7143 SGK Yapılandırma Ödemesi Nasıl, Nereye Yapılır ?

19

7143 SGK yapılandırma ödemesi için birçok seçenek vardır. Kısa yoldan ödeme yöntemlerinin tümü hakkında yazımızda ayrıntılı olarak bilgi verilecektir. 7143 Sayılı Kanun gereği 2018/03 dönemi ve öncesi Sosyal Güvenlik prim borçları, bağkur borçları, işveren ssk prim borçları ve 2018/Mart ayı öncesinde ödeme vadesi geçmiş tüm sigorta prim borçları yeniden yapılandırılmıştı.

Yapılandırma taksitleri devam edenler için ödeme işlemi biraz zor olabilmekte. Ödeme esnasında hem bankalar hem de ödeme yapacak kişiler büyük zorluklar yaşayabilmekte. Biz de bu yüzden SGK 7143 yapılandırma ödemesinin nereye ve nasıl yapıldığını, kredi kartı ile 7143 sgk yapılandırma ödemesinin nasıl yapılacağını detaylı olarak anlatmak istedik.

Sgk yapılandırma borç sorgulaması nasıl yapılır ?

Yeniden yapılandırmış olduğunuz bağkur, işveren ve ya diğer Sosyal Güvenlik prim borçlarınızın kalan taksit ödemelerini ve yapılandırma kapsamında ne kadar borcunuz kaldığını online olarak sorgulayamazsınız. Kalan taksit ve güncel borç bilgisine ilişkin yapılandırma ödeme planı çizelgesini herhangi bir Sosyal Güvenlik Müdürlüğü’nden alabilirsiniz.

Sgk yapılandırma ödeme planı

Yapılandırmada kaç taksitiniz kaldığı, taksit ödeme tutarları ve son ödeme tarihleri yapılandırma ödeme planı üzerinden kolayca takip edilebilmekte. SGK yapılandırma ödeme planını internet üzerinden online alamazsınız. En yakın SGK’dan güncel ödeme planınızı alabilirsiniz.

Bu arada Sosyal Güvenlik prim borçları için yeni bir af düzenlemesi gündemde. Yeni yasa gereği Sosyal Güvenlik prim borçlarının yeniden yapılandırılması detayları ve son dakika gelişmeleri için hemen sgk affı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sgk 7143 yapılandırma ödemesi yapılan bankalar hangileri ?

7143 kanunu kapsamında yapılandırmış olduğunuz Sosyal Güvenlik prim borçlarınıza ilişkin yapılandırma ödemelerinizi anlaşmalı bankalardan, PTT şubelerinden, ATM’lerden, mobil ya da internet bankacılığından ve kredi kartı ile SGK prim ödeme sisteminden online olarak ödeyebilirsiniz.

Yapılandırma ödemesi yapılabilen başlıca bankalar;

 • Vakıf Bank,
 • Ziraat Bankası,
 • Halk Bankası,
 • Türkiye İş Bankası,
 • Akbank,
 • Deniz Bank,
 • Garanti Bankası,
 • PTT,

7143 sgk yapılandırma ödemesi nasıl yapılır ?

Bazı yapılandırma ödemeleri T.C. numarası üzerinden yapılabilirken bazıları ise Sosyal Güvenlik Kurumu’nda tescilli sicil numarası ile ödenebilmekte. İşveren ssk yapılandırma borçlarınızı Sosyal Güvenlik Kurumu’nda tescilli olduğunuz 26 haneli sicil numarası ile ödemeniz gerekiyor. Örnek sicil numarası şu şekildedir: 24941010199999990340416000.

İşveren prim borcu 7143 yapılandırma ödemesini T.C. kimlik numarası üzerinden ödemeniz mümkün değildir. Zaten sistemden borç sorgulaması yapıldığında borcu yoktur hatası verecektir.Bağkur yapılandırma ödemeleri ise T.C. kimlik numarası üzerinden ödenmektedir. Bağkur yapılandırma ödemesi için 4b Bağkur geçmiş dönem menüsünden T.C. numaranız ile sorgulama yapmanız gerekiyor. Hem yapılandırılmış borçlar hem de Ek 17/Ek 63 ihya yapılandırma borçları bağkur geçmiş dönem menüsü altında görünür.

Bağkur yapılandırma ödemesi hakkında adım adım bilgi edinmek ve hemen ödemek için  7143 bağkur yapılandırma ödeme sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bağkur prim borçlarına yeni bir af, borç sildirme ve dondurma düzenlemesi gelecek. Bağkur borçlarına af düzenlemesi hakkında son dakika gelişmelerini öğrenmek ve yapılandırma başvurusu yapmak için hemen   bağkur affı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

7143 sgk yapılandırma kredi kartı ile ödeme nasıl yapılır ?

SGK yapılandırma ödemelerinizi kredi kartı ile de kolayca yapabilirsiniz. Tabi bunun için e devlet şifrenizin olması gerekiyor. Kredi kartı ile SGK yapılandırma ödemesi için aşağıdaki aşamaları takip ediniz;

 • SGK kart ile prim ödeme sistemine giriş yapın. Sisteme buradan girebilirsiniz > sgk kart ile ödeme
 • T.C. numaranız ve E devlet şifrenizi ile doğrulama yaptıktan sonra Uygulamaya Git diyerek sisteme giriş yapın.

Kredi kartı ile sgk yapılandırma ödemesi nasıl yapılır ?

Kredi kartı ile 7143 bağkur yapılandırma ödemesi için: Sorgu Türü: 4B Sigortalı Tahsilatları ve Sorgu Tipi: Bağ-Kur geçmiş dönem menülerini seçerek devam edin.Yukarıda da belirttiğim üzere yapılandırılmış bağkur borçları ile bağkur 7143 ihya yapılandırma borçları bağkur geçmiş dönem menüsünün altında yer almakta.

Diğer SGK yapılandırma borçlarını kredi kartı ile ödemek için Sorgu Türü: Yapılandırma Tahsilatları menüsünü seçtikten sonra Sorgu Tipi kısmında;

 • işveren prim, idari para cezası, eksik işçilik yapılandırma borçları için: 7143 İŞVEREN YAPILANDIRMA TAHSİLATI,
 • 2925 İsteğe bağlı tarım sigortası, isteğe bağlı sigorta ve topluluk sigortası 7143 yapılandırma ödemeleri için:  7143 Yapılandırma (2925 Tarım, İBS, Topluluk) Tahsilatı,
 • 4c emekli sandığı prim ve ek karşılık borçları, Ek5 tarım sigortası borçları, Ek6 borçları, Ek 9 ev hizmetleri 10 günden fazla çalışanlar, SGDP ve tevkifat idari para cezası borçları 7143 sgk yapılandırma ödemesini: 7143 Yapılandırma ( 4c, Ek Karşılık, Ek5-Ek6, Ek9, SGDP, Tevkifat İPC) Tahsilatı,
 • 7143 Yapılandırma kapan borcu peşin ödeyerek kapatmak için: 7143 Yapılandırma kapatma tahsilatı menüsünden ödeme yapabilirsiniz.

SGK yapılandırma ödemezsem ne olur?

Bir takvim yılı içerisinde ikiden fazla taksidi geç öderseniz yapılandırma bozulur. Ayrıca aktif prim ödemeniz devam ediyorsa yapılandırma harici prim borçlarınızı da düzenli ödemeniz gerekiyor. Aksi halde yapılandırma bozulur.

Yapılandırma bozulduktan sonra ödemiş olduğunuz tutar kadar yapılandırmadan yararlanırsınız. Kalan ve ödenmeyen kısımlara ise yeniden faiz uygulanır.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

19 Yorum
 1. Hüsnü NEMLENDİRİCİ

  Sistemsel hata mata yok yapılandırma 7143 ödenemyor online. Gideceksin bankaya 1960 yılında olduğu gibi sıranı bekleyip vezneden borcunu ödeyeceksin. 14 saat 43 dakikadır girmediğim online banka, internet sitesi, forum kalmadı hepsini denedim. ÖDENMİYOR BORCUNUZ YOKTUR YAZISI çıkıyor. O nedenle arabaya atlayıp en yakın Ziraat Bankası şubesine gidip elden ödememizi yapıyoruz. TEŞEKKÜR EDERİZ SGK.

 2. murat erkan

  beyan usulü nasıl ödeniyor

  1. Ömer Meriç

   Beyan usülü ödeme menüsü var. Oradan ödeme açıklaması ve işyeri sicil numarası yazarak istediğiniz tutarda ödeme yapabilirsiniz

 3. oruç

  sistem şu anda sadece damga vergisini gösteriyor son saate kadar düzelmez ise açıklamalı beyan usulu ödeme yapabilirmiyim iş veren olarak

  1. Ömer Meriç

   Evet beyan usülü yapmanızı öneririm hocam. Başka türlü bir çözümü yok zaten.

 4. murat erkan

  izge plastik san.tic.ltd şti adına 7143 yapılandırma taksidimi kredi kartıyla 5 saattir ödeyemiyorum aynı anda fatma ceylan işyeri içi,nde geçerli izge sici,l no sicil mağduriyetimizin giderilmesini arz ederiz

  1. Ömer Meriç

   Hocam sistemsel bir hata mevcut. Beyan usülü ödemenizi öneririm. Son 1.5 saat

 5. Mustafa

  Sgk işveren yapılandırması son günü ve sgk yı aradım gece 11.59 a kadar odeyebılirisiniz dediler ancak odeme ekranında tam borç cıkmıyor tek sicil numarası altında 3 farklı odeme var ve sadece bi tanesi cıkıyor geri kalanı gözükmüyor ne yabılirim ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Eğer taksit tutarını biliyorsanız taksit tutarı kadar beyan usülü ödeme yapın. Pazartesi günü SGK ya düzeltirin. Başka yapılacak bir şey yok bunun için..

 6. DİLEK

  7143 KAPATMA OLARAK SEÇTİĞİMDE GELEN SİCİL NUMARASINI DA SEÇİYORUM UYARI VERİYOR SİCİL NUMARASI 20 HANEDEN FAZLA OLAMAZ DİYE

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ödemek istediğiz borç türü nedir?

   1. DİLEK

    SGK PRİM YAPILANDIRMASI. SİSTEM TEK SEFERDE ÖDEMEME İZİN VERMİYOR HEPSİNİ

    1. Ömer Meriç

     Sistemsel hata da olabilir. Ya da yanlış seçim yapıyor olabilirsiniz. Banka kanalı ile ödeyin isterseniz.

 7. yılmaz tandoğan

  vefat etmiş babamın sigorta borçlarını 7143 sayılı kanundan yararalanarak yapılandırdım.Ödeme bilgileri elime ulaştı ancak e devlet üzerinden giriş yaptığımda borcun babamın olması nedeniyle işlem yapamıyorum internet üzerinden ödemeyi nasıl yapabilirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Online bankacılık kullanıyorsanız online bankacılık kanalı ile kolayca ödeyebilirsiniz.

 8. turgay sımsıkı

  17.10.1957 dogumluyum 1973.te sigorta girişim var calıştıgım şirketler sigorta girişlerimi cıktı girdi gostermişler şu anda 2300.günlük sigortam var calışacak gücüm yok ne yapa bilirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İsteğe bağlı Ek 5 tarım sigortadan devam edecek kalan hizmet günlerini tamamlayabilirsiniz.

   1. ünal

    7143 gss prim borcunu internetten ödeyemedim nasıl yapabilirim

    1. Ömer Meriç

     Merhaba hocam. Gss 7143 Tahsilatları menüsünden yatırmanız gerekir. Hangi bankayı kullanıyorsunuz?