prim borcu ödeme ve bağkur kredi kartı ile ödeme konusundaki tüm sorularınızı yazının sonundaki yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

26 Yorum
 1. Özcan TEMİZ

  Babam 1999 yilinda tarim bagkur baslangici yapti 2015 yilinda durdurdu simdi yapilandirmadan faydalanim emekli olmak istiyo 1983 yilindan 38 gun sigorta girisi var ne kadar pirim borcu cikabilir ve tahmini kac tl maas alabilir not hic pirim odemedi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Ne kadar borç çıkar bilemem ama ortalama emekli maaşı 700-800 TL arasında olur.

 2. şükrü

  Hocam ihya ların hesaplaması başladı mı.Sistem açıldı mı?Diğer bi hususta hocam peşim ödemede enflasyon farkında indirim var mı?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Daha başlamadı. Maalesef ihya yapılandırmada %90’lık enflasyon indirimi geçerli değil.

 3. ahmet

  01.10.2008 girisli bagkurluydum gunler silinip dondurulmustu silinip dondurulan gunlere af varmi taksitlendirme veya pesin odeme kosullari neler ve bu af 4b bagkuru devam eden kisileremi var herkesi kapsiyomu simdiden tsk eder iyi gunler dilerim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bu sorularınızın cevabı için bağkur yapılandırma başvurusu yazımızı okuyabilirsiniz.

 4. Musa ARAS

  Hocam şirket olarak prim borçlarını yapılandırdık. Peşin ödeme olarak. Ama bankalarda ödeme gözükmüyor bu nedenle ödeme yapamıyoruz. Ancak borcu yoktur yazısı alamıyoruz. İhalelere katılmakta risk doğuyor. Borcumu nasıl ödeyebilirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Borcu beyan usulü yatırarak borcu yoktur yazısını SGK’dan elden alabilirsiniz. Ödeme ekranları açılmadı henüz.

 5. Selcuk

  Selamlar Esnaf bağkur ihya borcunu kredi kartına taksit kaç tane yapılabiliyor yoksa tek çekim olarak mi alıyor ihya borclarina kredi karta taksit olayı varmi ihya borclarinda

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kredi kartına taksit var mı yok mu kısmını bankanız ile görüşün. SGK’nın böyle bir uygulaması yok.

 6. ali

  Hocam merhaba. 1993-2015 arası çiftçi bağkuru dondurulmuş günlerim var. birde 2015-2018 arası aktif borçlarım var. benim emekli olmam için dondurulmuş borçlarımı ihya etmem yeterli oluyor. durum böyleyken 2015-2018 arası olan aktif borçlarımı sildirim sadece ihyayı ödemem mümkünmü.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet bu mümkün.

 7. Aise

  Askerlik borçlanması çok yüksek geçmişte yapılan döneme gore borçlanamıyor bu nedenle borçlanma yapamiyCaz

 8. cetin bagdatlı

  omer bey merhaba,

  Bağkurumu dondurmuş olup yapılandırmada borcumu ihya olarak tek seferde ödeyebiceğim gibi yapılandırdım.Ödemeyi kredi kartı ile 3 gün ara ile 3 seferde yapabiliyormuyum.Yoksa tek çekimde yapılması gerekiyor?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. İhya yapılandırması peşin olarak tek seferde ödenir. Parça parça ödeyemezsiniz.

 9. cetin bagdatlı

  tsk ederim ilginiz için

 10. Mehmet özdemir

  01.03.1993-01.05.1993 arası 60 gün ssk primim var. İl Adıyaman .Bunu e-devlette göremiyorum.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Söz konusu hizmetler TC numaranıza işlenmemiş olabilir. Bir dilekçe verin Sgk ya hizmetler TC numaranıza işlensin.

 11. Melih Özcan

  İyi günler, 6736 ve 7143 Bağ Kur yapılandırma taksitlerini ödeyemiyorum.Sistemsel bir sıkıntı mı var acaba

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Vakit kaybetmeden SGK’ya uğrayın. Sistemsel hata yok şu an.

 12. Alperen

  Merhabalar, Melih Özcan Bey gibi ben de 7143 Bağkur yapılandırma taksitimi ödeyemiyorum. Esgk online tahsilat bölümünde yapılandırma borcum görünmüyor, e-devletten 4b borç durumunda da yapılandırma borcum görünmüyor, bankalardan da ödeyemedim. Bu son günde mesai saatini de kaçırdık, acaba ne yapmak gerekir? Görüşlerinizi beklerim, teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Gece 13 ye kadar süreniz var. Online bankacılık, Sgk kredi kartı ile prim ödeme sistemi ya da banka atm lerinden ödemeyi deneyebilirsiniz. Sistemden kaynaklı sorun nedeni ile ödeme süresi uzatılabilir.

 13. Fatma

  Hocam çok işime yaradı bu bilgiler. Teşekkür ediyorum.

  1. Ömer Meriç

   Biz teşekkür ederiz. Yararlı olduğuna sevindim.

 14. Sevgi kuru

  Merhaba hocam.ben yapilandirmanin birinciyi ödedim ikincisi ni geç ödedim.yapilandirmam bozulmuştur mudur.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet bozulmuştur. Ancak yeni bir hak verilecek. 31 Ocak 2019 tarihine kadar ödeme yapmanız halinde yapılandırmadan yararlanmaya devam edebileceksiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.