Asgari Geçim İndirimi Kaldırıldı mı ?

Asgari geçim indirimi kaldırıldı mı ? Bu soru 16 Aralık 2021 tarihindeki 2022 asgari ücret açıklamasının ardından en çok sorulan soruların başında geliyor. Bildiğiniz üzere 16 Aralık 2021 tarihli asgari ücret tespit komisyonu kararının ardından yapılan resmi açıklamaya göre 01 Ocak 2022 tarihinden itibaren asgari ücretli çalışanların maaşlarından gelir vergisi ve damga vergisi kesintisi kaldırılıyor. Tabi gelir vergisi ve damga vergisinin kaldırılması ile birlikte asgari geçim indirimi ile ilgili herkeste bir kafa karışıklığı oluştu. Peki AGİ tamamen kalkacak mı, kimler için kalkıyor ya da kimler asgari geçim indiriminden yararlanmaya devam edecek. İşte tüm bu soruların cevabı.

Asgari geçim indirimi nedir, kimler için uygulanıyor ?

01 Ocak 2022 tarihi ve sonrasında uygulanacak yeni sistemi anlamak için asgari geçim indiriminin ne olduğunu anlamak gerekiyor. Asgari geçim indirimi kişilerin medeni durumu, çocuk sayısı gibi durumları esas alınarak vergi kanunları gereği kesilen gelir vergisinden yapılan indirim olarak ifade edilebilir. Yani ortada bir indirimin olabilmesi için kişiden gelir vergisi kesintisi yapılması gerekiyor. Gelir vergisi kesintisi olmadığı için indirimden de bahsedilemez.

Asgari ücretli için AGİ kaldırıldı mı ?

01 Ocak 2022 tarihinden itibaren asgari ücretli çalışanların brüt maaşları üzerinden gelir vergisi kesintisi olmayacak. Böyle olduğu için de asgari ücretli çalışanlar asgari geçim indiriminden yararlanamayacak. Peki tüm asgari ücretliler aynı maaşı mı alacak ? İşte burada bir belirsizlik var. Çünkü Cumhurbaşkanı Recep TAYYİP ERDOĞAN evli ve çocuklu kişilerin daha yüksek maaş alacağını açıkladı. Bu uygulamanın nasıl olacağı konusunda henüz bir netlik yok. Böyle olabilmesi için Kanuni düzenleme yapılması gerekiyor. Brütten nete maaş hesaplama sayfamızdan  asgari ücretin brütten nete hesaplama yöntemi ve detaylara göz atabilirsiniz.

Ücreti asgari ücretten fazla olanlar için AGİ nasıl uygulanacak ?

Asgari geçim indirimi düzenlemesinin hayatımıza girmesi ile birlikte asgari ücretliden yapılan gelir vergisi kesintisi ilk defa 01 Ocak 2022 tarihinden itibaren kalkmış olacak. Brüt ücreti asgari ücretin üzerinde olanlar asgari ücrete kadar olan kısım kadar gelir vergisinden muaf olacaklar. Örneğin 7000 TL brüt ücretle bildirilen bir kişi bunun 5004 TL’si için gelir vergisinden muaf olacak. Kalan yaklaşık 2000 TL’lik kısım için vergilendirme yapılacak. Peki bu durumda bu kişiler için AGİ desteği devam edecek mi ? İşte burada bir belirsizlik var ve düzenleme ya da açıklama bekleniyor. Önümüzdeki günlerde bu hususun netleşmesini bekliyoruz. Değişiklik yapıldığında sayfamızda bilgilendirme yapılacaktır.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
Yorum yapın