Annelere 400 TL Yardım Şartları Nelerdir ?

4

Annelere 400 tl yardım şartları ! İşkur’dan çalışan annelere 400 TL maaş desteği müjdesi. Ülkemiz çalışma hayatında kadın istihdamını arttırmak ve özellikle çocuk sahibi annelerin iş hayatına dönüşünü kolaylaştırmak için önemli adımlar atıyor. Bu kapsamda bebek bakıcısı çalıştıran annenin bakıcı sigorta priminin tamamının 18 ay devlet tarafından karşılanması düzenlemesinin yanında bir de anneye ayrıca 400 tl maaş desteği verilecek.

Annelere 400 TL destek nasıl alınır, çalışan anneye devlet desteği  başvurusu nereye, nasıl yapılır, çalışmayan annelere devlet yardımı nasıl alınır v.s. konularında bu yazımızda ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bakıcı parası şartları nelerdir ?

İşkur annelere maaş yardımından yararlanabilmeniz için;

 • 2-5 yaş aralığında çocuk sahibi olmak (24 aydan büyük 60 aydan hüçük)
 • İşkura kayıtlı işsiz olmak,
 • İşkur tarafından düzenlenen işbaşı eğitim programlarına katılmak ya da,
 • İşkur tarafından düzenlenen Mesleki Eğitim Kurslarına katılmak,

Gerekmektedir.

Bebek bakıcı parası nasıl alınır ?

Çalışmayan anneye devlet yardımından yararlanabilmenin ilk adımı işbaşı eğitim programına katılmaktır. Bunun için ilk yapmanız gereken;

Online olarak işsizlik kaydınızı açtıktan sonra işbaşı eğitim programlarına başvurunuzu online yapabilir ya da bağlı olduğunuz İŞKUR Müdürlüğü tarafından size atanan iş ve meslek danışmanınıza başvuru yaparak sizi yönlendirmesini sağlayabilirsiniz. İşbaşı eğitim programına katılabilmek için aranan diğer şartlar şunlardır;

 • 15 yaşı tamamlamış olmak,
 • Yanında çalıştığı işverenle birinci ya da ikinci derece akrabalık bağı olmaması, eşi olmaması gerekmektedir.

İşbaşı eğitim programlarına katılan ve işyerinde çalışmaya başlayanların 12 ay süre ile maaşları ve sigorta primlerinin tamamı İŞKUR tarafından ödeniyor. Bu kapsamdakilere ödenen aylık maaş ise net asgari ücret kadar oluyor tabi 2-5 yaşında çocuk varsa bunun için de ayrıca 400 TL bebek bakıcısı desteği ödeniyor.

Bakıcı olarak çalıştırdığınız kişinin tüm sigorta primlerini de devlet ödüyor. Bakıcı desteği konusunda şartları öğrenmek için hemen bakıcı devlet desteği şartları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bebek bakıcı sertifikası nasıl alınır ?

İşkur bünyesinde birçok mesleki eğitim kursu verilmektedir. Size uygun olan mesleki eğitim kurslarından birisine başvuru yapabilir ve kurs bitiminde sertifikanızı alabilir ayrıca İŞKUR’un önerdiği işlerden birisinde eğitim aldığınız kursla ilgili bir işte çalışabilirsiniz.

Bu kursa katılabilmek için yine İŞKUR’da işsizlik kaydı açtırdıktan sonra online başvuru yapabilir ya da bağlı olduğunuz İŞKUR Müdürlüğüne bizzat başvuru yapabilirsiniz. Mesleki eğitim kurslarına katılanlara kurs süresi boyunca İŞKUR tarafından ödeme yapılmaktadır.

Eğer 2-5 yaşında bebeği olan bir anne iseniz ayrıca 400 TL de bakıcı desteğinden yararlanabiliyorsunuz. Bebek bakıcı maaşları ne kadar ? Güncel bakıcı maaşları konusunda bilgi için bebek bakıcı ücretleri ne kadar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bebek bakıcı parası başvurusu nasıl yapılır ?

Görüldüğü üzere İşkur anneye 400 TL destekten yararlanmak aslında hiç de zor değil. Yukarıda belirtilen iki kurstan birisini katıldıktan sonra başvurunuzu İŞKUR’a yapabilirsiniz. İşkur’a başvuru yaparken İŞKUR sizden iki kurstan birisine katılmış olma şartının yanında bir de çocuğunuz adına gündüz bakımevi ya da kreşten almış olduğunuz faturayı da talep edecek.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

4 Yorum
 1. İpek

  Öncelikle aydınlattığınız için çok teşekkür ederim Ömer Bey.
  Peki annemden dolayı bakıcı parası alıp aynı zamanda teşvikten yararlanıp sigorta yaptırabilir miyim?
  Teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Hem bakıcı parası hem de teşvik nasıl olacak ki onu anlayamadım. Daha doğrusu sorunuzu tam olarak anlayamadım ?

 2. İpek

  Ömer Bey merhaba.Size iki sorum olacak.
  1-Ev yardımcısı olarak çalışıyordum ve işveren bana teşvikten yararlanıp sigorta yaptırdı fakat evden değil sahibi olduğu şirketten temizlik görevlisi olarak yaptırmış.ve yurtdışına tatile gidiyoruz 10 gün sonra döneceğim dedi ancak 1 nisanda beni arayıp burada işlerimiz uzadı iş bakın diyerek önceden haber vermeksizin beni işten çıkardı.yasal hakkım varmıdır ne yapabilirim?
  2-Annem yatalak hasta.artık ben bakacağım.annem olduğu için bakıcı parası alabilirmiyim ve sigorta yaptırabilirmiyim.
  Beni aydınlatırsanız çok sevinirim.teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba İpek Hanım.
   1- normalde ihbar sürelerine uyarak size önceden bildirmesi gerekiyor. Eğer bunu yapmadıysa ihbar tazminatı isteme hakkınız doğar.
   2- Eğer anneniz ağır engelli raporu alırsa ve gelir durumunuz uygunsa bakıcı parası alabilirsiniz.