Alo 183 Nedir, Neyin Numarası, Sosyal Destek Başvurusu

Alo 183 nedir? Sosyal destek hattı numarası olarak faaliyete geçen Alo-183 ailelerin, çocukların, şehit yakınları ile gazilerin, engellilerin ve yaşlıkların psikolojik destek alabilecekleri ve bu alanda yardım talep edebilecekleri çağrı merkezidir. Özellikle şiddet, istismar uygulanan kadın ve çocuklar için hizmete açılan sosyal destek numarasından 183 sosyal yardım talebi oluşturulabilir ve 183 sosyal yardım başvuru sonucu öğrenilebilir. Yazımızın devamında alo 183 sosyal destek nedir, ne işe yarar konusunda detaylı bilgi bulabileceksiniz.

Alo 183 neyin numarası?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sunulan sosyal yardım alo 183 ile kadın, çocuk, engelli, yaşlı, şehit yakınları ile gaziler ve gazi yakınları için yapılacak hizmetlere ilişkin aramalar değerlendirilerek rehberlik ve danışmanlık faaliyetleri sunulmaktadır. Sosyal destek hattının numarası olan 183’ü haftanın 7 günü ve 24 saat arayarak sosyal destek talebinde bulunabilirsiniz.

Alo 183 sosyal destek başvurusu nedir ?

183 yardım başvurusu hattı aranarak talep edilen yardımlar sosyal yardım 183 destek başvurusu olarak tanımlanır.  E-devletten aile sosyal destek hattı kapsamında oluşturulan destek taleplerinin takibini E-devlet sisteminden yapabilirsiniz. Yazımızın devamında e-devletten sunulan alo 183 sosyal destek başvurusu ve takibi nedir konusunda ayrıntılı bilgi verilecektir.

Alo 183 sosyal destek başvurusu ne işe yarar ?

alo 183 sosyal hizmetler danışma hattı hattı ile;

 • Yaşlılara,
 • Engellilere,
 • Gazilere ve gazi yakınlarına,
 • Kadınlara,
 • Çocuklara,
 • Şehit yakınlarına,

Sosyal destek hizmeti sunulmaktadır. Bu kapsamda alo sosyal hizmetler hattına gelen çağrılar değerlendirilerek danışmanlık ve rehberlik hizmetleri sunulmaktadır. 183 sosyal yardım başvurusu oluşturan engellilere,

 • Rehabilite hizmetleri,
 • İstihdama yönelik çalışmalar,
 • Eğitim hizmeti,
 • evde bakım hizmetleri ile ilgili danışma ve yönlendirme faaliyetleri gerçekleştirilmektedir.

Alo 183 Sosyal Destek Başvurusu Kimler yapabilir ?

Yukarıda 183 sosyal destek hattı nedir başlığında da ayrıntılı olarak belirttiğimiz üzere 183 yardım hattını sosyal desteğe ihtiyacı olan herkes arayabilir. Özellikle kadınlar, çocuklar, şehit yakınları, engelliler, yaşlılar, gaziler ve gazi yakınları ve yardıma muhtaç kişiler bu hattı en çok arayan kişiler arasındadır.

183 başvuru sorgulaması nasıl yapılır ?

183 hangi numara ve alo 183 ne işe yarar konusunda yukarıda ayrıntılı olarak bilgilendirme yaptık. 183 alo sosyal destek hattı aracılığı ile yaptığınız başvuruların sonucunu yine;

 • 183 telefonunu arayarak ya da,
 • 183 e devlet menüsünden sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz.

E devlet alo 183 başvuru sorgulama ve takip

183 aile sosyal yardım başvurusu ve takip işlemlerini E-devletten kolayca yapabilirsiniz. 183 hattı e-devletten başvuru ve takibi;

 • E-devlette Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı-Alo 183 Sosyal Destek Başvurusu ve Takibi menüsünden yapabilirsiniz.
 • Sosyal hizmetler ve engelli destek hattı sayfasına buradan T.C. numaranız ve e-devlet şifrenizle doğrudan giriş yapabilirsiniz ⇒ E-devlet 183 sosyal destek hattı girişi.
 • Alo 183 arayanlar da başvuru sonuçları hakkında telefonla bilgi alabilirler.

183 numarası nedir konusunda bilgi vermeye çalıştık. Umarız sizin için yararlı olmuştur. Engelli hakları nelerdir başlıklı yazımızdan engellilere sunulan tüm hakları tek başlık halinde inceleyebilirsiniz.

Alo 183 sosyal destek başvurusu nasıl iptal edilir?

Alo 183 hattı aracılığı ile yaptığınız başvuruyu iptal etmek isterseniz tekrar Alo 183 hattını telefonla arayarak çağrı merkezi görevlisi aracılığı ile iptal talebinizi oluşturabilirsiniz.

183 hangi durumlarda aramalıyız?

Alo183 hattı aracılığı ile sadece sosyal destek başvuruları yapılmamaktadır. Bunlara ilaveten;

 • Rehberlik ve danışmanlık hizmetleri,
 • Aile, kadın, çocuk, engelli, yaşlı, şehit yakınları ile gaziler ve gazi yakınlarına ait talepler de değerlendirilmektedir.
İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
Yorum yapın