7256 Bağkur Yapılandırma ve İhya Ödemesi Nereye, Nasıl Yapılır ?

0

7256 Bağkur yapılandırma ödeme ve ihya ödemesini nereye ve nasıl ödeyebileceğiniz hakkında bu yazımızda sizlere kısa ve öz bir şekilde bilgi vermeye çalışacağım. Bu arada eğer henüz yapılandırma başvurusu yapmadıysanız 7256 bağkur yapılandırma başvurusu nasıl yapılır sayfamızdan başvuruda izlenecek yol hakkında bilgi bulabilir ve başvuru yapabilirsiniz.  İlgili kanunla yeniden yapılandırılan 2020/08 dönemi ve öncesi borçların peşin ya da taksitli ödemesini nereye ve nasıl yapacağınız ayrıca yine ihya ödemesini nasıl yapacağınız hakkında yazımızda bilgi verilecektir.

7256 Bağkur yapılandırma ödemeleri nereye yapılır ?

7256 Sayılı yasa kapsamında yapılandırılan borçların ödemesini;

 • Sosyal Güvenlik Kurumu ile anlaşmalı tüm banka ve ya PTT şubelerinden,
 • ATM’lerden,
 • Mobil ya da internet bankacılık kanallarından,
 • Sosyal Güvenlik Kurumu Kart ile ödeme sisteminden ödeyebilirsiniz.

7256 Bağkur yapılandırma ödemesi ve ihya ödemesi nasıl yapılır ?

Ödemeler T.C. numarası ile yapılır. Ödeme yapmak için bağkur numarası gerekmiyor. Tabi ödemeyi yapabilmek için başvuru yetmiyor. Başvurunuzun Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından onaylanması ve ödeme planını almış olmanız gerekiyor. Ödeme işlemleri;

 • Yasa gereği yapılandırılan 2020/08 dönemi ve öncesi borçları için SGK Ödeme-Bağ-Kur Geçmiş Dönem-7256 Bağkur Yapılandırma menüsünden, ( Eğer taksitle ödeme seçeneği seçtiyseniz toplam borç çıkar. Toplam borcu seçin ödemek istediğiniz taksit tutarını yazın ve ödeyin ).
 • Yine yasa gereği dondurulan hizmet sürelerinin ihya ödemesi için ise sırasıyla SGK Ödeme- Bağkur Geçmiş Dönem-7256 Bağkur İhya ödemesi menüsünden ödeme yapabilirsiniz.

Kredi kartı ile 7256 Bağkur yapılandırma ödemesi nasıl yapılır ?

Bu yasa gereği yeniden yapılandırılan borçlar ile ihya borçlarınızı dilerseniz Sosyal Güvenlik Kurumu kredi kartı ile ödeme sisteminden kolayca ödeyebilirsiniz. 7256 Kredi kartı ile bağkur yapılandırma ödemesi için;

 • Buradan SGK kredi kartı ile ödeme sistemine T.C. numaranız ve e-devlet şifrenizle giriş sağlayın ⇒ SGK kart ile prim ödeme.
 • Şunu hatırlatmak isterim. Borç kiminse onun e-devlet şifresi ile giriş yapılması gerekiyor. Aksi halde ödeme yapılamaz.
 • Sisteme giriş yaptıktan sonra sırasıyla 4B SİGORTALI TAHSİLATLARI-BAĞKUR GEÇMİŞ DÖNEM-SORGULA işlemlerini takip edin. Geçmiş dönem borcu içerisinde 7256 Bağkur Yapılandırma menüsünden taksitlendirdiğiniz ya da peşin ödeme seçeneği seçtiğiniz 2020/08 dönemi öncesi borçlarınızı, 7256 İhya yapılandırma menüsünden de ihya ettiğiniz yani canlandırdığınız borçlarınızı ödeyebilirsiniz.

7256 bağkur, SGK yapılandırma hangi durumlarda bozulur ?

Hem bağkur hem de diğer SGK prim alacaklarında yapılandırılan borçlarda taksit ve varsa taksit harici ödemelerin düzenli olarak yapılması gerekmektedir.

 • Bir takvim yılında ikiden fazla yapılandırma taksidi ödenmez ya da geç ödenirse,
 • Varsa  bir takvim yılı içerisinde ikiden fazla cari dönem prim borçları geç ödenir ya da hiç ödenmezse,
 • Yapılandırma bozulur.
 • Peşin ödeme seçeneği seçtiyseniz zaten belirlenen son ödeme tarihine kadar ödeme yapmadığınızda yapılandırma bozulacaktır.

7256 bağkur yapılandırma yaptım ödemezsem ne olur ?

Yeniden yapılandırma yapılan borçları ödemediğinizde yapılandırma bozulur. Bu durumda eğer ödeme yaptıysanız ödeme yaptığınız kısım kadar yapılandırmadan yararlanmış olursunuz. Kalan kısım için 2020/10 dönemi ve öncesinde borç oluşacağından ve 7256 Sayılı yasada silme ve dondurma düzenlemesi de yer aldığından bu dönem öncesi borçlar silinecek ve dondurulacaktır. 7256 Bağkur borç sildirme menüsünden ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

Eğer ihya başvurusu yaptıysanız ödeme yapmadığınızda iptal olur. Daha sonra bu süreleri yeniden ihya edebilirsiniz ancak yapılandırmadaki kadar avantajlı olmayacaktır.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.