Annelere 400 TL Yardım Şartları

0

Annelere 400 tl yardım şartları ! İşkur’dan çalışan annelere 400 TL maaş desteği müjdesi. Ülkemiz çalışma hayatında kadın istihdamını arttırmak ve özellikle çocuk sahibi annelerin iş hayatına dönüşünü kolaylaştırmak için önemli adımlar atıyor. Bu kapsamda bebek bakıcısı çalıştıran annenin bakıcı sigorta priminin tamamının 18 ay devlet tarafından karşılanması düzenlemesinin yanında bir de anneye ayrıca 400 tl maaş desteği verilecek.

Annelere 400 TL destek nasıl alınır, çalışan anneye devlet desteği  başvurusu nereye, nasıl yapılır, çalışmayan annelere devlet yardımı nasıl alınır v.s. konularında bu yazımızda ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bakıcı parası şartları

Yardımdan yararlanabilmeniz için;

  • 2-5 yaş aralığında çocuk sahibi olmak (24 aydan büyük 60 aydan hüçük)
  • İşkura kayıtlı işsiz olmak,
  • İşkur tarafından düzenlenen işbaşı eğitim programlarına katılmak ya da,
  • İşkur tarafından düzenlenen Mesleki Eğitim Kurslarına katılmak,

Gerekmektedir.

Bebek bakıcı parası nasıl alınır ?

Çalışmayan anneye devlet yardımından yararlanabilmenin ilk adımı işbaşı eğitim programına katılmaktır. Bunun için ilk yapmanız gereken İŞKUR’da online olarak işsiz kaydı açmanız. İşsizlik kaydınızı buradan açabilirsiniz >>> işkur işsizlik kaydı başvurusu.Adım adım İşkur profili nasıl oluşturulur bilgi edinmek ve öğrenmek için hemen https://sgkbilgisi.com/iskur-profil-olusturma/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Online olarak işsizlik kaydınızı açtıktan sonra işbaşı eğitim programlarına başvurunuzu online yapabilir ya da bağlı olduğunuz İŞKUR Müdürlüğü tarafından size atanan iş ve meslek danışmanınıza başvuru yaparak sizi yönlendirmesini sağlayabilirsiniz. İşbaşı eğitim programına katılabilmek için aranan diğer şartlar şunlardır;

  • 15 yaşı tamamlamış olmak,
  • Yanında çalıştığı işverenle birinci ya da ikinci derece akrabalık bağı olmaması, eşi olmaması gerekmektedir.

İşbaşı eğitim programlarına katılan ve işyerinde çalışmaya başlayanların 12 ay süre ile maaşları ve sigorta primlerinin tamamı İŞKUR tarafından ödeniyor. Bu kapsamdakilere ödenen aylık maaş ise net asgari ücret kadar oluyor tabi 2-5 yaşında çocuk varsa bunun için de ayrıca 400 TL bebek bakıcısı desteği ödeniyor.

Bakıcı olarak çalıştırdığınız kişinin tüm sigorta primlerini de devlet ödüyor. Bakıcı desteği konusunda şartları öğrenmek için hemen https://sgkbilgisi.com/700-tl-bakici-destegi-nasil-alinir-devletten-bakici-destegi-alma-sartlari/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bebek bakıcı sertifikası nasıl alınır ?

İşkur bünyesinde birçok mesleki eğitim kursu verilmektedir. Size uygun olan mesleki eğitim kurslarından birisine başvuru yapabilir ve kurs bitiminde sertifikanızı alabilir ayrıca İŞKUR’un önerdiği işlerden birisinde eğitim aldığınız kursla ilgili bir işte çalışabilirsiniz.

Bu kursa katılabilmek için yine İŞKUR’da işsizlik kaydı açtırdıktan sonra online başvuru yapabilir ya da bağlı olduğunuz İŞKUR Müdürlüğüne bizzat başvuru yapabilirsiniz. Mesleki eğitim kurslarına katılanlara kurs süresi boyunca İŞKUR tarafından ödeme yapılmaktadır.

Eğer 2-5 yaşında bebeği olan bir anne iseniz ayrıca 400 TL de bakıcı desteğinden yararlanabiliyorsunuz.Bebek bakıcı maaşları ne kadar ? Güncel bakıcı maaşları konusunda bilgi için https://sgkbilgisi.com/bebek-bakici-ucretleri/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bebek bakıcı parası başvurusu nasıl yapılır ?

Görüldüğü üzere İşkur anneye 400 TL destekten yararlanmak aslında hiç de zor değil. Yukarıda belirtilen iki kurstan birisini katıldıktan sonra başvurunuzu İŞKUR’a yapabilirsiniz. İşkur’a başvuru yaparken İŞKUR sizden iki kurstan birisine katılmış olma şartının yanında bir de çocuğunuz adına gündüz bakımevi ya da kreşten almış olduğunuz faturayı da talep edecek.

Bakıcıların güncel sigorta primleri, teşviksiz ve teşvikli en düşük aylık ssk primleri konusunda bilgi için https://sgkbilgisi.com/bakici-sigorta-primi/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Çalışan ve çalışmayan anneye 400 TL kreş, bakıcı desteği konusundaki sorularınızı yazının sonundaki yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.