A101 Maaşları, Çalışma Şartları ve Saatleri 2021

35

A101 maaşları ve çalışma şartları konusunda bu yazımızda ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz. A101 Türkiye’de market zinciri olarak faaliyet gösteren ve bu alanda en fazla şubeye sahip marketlerden birisidir. Bu yüzden binlerce kişiye de iş imkanı sağlamaktadır. A101’de çalışmak için bazı şartların sağlanması gerekmektedir. Yazımızda hem güncel maaş tutarları hem de A101’de çalışmak için gerekenler hakkında detayları bulabilirsiniz.

A101’de çalışma şartları 2021

A101 marketlerinde çalışabilmek için aşağıda belirtilen şartları sağlamanız gerekmektedir;

 • En az lise mezunu olmanız,
 • 30 yaş üzerinde olmamak ( idareci pozisyonunda istihdam edilecekler için bu şart istenmez),
 • İletişim yeteneği yüksek,
 • Daha önce hizmet sektöründe faaliyet gösteren bir işletmede ya da markette çalışmış olmak,
 • Erkekler için askerlikle ilişiği olmaması,
 • Satış ve pazarlama konusunda yetenekli olmak.

Genel olarak aranan ve talep edilen şartlar yukarıdaki gibi olmaktadır. Bazı özel kadrolar örneğin mağaza sorumlusu, bölge müdürü gibi kadrolar için daha özel şartlar istenebilir. Yukarıda belirtilen şartları sağlıyorsanız https://www.a101.com.tr/kariyer  sayfasını ziyaret ederek hem açık pozisyonları görebilir, hem de CV oluşturarak ya da hazır CV’niz varsa bunu yollayarak iş başvurusu yapabilirsiniz. Başvuru neticesinde;

 • Eğer ilk başvurunuz yani CV’niz uygun görülürse mülakata çağrılırsınız.
 • Sözlü mülakatta başarılı olursanız daha sonra size tekrar dönüş yapılır ve işe giriş için gerekli evrakları toparlamanız istenir. İşe giriş evrakları başlıklı yazımızdan gerekli olan evraklar ve online olarak nasıl temin edebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

A101’de parttime çalışma şartları

Hem kısmi süreli yani parttime çalışacaklar hem de tam zamanlı çalışacaklar için aranan şartlar yukarıdaki gibidir. Parttime çalışanlara ödenen maaş tutarları da aşağıda ayrı başlıklar halinde verilmiştir.

A101 personel çalışma saatleri 2021

Genellikle tüm Türkiye’de marketlerin açılış saati 09.00 olmakta, kapanış ise 21.00 olmaktadır. Bu saatler arasında çalışanlar için ikili vardiya sistemi uygulanmaktadır. Personelin bir kısmı sabah 08.30-17.00 saatleri arasında çalışırken diğer kısmı ise 12.30-21.00 saatleri arasında çalışmaktadır. Parttime çalışacaklar için ise işe gelecekleri ve işten ayrılacakları saatler mağaza sorumlusu tarafından belirlenmekte ve günlük 5 saat olacak şekilde 09.00-21.00 saatleri arasında ayarlanmaktadır.

A101 personel maaşları 2021

2021 yılı itibariyle A101’de çalışmaya başlayacak olanlara ödenecek maaşlar asgari ücretin net tutarının altında olamamakta. Bu yüzden bekar ve çocuksuz çalışan için ödenecek net en düşük maaş tutarı 2825,90 TL’den az olamamakta. Ancak ödenen maaşlar yemek yardımı ve ek ödemelerle genelde asgari ücretin %10-15 üzerinde olduğundan idareci pozisyonu dışında çalışanların 2021 yılı için ortalama maaşı 3200-3500 TL civarında olmaktadır.

A101 parttime maaş 2021

Kısmi süreli olarak haftalık çalışma süresinin en az 2/3’ü oranında çalışan part time çalışanların alacakları en düşük maaş 2021’de 2000 TL civarında olacaktır.

A101 mağaza müdürü maaşları 2021

İdareci pozisyonunda olan kişilere hem sorumluluk hem de sahip olduğu deneyimden kaynaklı olarak diğer çalışanlara göre daha yüksek maaş ödenir. A101’de mağaza sorumlusu yani mağaza müdürü olarak çalışanlara 2021’de ödenen net maaş tutarı 4000-4500 TL civarında olmaktadır.

35 Yorum
 1. Senay

  Merhabalar 1nisanda başladım ise ve sadece 8 ine kadar dayanabildim çok kötü bi çalışma düzenleri var herşey yapıyorsun ama mola yemek kısıtlı iş saatinden yarim saat sonra giriş yapıp çıkışını 9 30 da olması vok yorucu 1 gün de izin verdiler acaba bana bu 7 günlük çalışma sürecinde ne kadar para yatar kaçında yatar bilginiz varmı

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık 660 TL gibi bir ödeme yapılır. Çalışmanın olduğu aydan sonraki ayın 10’nu gibi yatar.

 2. Yeni eleman

  Merhabalar ben yeni part time olarak girdim Birkaç saat önce arayıp yarın şu mağazada başla dediler sabah işe gideceğim ama sabah 7 de dükkanda olmamızı söylediler mağazadakiler şimdi sizin yazdığınızı okudum da 5 saat 12 yapar ben hiç sanmıyorum 12’de işin biteceğini. Paraya çok ihtiyacım var ne önerirsiniz Ömer Bey?

 3. Sena

  Merhaba ben 5 gün9.30 saat çalıştırılıyorum ve molam 45 dk 1 gün izin geri kalan 1 gün sabah 7.00 dan akşam 20.30 a kadar çalıştırılıyorum 45+45:1.5 saat molam oluyo ben bölge sorumlusu ile gorüşünce benim senden alıcağım saat var yine diyo sizce şikayet etsem bi sonuca varabilir miyim?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Sena HANIM. Eğer haftalık çalışma süresi üzerinde bir çalışma yaptırılıyor ve bu çalışma karşılığı fazla mesai ya da izin verilmiyorsa evet şikayet hakkınız doğar.

 4. Seda

  Merhaba, Yeni Mağazıcılık Anonim Şirketi tarafından part time olarak işe alındım A101’e. İlk gün 12’den 21’e kadar çalıştım, 2.gün 14’ten 21’e kadar, üçüncü gün 7’den 12’ye kadar, 4. gün 7’den 21’e kadar ve 5. gün izin verildi. 2 ay deneme süreci ve işe alışma süreci adı altında fazla çalıştırılmıyor muyum? Part time çalışanların haftalık çalışma saatleri 30u geçmemesi gerekmiyor mu ben 5 günde geçmişim zaten ve 2 gün daha çalışacam.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet geçmemesi gerekiyor 30 saati. Geçerse o çalışma part time çalışma sayılmaz.

 5. Özkan

  Merhabalar. Ben part time olarak işe başladım. Öğlen 2de başlıyorum işe akşam çıkmam 9.30u bazen 10u buluyor. Mağaza kapandıktan sonra temizlik olsun kasa hesabı olsun yapmaya devam ediyorum. İlk gün 9da başladım akşam 4 dendi fakat 4.30da çıkabildim. 9 gün izinsiz çalıştım ilk seferde hadi onu eş geçelim. Şimdi de mağaza sorumlusu haftanın 5 günü sabah 8.30 akşam 9.30 çalış dedi. 2 gün iznim olacakmış. Kaba bir hesapla günlük 11 saat mağazada olacağım. Evli ve 2 çocuk sahibiyim. Agi olurmu part time çalışana bilmiyorum. Maaşa gelince 2000₺ dediler ve 17. Günümde durum bu oldu. Gelirim dedim ama haftada 55 saat çalışıp 2000₺ üstüne agi varmı yokmu bilmiyorum canımı sıktı. Benim bildiğim haftada 29 hadi 30 saat çalışıyor part time gelenler. Çoğu şeye tamam dedim ama 20 günde herşey gariplesti. Bu durumu nasıl düzeltebilirim. Bendemi bir sorun var. Haftada 1 gün izin kullanıyorum geri kalan günler saat 2-9.30 arası çalışıyorum. Cevabınız için teşekkürler şimdiden

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Parttime çalışmada haftalık çalışma süresi 30 saati geçemez. Eğer geçiyorsa bu durumda tam zamanlı çalışan kapsamına geçmeniz ve maaş hesaplamanızın da buna göre yapılması gerekir. Parttime çalışan olarak asgari geçim indiriminden yararlanma hakkınız var.

 6. Muhammed

  Maaşlar ayın kaçında yatıyor

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Net bilgi sahibi değilim. Ama bildiğim kadarıyla her ayın 7-10’u gibi ödenmekte.

 7. Melike

  Merhaba a101 çalışma şartlarında açık kise okunuyor olarak göründüğünde işe alınıyor mu ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bilgim yok Melike Hanım. Ama en az lise mezunu şartları var. Siz henüz mezun olmadığınıza göre olmayabilir.

 8. Mustafa

  Eger haftanın 3 4 günü 12 saat calisirsak nereye şikayet edebiliriz

  1. Ömer Meriç

   Alo 170 hattını arayarak şikayet edebilirsiniz.

 9. Edanur

  Ben 3 mart2021 de işe başladım beni ssk ‘dan aldılar yani maaşımı da sağlık sigortamı da ssk yatırıyor ben saat 12 de gidip 9.15 e kadar çalışıyorum bizim saatlerimiz en fazla 8 saat değil mi ben bunları şikayet etsem şimdi ben mi haksız çıkıcam adam kayırıp diğer ssk dan gelen kızı 1 saat erken bırakıyorlar. Sabrım sınanmaya başladı 4 günde kendini gösterdi bu market zaten yemek parası yol parası da vermiyorlar hayır kaldığım mesinin ücreti ödencek olsa hadi neyse yarın ssk arayıp gerekirse şikayet edeceğim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bu şekilde bir uygulama yapılamaz. Şikayet hakkınız var.

 10. Zeynep

  Maaşlar ne zaman yatıyor yani ayın kaçında yatiyor

  1. Ömer Meriç

   Merhaba ayın 10 u gibi yatıyor diye biliyorum. Net olarak bilgi sahibi değilim.

 11. SAMET

  Merhaba ben engelli konteyjanindan a101,e girdim ve benim içinde şirket devletten komisyon alıyor peki benim parttime çekilme hakkım varmıdır

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Konu hakkında bilgi sahibi değilim. İnsan kaynakları sorumlunuza sorabilirsiniz.

 12. Barış

  Merhaba.Part time zamanlı çalıştırılan bir personel 5 saatten fazla çalıştırılırsa hakkını savunması için neler yapabilir.Ya da herhangi bu hak savunma için işten atılma sebebi olur mu ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kanunen belirlenen süreden fazla çalışma olursa bu sürelere ait fazla mesai ya da izin hakkının verilmesi gerekir.

 13. Ebru

  Merhaba evli çocuksuz bir personelin maaşı diğer personellerle aynımı oluyor…

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eş çalışmıyorsa ilave asgari geçim indirimi ödenir. Bekar ve çocuksuz çalışan ile aynı olmaz.

 14. Ozlem

  Merhaba part time çalışanların mola saati ne kadar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İş Kanununa göre her 4 saatlik çalışma için ortalama 15 dk. Ama parttime çalışmada tam olarak ne kadar bilemiyorum maalesef.

 15. Kübra

  Nişanlım için başvuru yaptım ama o lise terk sizce kabul edilme olasılığı ne kadardır

  1. Ömer Meriç

   Merhabalar. Lise mezunu olmayanları pek almıyorlar. Ama umarım olumlu sonuçlanır.

 16. Zerrin

  Part timelar ne kadar maaş alacaklar 2021de

  1. Ömer Meriç

   Net asgari ücret 2825.90 TL. Part time ücret ise bunun 2/3 ünden az olamaz.

 17. Meryem

  Direk part time olarak işe girebiliyormuyuz?
  Birde çıktığımız işten en az 1 ay olduğunda mi a101 e girebiliyoruz?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. En az 1 ay şartı hakkında bilgi sahibi değilim. Evet parttime yani yarı zamanlı olarak da çalışan alabiliyor A-101.

 18. Yusuf

  Yeni zamla maaşımız ne kadar artacak?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Yusuf BEY. Son zamlarla bekar ve çocuksuz çalışan için net asgari ücret 2825,90 TL oldu.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.