7440 SGK Yapılandırma Başvurusu E devlet

7440 SGK yapılandırma başvurusu e devlet sistemi üzerinden online olarak yapılabiliyor. Başvuru ekranları 08 Nisan 2023 tarihinden itibaren e-devlet üzerinden açıldı. 7440 Sayılı yasa kapsamında 2022/Aralık ayı ve öncesi son ödeme tarihi geçen işveren prim ve idari para cezası borçlarınız harici borçlar için e-devletten başvurularınızı yapabileceksiniz. Sadece İşveren SGK prim, idari para cezası, damga vergisi ve işsizlik primi borçları için başvuruları SGK işveren sistemi üzerinden online olarak yapabileceksiniz. Bunun haricindeki Bağkur, Ek5 tarım sigortası, yersiz aylık ve gelir borçları gibi tüm borçlar için başvurularınızı e-devletten yapabileceksiniz.

7440 SGK yapılandırma E-devletten başvuru yapamazsanız SGK 7440 Yapılandırma başvuru formları sayfamızdan borç türünüz ile ilgili başvuru formunu indirerek doldurabilir ve elden ya da posta yolu ile bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne verebilirsiniz. İçeriğimizin devamında 7440 Sayılı yasa kapsamında e-devletten nasıl yapılandırma başvurusu yapabileceğiniz hakkında adım adım bilgi verilecektir.

7440 SGK yapılandırma e devlet başvurusu

E-devletten SGK 7440 Yapılandırma başvurusu için aşağıdaki adımları takip ediniz;

 • Öncelikle E-devlette Sosyal Güvenlik Kurumu-7440 Sayılı Kanun Kapsamında SGK Borçlarının Yapılandırılması menüsünden SGK 7440 yapılandırma başvuru ekranı girişi yapın.
 • Eğer daha önce yapmış olduğunuz bir başvuru varsa “BAŞVURULARIM” bölümünde bu başvurunuzu görüntüleyebilir, onaylandıysa yapılandırma ödeme planını alabilirsiniz.
 • Yeni başvuru için “YENİ YAPILANDIRMA TALEBİ” seçeneğini tıklayın.
 • “Yapılandırmak İstediğiniz Tescil Türü” kısmında yapılandırabileceğiniz prim borçlarınız çıkacaktır.
 • Borç türü seçimini yaparak devam edin. Bağ-Kur için “Bağkur Sigortalı Aktif” kısmını seçin.
 • Peşin ödeme yapacaksanız “PEŞİN” ödeme seçeneğini seçin.
 • Taksitli ödemek isterseniz taksit seçeneklerinden size uygun olanı seçin. İlk taksit ödemesi 30.06.2023 tarihinde başlıyor ve sonrasında taksit ödemeleri 2 ayda bir yapılıyor. Buna göre size uygun olan seçeneği seçin.
 • Devam ederek ekran talimatlarını takip edip başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.
 • E-devletten başvurduktan sonra ayrıca SGK’ya yapılandırma başvuru formu ile başvurmanıza gerek bulunmamakta.
 • Bağkur için bu ekranda sadece 01.05.2021-31.12.2022 tarihleri arasındaki borçlarınız için yapılandırma başvurusu yapabilirsiniz. 7440 sayılı yasa bağkurda dondurulan hizmet sürelerini kapsamadığı için ihya yapılandırma başvurusu yapamazsınız.
 • SGK 7440 yapılandırma başlıklı içeriğimizden yapılandırmanın tüm esasları hakkında ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

7440 bağkur yapılandırma e devlet

4/b yani bağkur borçları için 7440 yapılandırma başvurusu e devlet üzerinden yapılabilmektedir. Yukarıda adım adım bağkur yapılandırma 7440 e devlet üzerinden nasıl yapılır anlattım. İlgili aşamaları takip ederek SGK 7440 başvuru sürecini tamamlayabilirsiniz.

5/5 - (2 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“7440 SGK Yapılandırma Başvurusu E devlet” üzerine 38 yorum
 1. Ömer bey Merhaba
  7440 sayılı yapılandırma kanunu e devlette çıktı ancak seçenek olarak sadece “Bağkur sigortalı-Aktif” çıkıyor, maalesef başka seçenek yok?
  Yersiz ödeme ilgili seçeneği açıldığı günden beri bekliyorum açılmadı ? Bu konu hakkında bilginiz var mı? (Bağkur emeklisiyim)

  Yanıtla
   • “Yersiz ödeme ve gelir borçlarını” üst taraftaki açıklamalarda e devletten yapılacak diye yazmıştınız ?
    Ben de o açıklamanıza istinaden e devlet üzerinden yapılandırmayı bekliyordum.
    Açıklamanız için teşekkürler

    Yanıtla
     • Merhaba Ömer bey bağkur ssk yı giriş saymıyormuş bağkur ssk günü kadar geri çekiyormuş öyle bir şey varmı 8 eylül 99 öncesi SSK lı 30 gün sayısı sonrası 1 Ekim 2008 bagkurlu eyt den yararlanırmı arada SSK ile bağkur arasında bu kadar boşluk olması eyt ye engel olurmu

 2. Ömer bey merhaba, bilgilendirme için teşekkürler. Söylediğiniz şekilde bağkur ödemelerim için yapılandırma başvurusunu yaptım. ödeme planı da çıktı. ancak sonrasında tekrar yapılandırma ekranına geri dönüş yaptığımda “Sigortalıya ait başvuru veya yapılandırma kaydı bulunamamıştır!” yazısı çıkıyor. işlem gerçekleşmedi mi acaba? Tekrar işlemi baştan mı yapmalıyım.

  Yanıtla
 3. ömer bey merhaba,
  E devlet üzerinden 7440 yapılandırma ekranı ne zaman açılacak açılmayacakmı bilginiz varmı.ek5 tarım için teşekkürler.

  Yanıtla
 4. Merhaba ilk taksit ödemesi 30.06.2023 yazıyor. Peşin ödeme yapacak olanlar da mı 30.06.2023 tarihini bekleyecek ?

  Yanıtla
    • Merhaba banka ve SGK kart ile ödeme bölümünde taksit tutarı değil toplam borç gözüküyor ne zaman taksit tutarı sisteme düşer

     Yanıtla
     • Merhaba Ömer bey taksit tutarı sisteme ne zaman düşer 2 ayda bir ödenecek demiştiniz yanılmıyorsam her ay birde taksit de aksatma ne kadar olursa yapılandırma bozulur iyi çalışmalar

     • Taksidin normalde hemen yansıması gerekir. Sizinkinde sorun olabilir. SGK ile görüşmenizi öneririm. Taksit ödemelerini bir takvim yılında 3’ten fazla eksik ödeme olmayacak ve aksatmayacak şekilde yapmanız gerekir.

     • Merhaba Ömer bey 18.02.2004 vergi kaydım vergi mükellefiyim askerlik yaptığım dönemde işyerim vardı askerden gelince tescil yapmamışım diyerek bagkurlu sayılmadım giriş 1 Ekim 2008 de başlatmış kurum askerde iken zorunlu bağkurlu olunur mu tescil açılırmı askerlik borçlanması zararıma olur mu 1.aralık 2003 de askere gittim acaba gündemde tescil affı varmı

     • Merhaba. 01.10.2008 tarihi öncesine bağkur açtıramazsınız. Kanunen hakkınız yok. Askerlik borçlanması yapabilirsiniz dilerseniz.

 5. Şu an e devlette 7440 sayılı yapılandırma kapsamında GSS (genel sağlık sigortası) yapılandırması açıldı.
  Diğerleri de sırayla açılır herhalde ?

  Yanıtla
 6. Kardeşim merhabalar bi sorum olucak…eytliyim 5000 günüm var yanlız 3 yıldır çalılmıyorum askerliği saydırdım fakat 300 gün0m eksik isteğe bağlı sigorta yaptırdım buda 4b diye geçiyormuş sonrasında sürprzi çıkmaz değilmi 9000 e tabi olmam cevaplarsan sevinirim iyi çalışmalar…yada nasıl bir yol izlemem gerekir

  Yanıtla
 7. 1998 yılındaki şirket ortaklığından kalan sgk işveren borcum varmış
  E devletten başvuru açıldı mı
  Şirket kapalı olduğu için işveren olarak başvuramıyorum e-devletten

  Yanıtla
  • Merhaba. SGK işveren sisteminden başvurmanız gerek. Eğer e-bildirge kullanıcı şifre ve bilgiler varsa e-devletten yapabilirsiniz. Yoksa başvuru formunu doldurup elden ya da posta yolu ile bağlı olduğunuz SGK’ya göndermeniz gerek. E-devletten SGK prim borç yapılandırma başvurusu yapamazsınız.

   Yanıtla
 8. Suan yurtdisindayim ve eyt ye hak kazandim , bagkur borcunu yapilandirip ödedikten sonra eyt ye basvurabiliyorum eger bu ay ekran acilmazsa bir aylik maas, bayram ikramiyesi ve 1 aylik prim zararim olacak ; bugun 27 Mart ne zaman acilir acaba e devlet den yapilandirma basvurusu ?

  Yanıtla
Yorum yapın