7440 SGK Yapılandırma Başvuru Formları

7440 Sayılı yasa kapsamında yeniden yapılandırılacak SGK, bağkur, işveren ve diğer tüm prim ile yersiz ödeme borçlarının yeniden yapılandırılması esaslarını içeren 2023/14 sayılı SGK Genelgesi 20.03.2023 tarihinde yayınlandı. Yasa kapsamında yapılandırma başvuruları 31 Mayıs 2023 tarihinde kadar elden ya da online olarak bağlı olunan Sosyal Güvenlik Merkezleri’ne yapılabilecek. Elden ya da posta yolu ile başvuru yapacaklar için SGK 7440 yapılandırma başvuru formları aşağıda paylaşılmıştır.

SGK 7440 yapılandırma başvuru formları

7440 sayılı yasa kapsamında elden ya da posta, kargo yolu ile başvuracaksanız başvurularınız için mevcut borcunuza göre aşağıdan size uygun başvuru formunu indirebilir ve başvurularınızı yapabilirsiniz.

7440 SGK yapılandırması hakkında bilmeniz gerekenler

7440 SGK yapılandırma kapsamında aşağıdaki bilgileri bilmeniz yararınıza olacaktır.

 • Bağkur prim borçlarınız için e-devletten ya da başvuru formu ile elden ya da posta yolu ile herhangi bir SGK’ya başvuru yapabilirsiniz.
 • Ek 5 tarım, Ek 6 sigortası ve diğer isteğe bağlı sigorta kolları için yapılandırma başvuru formlarınızı yine herhangi bir SGK’ya yapabilirsiniz.
 • SGK işveren prim, idari para cezası borçlarınız için başvurularınızı elden ya da SGK işveren sisteminden bağlı olduğunuz SGK’ya yapmanız gerekir.
 • Yapılandırma 31.12.2022 tarihi ve öncesi kesinleşen prim ve idari para cezası borçlarını kapsıyor.
5/5 - (3 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“7440 SGK Yapılandırma Başvuru Formları” üzerine 7 yorum
 1. Hocam merhaba, işveren olup kendi bağkur prim borcundan dolayı icra geldiği takdirde ”İşveren yapılandırma formu”nu mu kullanacağız? İcra tebliği yapan SGK birimi yapılandırma yapılabilir diye bilgi verdi.

  Yanıtla
 2. Merhaba Ömer bey,
  E devlet henüz açılmamış kurumlardan yapılandırma yapılıyor ama Sistemden de ödeme için 7440 yapılandırma sekmesi yer almıyor. Ne zaman Edevlet ve SGK sekmesinde açılır?
  Teşekkürler

  Yanıtla
Yorum yapın