7440 s.k. Kapsamında Tahsilinden Vazgeçilen Tutar (GSS)

7440 s.k. kapsamında tahsilinden vazgeçilen tutar nedir sorusu son zamanlarda okurlarımın en çok sorduğu soruların başında gelmekte. Bildiğiniz üzere 7440 Sayılı Kanun ile Tüm SGK borçları ile birlikte Genel Sağlık Sigortası prim borçları da yapılandırıldı. Yapılandırma kapsamında 2022/Aralık Ayı GSS prim borçlarının gecikme zammı ve cezası silindi. Bu içerikte bu konuda merak edilen soruların cevaplarını bulabileceksiniz.

7440 sayılı kanun GSS borcu nedir?

7440 sayılı Kanun ile 2022/Aralık ayı ve öncesi ödenmemiş genel sağlık sigortası prim borçlarının gecikme cezaları ve faizleri silindi. İşte ilgili yasa gereği gecikme zammı ve cezası silinen 2022/Aralık ayı ve öncesi GSS prim borçları e-devlet sorgulamasında 7440 sayılı Kanun GSS borcu olarak görülmekte. Bu kapsamda otomatik olarak yapılandırılan 2022/Aralık ayı ve öncesi prim borçlarını;

  • 31 Temmuz 2023 tarihine kadar sadece ana para olacak şekilde ödeyebilirsiniz.
  • Son ödeme tarihine kadar dilerseniz tamamını, dilerseniz parça parça yatırabilirsiniz.
  • Eğer daha önce gelir testi başvurusu yapmadıysanız, son ödeme tarihine kadar gelir testine başvurmanız ve gelir testi sonucunuzun 60/c-1 yani yeşil kart çıkması durumunda tescil kaydınız 60-c/1 yani yeşil kart olarak güncellenecek, tüm borçlarınız iptal edilecektir.

7440 sk kapsamında tahsilinden vazgeçilen tutar nedir?

7440 s.k. kapsamında tahsilinden vazgeçilen tutar 7440 Sayılı yasa ile 2022/Aralık ayı ve öncesi genel sağlık sigortası prim borçlarının silinen gecikme zammı ve cezası tutarlarıdır. Örneğin 2022/Aralık ayı itibariyle ana parası 1000 TL, gecikme zammı ve cezası da 3000 olmak üzere toplam 4000 TL olan borcunuz varsa bu borcun 3000 TL’si 7440 Sayılı yasa ile silinmekte ve sistemde tahsilinden vazgeçilen tutar olarak görüntülenmektedir.

GSS borcu neden çıkar sayfamızdan genel sağlık sigortası prim borçlarının neden çıktığı, nasıl iptal edilebileceği hakkında bilgileri bulabilirsiniz.

GSS borcu nasıl yapılandırılır?

GSS yapılandırma 2023 başvuru şartı aranmadan yapılıyor. Eğer 2022/aralık ayı ve öncesi ödenmeyen GSS prim borcunuz varsa bunlar için yeniden yapılandırma başvurusu yapmanıza gerek yok. SGK sistemi borcu otomatik olarak yapılandırıyor. Aşağıda bağlantısını paylaştığım e-devlet ekranından T.C. numaranızla giriş yaparak yasa kapsamında ödenecek tutar ile tahsilatından vazgeçilen tutarları görüntüleyebilirsiniz.

GSS yapılandırma e-devlet

7440 Sayılı yasa kapsamında yapılandırılan GSS borçlarınıza ilişkin bilgileri, yapılandırma kapsamında ödenecek tutarı ve yapılandırma kapsamında tahsilinden vazgeçilen tutarlar için e-devlette 7440 GSS prim borcu sorgulama sayfasından sorgulama yapabilirsiniz.

7440 GSS prim borcu nasıl ödenir?

Ödemeyi bankalardan, SGK kart ile prim ödeme sisteminden ve ya online bankacılık kanalları üzerinden T.C. kimlik numarası üzerinden SGK Ödemeleri-GSS Prim ödemeleri menüsünden yapabilirsiniz.

4/5 - (1 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
Yorum yapın