Asgari Geçim İndirimi Formu Nasıl Doldurulur ?

16

Asgari geçim indirimi formu konusunda tam bir rehber niteliğinde olan bu yazımızla formun nasıl doldurulacağı ve dikkat edilmesi gerekenleri yazımızda bulabilirsiniz. Malumunuz AGİ’den yararlanma oranı çalışanın evli olup olmadığına, evli ise eşin çalışma durumuna, çocuk sayısına ve çocukların öğrenim durumuna göre farklılık göstermekte. Medeni durumda, çocuk sayısında, çocukların öğrenim durumu değişikliğinde, eşin işe başlamasında ya da işten ayrılmasında asgari geçim indiriminden yararlanma oranları değişeceğinden aile durum bildirim formunu doldurarak işyerinize vermeniz gerekiyor.

Aslında formu doldurmak basit ancak okuyucularımız aile durumu bildirimi nasıl doldurulur konusunda bize sıklıkla soru sormaya başlayınca bu yazıyı yazma gereği duydum. Yazımızın devamında aile durum bildirim formu nasıl doldurulur konusunda ayrıntılı bilgi bulabilir ayrıca doldurulmuş bir örneğini de görebilirsiniz.

Agi formu nedir ?

Agi asgari geçim indirimi kelimelerinin baş harflerinden oluşmaktadır. Asgari geçim indirimi çalışanın medeni durumu ile çocuk sayısı ve çocukların öğrenim durumuna göre v.s. gelir vergisinden alabileceği indirimdir. AGİ formu ise medeni durum, çocuk sayısı, çocukların öğrenim durumunda değişiklik, eşin işe başlaması ya da işten çıkması durumunda işyerine bu değişikliklerin bildirilmesi için kullanılan formdur.

Aile bildirim formu nedir ?

AGİ formunun diğer adı aile bildirim formudur. Formun bir örneğini PDF olarak aşağıdan indirebilir ve örnek doldurulmuş forma göz atarak siz de kolayca doldurabilirsiniz.

Agi’den kimler yararlanır ?

AGİ’den yararlanabilecek kişiler şunlardır ;

 • Ücret karşılığı çalışanlar
 • Emekli olduktan sonra SGDP’ye tabi çalışanlar,
 • Tevkifata tabi tutulmayan ücret gelirlerini yıllık beyan edenler yararlanır.

Eşin çalışma durumu ve çocuk sayısı ile öğrenim durumlarına göre yararlanabileceğiniz güncel agi tutarları için https://sgkbilgisi.com/asgari-gecim-indirimi/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Agi için gerekli evraklar

Asgari geçim indirimi bildiriminde genel olarak beyan esastır ve form ile bildirim yeterlidir.  Sizin formda beyan ettiğiniz bilgiler genel olarak yeterli görülmekte. Ancak yeni çocuğunuz olduğunda çocuğun geçici kimlik belgesini, çocuğun öğrenim durumunda farklılık olduğunda ise güncel öğrenci belgesini eklemeniz gerekiyor.

Asgari geçim indirimi nasıl hesaplanır ?

AGİ tutarları takvim yılı başında geçerli brüt asgari ücrete göre hesaplanır. AGİ’den yararlanma oranı bekar ve çocuksuz ya da evli eşi çalışan için %50’dir. Çalışmayan eş için ilave %10, ilk çocuk için %7.5, ikinci çocuk için ilave %10, üçüncü ve sonrası çocuklar için ilave %5’tir. Toplamda %85’i geçemez.

Örnek hesaplama bekar ve çocuksuz çalışan için:

2019 brüt ücret:2.558,00 yıllık olarak 30.696,00 TL.

Bekar çalışan yararlanma oranı %50 yani 30.696,00/2= 15.348,00 TL. Bu tutarın gelir vergisi birinci dilimi %15’ini alıyoruz. 15.348*%15=2.302,20 TL. Bu yıllık agi tutarı. Aylık da 2.302,20/12=191,85 TL olacaktır.

Siz de yararlanabileceğiniz agi tutarlarını hesaplamak için hemen https://sgkbilgisi.com/asgari-gecim-indirimi-nedir-nasil-hesaplanir/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Agi formu nasıl doldurulur ?

Yukarıda da belirttiğim üzere evlendiğinizde, boşandığınızda, çocuğunuz olduğunda, eşiniz işe girdiğinde ya da işten çıktığında v.s. gibi durumlara işvereninize her defasında aile durum formunu doldurup vermeniz gerekiyor. Ayrıca işe ilk girişte ve devlet memurlarından da yıllık periyotlarda bu form istenmekte. Formu buradan indirebilirsiniz : aile durum bildirim formu indir. 

Aile bildirim formu nasıl doldurulur örnek

AGİ formunun doldurulmuş bir örneği aşağıdaki gibidir. Formu doldururken dikkat etmeniz gereken hususlarda yazımızın devamında bilgi bulabilirsiniz.

örnek agi formu
asgari geçim indirimi formu nasıl doldurulur

Agi bildirim formu doldururken dikkat

Formu doldururken bilgileri doğru verdiğinizden emin olun. Zira yanlış beyan halinde agiden yersiz yararlandığınız tespit edilirse yararlanmış olduğunuz asgari geçim indirimi diğer adı ile aile yardımı tutarlarının tamamı sizden faizi ile birlikte geri tahsil edilir.

Formun ilk kısmında T.C. numaranızı, adınızı ve soyadınızı yazdıktan sonra işyerindeki görevinizi ve sicil numaranızı belirtin. Eğer devlet memuru iseniz buraya Kurum tarafından size verilen sicil numarasını ( emekli sandığı sicil numarası değil-Kurum sicil numarası) yazın. 4a SSK kapsamında çalışıyorsanız 4a ssk sicil numaranızı yazın. Eğer ilk defa sigortalı çalışmaya başlayacaksanız burayı boş bırakın. 4a ssk sicil numaranızı e devletten kolayca sorgulayabilirsiniz.

İkinci kısımda eşiniz için Çalışıyor, Çalışmıyor, Geliri Olan, Geliri Olmayan seçeneklerinden birisini işaretleyin. Ev hanımı ise “çalışmıyor” kısmını işaretleyin. Sigortalı bir işte çalışıyorsa ya da memursa “çalışıyor” kısmını işaretleyin. Emekli ise ya da SGK’dan gelir alıyorsa ya da elde ettiği başka geliri varsa “Geliri Olan” herhangi bir geliri ya da aylığı yoksa “Geliri Olmayan” kısmını işaretleyin.

MÜKELLEFLE OTURAN VEYA MÜKELLEF TARAFINDAN BAKILAN ÇOCUKLARIN DURUMU kısmını da dikkatli doldurmanız gerekiyor. Özellikle öğrenime devam eden 18 yaş üzeri çocuklarınız için öğrenci belgesi ibraz etmeniz gerekiyor. 18 yaş altındaki çocuklar için öğrenci belgesine gerek bulunmuyor. Zaten yukarıdaki doldurulmuş formda nasıl doldurmanız gerektiği konusunda örnekler ile açıklama yaptım. Yine de takıldığınız bir kısım olursa Yorum bölümünden çekinmeden sorabilirsiniz. 

AGİ Konusundaki tüm sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

16 Yorum
 1. Yunus karaca

  Saatlerdir inceliyorum ama mukellefle oturan ve mukkelef tarafindan bakilan cocuklarin durumunda cocuklarin herseyini doldurdum yanliz sadece oz,uvey,evlet edinmis ,nafakasi saglanmis evlat ,ana babasi kaybedilmis torun kismini ne dolduruyoruz yazmiyor not : öz kizim ve 1 aylik ne yazicam o kisma

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Kısaca öz yazmanız yeterli. Boş bıraksanız da olur.orayı bilerek öyle bıraktım. Saygılar.

 2. Musa

  Merhaba birşey merak ettim eşi çalışan kişiler formu doldururken çocuk kısmını sadece 1 kişimi dolduracak yoksa hem eşi hem kendisi doldurabiliyormu

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Çocuklar SGK yönünden kimin sigortasından yararlanıyorsa o kişinin doldurması gerekiyor. Her iki eş de çalışıyorsa çocuklar bakmakla yükümlü olarak kimin üzerinde ise o kişi vergi indiriminden yararlanmakta.

 3. Kadir

  Merhaba, 20 yaşında çalışmayan ama açıköğretim okuyan çocuk mükellef tarafından bakılan çocuk kategorisinde midir?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Üniversite mi okuyor lise mi?

 4. Kadir

  Lise okuyor

  1. Ömer Meriç

   Lisede okuyorsa ve 20 yaşını tamamladı ise yararlanamaz maalesef.

 5. Kadir

  Ama maliye bakanlığı gelir idaresinin sitesinde çocuk tabiri olarak 18 yaşını tamamlamamis ya da tahsilde 25 yasini tamamlamamis olarak ifade ediliyor. 20 yaş kuralï neyle ilgili?

  1. Ömer Meriç

   Bakmakla yükümlülük ile alakalı. Normalde lisede 20 yaş. Asgari geçim indiriminde istisna yok diye biliyorum. Yine de vergi dairesi ile görüşün.

 6. Emirhan

  Bu formda çocukların öğretime devam ediyorsa kayıt tarihine ne yazılıcak mesela liseye yeni gidiyor lise kayıt tarihi mi yazılacak yoksa lisede olsa bile ilk okul kayıt tarihi mi yazılmalı

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Lise kayıt tarihi yazacaksınız.

 7. Ahmet

  Merhaba , bekarım ailem ile yaşıyorum.Annemi ve babamı yazmam gerekir mi ? Sadece çocuk üzerinden bilgi yazmışsınız.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Anne ve baba için asgari geçim indiriminden yararlanamazsınız.

 8. Yusuf

  Mükellef bölümünde yeni doğan çoçuğu doldurmak gerekirmi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet tüm çocukları yazmanız gerek.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.