Almanya Hemşire Maaşları 2024 & Almanya’da İş Fırsatı

Almanya hemşire maaşları ülkemizde bu bölüm mezunlarının araştırdığı konuların başında gelmektedir. Ülkemizde özellikle sağlık sektöründe Almanya’ya yoğun bir göç yaşanmaktadır. Eğer sizin de Almanya’da hemşirelik gibi bir düşünceniz varsa ve Almanya’da hemşireler ne kadar maaş alıyor konusunda araştırma yapıyorsanız bu rehber sizin için güncel bilgiler içeriyor olacaktır. İçeriğin devamında hem Almanya’da hemşire maaşı güncel tutarları hem de bu işi yapmak için gerekenler konusunda tüm bilgileri bulabilirsiniz.

Almanya’da hemşire olmak

Türkiye’den mezun olan ve Almanya’da hemşire olarak çalışmak isteyenlerin;

 • Hemşirelik lisans mezunu olmaları,
 • Denklik şartını sağlamaları,
 • Dil şartını sağlamaları ve belirlenen dil seviyesi yazılı ve sözlü sınavını geçmeleri,
 • Almanya’da çalışabilecekleri özel ya da devlete bağlı bir sağlık hizmeti sunucusu ile iş sözleşmesi imzalamaları gerekmektedir.

Almanya’da hemşirelik okumak isteyenler için ise şartlar daha farklıdır. Almanya’da hemşire olmak için gerekenler şunlardır;

 • Eğitim 3 yıl sürmektedir.
 • Eğitim ülkemize göre daha disiplinlidir ve Türkiye’dekine göre daha fazla teorik ve pratik ders saatinden oluşmaktadır.
 • Ortalama eğitim süresi 2100 teorik ve 2500 pratik ders saatinden oluşmaktadır.

Almanya lise mezunu hemşire alıyor mu?

Almanya Türkiye’den gelecek hemşireler için en az lisans mezunu olma şartı aramaktadır. Lise mezunları Almanya’da hemşire olarak çalışamayacaktır. Lisans mezunları denklik, dil şartı ve yukarıda belirtilen diğer prosedürü sağladıklarında Almanya’da hemşire olarak çalışmaya başlayabilmektedir.

Almanya’da hemşire maaşları 2024

Almanya hemşirelik maaşları çalışılan sağlık hizmet sunucusunun devlete ya da özele bağlı olmasına göre farklılık göstermektedir. Türkiye’den Almanya’ya hemşire olarak gidenler özelde, huzur evlerinde, devlete bağlı sağlık kuruluşu ve hastanelerde çalışabilmektedir. Hemşire maaşları Almanya’da ortalama olarak aşağıdaki tabloda paylaşılmıştır;

Almanya hemşire maaşları en düşük3000 euro
Almanya hemşire Maaşları net ortalama3000-4000 euro

Almanya’da hemşirelerin çalışma saatleri ve koşulları

Almanya’da hemşire çalışma sistemi şu şekildedir;

 • Haftalık çalışma süresi 38 saattir. Genellikle haftanın 2 günü izin günü olarak uygulanmaktadır. Çalışma şartları ve saatleri ülkemize göre daha rahattır.
 • Ortalama nöbet süreleri 8-10 saattir. Almanya’da aylık nöbet süresi Kanunen 10 saati geçememektedir.
 • Almanya’da çoğu Avrupa ülkesinde uygulandığı gibi sene sonunda 1-2 maaş fazladan ödenmektedir. Bu bir çeşit ikramiyedir.

Türkiye’de hemşirelerin çalışma saatleri başlıklı içeriğimizden Türkiye’deki hemşirelerin çalışma süreleri ve koşulları hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Almanya hemşirelik denklik

Türkiye’den Almanya’ya hemşire olarak gidip çalışmak isteyenlerin denklik almaları gerekmektedir. Türkiye’de lisans mezunu hemşirelerin Almanya denklik başvurularını zorluk çıkarmadan kabul etmektedir. Aracı bir firma ile denklik başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Almanya hemşire başvuru

Almanya hemşire alımı şartları sağlıyorsanız Almanya’da hemşirelik başvurusu için aşağıdaki adımları takip etmeniz gerekir;

 • Öncelikle Almanya’da sizi işe alacak bir kurum bulmanız gerekiyor. Bunu kendiniz yapamazsanız aracı firmalar aracılığı ile yapmalısınız.
 • Buradan iş daveti aldıktan sonra kendiniz ya da aracı firma aracılığı ile denklik başvurusu yapmalısınız.
 • Denklik işlemleri tamamlandıktan sonra dil şartını da sağlayarak oturum vize sürecini başlatıyorsunuz.

Almanya’da hemşirenin görevleri

Almanya’da hemşirenin görevleri ülkemizdeki ile birebir aynıdır. Çalışılan yere göre yüklenen görevler de değişir. Hemşirelerin başlıca görevleri şunlardır;

 • Hasta takibi yapmak,
 • Hastaların ilaçlarını takip etmek ve süresinde ilaçların uygulanmasını sağlamak,
 • Hastaların genel bakımını yapmak,
 • Özel sağlık hizmeti sunucularında iğne gibi işlemleri yapmak,
 • Kan almak, kanların laboratuvara sevkini sağlamak ve takibini yapmak.
Almanya’da sağlıkçılar ne kadar maaş alıyor?

Almanya’da sağlıkçılara ortalama olarak ödenen en düşük maaşlar 3000-4000 euro aralığındadır. Tabi doktorlar ve uzmanlar daha yüksek maaşlar alabilmektedir.

Türk hemşire Almanya’da çalışabilir mi?

Evet, denklik ve dil şartı sağlanırsa ve Almanya’dan bir firmadan iş başvurusu alınırsa çalışabilir.

Almanya’da hemşire kaç saat çalışır?

38 saat çalışır. Aylık olarak kanunen en fazla 10 saate kadar nöbet sistemi uygulanır.

Hemşireler Almanya’ya nasıl gider?

Dil, denklik şartını sağlayan, kendi imkanları ya da Almanya’ya hemşire gönderen şirketler aracılığı ile Almanya’da bir iş bulanlar kolayca gidebilir.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
Yorum yapın