A101 Maaşları, Çalışma Şartları ve Saatleri 2022

131

A101 maaşları ve çalışma şartları konusunda bu yazımızda ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz. A101 Türkiye’de market zinciri olarak faaliyet gösteren ve bu alanda en fazla şubeye sahip marketlerden birisidir. Bu yüzden binlerce kişiye de iş imkanı sağlamaktadır. A101’de çalışmak için bazı şartların sağlanması gerekmektedir. Yazımızda hem güncel maaş tutarları hem de A101’de çalışmak için gerekenler hakkında detayları bulabilirsiniz.

A101’de çalışma şartları 2022

A101 marketlerinde çalışabilmek için aşağıda belirtilen şartları sağlamanız gerekmektedir;

 • En az lise mezunu olmanız,
 • 30 yaş üzerinde olmamak ( idareci pozisyonunda istihdam edilecekler için bu şart istenmez),
 • İletişim yeteneği yüksek,
 • Daha önce hizmet sektöründe faaliyet gösteren bir işletmede ya da markette çalışmış olmak,
 • Erkekler için askerlikle ilişiği olmaması,
 • Satış ve pazarlama konusunda yetenekli olmak.

Genel olarak aranan ve talep edilen şartlar yukarıdaki gibi olmaktadır. Bazı özel kadrolar örneğin mağaza sorumlusu, bölge müdürü gibi kadrolar için daha özel şartlar istenebilir. Yukarıda belirtilen şartları sağlıyorsanız https://www.a101.com.tr/kariyer  sayfasını ziyaret ederek hem açık pozisyonları görebilir, hem de CV oluşturarak ya da hazır CV’niz varsa bunu yollayarak iş başvurusu yapabilirsiniz. Başvuru neticesinde;

 • Eğer ilk başvurunuz yani CV’niz uygun görülürse mülakata çağrılırsınız.
 • Sözlü mülakatta başarılı olursanız daha sonra size tekrar dönüş yapılır ve işe giriş için gerekli evrakları toparlamanız istenir. İşe giriş evrakları başlıklı yazımızdan gerekli olan evraklar ve online olarak nasıl temin edebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

A101’de parttime çalışma şartları

Hem kısmi süreli yani parttime çalışacaklar hem de tam zamanlı çalışacaklar için aranan şartlar yukarıdaki gibidir. Parttime çalışanlara ödenen maaş tutarları da aşağıda ayrı başlıklar halinde verilmiştir.

A101 personel çalışma saatleri 2022

Genellikle tüm Türkiye’de marketlerin açılış saati 09.00 olmakta, kapanış ise 21.00 olmaktadır. Bu saatler arasında çalışanlar için ikili vardiya sistemi uygulanmaktadır. Personelin bir kısmı sabah 08.30-17.00 saatleri arasında çalışırken diğer kısmı ise 12.30-21.00 saatleri arasında çalışmaktadır. Parttime çalışacaklar için ise işe gelecekleri ve işten ayrılacakları saatler mağaza sorumlusu tarafından belirlenmekte ve günlük 5 saat olacak şekilde 09.00-21.00 saatleri arasında ayarlanmaktadır.

A101 personel maaşları 2022

2022 yılı itibariyle A101’de çalışmaya başlayacak olanlara ödenecek maaşlar asgari ücretin net tutarının altında olamamakta. Bu yüzden bekar ve çocuksuz çalışan için ödenecek net en düşük maaş tutarı 4253,00 TL’den az olamamakta. Ancak ödenen maaşlar yemek yardımı ve ek ödemelerle genelde asgari ücretin %10-15 üzerinde olduğundan idareci pozisyonu dışında çalışanların 2022 yılı için ortalama maaşı 4500-4750 TL civarında olmaktadır.

A101 parttime maaş 2022

Kısmi süreli olarak haftalık çalışma süresinin en az 2/3’ü oranında çalışan part time çalışanların alacakları en düşük maaş 2022’de 2800 TL civarında olacaktır.

A101 mağaza müdürü maaşları 2022

İdareci pozisyonunda olan kişilere hem sorumluluk hem de sahip olduğu deneyimden kaynaklı olarak diğer çalışanlara göre daha yüksek maaş ödenir. A101’de mağaza sorumlusu yani mağaza müdürü olarak çalışanlara 2022’de ödenen net maaş tutarı 5500-6500  TL civarında olacaktır.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

131 Yorum
 1. Cabbat

  Bu şirketin gerçeği sıkıntılı arkadaşlar işçi üzerinden bs prim alır MS prim alır isterseniz MS olun ama işlerine yaradığınız kadar iyisiniz bs çalar suç MS bin olur skt tarihi yaklaşır satılmayan ürünü personele cepten aldırıp çöpe attırırlar bu yüzden bu şirket ayakta enayiler yüzünden

 2. Hanım

  Merhaba ben hamilelikten dolayı şube değiştirdim fakat burayı beğenmedim çalışma saati önceki yerim gibi deil orda birde iş başı burda 12.30 da genel mudurde iyi biri deil söyleyemiyorum tekrar eski yerime gonderin diye üç ay oldu işe gireli ne yapmam gerekiyor.aksamda çok geç eve gonderiyilar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Gerekli birime iletmeniz lazım. Dilekçe verin insan kaynakları servisine.

 3. Ahmed

  Merhaba.A101 de part-time olarak çalışmaktayım.Normalde 5 saat çalışma ve haftada 1 gün izin oluyor.Fakat ben haftada 2 gün izin kullanmak istediğimden diğerleri gibi full çalıştırılıyorum.Yaklaşık 8.9 saat…maaşım da part-time çalışanı olarak ödeniyor.Bunun için ne yapmalıyım.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Haftada iki gün izin hakkınız yok. Bunu talep ettiğiniz için onlar da eksik süreyi diğer günlerde tamamlamanızı talep ediyorlar. Saat olarak aylık çalışma limitinin üzerine çıkmıyorsa uygulama bir hata yok.

 4. Kader

  Merhaba ben 3 haftadır A101 de çalışıyorum fakat iş ortamı aşırı derecede saçma MS MSY ve diğer elemanlar uzun zamandır beraber çalıştıkları için aşırı samimiler bu bi sorun değil ama iş açısından sorun çıkarabiliyorlar iş yapımı adil bir şekilde dağıtılmıyor 3 hafta olmasına rağmen vardiyalarda bi değişiklik yok her defasında uyarmama rağmen öğlene veriliyorum ve MS çalışanlarla ağzı bozuk ve çok üstten konuşuyo akşam evde olduğum saatlerde bile watsap gruplarında sürekli bir iş konusu gündemde ve ben evde iş ile ilgilenmek istemiyorum

  1. Kader

   Ayrıca saat 1 de gitmeme rağmen akşam 22:30 civarı işten çıkıyorum 2 defa gündüze girdim o zamanlarda ise 8:00 ve 17:15 ye çıkışımı yapıyorum bu normal mi

   1. Ömer Meriç

    Merhaba. Haftalık çalışma saatinin üzerinde olmaması kaydı ile vardiyalarınız amiriniz tarafından belirlenir. Bunun için yapılacak bir şey yok.

 5. Ayşe

  merhaba evli eşi çalışmayan 2 çocuklu çalışanın maaşı 2022 de ne kadar olcak acaba

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evli olmanız ve çocuklu olmanız artık maaşı etkilemeyecek. AGİ indirimi kalktı çünkü. Asgari ücret 4253 TL. Sizin maaşınız sanırım asgari ücretin %10 üzerinde ödeniyor diye biliyorum. Bu durumda ortalama 4500 TL maaş almanız gerekir.

   1. Bilal tekes

    Merhaba ben A101 calisaniyim 10 gündür başladım maaş asgari ücret evli eşi çalışmayan bı cocukluyum nekadar net olarak maaş alırım yemek yol parası nekadar acaba ayrıca maaş videosuna nasıl ulaşabilirim e devletten cikarmi

 6. Alisan

  Merhaba ömer bey ben a101 calısan bir personelim bizim calısma saatlerimiz bu sizin yazdıgınız saatlerden cok farklı ben sabah 8 de gidiyorum aksam 6-30 7’de cıkıyorum müdür söyluyorum saat 6 ‘da cıkabilirmiyim hep hayır cevabını veriyor ne yapmalıyım

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İş Kanununa göre günlük çalışma süreniz 7,5 saat. Bunun üzerinde sizin onayınız olmadan size fazla mesai yaptıramazlar. Alo-170’e şikayet etmeniz gerekiyor.

 7. Serkan yılmaz

  Ben a101 girdim ve 7 gün oldu mesai ve çalışma ortamını begenmedigim için işten çıksam tazminat ödemek zorundamıyım yani ceza ödermiyim ve ne kadar acaba

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İşyeri yetkilinize iletin dilerseniz durumu. Yönlendirecektir sizi.

 8. Gamze

  Ben parttime olarak başladım işe ama sigortam başlıyor mu bilmiyorum

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Part time da olsa sigorta işe başlamadan bir gün öncesinde zorunlu olarak yapılmalıdır.

   1. Ümit

    Afadersiniz ben kasada çalışamam yinede beni işe alırlar mı

    1. Ömer Meriç

     :). Ne diyim ki. İşe alımları ben yapmıyorum.

 9. Esra

  Merhabalar , ben A101 de çalışıp evlilik sebebiyle iş çıkışımı verdim. 3 yıl 8 ay çalışma sürem. Acaba ne kadar tutarda tazminatım verilecek.
  Ve işsizlik maaşından yararlanacakmıyım.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İşsizlik ödeneği alamazsınız. Brüt kazancınızı yazarsanız ne kadar tazminat alabileceğinizi hesaplayabilirim.

 10. Seda

  Onunla alakalı bişey denmıyor saat deniliyor ama verılmıyor.

 11. ALİ AKTAŞ

  A101 e işkur üzerinden girdiğimiz takdirde işkur ile ilişkimiz kesildiği anda kendi bünyesine direk alıyorlar demi iş başı eyitimin bitti sizi kendi. Bünyemize almıyoruz diyip çıkış verme ihtimalleri varmı yoksa genellikle kendi bünyesine alıyorlarmı

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer sizden memnun kalırlarsa devam ederler. Aksi durumda iş başı eğitimi sona erdikten sonra devam etmeyebilirler.

 12. Beyza

  Merhaba ben üniversite öğrencisiyim iki üniversite birden okuyorum bu süre zarfında çalısmak istiyorum. Ama hiç iş deneyimim yok ama gercekten çalışıp öğrenmek deneyimlemek ve kendi ayaklarımın üzerinde durmaya baslamak istiyorum. İşe alınma olasılıgım nedir ve ne kadar ücret veriliyor çalısana?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Net 3000 TL civarında maaş ödenir. Parttime çalışmak sizin için bir seçenek olabilir. Başvurunuzu yapın. Değerlendirmeyi insan kaynakları yapar.

 13. Esra

  Merhaba iş kurlu olarak calısıyorum .e bordromda resmî tatıller 5,5 gün yazıyor ama ben bayramda sadece 1 gun ızın yaptım . Bu ne demek oluyor ? Birde resmî tatıllerde çalışıldığı zmn normal gun ucretınden daha mı fazla oluyor yoksa aynı mı oluyor bi bılgınız var mı

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Temmuz ayında 15 Temmuz da vardı resmi tatil. 3 gün kurban bayramı yarım gün arefesi olmak üzere orası 3,5 gün eder. 1 gün de 15 temmuz 4,5 gün eder. Gerisini neden öyle yaptığını işverene sorsanız iyi olur. Bayram tatili ve resmi tatilde çalışmanız halinde bir güne iki günlük yövmiye ödenir.

  2. Selcan

   Ben parttime çalışmak istiyorum fakat günlük mü çalışılıyor yoksa haftada 3 gün şeklindemi

   1. Ömer Meriç

    Merhaba. Bunu amir belirler. Biz bilemeyiz.

    1. Zahide

     Merhaba ben a101 de parttime çalışıyorum 2022 maaşım tam ne kadar olucak ve kadroya gece bilmek için mağaza sorumlum 2 saat fazla çalışıyorum ise girdikten kac ay sonra kadroya alıyorlar

     1. Ömer Meriç

      Merhaba. Kadroya alınma süresini bilmiyorum. Part time asgari ücret başlıklı yazımızdan 2022 parttime maaşınıza göz atabilirsiniz.

   2. Bilal tekes

    Merhaba 10 gündür işe başladım yol ve yemek parasından bahsedilmesi evliy eşi calisamyan bı cocukluyum yok yemek ve maaş tam net olarak ne kadar almam gerekiyor acaba

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Net maaşınızı işyerinizden öğrenmeniz gerekiyor.

 14. Melisa

  Meraba ben aöl öğrencisiyim mezun oldum ama sisteme 20 gün sonra aktif olucak a101 cv mi verdim. Bi sıkıntı olur mu acaba

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bu konu ile ilgili bir sorun olacağını sanmıyorum.

 15. Berke

  Merhaba ben a101de çalışıyorum haftada 50 55 saat çalışıyoruz bize 45 saat dendi 45saati doldurduktan sonra çalışmak zorunda mıyız

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Tabi ki değilsiniz. Fazla mesai için sizden onay alınması gerekir. Ayrıca bu fazla mesai süreleri için ücret ya da izin kullandırılması gerekmektidir.

 16. Büşra

  Üniversite öğrencisiyim. 3 ay Tatilde A 101 de çalışabilir miyim?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Büşra Hanım. Başvurun uygun görülürse çalışabilirsiniz.

   1. Merve

    Merhaba 1 hafta çalışıp çıkmak kolay oluyor mu bir cezası var mı ya da çalışdığımız kadar alabiliyor muyuz birisi ceza olmaması için 18 gün çalışmak lazım demişti

    1. Ömer Meriç

     1 hafta çalışıp çıkacaksınız günübirlik yerlerde çalışın Merve Hanım. Kurumsal işletmelerde siz kafanıza göre çıkamazsınız. İhbar tazminatı talep ederler sizden.

    2. Sinem

     5 gün çalıştım işten ayrıldım. Deneme süresinde olduğum için yazılı istifaya gerek yok dediler.

     1. Ömer Meriç

      Merhaba. Evet deneme sürecinde buna gerek yok.

 17. Esra

  Ben lise mezunuyum 18 yaşıma daha 2 Ay var ise alırlar mi acaba bide 1 Ay çalışıp çıkabiliyor muyuz?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bilmiyorum Esra hanım alıp almayacaklarını. İşten istediğiniz zaman çıkabilirsiniz.

 18. suheda

  işkur eğitim programı bittiğinde kadroya geçmek istemiyosam istifa mı vermem gerekir

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet işyeri yetkilisine bildirmeniz gerekiyor bunu

   1. Damla

    Merhabalar bende A101 de çalışıyorum eşim çiftçi üç çocuğum var maaşımda herhangi bi ekstra alcağım olur mu

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Eşiniz için değil de çocuklar için zaten asgari geçim indiriminden yararlanıyorsunuzdur.

   2. Fatoş

    Merhaba ben A101 de çalışmak istiyorum başvuru yapacağım fakat haftada hiç izin günümüz oluyor mu birde yıllık izin süresi ne kadardır . Ayrıca fazla çalıştığımızda ek ücret ödeniyor mu cevaplarsanız sevinirim

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Haftalık 1 gün izniniz olur. Yıllık izin 1 yılı tamamladıktan sonra 14 iş günüdür. Fazla mesai yaptığınızda bunu ya izin olarak ya da ücret olarak verirler.

     1. Melis

      Part time çalışmak için ne yapmaliyiz

     2. Ömer Meriç

      Merhaba. Öncelikle bu kapsamda açık iş pozisyonlarına başvurmanız gerekiyor. Sonrasında zaten başvurunuz kabul edilirse görüşmeye çağrılırsınız.

  2. Mehmet

   Ben lise mezunuyum benim şeflik sertifkam var ben müdür olarak calistirirlar mi

   1. Ömer Meriç

    Merhaba. Buna ilgili yetkililer karar verebilir. Çalıştırır ya da çalıştıramazlar nasıl diyeyim size.

 19. suheda

  a 101 işkur bittikten sonra kadroda işe başlandığında sigorta hemen başlar mı yoksa birkaç gün veya hafta sonra mı başlar?bir hafta bile çalışsam sigortam başlar demi

  1. Ömer Meriç

   Sigorta hemen başlar.

 20. sena

  iyi günler işkur işbaşı eğitim programım bu ay bitecek kadroya geçtiğimde yani mağaza personeli olduğumda sigortam ne zaman yatmaya başlar ve ben kaç günlük yattığını ne zaman görebilirim? bide tekrardan sözleşme falan imzalanır mı yoksa direk devam mı edilir? Şimdiden Teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kadroya geçişte sözleşme imzalanması gerekir. Sigorta girişiniz yapıldığında e-devletten göremezsiniz. Sadece SGK’ya sorabilirsiniz. Primler yattığında bunu e-devletten görebilirsiniz.

  2. Ceyda

   lise son sınıfım yinede başvurum kabul edilir mi?

   1. Ömer Meriç

    Merhaba. Bilemiyorum Ceyda Hanım maalesef.

 21. Derya

  A101 de ise baslayacagim lakin is kurlu olarak ilk ay alacagim maas ne kadar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Asgari ücretin biraz altında oluyor galiba ama net olarak ne kadar olduğunu bilmiyorum.

 22. Ömer

  2021 yılı için vardiya saatleri doğru mudur?

 23. Sebnem

  Merhabalar benim mecburi bir nedenden ötürü sigortasız çalışmam gerekiyor gerekten de paraya ihtiyacım var sigortasız çalışabilir miyim marketlerde

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kanunen mümkün değil. Hele ki kurumsal marketlerde hiç mümkün değil.

 24. Mustafa

  İyi günler kolay gelsin bende a101 mağazasında işe part olarak başladım ve bölge müdürü ile işe başlamadan önce konuştuğumuzda günlük 6 saat ve haftada 2 gün izin denilmişti. Fakat işe başladım ve sadece haftada bir gün izin veriyorlar. Ve ortalama çalışma süresinden fazla çalışıyoruz. Müdür ile konuştuğumda bana diyor ki 8 saat çalışırsan 2 gün izin alırsın. Ama olması gereken günlük 5 ya da 6 saat bu konuda ne yapabilirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sözleşmenizde 6 saat ise fazlası için sizden onay alarak çalıştırmak zorundalar sizi. Eğer zorla çalıştırma varsa gerekçe göstererek çıkışınızı isteyebilir ya da düzeltme talebinde bulunabilirsiniz.

  2. İbrahim

   Ücret ne kadar alıyorsunuz öğrenebilirmiyim rica etsem bende düşünüyorum da

 25. Neslihan

  Merhaba Ömer bey ben %40 engelli vatandaşım engelli maaşı alıyorum a101 e çalışma sebebiyle başvuruda bulundum çok zor durumdayım çalışmam onay görürse benim engelli Maaşım kesilirmi saygılarımla

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sosyal Yardımlaşmadan alıyorsanız evet maalesef kesilir.

 26. Aydin

  yaşım 46 part-time çalışabilirmiyim
  çalışırsam alacağım maaş ne olur.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Başvuru yapabilirsiniz. Şartlara uyumlu olup olmayacağınıza A101 İnsan kaynakları servisi karar verir. Maaşlar part time olarak en yüksek 1800 TL civarında.

   1. Hasan

    2100-2400 TL arasında değişiyor. Ama Bim marketi tercih etmenizi öneririm.

 27. Vildan

  A101hemen sigorta başlatıyor mu

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Tabi ki işe başladığınız gün sigortanız yapılır.

 28. Vildan

  Oğlum işkurdan girdi bu ayın ortasında 3ay bitiyor sigorta başlaması için çalışmasını istiyorum hemen yaparlarmi A101 askere gitmesi lazım çünkü sadece sigorta numarası olsun başlangıç olsun istiyorum

  1. Ömer Meriç

   Sigortası hemen yapılır başlar başlamaz merak etmeyin.

   1. İsimsiz

    Yaşım 19 sgk da babama bağlıyım işe girdiğimde kendi sigortam olacak doğal olarak. Mesela bir süre çalışıp işten çıkışımı yapınca sigorta çıkışım da yapılacak, çıktıktan sonra okula başlarsam sigortada tekrar babama bağlı olarak mı görüleceğim yoksa sigortasız olarak mı?

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Eğer babanızdan yararlanmak için gerekli şartları sağlarsanız işten çıktıktan sonra da yararlanma hakkınız olur.

 29. Onur Bakırhan

  A101 de 9 gün çalıştım depoda 8.15 5.15 tabi bu 9 günün biri 23 Nisan birde akşam mesai yaptım 1 gün 5.15 den 21.30 ne kadar para yatar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Net olarak hesaplama yapmak mümkün değil. Brüt ücret olarak hangi tutardan anlaştınız ? Eğer onu biliyorsanız yaklaşık hesaplama yapılabilir.

 30. Samaraldo

  Ben a101 de nisan ayında 5 gün çalışıp istifa ettim, maaşım ne zaman yatar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bu ayın 10’una kadar yatması gerek maaşınızın.

 31. Nur

  4gun önce a101 e başladım part time olarak aldılar fakat full olarak calistiriliyorum mesai ücreti alırsın dediler ama nekadar alacam bilmiyorum birde molayı part time molası olarak yaptırıyorlar

  1. Adalet yok

   Merhabalar ben işkur üzerinden a101 kursiyer olarak başladım bana 9 saat calişicaksin dedi işkurdakiler ama beni fazladan 1 buçuk 2 saat çalıştırıyorlar sizce bu yasal mı zaten öğrenci maaşı ile hesabımı görücekler yani günlük 80 liraya felan denk geliyor . Gerçekten her işi yaptırıp bide beğenmiyorlar . ?

   1. Ömer Meriç

    Merhaba. Yasal değil tabi. Fazla çalıştıramazlar.

 32. Nur

  Merhaba ben A101 e 17nisanda başladım part time olarak aldılar beni ise eğer 6 saat çalışırsam iki gün izin yapacaksın dediler bende 6saat çalışıp 2gun izin yapmayı seçtim fakat ilk günden beni kasaya geçirdiler açık çıkmış sen ödeyeceksin diyolar kabul etmedim onuda geçtim ilk gün 5.45te çıkabildim ikinci gün 5.30 da 3gun de 6.30 da anca çıkabildim bölge müdürüm ful çalışanlarla aynı saatlerde çıkacak demiş benim için mesaisini alır demiş ne kadar mesai alırım nasıl hesaplanır mesai ücreti molayı da yarim saat yapıyorum ilk gün hiç yapamadım bile cevaplarsanız sevinirim şimdiden teşekkür ediyorum

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Mesai ücreti normal çalışmanız gereken süreden fazla çalıştığınız her bir saat için ücretiniz %50 zamlı olacak şekilde ödenir. 4857 sayılı Kanuna göre mola her 4 saatte bir yarım saattir. Diğer izinler ile alakalı insan kaynakları servisiniz ile görüşmeniz gerekmektedir.

 33. Polen

  part-time çalışanlara sigorta yapılıyor mu?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Tabi ki yapılıyor. Ay içerisinde çalıştığı toplam saat 7,5 ile bölünerek bildirilmesi gereken gün sayısı hesaplanıyor.

 34. Fhfh

  Merhaba benim eşim çalışıyor bende a 101e girmek istiyorum maasimda bir değişiklik olur mu bir de 2-3 ay çalışıp çıkabilir miyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Maaşınızda sadece aile yardımı yani asgari geçim indirimi için eş yardımı olmaz. Diğer tutar aynı olur. İhbar sürelerine uymak kaydı ile her zaman işten çıkma hakkına sahipsiniz.

 35. Senay

  Merhabalar 1nisanda başladım ise ve sadece 8 ine kadar dayanabildim çok kötü bi çalışma düzenleri var herşey yapıyorsun ama mola yemek kısıtlı iş saatinden yarim saat sonra giriş yapıp çıkışını 9 30 da olması vok yorucu 1 gün de izin verdiler acaba bana bu 7 günlük çalışma sürecinde ne kadar para yatar kaçında yatar bilginiz varmı

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık 660 TL gibi bir ödeme yapılır. Çalışmanın olduğu aydan sonraki ayın 10’nu gibi yatar.

 36. Yeni eleman

  Merhabalar ben yeni part time olarak girdim Birkaç saat önce arayıp yarın şu mağazada başla dediler sabah işe gideceğim ama sabah 7 de dükkanda olmamızı söylediler mağazadakiler şimdi sizin yazdığınızı okudum da 5 saat 12 yapar ben hiç sanmıyorum 12’de işin biteceğini. Paraya çok ihtiyacım var ne önerirsiniz Ömer Bey?

 37. Sena

  Merhaba ben 5 gün9.30 saat çalıştırılıyorum ve molam 45 dk 1 gün izin geri kalan 1 gün sabah 7.00 dan akşam 20.30 a kadar çalıştırılıyorum 45+45:1.5 saat molam oluyo ben bölge sorumlusu ile gorüşünce benim senden alıcağım saat var yine diyo sizce şikayet etsem bi sonuca varabilir miyim?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Sena HANIM. Eğer haftalık çalışma süresi üzerinde bir çalışma yaptırılıyor ve bu çalışma karşılığı fazla mesai ya da izin verilmiyorsa evet şikayet hakkınız doğar.

 38. Seda

  Merhaba, Yeni Mağazıcılık Anonim Şirketi tarafından part time olarak işe alındım A101’e. İlk gün 12’den 21’e kadar çalıştım, 2.gün 14’ten 21’e kadar, üçüncü gün 7’den 12’ye kadar, 4. gün 7’den 21’e kadar ve 5. gün izin verildi. 2 ay deneme süreci ve işe alışma süreci adı altında fazla çalıştırılmıyor muyum? Part time çalışanların haftalık çalışma saatleri 30u geçmemesi gerekmiyor mu ben 5 günde geçmişim zaten ve 2 gün daha çalışacam.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet geçmemesi gerekiyor 30 saati. Geçerse o çalışma part time çalışma sayılmaz.

 39. Özkan

  Merhabalar. Ben part time olarak işe başladım. Öğlen 2de başlıyorum işe akşam çıkmam 9.30u bazen 10u buluyor. Mağaza kapandıktan sonra temizlik olsun kasa hesabı olsun yapmaya devam ediyorum. İlk gün 9da başladım akşam 4 dendi fakat 4.30da çıkabildim. 9 gün izinsiz çalıştım ilk seferde hadi onu eş geçelim. Şimdi de mağaza sorumlusu haftanın 5 günü sabah 8.30 akşam 9.30 çalış dedi. 2 gün iznim olacakmış. Kaba bir hesapla günlük 11 saat mağazada olacağım. Evli ve 2 çocuk sahibiyim. Agi olurmu part time çalışana bilmiyorum. Maaşa gelince 2000₺ dediler ve 17. Günümde durum bu oldu. Gelirim dedim ama haftada 55 saat çalışıp 2000₺ üstüne agi varmı yokmu bilmiyorum canımı sıktı. Benim bildiğim haftada 29 hadi 30 saat çalışıyor part time gelenler. Çoğu şeye tamam dedim ama 20 günde herşey gariplesti. Bu durumu nasıl düzeltebilirim. Bendemi bir sorun var. Haftada 1 gün izin kullanıyorum geri kalan günler saat 2-9.30 arası çalışıyorum. Cevabınız için teşekkürler şimdiden

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Parttime çalışmada haftalık çalışma süresi 30 saati geçemez. Eğer geçiyorsa bu durumda tam zamanlı çalışan kapsamına geçmeniz ve maaş hesaplamanızın da buna göre yapılması gerekir. Parttime çalışan olarak asgari geçim indiriminden yararlanma hakkınız var.

 40. Muhammed

  Maaşlar ayın kaçında yatıyor

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Net bilgi sahibi değilim. Ama bildiğim kadarıyla her ayın 7-10’u gibi ödenmekte.

 41. Melike

  Merhaba a101 çalışma şartlarında açık kise okunuyor olarak göründüğünde işe alınıyor mu ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bilgim yok Melike Hanım. Ama en az lise mezunu şartları var. Siz henüz mezun olmadığınıza göre olmayabilir.

 42. Mustafa

  Eger haftanın 3 4 günü 12 saat calisirsak nereye şikayet edebiliriz

  1. Ömer Meriç

   Alo 170 hattını arayarak şikayet edebilirsiniz.

  2. Ömer

   2021 yılı için vardiya saatleri doğru mudur?

   1. Ömer Meriç

    Merhaba. Güncel ve genel olarak doğru evet.

 43. Edanur

  Ben 3 mart2021 de işe başladım beni ssk ‘dan aldılar yani maaşımı da sağlık sigortamı da ssk yatırıyor ben saat 12 de gidip 9.15 e kadar çalışıyorum bizim saatlerimiz en fazla 8 saat değil mi ben bunları şikayet etsem şimdi ben mi haksız çıkıcam adam kayırıp diğer ssk dan gelen kızı 1 saat erken bırakıyorlar. Sabrım sınanmaya başladı 4 günde kendini gösterdi bu market zaten yemek parası yol parası da vermiyorlar hayır kaldığım mesinin ücreti ödencek olsa hadi neyse yarın ssk arayıp gerekirse şikayet edeceğim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bu şekilde bir uygulama yapılamaz. Şikayet hakkınız var.

 44. Zeynep

  Maaşlar ne zaman yatıyor yani ayın kaçında yatiyor

  1. Ömer Meriç

   Merhaba ayın 10 u gibi yatıyor diye biliyorum. Net olarak bilgi sahibi değilim.

 45. SAMET

  Merhaba ben engelli konteyjanindan a101,e girdim ve benim içinde şirket devletten komisyon alıyor peki benim parttime çekilme hakkım varmıdır

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Konu hakkında bilgi sahibi değilim. İnsan kaynakları sorumlunuza sorabilirsiniz.

 46. Barış

  Merhaba.Part time zamanlı çalıştırılan bir personel 5 saatten fazla çalıştırılırsa hakkını savunması için neler yapabilir.Ya da herhangi bu hak savunma için işten atılma sebebi olur mu ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kanunen belirlenen süreden fazla çalışma olursa bu sürelere ait fazla mesai ya da izin hakkının verilmesi gerekir.

 47. Ebru

  Merhaba evli çocuksuz bir personelin maaşı diğer personellerle aynımı oluyor…

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eş çalışmıyorsa ilave asgari geçim indirimi ödenir. Bekar ve çocuksuz çalışan ile aynı olmaz.

 48. Ozlem

  Merhaba part time çalışanların mola saati ne kadar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İş Kanununa göre her 4 saatlik çalışma için ortalama 15 dk. Ama parttime çalışmada tam olarak ne kadar bilemiyorum maalesef.

 49. Kübra

  Nişanlım için başvuru yaptım ama o lise terk sizce kabul edilme olasılığı ne kadardır

  1. Ömer Meriç

   Merhabalar. Lise mezunu olmayanları pek almıyorlar. Ama umarım olumlu sonuçlanır.

 50. Zerrin

  Part timelar ne kadar maaş alacaklar 2021de

  1. Ömer Meriç

   Net asgari ücret 2825.90 TL. Part time ücret ise bunun 2/3 ünden az olamaz.

 51. Meryem

  Direk part time olarak işe girebiliyormuyuz?
  Birde çıktığımız işten en az 1 ay olduğunda mi a101 e girebiliyoruz?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. En az 1 ay şartı hakkında bilgi sahibi değilim. Evet parttime yani yarı zamanlı olarak da çalışan alabiliyor A-101.

 52. Yusuf

  Yeni zamla maaşımız ne kadar artacak?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Yusuf BEY. Son zamlarla bekar ve çocuksuz çalışan için net asgari ücret 2825,90 TL oldu.