Aphb Sigorta Türü Ne Demek ?

Aphb sigorta türü ne demek ? Aphb yani tam açılımı ile aylık prim ve hizmet belgesi üzerinde sigorta türü kısmı bulunmaktadır. Bu kısımda yer alan sigorta türleri Kanunun ilgili maddesine göre yer almakta. Tabi hal böyle olunca sigortalılar da bunun ne olduğunu bilememekte.

Aylık prim ve hizmet belgesinde yer alan bu sigorta türünün ne demek olduğunu ayrıntıları ile birlikte yazımızın devamında bulabilirsiniz.

APHB ne demek ?

APHB yani aylık prim ve hizmet belgesi sigortalı çalışanların işverenleri tarafından Sosyal Güvenlik Kurumu’na elektronik ortamda bildirilmesini sağlayan belgedir. Tam anlamıyla yani daha doğru sizin anlayacağınız tam adı ile SGK Tescil ve Hizmet Dökümünüzde görmüş olduğunuz prim hizmetleriniz bu belge ile bildirilir.

Sigorta türü aphb ne demek

SGK tescil ve hizmet dökümünde sigorta türü kısmı yer almaktadır. Bu kısım her bir dönem için prim ödemelerinizin hangi sigorta kolu kapsamında örneğin ssk, bağkur, emekli sandığı v.s. kapsamında ödendiğini gösterir kısımdır. Burada yer alan alt başlıkların ne anlama geldiği ve açıklamaları aşağıdaki gibidir.

506 aphb sigorta türü ne demek ?

Bildiğiniz üzere sigortalı çalışanlar 01.10.2008 tarihinden önce 506 sayılı Kanuna tabiydi. Burada görünen hizmetler 2008/Ekim ayı ve öncesinde ssk kapsamında hizmetlerin yer aldığı bölümdür.

4a sigorta kolu ne demek ?

01.10.2008 tarihinden sonra Sosyal Güvenlik Kurumlarının birleşmesi ile birlikte ssk kapsamındakiler 5510 sayılı Kanunun 4/1-a bendi kapsamında sigortalı sayılmışlardır ve bu kişiler 4a sigortalısı olarak adlandırılmıştır. Dolayısıyla bu tarih sonrası hizmetler burada 5510/APHB olarak görünür. SSK kapsamında ne zaman emekli olacaksınız hesaplamak için hemen https://sgkbilgisi.com/ssk-emeklilik-sartlari/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

4b sigorta kolu ne demek ?

Bağkurlular 5510 Sayılı SGK Kanunu’nun 4b bendi kapsamında sigortalı sayılırlar. 4b olarak görünen hizmetler bağkur hizmetleridir. 01.10.2008 tarihi öncesi için tarım bağkuru hizmetleri 2926-4/1b Tarımsal Faaliyet olarak, esnaf ve şirket ortağı bağkur hizmetleri de 1479-4/1b Zorunlu Sig. olarak görünür.  Güncel bağkur primleri ve bağkur hizmetlerinize https://sgkbilgisi.com/bagkur-primi-ne-kadar/ sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

4c sigorta kolu ne demek ?

Emekli sandığı kapsamında Kamu’da kadrolu çalışanlar 5510 Sayılı SGK Kanunu 4c maddesi kapsamında sigortalı sayılırlar. Bu kısımda görünen hizmetler emekli sandığı hizmetidir.

Sigorta, emeklilik şartları ve SGK hakkındaki tüm sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz.