Ağız ve Diş Sağlığı Maaş 2024 & Büyük Artış

Ağız ve diş sağlığı maaş ve iş imkanları konusunda araştırma yapıyorsanız doğru yerdesiniz. Eğer diş hekimliği maaşları konusunda araştırma yapıyorsanız ve bu bölüm için bilgiye ihtiyacınız varsa diş hekimliği maaşı ne kadar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Bu yazımızda ön lisans bölümü olan ağız ve diş sağlığı bölümü ile ilgili sık sorulan 2 yıllık ağız ve diş sağlığı ne iş yapar, ağız ve diş sağlığı ne kadar maaş alır konusunda bilgi verilecektir.

Ağız ve diş sağlığı mezunu ne iş yapar?

Ağız ve diş sağlığı teknikeri ne iş yapar sorusu ile konuya giriş yapmak istiyorum. Hem devlette hem de özel sektöre ait sağlık işletmelerinde iş imkanı fazla olan diş teknikerlerinin yaptıkları işler ve sorumlulukları şu şekilde sıralanabilir;

  • Asıl işleri diş hekimlerine yardımcı olmaktır.
  • Operasyon öncesi yapılacak tedaviye uygun malzemeleri hazırlar.
  • Diş tedavisinde kullanılacak malzemelerin her an için hazır olmasını sağlar.
  • Operasyon için diş hekimine uygun çalışma ortamını hazırlar.
  • Hastaları kabul eder, yönlendirir ve gerekli bilgilendirmeleri yapar.
  • Operasyon sırasında diş hekimi ve hastaya yardımcı olur.
  • Kullanılan malzemelerin yıkanmasını, dezenfektesini ve sterilizasyonunu sağlar.
  • Diş kliniğinde kullanılan malzemelerle ilgili ihtiyaç listeleri belirler ve bunların tedarik sürecinde aktif rol alır.

Ağız ve diş sağlığı bölümü nasıl?

Ağız ve diş sağlığı bölümü nasıl konusunda bu bölümü tercih edecek olanlar araştırma yapıyor. Sağlık kadrolarında devlete KPSS İle girmek daha kolaydır. Bu nedenle birçok ön lisans bölümüne göre daha avantajlı bir bölümdür. Özel sektörde iş imkanı çoktur ancak çok yüksek maaşlar ödenmemektedir. Bu nedenle bu bölümü tercih edecekseniz iyi araştırmanızı ve yukarıda diş teknikeri ne iş yapar bölümünde belirttiklerimizi dikkatli okumanızı öneririm.

Ağız ve diş sağlığı teknikeri maaş 2024

Diş teknikeri maaşı özel sektör ve devlete göre farklılık gösterir. Ağız ve diş sağlığı kaç para alır sorusunun cevabı için ortalama maaşları gösteren tabloyu aşağıda sizinle paylaştım. Ayrıca özel sektör ve devlet için ağız ve diş sağlığı 2 yıllık maaşları konusunda içeriğin devamında ayrıntılı olarak bilgi verilecektir.

01 Ocak 2024 tarihi itibariyle zamlı maaşlar ortalama olarak aşağıdaki gibi olacaktır;

 Ortalama
Ağız ve diş sağlığı maaş devlet35.000-37.000
Ağız ve diş sağlığı teknikeri devlet Maaşları35.000-37.000
Ağız ve diş sağlığı maaş özel17.500-18.000 TL
Ağız ve diş sağlığı Memur Maaşları35.000-36.000

Aşağıdaki içerikler de ilginizi çekebilir;

Devlette 2 yıllık ağız ve diş sağlığı maaşları

Ağız ve diş sağlığı bölümü maaşı devlette özel sektörde ödenen maaşlara göre daha iyidir. Devlette diş teknisyeni maaşı ne kadar sorusunun cevabı Kanun kapsamında verilir ve aynı kademe/derecedeki herkese aynı maaşlar ödenir. Devlette ortalama ağız ve diş sağlığı teknikeri maaşları 01 Ocak 2024 tarihi itibariyle 35.000-37.000 net olarak ödenmektedir. Tekniker evli ve çocuklu ise ilave ödemeler ile birlikte net tekniker maaşları 01 Ocak 2024 tarihi itibariyle ortalama 37.000-39.000 TL civarına kadar çıkmaktadır.

Özel sektörde ağız ve diş sağlığı maaşı

Ağız ve diş sağlığı ne kadar maaş alıyor sorusunun cevabını özel sektör için vermek gerekirse çok yüksek maaşlar ödenmediğini rahatlıklar söyleyebiliriz. Özel sektörde yeni mezunların çoğuna ne yazık ki asgari ücret tutarında maaş ödemeleri yapılmaktadır. Ortalama net maaşlar 01 Ocak 2024 tarihi itibariyle özel sektörde 17.500-18.000 TL civarında ödenmektedir.

Diş Protez maaş

Diş protez mesleği için devlette 01 Ocak 2024 tarihinden itibaren ortalama maaşlar 35.000-36.000 TL aralığında değişmektedir. Özelde ve özel hastanelerde ise ortalama olarak ödenen maaşlar 17.500-18.000 TL aralığında değişmektedir.

Ağız ve diş sağlığı kendi yerini açabilir mi?

Ağız ve diş sağlığı teknikerleri kendi adına işyeri açamazlar. Diş hekimlerinin yanında, özel ya da devlet hastanelerinde yardımcı eleman olarak görev alabilirler.

Ağız ve diş sağlığı okuyan ne olur?

Önlisans bölümüdür. Bölüm mezunları diş hekimlerine yardımcı eleman olarak görev alırlar.

Ağız ve diş sağlığı iş imkanı nasıl?

Sağlık bölümü olduğu için hem bugün hem de gelecekte devlette ve özelde iş imkanı fazla olan bir bölümdür.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
Yorum yapın