Asgari Geçim İndirimi Formu Nasıl Doldurulur ?

44

Asgari geçim indirimi formu nasıl doldurulur konusunda tam bir rehber niteliğinde olan bu yazımızla formun nasıl doldurulacağı ve aile durum bildirimi nasıl doldurulur konusunda dikkat edilmesi gerekenleri yazımızda bulabilirsiniz. Malumunuz AGİ’den yararlanma oranı çalışanın evli olup olmadığına, evli ise eşin çalışma durumuna, çocuk sayısına ve çocukların öğrenim durumuna göre farklılık göstermekte. Medeni durumda, çocuk sayısında, çocukların öğrenim durumu değişikliğinde, eşin işe başlamasında ya da işten ayrılmasında asgari geçim indiriminden yararlanma oranları değişeceğinden aile durum bildirim formunu doldurarak işyerinize vermeniz gerekiyor.

Aslında agi formu doldurmak basit ancak okuyucularımız aile durumu bildirimi nasıl doldurulur konusunda bize sıklıkla soru sormaya başlayınca bu yazıyı yazma gereği duydum. Yazımızın devamında aile durum bildirim formu nasıl doldurulur konusunda ayrıntılı bilgi bulabilir ayrıca doldurulmuş agi formu örneğini de görebilirsiniz.

Agi formu nedir ?

Öncelikle aile durum belgesi nedir sorusunun cevabı ile başlayalım. Agi asgari geçim indirimi kelimelerinin baş harflerinden oluşmaktadır. Asgari geçim indirimi çalışanın medeni durumu ile çocuk sayısı ve çocukların öğrenim durumuna göre v.s. gelir vergisinden alabileceği indirimdir. AGİ formu ise medeni durum, çocuk sayısı, çocukların öğrenim durumunda değişiklik, eşin işe başlaması ya da işten çıkması durumunda işyerine bu değişikliklerin bildirilmesi için kullanılan formdur.

Aile bildirim formu nedir ?

AGİ formunun diğer adı aile bildirim formudur. Formun bir örneğini PDF olarak aşağıdan indirebilir ve örnek doldurulmuş forma göz atarak siz de kolayca doldurabilirsiniz.

Agi’den kimler yararlanır ?

AGİ’den yararlanabilecek kişiler şunlardır ;

 • Ücret karşılığı çalışanlar
 • Emekli olduktan sonra SGDP’ye tabi çalışanlar,
 • Tevkifata tabi tutulmayan ücret gelirlerini yıllık beyan edenler yararlanır.
 • Eşin çalışma durumu ve çocuk sayısı ile öğrenim durumlarına göre yararlanabileceğiniz güncel agi tutarları için asgari geçim indirimi tablosu sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Agi için gerekli evraklar nelerdir ?

Asgari geçim indirimi bildiriminde genel olarak beyan esastır ve form ile bildirim yeterlidir.  Sizin formda beyan ettiğiniz bilgiler genel olarak yeterli görülmekte. Ancak yeni çocuğunuz olduğunda çocuğun geçici kimlik belgesini, çocuğun öğrenim durumunda farklılık olduğunda ise güncel öğrenci belgesini eklemeniz gerekiyor.

Asgari geçim indirimi nasıl hesaplanır ?

AGİ tutarları takvim yılı başında geçerli brüt asgari ücrete göre hesaplanır. AGİ’den yararlanma oranı bekar ve çocuksuz ya da evli eşi çalışan için %50’dir. Çalışmayan eş için ilave %10, ilk çocuk için %7.5, ikinci çocuk için ilave %10, üçüncü ve sonrası çocuklar için ilave %5’tir. Toplamda %85’i geçemez.  Güncel brüt asgari ücret üzerinden asgari geçim indirimi oranları da esas alınarak hesaplamanın nasıl yapıldığı hakkında detaylar için asgari geçim indirimi hesaplama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Agi formu nasıl doldurulur ?

Yukarıda da belirttiğim üzere evlendiğinizde, boşandığınızda, çocuğunuz olduğunda, eşiniz işe girdiğinde ya da işten çıktığında v.s. gibi durumlara işvereninize her defasında aile durum formunu doldurup vermeniz gerekiyor. Ayrıca işe ilk girişte ve devlet memurlarından da yıllık periyotlarda aile durumu bildirimi doldurması istenmekte. Aile bildirim formu word olarak buradan indirebilirsiniz : aile durum bildirim formu indir. 

Aile bildirim formu nasıl doldurulur örnek

Doldurulmuş aile bildirim formu örneği aşağıdaki gibidir.  Aile durumu bildirimi örnek forma göz attıktan sonra aile durum bildirimi doldurma işlemini yaparken dikkat etmeniz gereken hususlarda yazımızın devamında bilgi bulabilirsiniz.

örnek agi formu
asgari geçim indirimi formu nasıl doldurulur

Agi bildirim formu doldururken dikkat

Yukarıda aile durum bildirimi formu nasıl doldurulur konusunda örnek bir formu sizinle paylaştık. Aile bilgi formunu doldururken bilgileri doğru verdiğinizden emin olun. Zira yanlış beyan halinde agiden yersiz yararlandığınız tespit edilirse yararlanmış olduğunuz asgari geçim indirimi diğer adı ile aile yardımı tutarlarının tamamı sizden faizi ile birlikte geri tahsil edilir.

Formun ilk kısmında T.C. numaranızı, adınızı ve soyadınızı yazdıktan sonra işyerindeki görevinizi ve sicil numaranızı belirtin. Eğer devlet memuru iseniz buraya Kurum tarafından size verilen sicil numarasını ( emekli sandığı sicil numarası değil-Kurum sicil numarası) yazın. 4a SSK kapsamında çalışıyorsanız 4a ssk sicil numaranızı yazın. Eğer ilk defa sigortalı çalışmaya başlayacaksanız burayı boş bırakın. 4a ssk sicil numaranızı e devletten kolayca sorgulayabilirsiniz.

İkinci kısımda eşiniz için Çalışıyor, Çalışmıyor, Geliri Olan, Geliri Olmayan seçeneklerinden birisini işaretleyin. Ev hanımı ise “çalışmıyor” kısmını işaretleyin. Sigortalı bir işte çalışıyorsa ya da memursa “çalışıyor” kısmını işaretleyin. Emekli ise ya da SGK’dan gelir alıyorsa ya da elde ettiği başka geliri varsa “Geliri Olan” herhangi bir geliri ya da aylığı yoksa “Geliri Olmayan” kısmını işaretleyin.

MÜKELLEFLE OTURAN VEYA MÜKELLEF TARAFINDAN BAKILAN ÇOCUKLARIN DURUMU kısmını da dikkatli doldurmanız gerekiyor. Özellikle öğrenime devam eden 18 yaş üzeri çocuklarınız için öğrenci belgesi ibraz etmeniz gerekiyor. 18 yaş altındaki çocuklar için öğrenci belgesine gerek bulunmuyor. Zaten yukarıdaki doldurulmuş formda nasıl doldurmanız gerektiği konusunda örnekler ile açıklama yaptım. Yine de takıldığınız bir kısım olursa Yorum bölümünden çekinmeden sorabilirsiniz. 

Agi formu nereden alınır ?

Normalde işe yeni başlayan sigortalılar, devlet memurlarına işverenleri ya da insan kaynakları servisleri tarafından boş agi formu verilir ve doldurulması istenir. Ancak aynı format olduğundan siz yukarıda agi formu indirebilir ve yukarıda paylaşmış olduğumuz aile durum bildirim formu örneğine bakarak doldurabilirsiniz.

AGİ Konusundaki tüm sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 


44 Yorum
 1. SALİH

  ÖMER BEY MERHABA EŞ ÇALIŞMIYOR VE GELİRİ DE YOKSA; HEM ÇALIŞMIYOR’ U HEM DE GELİRİ OLMAYAN BÖLÜMLERİNİN HER İKİSİNİ DE Mİ İŞARETLEYECEĞİZ? BU HUSUSTA KAFAM KARIŞTI BİLGİLENDİRİRSENİZ SEVİNİRİM TEŞEKKÜRLER…

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İşaretleme yapabilirsiniz her iki kısmı da sorun olmaz.

 2. birol

  çalışan çocuk agi aile bildirim formuna yazılırmı.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hayır sigortalı çalışıyorsa yazılmaz.

 3. aytekin işlek

  Merhabalar 2 çoçugum var biri 17 biri 19 her ikiside okuyor fakat 19 yasındaki oğlum özel akşam lisesine gidiyor gündüzleride sigortalı olarak çalısmaktadır. agi formunu nasıl doldurcagim bilgi verirseniz çok sevinirim agi formuna
  hem çalısan hemde ögrenci bunu yazcakmıyız.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sigortalı çalışıyorsa bakmakla yükümlü sayılmaz. Çalışan olarak yazmanız gerekmektedir.

 4. funda

  malesef ödemiyor tutturmuşlar agisiz aldık biz sizi işe diye alo vergiyi arasam yardımcı olurlar inş 1 yıldır vermıyorlar agi

  1. Ömer Meriç

   Vergi dairesi gereğini yapacaktır. Siz oraya bildirin.

 5. funda

  çocuklar benden yararlanıyor eşim çalışmıyor iş verenim agiyi kendileri ödeyecek diye biliyorlar o yüzden sizi işe alırken agısız aldık biz diyolar :S

  1. Ömer Meriç

   Öyle şey olur mu. Çocuklar için AGİ ödenmesi gerekiyor size. Vergi dairesine şikayet etmeniz gerek eğer ödemiyorsa. Onlar gereğini yapacaktır.

 6. funda

  merhaba çalıştığım kurum agimi bildirmiyor evli eşi çalışmayan ve 2 çocuk annesiyim. formu kendım doldurup sigortaya kendım bıldırsem olurmu

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sigortalık bir durum yok. Çocuklar sizden mi yararlanıyor eşinizden mi sağlık yönünden ?

 7. Zübeyir

  Merhaba Ömer Bey,
  AGi formunda okul bilgisi ile ilgili bir kaç sorum olacak. Cevaplarsanız sevinirim.
  – AGİ formu 01.01… -31.12….. arası için alınıyor. Bu arada doğum, ölüm, evlilik, boşanma,… gibi durumlarda güncelleniyor. Okul ile ilgili kısım da ise durum nasıl oluyor. Biliyorsunuz Okullar Eylül-Ekim gibi açılıyor. Mayıs-Haziran gibi kapanıyor. Çalışan 01.01… tarihinde AGi formunda öğrenci olarak verdiği çocuğu için Mayıs Haziranda mezun olduğunda güncelleme mi yapması gerekiyor?
  – Yoksa bildirim yıllık yapılır. bir sonraki sene 01.01…. tarihinde yapacağı bildirimde o çocuğu bildirmemesi gerekiyor?
  -Aynı durum ilk defa okula başlayan çocuk içinde geçerli. 01.01… tarihinde verdiği bildirimi Eylül-Ekim gibi okula başladı diyerek güncellemesi mi gerekiyor?
  – Şirket olarak bizde AGİ formlarına kontrol tarihi koyarak son sınıfta okuyan çocuğu Mayıs-Haziran da mezun mu kabul etmeliyiz? Mayıs-Haziran sonrası AGİ’den düşürmeli miyiz?
  – Çalışan AGİ formunu güncellemeden biz res’en çocuğu AGİ’den düşürebilir miyiz?
  Konu hakkında yorumlarınızı rica eder, iyi çalışmalar dilerim.
  Saygılarımla
  Zübeyir

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hayır. Öğrencilik başlama tarihinden itibaren mezuniyet tarihine kadar aktif olarak devam eder. Dolayısıyla sadece başlarken ve mezuniyette agi formunun doldurulması gerekiyor. Çalışanların beyanına istinaden yapılması gerekiyor normalde işlemin. Re’sen yapılamaz. Mezun olduğunu varsayarak yapamazsınız. Belki mezun olamadı, belki okul uzadı ya da belki yaz okuluna kaldı. Yaptığınız işlem yanlış yani.

 8. Kadir

  Merhaba iyi akşamlar eşim işten ayrıldı işsizlik ödeneği alabilmek için internetten başvuru yapabilirmiyiz

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet tabi ki yapabilirsiniz. Buradaki yazımızda adım adım anlatılmıştır :İşsizlik Maaşı Başvurusu Profil Oluşturma

 9. Kadir

  Merhaba iyi çalışmalar dilerim
  Benim sorum Düzenleyenin Adı soyadı kısmını işverenmi imzalayacak

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hayır tabi ki belgeyi düzenleyen sigortalı imzalayacak. İşveren düzenlemiyor bunu.Sigortalı düzenliyor.

 10. Hamza

  Ömer bey merhaba. Işe başlama için formu doldurcam. Ailemle kalıyorum, bekarım, çocuğum yok. Lise okuyan 17 yaşında ve üniversite okuyan 24 yaşında kardeşlerim var. Mükellefile oturan veya mükellef tarafından bakılan çocukların durumuna yazmam gerekiyor mu? Yoksa sadece çocuğu olanlar mi bu kısmı dolduruyor

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sadece çocuğu olanlar bu kısmı dolduruyor. Siz sadece üst kısımda size ait bölümleri doldurun.

 11. Esma

  Merhaba ben sözleşmeli öğretmenim ve yeni evlendim kurumdan ağı formu istediler ancak bir de dilekçe yazmamı soylediler dilekçe örneği ve nasıl yazacağım konusunda yol gosterebilir misiniz yani dilekceyi okul müdürlüğüne mj yoksa milli eğitim müdürlüğüne mi yazmaliyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ne dilekçesi istediler ki sizden tam olarak? Yardımcı olayım tabi ki.

 12. Hakan

  Cocuk alanina sadece agiden yaralanabilen cocuklari mi yazmaliyiz? Mesela uni mezunu cocugumuzu yazacak miyiz? Yada velayet annede ve anneyle yasiyan cocugumu yazmali miyim? Nafaka yok.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Asgari geçim indirimi yönünden sizden yararlanma hakkı olan çocukları yazın. Üniversite mezunu ve nafaka ödemediğiniz ve velayeti de annede olmayan çocukları yazmanıza gerek yok.

 13. Ergin

  Merhaba. Ben cocugumun dogum tarihini aile durum bildirir formuna yanlis yazdim bir sorun olur mu. 03.12.2018 yazacakken 08.12.2018 yazdim. Yani sadece gun kismini yanlis yazdim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Çok büyük sorun değil ama yenileyip tekrar verebilirsiniz işyerinize.

 14. Mükremin

  Merhaba hocam oğlum üniversitede okuyor mezun değil SSK lı işe girdi formu nasıl dolduracağım

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Forma yazmayacaksınız o halde çocuk için AGİ’den yararlanamazsınız.

 15. Yusuf

  Mükellef bölümünde yeni doğan çoçuğu doldurmak gerekirmi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet tüm çocukları yazmanız gerek.

 16. Ahmet

  Merhaba , bekarım ailem ile yaşıyorum.Annemi ve babamı yazmam gerekir mi ? Sadece çocuk üzerinden bilgi yazmışsınız.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Anne ve baba için asgari geçim indiriminden yararlanamazsınız.

 17. Emirhan

  Bu formda çocukların öğretime devam ediyorsa kayıt tarihine ne yazılıcak mesela liseye yeni gidiyor lise kayıt tarihi mi yazılacak yoksa lisede olsa bile ilk okul kayıt tarihi mi yazılmalı

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Lise kayıt tarihi yazacaksınız.

 18. Kadir

  Ama maliye bakanlığı gelir idaresinin sitesinde çocuk tabiri olarak 18 yaşını tamamlamamis ya da tahsilde 25 yasini tamamlamamis olarak ifade ediliyor. 20 yaş kuralï neyle ilgili?

  1. Ömer Meriç

   Bakmakla yükümlülük ile alakalı. Normalde lisede 20 yaş. Asgari geçim indiriminde istisna yok diye biliyorum. Yine de vergi dairesi ile görüşün.

 19. Kadir

  Lise okuyor

  1. Ömer Meriç

   Lisede okuyorsa ve 20 yaşını tamamladı ise yararlanamaz maalesef.

 20. Kadir

  Merhaba, 20 yaşında çalışmayan ama açıköğretim okuyan çocuk mükellef tarafından bakılan çocuk kategorisinde midir?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Üniversite mi okuyor lise mi?

 21. Musa

  Merhaba birşey merak ettim eşi çalışan kişiler formu doldururken çocuk kısmını sadece 1 kişimi dolduracak yoksa hem eşi hem kendisi doldurabiliyormu

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Çocuklar SGK yönünden kimin sigortasından yararlanıyorsa o kişinin doldurması gerekiyor. Her iki eş de çalışıyorsa çocuklar bakmakla yükümlü olarak kimin üzerinde ise o kişi vergi indiriminden yararlanmakta.

 22. Yunus karaca

  Saatlerdir inceliyorum ama mukellefle oturan ve mukkelef tarafindan bakilan cocuklarin durumunda cocuklarin herseyini doldurdum yanliz sadece oz,uvey,evlet edinmis ,nafakasi saglanmis evlat ,ana babasi kaybedilmis torun kismini ne dolduruyoruz yazmiyor not : öz kizim ve 1 aylik ne yazicam o kisma

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Kısaca öz yazmanız yeterli. Boş bıraksanız da olur.orayı bilerek öyle bıraktım. Saygılar.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.