Amire Saygısızlık Tutanak Örneği & Word Olarak İndir/Düzenle

Amire saygısızlık tutanak örneğiİşyerlerinde sıklıkla karşılaşılan hususlardan birisi de amire yapılan saygısızlıktır. Çoğu durumda bunlar sözlü uyarılarla geçiştirilebilirken tekrarı ve sürekli hale gelmesi durumunda artık bunun tutanağa geçirilmesi ve ilerde yaşanabilecek daha olumsuz durumlar için işçi özlük dosyalarında saklanması gerekmektedir.

Amire yapılacak her saygısızlık iş sözleşmesinin derhal feshini gerektirmez. Eğer saygısızlık amirin darp edilmesi, amire sataşılması, cinsel tacizde bulunulması gibi 4857 Sayılı Kanunun 25’inci maddesinde belirtilen ahlak ve iyiniyet kurallarına aykırı davranışlar varsa sözleşme derhal feshedilir. Bu yazımızda ise daha ziyade derhal sözleşme feshi gerektirmeyen ve tutanak tutulması gereken durumlardan bahsedilecektir. Eğer derhal fesih gerektiren bir durum varsa İşçiyi İşten Çıkarma Prosedürü başlıklı yazımızı izleyerek yapmanız gerekenler hakkında ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

Hangi hal ve ya davranışlar amire saygısızlık kapsamında sayılabilir ?

Aşağıda sayılan durumlar amire saygısızlık kapsamında sayılabilir. Tabi bu durumlar çoğaltılabilir. Bunlar sadece temel örnekler. Bunlardan birisi gerçekleştiğinde yukarıdaki amirine karşı gelmek tutanak örneği düzenlenebilir.

 • Amire hakaret edilmesi.
 • Amirleri tarafından verilen emirlere ısrarla ve devamlı bir şekilde uyulmaması,
 • Mesai arkadaşları ile amir hakkında dedikodu yapılması, yanlış ve karşılığı olmayan şeyler söylenmesi, yalan bilgi verilmesi,
 • Amirin haksız yere şikayet edilmesi,
 • Mobing uygulanmadığı halde bu yönde bir şikayet oluşturulması.

Amire saygısızlık/emre itaatsizlik tutanağı

Amire karşı saygısızlık yapılması halinde tutulacak amire itaatsizlik tutanak örneği buradan indirebilirsiniz ⇒ amire saygısızlık tutanak word olarak indir. İşyerinde üste saygısızlık tutanağı örneği aşağıda verilmiştir.

amire saygısızlık tutanak örneği

İşyerinde Amire Saygısızlık Tutanağı tutarken;

 • Olayı açık ve net şekilde özetlemelisiniz.
 • Şahitler ve varsa diğer amirler tarafından imzalanmalıdır.
 • Tutanaktaki tüm alanlar eksiksiz olarak doldurulmalıdır.
 • Bu tutanak aynı zamanda işyerinde huzuru bozma tutanağı, verilen görevi yerine getirmeme tutanak örneği, işçinin görevini yerine getirmemesi tutanağı olarak da kullanılabilir.

Amire saygısızlık eden işçi işten çıkarılabilir mi?

Amire karşı yapılan bir saygısızlık durumunda sözleşme feshinin yapılıp yapılmayacağı hakkında Kanunda doğrudan bir somut madde bulunmamaktadır. Kanunda net bir ibare olmayan durumlarda Yargıtay kararlarına bakmak ve bu kararları esas almak daha doğru olacaktır. Eğer bu tür bu durumda sözleşme feshi yapılacaksa;

 • Saygısız davranışın somut şekilde belirlenmiş olması zaruridir.
 • Tutanakla kayıt altına alınması ve varsa video, fotoğraf gibi bilgi ve belgelerle desteklenmesi gerekmektedir.
 • Eğer derhal fesih gerektirmeyecek bir durum varsa 4857 Sayılı Kanunun 17’inci maddesi uygulanması ve işçiye ihbar süreleri kullandırıldıktan sonra sözleşme feshedilmelidir.
 • Eğer 4857 Sayılı Kanunun 25’inci maddesi kapsamında derhal fesih yapılacaksa bu durumda saygısızlığın daha ağır olması, sürekli tekrarlanıyor olması ve bu durumun da tutanak altına alınmış olması gerekmektedir.

Memur amire saygısızlık tutanak örneği

657 amire saygısızlık durumunda bunun tutanakla kayıt altına alınması durumunda cezai işlem uygulanmasına hükmetmektedir. 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu kapsamında görevli bir çalışanın amirine karşı kanunda belirtilen saygısızlık ya da itaatsizliklerden birisinin varlığı durumunda yukarıdaki üst amire saygısızlık tutanak örneği benzeri bir tutanak tutulabilir.

Müdüre saygısızlık tutanak örneği tutularak ilgili birime gönderilir. Disiplin kurulu gerekli incelemenin ardından 657 Sayılı Kanun’da yer alan cezalardan birisini uygun görebilir.

2.5/5 - (2 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Amire Saygısızlık Tutanak Örneği & Word Olarak İndir/Düzenle” üzerine 2 yorum
 1. Hocam ben bir haksızlığa uğradım bizim şef yalan söyleyerek emre itaatsizlikten tutanak tutup beni isimden etti ve yaklasik 11 ay calisiyorum herhangi bir kosul olmadan bana tutuanak tutup isimden oldum ben bunu nasil sikayet edebilirim ve sirketi de nasil sikayet edebilirim

  Yanıtla
Yorum yapın