7256 Vergi Yapılandırma Ödemesi Nasıl, Nereye Yapılır ?

0

7256 Sayılı Vergi yapılandırma ödemelerinin nasıl ve nereye yapılacağı, kredi kartı ile 7256 vergi yapılandırma ödeme işlemleri hakkında bu yazımızda ayrıntılı olarak bilgi verilecektir. 7256 Sayılı yasa kapsamında yeniden yapılandırılan 2020/08 dönemi ve öncesi vergi borçları, kyk yani öğrenim kredisi borçları, trafik cezaları ve diğer tüm vergi borçları için yeniden yapılandırma ödemelerini bankalar ya da kredi kartı ile interaktif vergi dairesinden online olarak ödeyebilirsiniz.

7256 Vergi yapılandırma ödemeleri nereye yapılır ?

7256 Sayılı Kanunla yapılandırılan vergi yapılandırma ödemeleri;

  • Vergi Dairesi ile anlaşmalı bankalar, interaktif kanallardan ve ATM’lerden ödenebilir.
  • PTT şubelerinden ödenebilir.
  • Ayrıca kredi kartı ile interaktif vergi dairesinden de online olarak ödemeler kolayca yapılabilmektedir.

7256 Vergi yapılandırma ödemesi nasıl yapılır ?

Ödeme işlemleri T.C. numarası ya da vergi numarası ile yapılabilmektedir. Bankalarda ya da mobil ve ya interaktif bankacılık kanallarından ödeme yapabilmeniz için “Yapılandırma Tecil Dosya Numarası” olması gerekmektedir. Bu numara Vergi Dairesinden alınan yapılandırma ödeme planında yer alır. Ödeme işlemini Ödemeler-Kurum Ödemeleri-Vergi Ödemeleri-7256 Vergi Yapılandırma Ödemeleri menüsünden ödeyebilirsiniz.

Eğer interaktif vergi dairesine e-devletten ya da diğer seçenekleri kullanarak giriş yaparsanız bu durumda tecil numarasına gerek olmadan ödemeyi kolayca yapabilirsiniz. Aşağıda interaktif vergi dairesinden kredi kartı ile nasıl ödeme yapabileceğiniz anlatılmıştır.

Kredi kartı ile 7256 vergi yapılandırma ödemesi nasıl yapılır ?

Kredi kartı ile vergi 7256 ödemesi için aşağıdaki aşamaları takip ediniz;

  • Öncelikle buradan T.C. numaranız ve e-devlet şifrenizle ya da diğer seçeneklerden birisini kullanarak giriş yapın ⇒ interaktif vergi dairesi girişi.
  • İnternet vergi dairesine girdikten sonra ana sayfada ” 7256 s.Kanun Kapsamındaki İşlemler” bölümünde bu kanun kapsamında yapılandırılan tüm borçlarınızı görebilirsiniz.
  • İlgili menüyü seçerek ve ekran talimatlarını takip ederek ödeme işlemini tamamlayabilirsiniz.

7256 vergi yapılandırma hangi hallerde bozulur ?

Diğer tüm vergi yapılandırmalarında olduğu gibi bu yapılandırmada da bir takvim yılı içerisinde ikiden fazla yapılandırma taksini ödemez ya da geç öderseniz yapılandırma ihlal edilmiş sayılacak ve iptal olacaktır.

7256 vergi yapılandırmam bozulursa ne olur ?

Yukarıda belirtilen ihlal durumunun gerçekleşmesi halinde yapılandırma planı iptal edilir. Bu durumda eğer ödemeniz varsa ödediğiniz kısım kadar yapılandırmadan yararlanmış olursunuz. Eğer ödeme yapmadıysanız zaten direk iptal olacak ve yapılandırılan borç için yeniden gecikme zammı ve cezası hesaplanacaktır.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.