7166 Sayılı Teşvikten Yararlanma Şartları

10

İşverenleri yakından ilgilendiren 7166 Sayılı SOSYAL HİZMETLER KANUNU İLE BAZI KANUNLARDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN 22 Şubat 2019 tarihinde resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. 7166 sayılı SGK teşviki ile gerekli şartları sağlayan işverenlere 3 ay boyunca asgari ücretin net tutarı kadar ödeme yapılacak. Peki işverenlere 3 ay asgari ücret desteği olarak da adlandırılabilecek SGK 7166 sayılı teşvik şartları nelerdir ? 7166 ortalama hesaplaması nasıl yapılıyor ? Teşvik hakkında merak ettiğiniz soruların cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz. Dilerseniz sgk teşvikleri ve asgari ücret desteği başlıklı yazımızdan yararlanabileceğiniz diğer tüm teşviklere göz atabilirsiniz.

7166 SGK Teşviki şartları nelerdir ?

7166 sayılı kanunla düzenleme 4447-19. maddeye ilave olarak eklendi. Malumunuz daha önce aynı kanunun ilgili maddesinde 27103 sayılı teşvik ile ilgili düzenleme de yer almakta. Tabi 7166 teşvikinden yararlanabilmek için her SGK teşvikinde olan temel şartlardan birisi olan geçmiş dönem prim borcunuzun olmaması, prim ödemelerinizi zamanında ödemeniz şartını sağlamanız gerekiyor. Eğer geçmiş dönemlere ait ssk prim borçlarınız varsa yapılandırma yapmanız ya da 6183 sayılı kanunun 48. maddesi kapsamında taksitlendirmeniz ve yapılandırma/taksitlendirme ödemelerini düzenli yapmanız, yapılandırma/taksitlendirme haricinde de borcunuzun olmaması halinde yine destekten yararlanabilirsiniz.

Teşvikten 01 Şubat 2019-30.04.2019 tarihleri arasında işe aldığınız çalışan için yararlanabileceksiniz. Teşvikten yararlanabilmeniz için sigortalının bir önceki yıl yani 2018 yılında en az işçi çalıştırılan dönemdeki ortalama sigortalı sayısına ilave olarak işe alınmış olması gerekiyor. Hesaplama 7103 sayılı teşvikten farklı. Yazının devamında örneklerle ortalama hesabı konusunda bilgi edinebilirsiniz.

İşveren açısından aranan bir diğer şart ise teşvik kapsamında işe alınan çalışanın en az 9 ay süre ile çalıştırılması. Tabi kanuni düzenlemede işverenin haklı olduğu sebepler hariç yazmakta. Eğer işveren haklı bir sebebe dayandırarak çıkış veriyorsa teşvik hakları yanmayacak.

Tabi düzenleme 4447-19. maddeye eklendiği için sigortalı açısından da bazı şartların sağlanması gerekiyor. Bu şartlar sigortalının İşkur’a kayıtlı işsiz olması, işe alındığı tarihten önceki son 3 aylık dönemde 10 günden fazla sigortalı, bağkurlu v.s. çalışmamış olması gerekiyor.

Gerekli şartları sağlayan işverenlerin işe aldıkları çalışanların işe girdikleri ay dâhil üç aylık süre için prim ödeme gün sayısının 67,36 Türk lirası ile çarpımı sonucu bulunacak tutar devlet tarafından ödenecek. Dolayısıyla 30 tam gün çalışan işçi işçin işverene 2020,00 TL yani net asgari ücret kadar ödeme yapılmış olunacak.

7166 teşvik ortalama hesaplama

Ortalama ile ilgili 7166 sayılı kanunda yer alan ibare tam olarak şu şekildedir.

“1/2/2019 ila 30/4/2019 tarihleri arasında işyerlerinde 2018 yılı Ocak ila Aralık ayları/döneminde aylık prim ve hizmet belgesi veya muhtasar ve prim hizmet beyannamesi ile 5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında uzun vadeli sigorta kollarından en az sigortalı bildirimi yapılan aydaki/dönemdeki sigortalı sayısına ilave olarak işe alınanların”

Kanunun yukarıdaki ilgili maddesinden de anlaşılacağı üzere 2018 yılı ortalamasına değil 2018 yılında en az işçi bildirimi olan döneme bakılacak. 01 Ocak 2019 tarihi ve sonrasında ilk defa tescil edilen işyerlerinde ortalama “sıfır” olarak kabul edilecek.

Yani diyelim ki 2018 yılında en az sigortalı bildirimi yaptığınız dönem Kasım ayı olsun ve sigortalı sayısı da 2 olsun. Bu durumda 7166 sayılı teşvik kapsamında işe aldığınız bir çalışan için bu destekten yararlanabilmeniz için bu çalışan haricinde teşvikten yararlandığınız süre boyunca en az 2 çalışanın daha olması gerekiyor.

7166 teşvik tanımlaması nasıl yapılır ?

Teşvikten yararlanabilmeniz için sigortalı işe giriş bildirgesi verdiğiniz çalışan için öncelikle işveren sisteminde teşvik tanımlaması yaparak onay vermeniz gerekiyor. Tanımlama işleminin ardından işçinin aylık prim ve hizmet belgesi ya da muhtasar ve prim hizmet beyannamesini 7166 sayılı kanun numarası ile göndermeniz yeterli olacaktır.

7166 SGK teşviği hakkındaki sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir
10 Yorum
 1. abdil genşenke

  bu teşvik kapsamında işe alınan çalışanın ücreti işsizlik fonundan karşılanır demekte.
  taahkuk çıktıktan sonra işkurda mahsupmu yaptıracağız yada taahkuk fişinde mahsuplumu olacak bu konu kafa karıştırıyor

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kanunda yazılan kadar ödemenin işveren hesabına aktarılacağı yazmakta. Yani işveren emanet hesabına atılacak para prim borçlarına mahsup edilecek.

 2. Cengiz

  diyelim ki en az sigortalı sayısı kasım/2018 de 2 kişi olsun mart/2019 ayındaki işçi sayımız ise 4 işçi. bu durumda sigortalı alacağımız 5. kişi bu kanundan yararlanabilir mi ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Aynen doğru anlamışsınız. 7166 bildirgesindeki kişiler harici en az 2 kişi olması halinde şartları sağlayan tüm sigortalılar yararlanabilir.

 3. barış

  Merhaba 2018 yılında Ocak ve Şubat aylarında 1 er kişi çalışan var mart ve aralık aylarında çalışan Personel yok personel sıfır
  2019 şubat ve Nisan sonuna kadar 1 kişi alındığında bu teşvikten yararlanabilirmiyiz ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 1 kişi için de teşvikten yararlanma hakkınız var gerekli şartlar sağlanıyorsa.

 4. ayşe

  Merhaba.Bu teşvik 27103 teşviğine ek olarak geldi fakat önceki teşvik şartları geçen sene ortalamasına ilave olmaktı bunda ise geçen seneki minimum sayıya ilave olmak.Benim çalışanım yeni teşvik ortalamasına uyuyor fakat önceki teşviğin(geçen sene ortalamasına ilae) ortalamasına uymuyor.Yine de 27103 kodu ile gönderebilir miyim prim ve ücret desteğinden yararlanmak için?gönderdiğimde sistem herhangi bir hata vermiyor.Kafama takılan nokta her 2 şartı da mı taşıması gerektiği?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 27103 ayrı 7166 ayrı hocam. İkisi de 4447-19. maddeye eklendi ancak ortalama hesaplaması farklı. 27103 şartlarını sağlıyorsa çalışan ondan yararlandırabilirsiniz.

 5. CAVİT BELER

  7166 SAYILI KANUNA KAPSAMINA GÖRE İŞCİ GİRİŞİ NASIL YAPILACAK KANUN KAPSAMINA SÖZ KONUSU KANUN YAZILACAKMI

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İşe girişi normal yapacaksınız. Teşvik tanımlaması yaptıktan sonra 7166 kanun numarası ile bildirge vereceksiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.