Agi Asgari Ücretin İçinde mi 2019?

0

Bildiğiniz üzere bir işyerinde ücret karşılığı çalışanlara işverenler tarafından ödenmesi gereken en düşük ücret asgari ücret olarak tanımlanmaktadır. Asgari ücret her yıl asgari ücret tespit komisyonu tarafından belirlenmekte ve genelde yılın tamamında geçerli olmakta. Bazı durumlarda ise Hazirana kadar ayrı 01 Temmuz-31 Aralık tarihleri arasında da ayrı tutarlar belirlenmekte. Tabi asgari ücretin net tutarı açıklandığında çalışanların en çok sordukları soruların başında açıklanan net asgari ücrete asgari geçim indirimi dahil mi yoksa hariç mi sorusu geliyor. Peki 2019 asgari ücrete agi dahil mi hesaplanmakta ? İşte sorunun cevabı.

2019 asgari ücretin içinde agi var mı ?

Geçtiğimiz yıllara baktığımızda asgari ücret tespit komisyonu tarafından açıklanan net asgari ücretin agi dahil olduğu görülmektedir. Hesaplanan ve açıklanan net maaş tutarı bekar ve çocuksuz çalışan için asgari geçim indirimi dahil hesaplanmakta.

Örneğin 2019 yılında net asgari ücret 2.020,00 TL olarak açıklandı. Açıklanan bu tutar bekar ve çocuğu olmayan çalışana asgari geçim indirimi dahil ödenmesi gereken net maaş. Yani kısaca agi asgari ücrete dahil mi sorusunun cevabı evet dahil.

Aşağıdaki 2019 brütten nete hesaplaması ile brüt maaş üzerinden net maaşa doğru hesaplaması ile agi dahil ve hariç net maaşın ne kadar olduğunu açıklayalım.

Brütten nete 2019, asgari ücretin içinde mi agi 2019

Asgari ücretli bir çalışan için brüt maaş 2019 yılında 2.558,40 TL. Buna göre brütten nete maaş 2019 hesaplaması aşağıdaki gibi olacaktır.

2019 brütten nete maaş hesaplama:

  • Brüt maaş: 2.558,40 TL
  • ssk işçi payı: 358,18 TL
  • işsizlik primi işçi payı: 25,58 TL
  • Gelir vergisi matrahı: 2.174,64 TL
  • Gelir vergisi: 326,20 TL
  • Damga vergisi: 19,42 TL
  • Toplam kesinti:729,38 TL
  • Agi hariç net asgari ücret: 1.829,02 TL
  • Bekar ve çocuksuz çalışan için agi dahil net asgari ücret: 2.020,90 TL

Gördüğünüz üzere agi hariç net asgari ücret 1.829,02 TL. Açıklanan net maaş ise bekar ve çocuğu olmayan çalışan için işverenlerce ödenmesi gereken en düşük maaş. Siz medeni durumunuz ve çocuk sayınıza göre agi tablosu 2019‘a bakarak agi dahil alabileceğiniz net maaşı hesap edebilirsiniz.

İşveren agi ödemiyor ne yapmamız gerekiyor ?

Asgari geçim indirimi çalışan adına işveren tarafından ödenmesi gereken gelir vergisinden kaynakta yapılan indirimdir ve işveren aldığı bu indirimi çalışana ödemek zorundadır. Şayet işveren çalışanın hakettiği agi tutarlarını ödemezse ve bu vergi dairesi tarafından tespit edilirse işveren hakkında cezai işlem uygulanır. Eğer işvereniniz hakettiğiniz agi tutarlarını maaşınız ile birlikte ödemezse bağlı olduğu vergi dairesine şikayet edebilirsiniz.

Asgari ücret konusundaki sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.