2022’de 30 Günlük Sigorta Primi Ne Kadar Olacak ?

19

30 günlük sigorta primi ne kadar sorusu işçi çalıştıran herkes için merak konusu oluşturmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu’na ödenecek asgari ücret ssk primi 2022 tutarları brüt asgari ücrete göre hesaplanıyor. Asgari ücretin artışı ile beraber ödenecek sigorta prim tutarları da yükseliyor.

2022 net ve brüt asgari ücretin belli olmasının ardından 01 Ocak 2022 tarihi ile 31 Aralık 2022 tarihleri arasında Sosyal Güvenlik Kurumu’na ödenecek en düşük sigorta primi 2022 tutarları da belli oldu. Peki 4a sigorta primi yani ssk primi ne kadar oldu ? Yazımızın devamında 2022 yılı için güncel ssk primi ne kadar ödeniyor konusunda ayrıntıları bulabilirsiniz.

Sgk prim hesaplama 2022

Yazımızın giriş kısmında da belirttiğimiz üzere sigorta primi hesaplama işçinin brüt kazancı esas alınarak yapılır. Ödenecek aylık en düşük prim tutarları için asgari ücret esas alınır. Teşvikli, teşviksiz ve işverenin borç durumuna göre ödenecek aylık prim tutarları farklılık gösterir.

 • Normal çalışan için indirimsiz olarak aylık brüt kazancının toplam %37,5’i oranında,
 • Emekli olduktan sonra Sosyal Güvenlik Destekleme Primine tabi çalışanlar için brüt ücret üzerinden %32 oranında prim ödenir.
 • 5 puanlık indirimden yararlanan işverenler brütün %32,5’i oranında,
 • 6111 teşvikinden yararlanan işverenler ise brütün %17’si oranında sigorta primi öderler.

Asgari ücret sigorta primi ne kadar 2022

Bu başlık altında işverenlerin, ek 9 ev hizmetleri kapsamında 10 günden fazla sigortalı çalıştıracakların, apartman yönetimlerinin v.s. kısaca sigortalı çalıştıranların asgari ücretin ssk primi 2022 tutarları konusunda bilgi verilecektir 30 günlük ssk primi ne kadar ve güncel tutarları yararlandıkları sigorta prim teşvikine göre ve geçmiş dönem prim borcunun olup olmadığı ile primleri düzenli ödemeye göre farklılık göstermekte. Bu yüzden asgari ücretlinin sigorta primi ne kadar 2022 sorusunun cevabını ayrı başlıklar altında vereceğiz.

 • Geçmiş dönem prim borcu olan ve prim ödemelerini düzenli olarak yapmayan işverenler herhangi bir sigorta prim teşviğinden yararlanamaz. Bu işverenlerin asgari ücret sgk primi 2022 yılında aylık olarak 1876,69 TL olacaktır.
 • Eğer işveren olarak geçmiş ssk borcunuz yoksa ve prim ödemelerinizi düzenli olarak yapıyorsanız 5510 Sayılı kanuna göre 5 puanlık indirimden yararlanabilirsiniz. Bu durumda asgari ücretli ssk primi 2022 yılında aylık olarak 1.626,46 TL olacaktır.
 • Emekli olduktan sonra Sosyal Güvenlik destekleme primine tabi olarak çalışmaya devam edenler için işverenler herhangi bir sigorta prim teşvikinden yararlanamaz. Emekliye asgari ücret için ödenen ssk primi 2022 yılında aylık olarak 1601,44 TL olacaktır.
 • İşverenlerin ve ev hizmetlerinde sigortalı çalıştıranların en çok yararlandıkları teşviklerin başında 4447-10. madde teşviği gelmektedir. Bu teşvik kapsamında ödenecek asgari ssk primi 2022 yılında 850,77 TL olacaktır.
 • İşçinin işverene maliyeti hesaplama sayfamızdan brüt asgari ücretin işverene primle birlikte toplam maliyetine göz atabilirsiniz.
 • Eğer ev hizmetlerinde 10 günden fazla çalışanlar kapsamında işçi çalıştırıyorsanız güncel en düşük ssk primi tutarları ve ev hizmetleri günlük sigorta ücreti için ev hizmetlerinde çalışanların sigorta primi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

2022 yılında 06111 sayılı kanun teşvikinden yararlanma şartlarını kısaca aşağıdaki gibi belirtebiliriz;

 • İşverenin geçmiş dönem sigorta prim borcunun olmaması, primleri düzenli ödemesi.
 • Özel sektör işyeri olması.
 • İşe alınacak kişinin 18-29 yaş arası erkek olması ya da bayan olması. Bayanlarda yaş şartı aranmıyor.
 • İşe alınacak kişinin işe girdiği tarihten önceki işyerindeki son 6 aylık çalışan sayısına ortalama olarak işe alınmış olması. İlk tescillerde ortalama “0-sıfır” olarak esas alınır.
 • İşe alınan kişinin işyerinde işe giriş tarihinden önceki son 6 aylık dönemde sigortalı çalışanının olmaması gerekiyor.

Aylık sigorta ne kadar ödenir ?

Yukarıda güncel olarak Sgk primi ne kadar kısmında verilen tutarlar 30 günlük yani aylık sigorta prim tutarlarıdır. 1 günlük sigorta ücretini hesaplamak için yukarıda aylık olarak verilen tutarları 30’a bölmeniz yeterli olacaktır.

En düşük sigorta primi ne kadar 2022

İşverenlerin çalıştırdıkları işçiler için ödeyecekleri Sgk aylık prim tutarları yararlandıkları sigorta prim teşviklerine göre farklılık göstermekte. Yukarıda teşvikli olarak aylık ödenecek en düşük sigorta prim tutarları verilmiştir. Eğer dışarıdan prim ödeyerek emekli olmak istiyorsanız ve isteğe bağlı sigorta primlerinin ne kadar olduğunu öğrenmek istiyorsanız lütfen  isteğe bağlı sigorta primi ne kadar sayfamızı ziyaret edin.

Mühendis sigorta primi 2022

Mühendisler için Sosyal Güvenlik Kurumu’na ödenecek aylık sigorta primi brüt asgari ücret üzerinden hesaplanır. Normal şartlarda Sosyal Güvenlik Kurumu’na ödenecek aylık sigorta primi indirimsiz olarak brütün %37,5’idir. Prim ödemesini düzenli yapan işverenler ise brüt maaş üzerinden SGK’ya %32,5 oranında prim öderler.

Sgk işçi primi geç ödenirse ne olur ?

Aylık primin geç ödenmesi durumunda o aya ait teşvik hakkı yani indirim hakkı yanar ve borca faiz uygulanır. Borcun tamamının ödenerek kapatılması halinde sonraki aylar teşvikten kalan süre kadar yararlanılmaya devam edilir.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

19 Yorum
 1. inanç

  Merhabalar bu gün itibari ile gss den yararlanmaya devam edebileceğim en düşük pirim gün sayısı nedir şoförüm ve patronum part time sigorta yapacağını söylüyor. Teşekkürler saygilarimla

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. En az 20 günün üzerinde işveren tarafından sigorta yapılması gerekmektedir. Eğer 20 gün altında olursa ayrıca GSS borcu çıkar.

 2. Birisi

  2814 prim günüm var 3600 doldurmak için dışardan ne kadar ödemem gerekiyor acaba

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Prim tutarları yazımızda mevcut. Sorduğunuz buysa!

   1. Murat

    Ben 15 ay kisa çalışma ödeneği yaptım yatmayan sigorta primleri ne zaman yatacak teşekkür ederim

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Kısa çalışma ödeneği süresi boyunca yatmayan sigorta primlerinin sonradan ödenmesi ya da borçlanılması söz konusu değil.

 3. Sezgin

  Ssk ödemeye teşvik ettireceklerine daha yukarı devam edin yakında esnafa yalvarırsınız ayıp ayıp

 4. Elif

  Merhaba hocam başka yerden ssk yatıyorum her ayın stopajı dâhil ne kadar ödemem gerekir agi de almiyorum mail adresinizi verir misiniz

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sorunuzu tam anlayamadım Elif HANIM ?

 5. necati

  merhabalar.
  çalışan personelin sigorta maliyeti nedir indirimler ve teşvikler nelerdir,
  şuan için sistemde gözüken maliyet 959,39 tl
  vektinde ödenirse ve eski borç – yapılandırma vb bir durum yok ise brüt ücretin %0.5’lik bir indirim ile (2.558,40 x 0.05 = 127,92-tl)
  959,39 – 127,92 = 831,47 ödenecek tutar diyor ama bununla da bitmiyor
  hesaplana gelir vergisi ile damga vergisinin agi’den düşülen tutarı muhtasar ile ödenmek zorunda hesabı ise;
  gelir vergisi + damga vergisi – ödenen agi (326,20+19,42)-(191,88) = 153,74 (STOPAJ ÖDEMESİ)
  dolayısı ile vaktinde prim borcunu ödeyemeyen işveren maliyeti 959,39+153,74 = 1.113.13-tl gibi muazzam bir rakam çıkıyor.
  sormak istediğim stopaj teşviki varmıdır,
  varsa hangi şartlarda geçerlidir.
  ben vaktinde ödediğim için 831.-tl ödüyorum ama bu stopj ile birlikte 986-tl çıkıyor
  ben ne ödiyecem
  bilgilendirmeniz için şimdiden teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Stopaj için herhangi bir indirim yok hocam. Hesaplama doğru. Buna ilave olarak 2019 yılı için aylık ilave 150 TL asgari ücret desteğinden yararlanacaksınız. Bunun için bir şey yapmanıza gerek yok. Sistem otomatik olarak indirim uygulayacak.

   1. necati

    merhaba.
    asgari ücret destediğinden nasıl yararlanabiliyoruz, detaylı olarak anlatabilirmisiniz.
    benim bu ay ki masrafım 986-tl oldu
    bankadan ödeme yapıyorum, 831-tl
    muhtasarda ödediğim tutar ise:153,74-tl
    sistem otomatik olarak indirimi nerden ve nasıl yapıyor ?
    sistem dediğiniz nedir.
    kusura bakmayın hiç bir bilgiye sahip değilim.
    hangi müşavire sorduysam rakam normal,ödüyorson diyor, vergi dairesine de gidemiyorum, telefonlara da kimse çıkmıyor.
    internette zaten detaylı bilgi yok.
    teşekkürler..

    1. Ömer Meriç

     Asgari ücret desteğinden yararlanmak için bir başvuru yapmanıza gerek yok. Destek SGK’ya ödeyeceğiniz 831 TL üzerinden indirilecek. Vergi dairesi ile ilginiz yok. Destekten yararlanmak için birşey yapmanıza gerek yok. SGK sisteme yüklediğinde borcunuzdan otomatik olarak iner. Bu aya yetişmezse bu ayın indirimi de gelecek aya yansır.

 6. Selim

  Merhaba,
  2018 yılında bir çalışanın SSK ödemsi 575 TL civarına geliyordu. Bugün muhasebeden gelen evrağa göre bu ücret 850 TL olmuş. Neden bu kadar fark oldu hani devlet indirim sağlayacaktı falandı filandı. Maaşları artırdıkları yetmiyor bir de sigortası ayrı artıyor bu esnafı, işvereni düşünen bir Allahın kulu yok mu?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Normalde asgari ücret desteği ile birlikte 680 TL civarında ödemeniz gerekiyor. Ancak asgari ücret destek tutarları henüz yansımadı sisteme.

  2. Ali Bayramoglu

   Merhaba isteğe balı sigorta yaptıran ilirmiyim biryerde çalışmıyorum kendim ödemek istiyorum

   1. Ömer Meriç

    Merhaba. Evet tabi ki yaptırabilirsiniz.

 7. Özgür Doruk

  Merhaba asgari ücretle çalışanım patronum benim için kaç tl SSK primi öder.Agi bu primin içinden mi çalışana ödenir.Teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Aylık 150 TL indirimle 680 TL civarında öder hocam. Asgari geçim indiriminin sigorta primi ile ilgisi yok. O maaşla birlikte ödenir.