2020 Sigorta Primi Ne Kadar

11

Sigorta primi ne kadar sorusu işçi çalıştıran herkes için merak konusu oluşturmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu’na ödenecek asgari ücret ssk primi 2020 tutarları brüt asgari ücrete göre hesaplanıyor. Asgari ücretin artışı ile beraber ödenecek sigorta prim tutarları da yükseliyor. Eğer isteğe bağlı sigorta primlerinin ne kadar olduğunu öğrenmek istiyorsanız lütfen https://sgkbilgisi.com/istege-bagli-sigorta-primi-ne-kadar/ sayfamızı ziyaret edin. Bu yazımızda işçi çalıştıranlar için aylık olarak ödenecek sigorta primleri konusunda bilgi verilecektir.

2020 net ve brüt asgari ücretin belli olmasının ardından 01 Ocak 2020 tarihi ile 31 Aralık 2020 tarihleri arasında Sosyal Güvenlik Kurumu’na ödenecek en düşük sigorta primi 2020 tutarları da belli oldu. Peki asgari ücret sigorta primi ne kadar 2020!.

Sgk prim hesaplama 2020

Yazımızın giriş kısmında da belirttiğimiz üzere hesaplama işçinin brüt kazancı esas alınarak yapılır. Ödenecek aylık en düşük prim tutarları için asgari ücret esas alınır. Teşvikli, teşviksiz ve işverenin borç durumuna göre ödenecek aylık prim tutarları farklılık gösterir.

Ssk primi ne kadar 2020

Bu başlık altında işverenlerin, ek 9 ev hizmetleri kapsamında 10 günden fazla sigortalı çalıştıracakların, apartman yönetimlerinin v.s. kısaca sigortalı çalıştıranların asgari ücretin ssk primi 2020 tutarları konusunda bilgi verilecektir

İşverenlerin ssk primi 2020 tutarları yararlandıkları sigorta prim teşvikine göre ve geçmiş dönem prim borcunun olup olmadığı ile primleri düzenli ödemeye göre farklılık göstermekte. Bu yüzden asgari ücretlinin sigorta primi ne kadar 2020 sorusunun cevabını ayrı başlıklar altında vereceğiz.

Geçmiş dönem prim borcu olan ve prim ödemelerini düzenli olarak yapmayan işverenler herhangi bir sigorta prim teşviğinden yararlanamaz. Bu işverenlerin asgari ücret sgk primi 2020 yılında aylık olarak 1103,62 TL olacaktır.

Eğer işveren olarak geçmiş ssk borcunuz yoksa ve prim ödemelerinizi düzenli olarak yapıyorsanız 5510 Sayılı kanuna göre 5 puanlık indirimden yararlanabilirsiniz. Bu durumda asgari ücretli ssk primi 2020 yılında aylık olarak 956,47 TL olacaktır.

Emekli olduktan sonra Sosyal Güvenlik destekleme primine tabi olarak çalışmaya devam edenler için işverenler herhangi bir sigorta prim teşvikinden yararlanamaz. Emekliye asgari ücret için ödenen ssk primi 2020 yılında aylık olarak 941,76 TL olacaktır.

İşverenlerin ve ev hizmetlerinde sigortalı çalıştıranların en çok yararlandıkları teşviklerin başında 4447-10. madde teşviği gelmektedir. Bu teşvik kapsamında ödenecek asgari ssk primi 2020 yılında 500,11 TL olacaktır. 2020 yılında 06111 sayılı kanun teşvikinden yararlanma şartlarını kısaca aşağıdaki gibi belirtebiliriz;

 • İşverenin geçmiş dönem sigorta prim borcunun olmaması, primleri düzenli ödemesi.
 • Özel sektör işyeri olması.
 • İşe alınacak kişinin 18-29 yaş arası erkek olması ya da bayan olması. Bayanlarda yaş şartı aranmıyor.
 • İşe alınacak kişinin işe girdiği tarihten önceki işyerindeki son 6 aylık çalışan sayısına ortalama olarak işe alınmış olması. İlk tescillerde ortalama “0-sıfır” olarak esas alınır.
 • İşe alınan kişinin işyerinde işe giriş tarihinden önceki son 6 aylık dönemde sigortalı çalışanının olmaması gerekiyor.

İşveren olarak yararlanabileceğiniz tüm sigorta teşviklerini tek başlık altında topladık. Tüm teşvikler hakkında bilgi edinmek için https://sgkbilgisi.com/sgk-tesvikleri/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Eğer ev hizmetlerinde 10 günden fazla çalışanlar kapsamında işçi çalıştırıyorsanız güncel prim tutarları için https://sgkbilgisi.com/ev-hizmetlerinde-calisanlarin-sigorta-primi/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

30 günlük sigorta primi ne kadar 2020

Yukarıda belirtmiş olduğumuz prim tutarları her bir işçi için ödenecek 30 gün üzerinden aylık prim tutarlardır. Günlük olarak ödenecek tutarlar için 30’a bölebilirsiniz.

Sigorta primleri konusundaki tüm sorularınızı yoruö bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

11 Yorum
 1. Özgür Doruk

  Merhaba asgari ücretle çalışanım patronum benim için kaç tl SSK primi öder.Agi bu primin içinden mi çalışana ödenir.Teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Aylık 150 TL indirimle 680 TL civarında öder hocam. Asgari geçim indiriminin sigorta primi ile ilgisi yok. O maaşla birlikte ödenir.

 2. Selim

  Merhaba,
  2018 yılında bir çalışanın SSK ödemsi 575 TL civarına geliyordu. Bugün muhasebeden gelen evrağa göre bu ücret 850 TL olmuş. Neden bu kadar fark oldu hani devlet indirim sağlayacaktı falandı filandı. Maaşları artırdıkları yetmiyor bir de sigortası ayrı artıyor bu esnafı, işvereni düşünen bir Allahın kulu yok mu?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Normalde asgari ücret desteği ile birlikte 680 TL civarında ödemeniz gerekiyor. Ancak asgari ücret destek tutarları henüz yansımadı sisteme.

 3. necati

  merhabalar.
  çalışan personelin sigorta maliyeti nedir indirimler ve teşvikler nelerdir,
  şuan için sistemde gözüken maliyet 959,39 tl
  vektinde ödenirse ve eski borç – yapılandırma vb bir durum yok ise brüt ücretin %0.5’lik bir indirim ile (2.558,40 x 0.05 = 127,92-tl)
  959,39 – 127,92 = 831,47 ödenecek tutar diyor ama bununla da bitmiyor
  hesaplana gelir vergisi ile damga vergisinin agi’den düşülen tutarı muhtasar ile ödenmek zorunda hesabı ise;
  gelir vergisi + damga vergisi – ödenen agi (326,20+19,42)-(191,88) = 153,74 (STOPAJ ÖDEMESİ)
  dolayısı ile vaktinde prim borcunu ödeyemeyen işveren maliyeti 959,39+153,74 = 1.113.13-tl gibi muazzam bir rakam çıkıyor.
  sormak istediğim stopaj teşviki varmıdır,
  varsa hangi şartlarda geçerlidir.
  ben vaktinde ödediğim için 831.-tl ödüyorum ama bu stopj ile birlikte 986-tl çıkıyor
  ben ne ödiyecem
  bilgilendirmeniz için şimdiden teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Stopaj için herhangi bir indirim yok hocam. Hesaplama doğru. Buna ilave olarak 2019 yılı için aylık ilave 150 TL asgari ücret desteğinden yararlanacaksınız. Bunun için bir şey yapmanıza gerek yok. Sistem otomatik olarak indirim uygulayacak.

   1. necati

    merhaba.
    asgari ücret destediğinden nasıl yararlanabiliyoruz, detaylı olarak anlatabilirmisiniz.
    benim bu ay ki masrafım 986-tl oldu
    bankadan ödeme yapıyorum, 831-tl
    muhtasarda ödediğim tutar ise:153,74-tl
    sistem otomatik olarak indirimi nerden ve nasıl yapıyor ?
    sistem dediğiniz nedir.
    kusura bakmayın hiç bir bilgiye sahip değilim.
    hangi müşavire sorduysam rakam normal,ödüyorson diyor, vergi dairesine de gidemiyorum, telefonlara da kimse çıkmıyor.
    internette zaten detaylı bilgi yok.
    teşekkürler..

    1. Ömer Meriç

     Asgari ücret desteğinden yararlanmak için bir başvuru yapmanıza gerek yok. Destek SGK’ya ödeyeceğiniz 831 TL üzerinden indirilecek. Vergi dairesi ile ilginiz yok. Destekten yararlanmak için birşey yapmanıza gerek yok. SGK sisteme yüklediğinde borcunuzdan otomatik olarak iner. Bu aya yetişmezse bu ayın indirimi de gelecek aya yansır.

 4. Elif

  Merhaba hocam başka yerden ssk yatıyorum her ayın stopajı dâhil ne kadar ödemem gerekir agi de almiyorum mail adresinizi verir misiniz

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sorunuzu tam anlayamadım Elif HANIM ?

 5. Sezgin

  Ssk ödemeye teşvik ettireceklerine daha yukarı devam edin yakında esnafa yalvarırsınız ayıp ayıp

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.