30 Günlük Sigorta Primi Ne Kadar 2024 Hesaplama

30 günlük sigorta primi ne kadar sorusu işçi çalıştıran herkes için merak konusu oluşturmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu’na ödenecek asgari ücret ssk primi 2024 tutarları brüt asgari ücrete göre hesaplanıyor. Asgari ücretin artışı ile beraber ödenecek sigorta prim tutarları da yükseliyor.

01 Ocak 2024 tarihi itibariyle uygulanacak net ve brüt asgari ücretin belli olmasının ardından 01 Ocak 2024 tarihinden itibaren Sosyal Güvenlik Kurumu’na ödenecek en düşük sigorta primi 2024 tutarları da belli oldu. 

SGK prim hesaplama 2024

Yazımızın giriş kısmında da belirttiğimiz üzere sigorta primi hesaplama işçinin brüt kazancı esas alınarak yapılır. Ödenecek aylık en düşük prim tutarları için asgari ücret esas alınır. Teşvikli, teşviksiz ve işverenin borç durumuna göre ödenecek aylık prim tutarları farklılık gösterir. SGK 30 günlük sigorta primi hesaplama aşağıdaki oranlara göre yapılmaktadır;

 • Normal çalışan için indirimsiz olarak aylık brüt kazancının toplam %37,5’i oranında,
 • Emekli olduktan sonra Sosyal Güvenlik Destekleme Primine tabi çalışanlar için brüt ücret üzerinden %32 oranında prim ödenir.
 • 5 puanlık indirimden yararlanan işverenler brütün %32,5’i oranında,
 • 6111 teşvikinden yararlanan işverenler ise brütün %17’si oranında sigorta primi öderler.

Asgari ücret sigorta primi ne kadar 2024

Asgari ücret sigorta primi 01 Ocak 2024-31 Aralık 2024 tarihleri arasında tabloda belirtilen tutarlarda olacaktır;

İndirimsiz aylık prim₺7.500,94
5 puanlık indirimli aylık prim₺6.500,81
6111 Teşvikli aylık prim₺3.400,43
Emekli çalışan sigorta primi₺6.400,80
asgari ücret SGK primi tablosu

İşçinin işverene maliyeti hesaplama sayfamızdan brüt asgari ücretin işverene primle birlikte toplam maliyetine göz atabilirsiniz. Eğer ev hizmetlerinde 10 günden fazla çalışanlar kapsamında işçi çalıştırıyorsanız güncel en düşük ssk primi tutarları ve ev hizmetleri günlük sigorta ücreti için ev hizmetlerinde çalışanların sigorta primi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

2024 yılında 06111 sayılı kanun teşvikinden yararlanma şartlarını kısaca aşağıdaki gibi belirtebiliriz;

 • İşverenin geçmiş dönem sigorta prim borcunun olmaması, primleri düzenli ödemesi.
 • Özel sektör işyeri olması.
 • İşe alınacak kişinin 18-29 yaş arası erkek olması ya da bayan olması. Bayanlarda yaş şartı aranmıyor.
 • İşe alınacak kişinin işe girdiği tarihten önceki işyerindeki son 6 aylık çalışan sayısına ortalama olarak işe alınmış olması. İlk tescillerde ortalama “0-sıfır” olarak esas alınır.
 • İşe alınan kişinin işyerinde işe giriş tarihinden önceki son 6 aylık dönemde sigortalı çalışanının olmaması gerekiyor.

1 günlük sigorta kaç TL

2024 brüt asgari ücret esas alınarak yukarıdaki tabloda aylık en düşük sigorta primleri hakkında bilgi verilmiştir. Bunları 30’a bölerek günlük olarak ödeyeceğiniz sigorta primi hesaplaması yapabilirsiniz. 

15 günlük sigorta primi ne kadar?

15 Günlük işveren sigorta prim tutarları 01 Ocak 2024-31 Aralık 2024 tarihleri arasında aşağıdaki gibi olacaktır;

İndirimsiz aylık prim₺3.750,47
5 puanlık indirimli aylık prim₺3.250,41
6111 Teşvikli aylık prim₺1.700,21
Emekli çalışan sigorta primi₺3.200,40
15 günlük SGK primi ne kadar tablosu

4a sigorta primi ne kadar 2024

4a diğer adı ile SSK kapsamında aylık olarak ödenecek en düşük sigorta prim tutarları brüt asgari ücrete göre hesaplanmaktadır. 4a kapsamında teşvikli ve teşviksiz olarak ödenecek aylık en düşük sigorta prim tutarları 2024 için yukarıdaki tablolarda paylaşılmıştır. 

Aylık sigorta ne kadar ödenir?

Yukarıda güncel olarak SGK primi ne kadar kısmında verilen tutarlar 30 günlük yani aylık sigorta prim tutarlarıdır. 1 günlük sigorta ücretini hesaplamak için yukarıda aylık olarak verilen tutarları 30’a bölmeniz yeterli olacaktır.

En düşük sigorta primi ne kadar 2024

İşverenlerin çalıştırdıkları işçiler için ödeyecekleri SGK aylık prim tutarları yararlandıkları sigorta prim teşviklerine göre farklılık göstermekte. Yukarıda teşvikli olarak aylık ödenecek en düşük sigorta prim tutarları verilmiştir. Eğer dışarıdan prim ödeyerek emekli olmak istiyorsanız ve isteğe bağlı sigorta primlerinin ne kadar olduğunu öğrenmek istiyorsanız lütfen  isteğe bağlı sigorta primi ne kadar sayfamızı ziyaret edin.

Mühendis sigorta primi ne kadar 2024

Mühendisler için Sosyal Güvenlik Kurumu’na ödenecek aylık sigorta primi brüt asgari ücret üzerinden hesaplanır. Normal şartlarda Sosyal Güvenlik Kurumu’na ödenecek aylık sigorta primi indirimsiz olarak brütün %37,5’idir. Prim ödemesini düzenli yapan işverenler ise brüt maaş üzerinden SGK’ya %32,5 oranında prim öderler.

İnşaat mühendisi sigorta primi 2024

Mühendisler için her sene Bakanlık tarafından belirlenen bir alt sınır bulunmaktadır. Mühendis maaşları Bakanlık tarafından belirlenen bu sınırın altında olamamaktadır. Brüt kazanç üzerinden ödenecek SGK primi de teşviksiz olarak %37,5 teşvikli ise %32,5 oranında olacaktır.

SGK işçi primi geç ödenirse ne olur?

Aylık primin geç ödenmesi durumunda o aya ait teşvik hakkı yani indirim hakkı yanar ve borca faiz uygulanır. Borcun tamamının ödenerek kapatılması halinde sonraki aylar teşvikten kalan süre kadar yararlanılmaya devam edilir.

30 günlük sigorta primi ne kadar temmuz 2024

4a sigorta primi hesaplama işlemleri yukarıda da belirttiğim gibi asgari ücret esas alınarak yapılmaktadır. Asgari ücrette 2024 Temmuz ayında bir değişiklik beklenmemekte. Bu nedenle 2024 Temmuz ayından itibaren de ssk prim hesaplama tablosunda yer alan primler geçerli olacaktır.

Bir kişi kendi sigortasını yatırabilir mi?

İsteğe bağlı sigorta kollarından birisinde dışarıdan sigorta ödeme yolu ile isteyen sigortasını kendisi yatırabilir.

5/5 - (2 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“30 Günlük Sigorta Primi Ne Kadar 2024 Hesaplama” üzerine 25 yorum
 1. merhaba

  işveren e- ticaret sitesinde çalıştırmak adına işe aldığı işçi ile günlük 3 saat çalışma karşılığı anlaşmıştır. İşçi 20 yasında erkek olup haftanın 5 günü yani toplamda 60 saat ayda çalışacaktır. Aralarında kısmi, belirli süreli iş sözleşmesi imzalanmıştır. Bu durumda part-time iş için SGK ya ne kadar ödeme yapması gerekir ? 06111 sayılı kanundan yararlanabilir mi ? Asgari ödemesi gereken ücret ne kadardır ?

  Teşekkür ederim

  Yanıtla
  • Merhaba. Haftada 60 saat ise ayda yaklaşık 240 saat gibi çalışacak eleman. Bu durumda aylık 8 günlük sigorta primi ödemeniz gerekir. Yazımızda teşvikli ve teşviksiz primler var. 8 gün üzerinden hesaplama yapabilirsiniz.

   Yanıtla
 2. iyi aksamlar
  ben 1976 dogumluyum ise giris tarihim 1995 turkiyede sigorta gunum 1600 gun vardi 2006 yilimda almanyaya geldim 2019 agustos ayinda yutdisi borclanmasi yaparak 3605 gun tamamladim
  bu EYT den nasil faydalanirim ve ben 2008 yilindan beri Almanyada isci olarak calisiyorum devletten bir yardim almiyorum beni bilgilendirebilirmisiniz
  tesekurler

  Yanıtla
 3. Merhabalar bu gün itibari ile gss den yararlanmaya devam edebileceğim en düşük pirim gün sayısı nedir şoförüm ve patronum part time sigorta yapacağını söylüyor. Teşekkürler saygilarimla

  Yanıtla
 4. Ssk ödemeye teşvik ettireceklerine daha yukarı devam edin yakında esnafa yalvarırsınız ayıp ayıp

  Yanıtla
 5. Merhaba hocam başka yerden ssk yatıyorum her ayın stopajı dâhil ne kadar ödemem gerekir agi de almiyorum mail adresinizi verir misiniz

  Yanıtla
 6. merhabalar.
  çalışan personelin sigorta maliyeti nedir indirimler ve teşvikler nelerdir,
  şuan için sistemde gözüken maliyet 959,39 tl
  vektinde ödenirse ve eski borç – yapılandırma vb bir durum yok ise brüt ücretin %0.5’lik bir indirim ile (2.558,40 x 0.05 = 127,92-tl)
  959,39 – 127,92 = 831,47 ödenecek tutar diyor ama bununla da bitmiyor
  hesaplana gelir vergisi ile damga vergisinin agi’den düşülen tutarı muhtasar ile ödenmek zorunda hesabı ise;
  gelir vergisi + damga vergisi – ödenen agi (326,20+19,42)-(191,88) = 153,74 (STOPAJ ÖDEMESİ)
  dolayısı ile vaktinde prim borcunu ödeyemeyen işveren maliyeti 959,39+153,74 = 1.113.13-tl gibi muazzam bir rakam çıkıyor.
  sormak istediğim stopaj teşviki varmıdır,
  varsa hangi şartlarda geçerlidir.
  ben vaktinde ödediğim için 831.-tl ödüyorum ama bu stopj ile birlikte 986-tl çıkıyor
  ben ne ödiyecem
  bilgilendirmeniz için şimdiden teşekkür ederim.

  Yanıtla
  • Merhaba. Stopaj için herhangi bir indirim yok hocam. Hesaplama doğru. Buna ilave olarak 2019 yılı için aylık ilave 150 TL asgari ücret desteğinden yararlanacaksınız. Bunun için bir şey yapmanıza gerek yok. Sistem otomatik olarak indirim uygulayacak.

   Yanıtla
   • merhaba.
    asgari ücret destediğinden nasıl yararlanabiliyoruz, detaylı olarak anlatabilirmisiniz.
    benim bu ay ki masrafım 986-tl oldu
    bankadan ödeme yapıyorum, 831-tl
    muhtasarda ödediğim tutar ise:153,74-tl
    sistem otomatik olarak indirimi nerden ve nasıl yapıyor ?
    sistem dediğiniz nedir.
    kusura bakmayın hiç bir bilgiye sahip değilim.
    hangi müşavire sorduysam rakam normal,ödüyorson diyor, vergi dairesine de gidemiyorum, telefonlara da kimse çıkmıyor.
    internette zaten detaylı bilgi yok.
    teşekkürler..

    Yanıtla
    • Asgari ücret desteğinden yararlanmak için bir başvuru yapmanıza gerek yok. Destek SGK’ya ödeyeceğiniz 831 TL üzerinden indirilecek. Vergi dairesi ile ilginiz yok. Destekten yararlanmak için birşey yapmanıza gerek yok. SGK sisteme yüklediğinde borcunuzdan otomatik olarak iner. Bu aya yetişmezse bu ayın indirimi de gelecek aya yansır.

     Yanıtla
 7. Merhaba,
  2018 yılında bir çalışanın SSK ödemsi 575 TL civarına geliyordu. Bugün muhasebeden gelen evrağa göre bu ücret 850 TL olmuş. Neden bu kadar fark oldu hani devlet indirim sağlayacaktı falandı filandı. Maaşları artırdıkları yetmiyor bir de sigortası ayrı artıyor bu esnafı, işvereni düşünen bir Allahın kulu yok mu?

  Yanıtla
 8. Merhaba asgari ücretle çalışanım patronum benim için kaç tl SSK primi öder.Agi bu primin içinden mi çalışana ödenir.Teşekkür ederim

  Yanıtla
  • Merhaba. Aylık 150 TL indirimle 680 TL civarında öder hocam. Asgari geçim indiriminin sigorta primi ile ilgisi yok. O maaşla birlikte ödenir.

   Yanıtla
Yorum yapın