Aile Destek Programı 2024 & Her aileye 1000 TL Yardım Başvurusu & Güncel

Aile Destek Programı, Haziran 2022 döneminde başlayan ve 2024’te de devam edecek destek programıdır. Program kapsamında maddi yardım başvurusu yapan ailelere çocuk sayısı ve gelir durumu esas alınarak her ay sosyal yardım desteği yapılacak. Bu içerikte aile destek paketi başvuru şartlarının ne olduğu, bu program kapsamında sosyal yardım parasının nasıl ve kimlere ödendiği konusunda tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Aile destek programı nedir?

Aile destek programı Haziran 2022 döneminde ilk defa hayata geçirilen, ihtiyaç sahibi ailelerin 12 ay süre ile desteklenmesini amaçlayan bir sosyal yardım programıdır. Program Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından desteklenmektedir.

Aile destek paketi şartları nelerdir?

Aile destek paketi sosyal yardım desteğinden yararlanabilmek için ailede kişi başına düşen gelirin net asgari ücretin 1/3’ü altında olması gerekmektedir. 2024 için güncel tutarı ise 5.666,00 TL’dir. Yani hanede kişi başına düşen geliri net asgari ücretin 1/3’ü altında olan diğer bir ifade ile muhtaç sayılan ailelere bu yardım ödenmektedir.

Türkiye aile destek programı başvuru hakkı olmayan kişiler şunlardır;

 • Türk vatandaşı olmayanlar programa başvuramaz.
 • Mavi kart sahibi kişiler bu programdan yararlanamaz.
 • Yurtdışında ikamet edenler yararlanamaz.
 • 18 yaşından küçüklerin başvuru hakkı yoktur.
 • Aile destek paketine başvuranlardan ailesinde memur, muhtar ya da noter olarak çalışan varsa ve ya yurtdışında çalışan varsa bu kişiler programa başvuramaz.
 • Yukarıda belirtilen Aile Destek Programı şartlarını sağlamayanların başvuruları reddedilecektir.

Aile destek programı başvuru nasıl yapılır?

Aile destek programı başvurusu e-devlet üzerinden ya da ikamet olarak bağlı olunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığı ile yapılmaktadır. E-devletten aile destek başvurusu yapmak için aşağıdaki adımları takip ediniz;

 • Aile desteği başvuru için öncelikle E-devlette T.C. numaranız ve şifreniz ile E-Devlet Aile Destek başvurusu başvuru ekranına giriş yapın: e-devlet aile destek paketi ödemeleri başvuru.
 • Açılan sayfada “Yeni Başvuru” seçeneğini tıklayarak ekran talimatlarını takip edebilir ve başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.
 • Aile yardımı başvurusu yaparken zorlandığınız ya da bilmediğiniz bir bilgi olursa yorum kısmından sorabilirsiniz.
 • E-Devlet Aile Destek Programı başvurusunu tamamladıktan sonra başvuru ortalama 1 ay içerisinde sonuçlanmaktadır.
 • İhtiyaç sahibi aile olarak alabileceğiniz ve başvuru hakkınızın olduğu diğer yardımlara sosyal yardımlar sayfamızdan göz atabilirsiniz.

Aile destek yardımı ne kadar?

Aile destek yardımı kapsamında aylık olarak ödenecek tutar hane halkı kişi başı gelirine göre belirlenmektedir. Aşağıdaki tabloda aylık gelire göre ödenecek aylık destek tutarları verilmiştir. Ayrıca evde çocuk varsa çocuğun yaşına göre ilave ödeme yapılmaktadır. Çocuk yaşlarına göre ilave ödemeler 2. tabloda verilmiştir.

Kişi Başı Gelir TutarıAylık Aile Desteği Tutarı
450 TL ve altı1250 TL
450 TL üzeri 911,15 TL altı1100 TL
911,15 TL üzeri-1372,30 TL altı950 TL
1372,30 TL üzeri -1833,45 TL altı850 TL

Eğer hanede çocuk varsa çocuk sayısına göre ödenecek ilave tutarlar aşağıdaki tabloda paylaşılmıştır.

Çocuk Sayısıİlave ödeme tutarı
1-2350
3450
4550
5 ve üzeri650

Türkiye aile destek programı parası nereye yatıyor?

Aile Destek Programı parasını nereden alabilirim? Aile destek programı ödemeleri hak sahibi kişi adına PTT şubelerine gönderilmektedir. Ödemelerinizi kimliğiniz ile Türkiye geneli herhangi bir PTT şubesinden alabilirsiniz

Aile destek programı her ayın kaçında yatacak?

Ödemeler her ayın 1-10 arasında yapılmaktadır. Bunun için belli bir tarih yoktur. Genellikle her ayın 1-10 arasında hak sahibi T.C. numarasına ödenmektedir.

Türkiye Aile Destek Programı her ay mı ödeniyor?

Program kapsamında 12 ay süreyle belirlenen destek tutarları her ay hak sahibi kişi adına PTT’ye yatırılacaktır.

Aile Destek Programı zamlanacak mı?

Aile destek programı kapsamında ödemeler Haziran 2024 dönemine kadar yukarıda belirtilen tutarlarda ödenecek. Programın devam etmesi durumunda ödemelerin de güncellenmesi beklenmektedir.

Aile Destek Programı kimlere verilir?

Bu programdan hane halkı kişi başına düşen geliri net asgari ücretin 1/3’ü altında olan aileler yararlanabilmektedir. Şartlar ve kimlerin yararlanacağı içeriğin üst bölümünde ayrıntılı olarak verilmiştir.

Yardımın durumu devam ediyor ne demek?

Sosyal destek paketi kapsamında daha önce başvuru yaptıysanız “Yardımın Durumu Devam Ediyor” uyarısı ile karşılaşırsınız. Bu uyarı daha önceki başvurunuza istinaden işlemin devam ettiği anlamına gelir. Yeni başvuru yapamazsınız.

Aile destek programı parası nereye yatar?

Program kapsamında hak sahibi ödemeleri her ayın 1-10 arasında PTT’ye yatmaktadır.

Türkiye aile destek programı kabul edildi ne demek?

Program kapsamında başvurunuzun olumlu değerlendirildiği ve belirlenen tutarlarda ödeme alabileceğiniz anlamına gelmektedir.

Türkiye aile destek programı nedir?

İhtiyaç sahibi ailelerin desteklenmesi amacı ile 12 ay süre ile hayata geçirilen bir sosyal yardım projesidir.

Aile Destek Programı ne kadar yatacak?

Destek 12 ay süre ile ödenecek. Ailede kişi başına düşen gelir esas alınarak her ay 850 TL ile 1250 TL değişen oranlarda ödeme yapılacak.

1/5 - (1 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Aile Destek Programı 2024 & Her aileye 1000 TL Yardım Başvurusu & Güncel” üzerine 2 yorum
Yorum yapın