Araç Muayene Cezası 2024 & Ne Kadar?

Araç muayene cezası 2024 tutarları belli oldu. Araçların Kanunda belirtilen süreye kadar muayenelerinin yaptırılmaması durumunda hem trafik cezası uygulanmakta hem de muayene tarihinden sonra geçen süre kadar gecikme zammı uygulanmaktadır. Eğer siz de muayenesiz araç cezası yemek istemiyorsanız süresinden önce Tüvtürk randevusu almanız ve muayeneyi zamanında yapmanız gerekmektedir.

Bu yazımızda Kanuni muayene süreleri, muayenenin süresinde yapılmaması halinde uygulanacak muayenesiz araç kullanma cezası ve araç muayene yaptırmama cezası gecikme bedeli, araç muayene trafik cezasına itirazı nasıl ve nereye yapabileceğiniz ile muayene işlemleri hakkındaki tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Araç muayene gecikme cezası ne kadar?

Araç muayenesinin gecikmesi ve bunun herhangi bir çevirmede trafik ya da jandarma ekipleri tarafından tespiti durumunda araç sahibine fenni muayene cezası uygulanır. Araç muayenesi̇ gecikmesi halinde uygulanacak bu araba muayene cezası aracı sürene değil araç sahibine uygulanır.

Muayenesiz araç trafik cezası1.507,00 TL
Uygulanan bu TÜV gecikme trafik cezasının tebliğ tarihinden itibaren
15 gün içerisinde ödenmesi halinde ise
1.130,00 TL
Verilen 7 günlük süre içerisinde yapılmazsa uygulanacak ceza3.135,00 TL

Tabi uygulanan bu cezayı ödemeniz ve aracınızı da en geç 7 gün içerisinde muayene randevusu alarak muayeneye götürmeniz gerekmektedir. İlk tespitte araç bağlanmaz ancak ilk ceza uygulandıktan sonra size verilen 7 günlük süre içerisinde eğer muayeneyi yaptırmazsanız ve bu tespit edilirse bu durumda;

  • 2024 yılı için 3.135,00 TL tutarında ceza uygulanır. Bunu tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde öderseniz 2.351,00 TL’ye düşer.

İkinci defa yakalanmada artık aracınız bağlanır ve muayenesi yapılmak üzere çekici ile gönderilir. Yine 7 günlük süre verilir ve muayeneyi yaptırmazsanız her durumda ikinci defa uygulanan ceza tutarında ceza uygulanır.

Araç muayene 1 gün gecikme cezası

Araç muayenesi 1 gün bile gecikse çevirmeye takıldığınızda yukarıdaki tabloda belirtilen tutarlarda ceza uygulanır.

Araç muayene gecikme ücreti 2024

Yukarıda da belirttiğimiz üzere muayenesi geciken bir araç için sadece trafik cezası uygulanmaz aynı zamanda muayene tarihinden sonra gecikme ücreti de uygulanır. Bu konuda sık sorulan soru araç muayene gecikme cezası hesaplaması nasıl yapılır sorusu olmaktadır.

1 yıl muayene gecikme cezası

Araç muayene ceza hesaplaması diğer bir ifade ile gecikme ücreti hesaplaması gerekli muayene ücretine aylık %5 gecikme zammı uygulanmak suretiyle hesaplanır. Örneğin aracınızın muayene bedeli 500 TL ise bu durumda geciken her bir ay için %5 oranında yani 25 TL tutarında gecikme ücreti de uygulanacaktır. Eğer 12 ay geciktiyse her aya %5 zam ekleyerek hesaplamanız gerekiyor.

Araba muayene süresi 2024

Araçların muayene süreleri aracın sınıfına göre farklılık gösterir. Bu sürelere uyulmadığı taktide araç muayene gecikme zammı ve trafik cezası uygulanır. Buna göre;

  • Otomobiller için ilk 3 yıldan sonra her 2 yılda bir yapılır.
  • Sürücü dahil en fazla 9 oturma yeri olan araçlarda da ilk 3 yıldan sonra 2 yılda bir muayene yapılır.
  • Sürücü dahil 9 kişiden fazla oturma yeri olan araçlarla nakliye amaçlı araçlarda da birinci yaştan sonrasında her yıl,
  • Ticari araçlarda yılda bir,
  • Resmi araçlarda ilk 3 sene tamamlandıktan sonrasında ve yine iki yılda bir muayene yapılması zorunludur.

Aracımın muayenesi ne zaman bitiyor nasıl sorgulayabilirim ?

Aracınızın muayene bitiş süresi artık Ruhsatta yazmakta. Buradan bakarak muayene bitiş tarihini öğrenebilirsiniz. Eğer ruhsatta yazmıyorsa ya da yazıyor olmasına rağmen okunmuyorsa bu durumda Tüvtürk çağrı merkezini arayarak muayene bitiş süresini öğrenebilirsiniz.

Muayenesiz araç satışı 2024

Muayenesi olmayan araç satılır mı ? Muayenesi ve trafik sigortası olmayan araçların Noter’de satışı yapılamaz. Satış yapmanız gerekiyorsa öncelikle muayenesini ve trafik sigortasını yapmanız ve varsa araca yazılmış tüm trafik cezaları ile motorlu taşıtlar vergilerini ödemeniz gerekmektedir.

Araç muayenesi kaç gün gecikebilir ?

Kanunen bitiş süresinden önce muauyenenin yapılması zorunludur. Bu süreden sonra yapılmaması ve tespiti halinde yukarıda araç muayene cezası hesaplama kısmında anlatıldığı gibi ve belirtilen tutarlarda ceza uygulanır. Ayrıca geçen her gün için de muayene gecikme zammı alınır.

Ticari araç muayene süresi 2 yıla çıkacak mı ?

Ticari araçların şu an için muayenelerinin yılda bir olarak yapılması zorunlu. Şu an için 2 yıla çıkarılması yönünde bir çalışma bulunmamakta.

Muayenesiz araç 1 kez yakalanırsa

Muayenesiz araç 1 kez yakalanırsa ilk etapta alt sınırdan yukarıda belirtilen tablodaki ceza tutarında ceza uygulanır ve muayene için 7 günlük süre verilir. Bu süre içerisinde de muayene yaptırılmazsa ve tekrar yakalanırsa araç bağlanır.

Araç muayene gecikme cezası affı 2024

Araç muayene gecikme cezası affı kapsamında araç muayene ücretlerine uygulanan gecikme zammı ve trafik cezası borçlarınız için yararlanabilirsiniz. Bu kapsamda;

  • Muayene ücretlerinin gecikme zammı silinir.
  • Uygulanan trafik cezalarının gecikme zammı ve faizi silinir ve ana para üzerinden de ayrıca kanunda belirtilen oranda indirim yapılır.

Aşağıdaki içerikler de ilginizi çekebilir;

Araç muayene günü geçerse ne olur 2024

Araç muayene günü geçerse muayene bedeli gecikme zamlı olarak tahsil edilir. Eğer trafik çevirmesine yakalanırsanız ceza kesilerek muayene için 7 günlük süre verilir.

Araç muayenesi 1 ay geçerse ne olur?

Muayene geciken her bir ay için muayene ücreti %5 zamlı olarak tahsil edilir.

Araç muayenesi ne kadar geciktirilebilir?

Muayene bitiminde yapılması gerekir. Kanunen tanınan bir gecikme süresi ya da ek süre yoktur.

Araç muayene randevusu varken ceza kesilir mi?

Eğer muayene geciktiyse ve trafik çevirmesine takılırsanız kesilir. Burada takdir trafik polisindedir.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
Yorum yapın