Asgari Geçim İndirimi: Nedir, Nasıl Hesaplanır ?

0

Asgari geçim indirimi ve ya diğer ismi ile AGİ ücretli çalışanların sürekli olarak duydukları bir terimdir. Hem işverenler hem de çalışanlar için büyük önem arz etmektedir. Asgari geçim indiriminin ne olduğu, nasıl hesaplandığı, kimlerin yararlanabileceği v.s. gibi konu hakkında merak ettiğiniz tüm sorularınızın cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Asgari geçim indirimi nedir ?

Basit anlamıyla ücretli çalışanların medeni durumu ve çocuk sayısına göre gelir vergisinden kaynakta yapılan indirim olarak tanımlanabilir. Malumunuz çalışanların maaşından gelir vergisi kesilir. Brüt maaş üzerinden kesilen gelir vergisinden çalışanın medeni durumu ve çocuk sayısına göre kaynakta işverenin ödeyeceği gelir vergisinden devlet indirim yapar. İşveren yapılan bu indirimi çalışana maaşla birlikte ödemek zorundadır. İşte yapılan bu indirim asgari geçim indirimi olarak tanımlanır.

Asgari geçim indirimi hesaplaması nasıl yapılır ?

Asgari geçim indirimi nasıl hesaplanır sorusu çalışanların bu konu hakkında en çok merak ettiği soruların başında gelmektedir. Hesaplama takvim yılı başında geçerli olan brüt asgari ücret esas alınarak yapılır. Temmuz ayından sonra asgari ücrette artış olsa bile AGİ tutarları değişmez ve yılbaşında geçerli olan brüt asgari ücret üzerinden hesaplanan AGİ tutarları tüm yıl uygulanır. Hesaplama yapılırken yararlanılacak indirim tutarı aşağıdaki yararlanma oranı üzerinden hesaplanır.

Asgari geçim indirimi oranları çalışanın kendisi, çalışmayan eşi ve çocuk sayısına göre aşağıdaki gibidir;

  • Çalışan için %50,
  • Eş çalışmıyorsa ilave %10,
  • Birinci çocuk için ilave %7,5,
  • İkinci çocuk için ilave %10,
  • Üç ve üzeri çocuklar için ise ilave %5’tir.

Not: AGİ’den yararlanma oranı toplamda %85’i geçemez.

Örnek asgari geçim indirimi hesaplaması

2018 yılında brüt asgari ücret takvim yılı başından geçerli olmak üzere 2029,5 TL olarak belirlenmiştir. Ali BEY’in 5 ve 8 yaşlarında iki çocuğu vardır ve eşi de çalışmamaktadır. Bu durumda Ali BEY’in yararlanacağı AGİ tutarı için hesaplama aşağıdaki gibi olacaktır.

Hesaplama için brüt asgari ücretin yıllık tutarını esas alıyoruz. Yani 2029,5*12=24.354,00 TL

Çalışanın kendisi için AGİ’den yararlanma oranı %50, çalışmayan eş için ilave %10, birinci çocuk için ilave %7,5, ikinci çocuk için ise ilave %10 olduğundan toplam yıllık brüt asgari ücreti hesapladığımız agiden yararlanma oranına bölüyoruz. AGİ’den yararlanma oranı toplam: %77,5. 

24.354,00*%77,5= 18.874,35 TL

Sonra bulduğumuz bu tutarın %15’ini alıyoruz. Yani gelir vergisi birinci dilimine göre hesaplama yapıyoruz. Bu da 18.874,35*%15= 2.831,15 TL Ediyor. Bulduğumuz bu tutar yıllık asgari geçim indirimi tutarıdır. Aylık olarak ise yararlanacağı indirim tutarı 2.831,15/12= 235,92 TL olacaktır.

Asgari geçim indirimi asgari ücretin içinde mi hesaplanıyor ?

Asgari ücret tespit komisyonu tarafından her yıl çalışanlara ödenecek asgari ücretin net tutarı belirleniyor. Komisyon tarafından belirlenen asgari ücret AGİ dahil olarak açıklanmaktadır. Belirlenen bu tutar bekar ve çocuksuz çalışan için AGİ dahil tutar olmaktadır. Örneğin 2018 yılı net asgari ücret bekar ve çalışan için AGİ dahil net 1600 TL iken AGİ hariç 1450,91 TL dir.

Asgari geçim indirimi formu nasıl doldurulur, nereye ve ne zaman verilir ?

Medeni durumunuzda ya da çocuk sayısında değiklik olduğunda, eşiniz işe girdiğinde ya da işten çıktığında v.b. gibi durumlarda asgari geçim indirimi bildirim formu ile işvereninize memur iseniz Kurumu’nuza bildirim yapmanız gerekiyor. Örneğin eşiniz işe girmiş olmasına rağmen asgari geçim indirimi aile durumu bildirimi formu ile işvereninize başvuru yapmazsanız yararlanmış olduğunuz aile yardımı tutarları sizden geri tahsil edilir.

Formu buradan indirebilirsiniz : asgari geçim indirimi bildirim formu

Asgari geçim indirimi hakkında çok sorulan bazı sorular ve cevapları

AGİ hakkında çok sorulan bazı sorular ve cevapları aşağıdaki gibidir;

Çocuklar için kaç yaşına kadar AGİ’den yararlanılır ?

18 yaşına kadar yararlanabilirsiniz. Eğer çocuk okuyorsa 25 yaşına kadar yararlanabilirsiniz.

Her iki eş de çalışıyorsa hangi eş yararlanır ?

Eşlerin her ikisinin de çalışıyor olması halinde çocuklar SGK yönünden kimden yararlanıyorsa o kişi AGİ için başvuru yapar. Yeni doğan çocuklarda hem anne hem de babanın aktif sigortası varsa sistem otomatik babanın sigortası üzerinden yararlanır. Eğer anne AGİ için başvuru yapacaksa öncelikle SGK’ya uğrayarak çocuğun sizden yararlanması için sağlık talep formu vermeniz gerekir.

Eşim SGK’dan emekli AGİ’den yararlanabilir miyim ?

Emekli eşiniz için yararlanabilirsiniz. Emekli kişi AGİ hesaplamasında çalışmayan eş olarak kabul edilir.

Boşanan eşlerin her ikisi de çalışıyorsa hangi eş AGİ’den yararlanır ?

Nafakaya hükmedilen eş yararlanır. Ancak mahkeme tarafından nafaka ödenmesine hüküm verildiği halde nafaka ödemesi yapılmadığının belgelendirilmesi halinde nafaka ödenen eş AGİ’den yararlanabilir.

Eşim bağkurlu, serbest çalışan. Agiden yararlanabilir miyim ?

AGİ’de sadece ücrete tabi olarak çalışanlar çalışan eş olarak değerlendirilir. İsteğe bağlı sigortalılar, bağkurlular AGİ’de çalışan eş olarak değerlendirilmez.

Part time çalışanlar/ay içinde kıst ödeme yapılanlar AGİ’den nasıl yararlanır ?

Eğer kişi 30 günden az çalışıyorsa ya da maaşı kısmi olarak hesaplanıyorsa AGİ’den yararlanma oranı da çalıştığı ya da maaş ödendiği gün sayısı üzerinden hesap edilecektir. Örneğin aylık agi tutarı 200 TL ise ve kişiye 10 günlük maaş ödendiyse agiden yararlanacağı tutar 200/30*10= 66 TL olacaktır.

Doğum nedeniyle ya da başka bir sebeple aylıksız/ücretsiz izne ayrılan memur/işçi asgari geçim indiriminden yararlanabilir mi ?

Ücretsiz izinde maaş ödemesi yapılmadığından bu süre boyunca çalışanın asgari geçim indiriminden yararlanabilmesi söz konusu değildir.

Raporlu/yıllık izinli işçi için AGİ nasıl hesaplanır ?

Yıllık izin süresi boyunca çalışanların maaşları tam olarak ödendiğinden AGİ’den de tam olarak yararlanabilirler. Devlet memurları raporlu iken de maaşları tam ödendiğinden aile yardımı için kayıpları olmaz. Ancak işçilerin raporlu olduğu süre boyunca istisnai durumlar hariç maaşları işveren tarafından ödenmediğinden maaş ödenmeyen kısım kadar AGİ ödemesi yapılmaz.

SGDP’ye tabi çalışan emekliler AGİ’den yararlanabilir mi ?

Emekli olduktan sonra çalışmaya devam eden emekliler de AGİ’den yararlanabilmekte.

Bakmakla yükümlü olunan anne/baba için aile yardımından yararlanabilir miyim ?

AGİ’den sadece eşiniz ve çocuklarınız için yararlanabilirsiniz. Anne ve ya babanız sigortada bakmakla yükümlü olsalar ya da yanınızda kalıyor olsalar bile onlar için AGİ’den yararlanma hakkınız yok maalesef.

Eşim ve ben çalışıyoruz. Eşim ücretsiz izne ayrıldı. Eşim ücretsiz izinde olduğu süre boyunca eş için aile yardımından yararlanabilir miyim ?

Eşlerin her ikisinin de ücretli çalışan olması ve eşlerden birisinin ücretsiz izne ayrılması halinde diğer eş ücretsiz izin süresi boyunca eşi için ilave %10’luk eş yardımından yararlanabilir.

Asgari geçim indirimi konusundaki tüm sorularınızı yazının sonundaki Yorum bölümünden sorabilirsiniz. Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.