30 Günlük Sigorta Primi Ne Kadar 2023

30 günlük sigorta primi ne kadar sorusu işçi çalıştıran herkes için merak konusu oluşturmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu’na ödenecek asgari ücret ssk primi 2023 tutarları brüt asgari ücrete göre hesaplanıyor. Asgari ücretin artışı ile beraber ödenecek sigorta prim tutarları da yükseliyor.

01 Ocak 2023 tarihi itibariyle uygulanacak net ve brüt asgari ücretin belli olmasının ardından 01 Ocak 2023 tarihinden itibaren Sosyal Güvenlik Kurumu’na ödenecek en düşük sigorta primi 2023 tutarları da belli oldu. 

SGK prim hesaplama 2023

Yazımızın giriş kısmında da belirttiğimiz üzere sigorta primi hesaplama işçinin brüt kazancı esas alınarak yapılır. Ödenecek aylık en düşük prim tutarları için asgari ücret esas alınır. Teşvikli, teşviksiz ve işverenin borç durumuna göre ödenecek aylık prim tutarları farklılık gösterir. SGK 30 günlük sigorta primi hesaplaması aşağıdaki oranlara göre yapılmaktadır;

 • Normal çalışan için indirimsiz olarak aylık brüt kazancının toplam %37,5’i oranında,
 • Emekli olduktan sonra Sosyal Güvenlik Destekleme Primine tabi çalışanlar için brüt ücret üzerinden %32 oranında prim ödenir.
 • 5 puanlık indirimden yararlanan işverenler brütün %32,5’i oranında,
 • 6111 teşvikinden yararlanan işverenler ise brütün %17’si oranında sigorta primi öderler.

Asgari ücret sigorta primi ne kadar 2023

Asgari ücret sigorta primi 01 Ocak 2023 tarihi itibariyle aşağıdaki tabloda belirtilen tutarlarda olacaktır;

İndirimsiz aylık prim ₺3.753,00
5 puanlık indirimli aylık prim ₺3.252,60
6111 Teşvikli aylık prim ₺1.701,36
Emekli çalışan sigorta primi ₺3.202,56

İşçinin işverene maliyeti hesaplama sayfamızdan brüt asgari ücretin işverene primle birlikte toplam maliyetine göz atabilirsiniz. Eğer ev hizmetlerinde 10 günden fazla çalışanlar kapsamında işçi çalıştırıyorsanız güncel en düşük ssk primi tutarları ve ev hizmetleri günlük sigorta ücreti için ev hizmetlerinde çalışanların sigorta primi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

2023 yılında 06111 sayılı kanun teşvikinden yararlanma şartlarını kısaca aşağıdaki gibi belirtebiliriz;

 • İşverenin geçmiş dönem sigorta prim borcunun olmaması, primleri düzenli ödemesi.
 • Özel sektör işyeri olması.
 • İşe alınacak kişinin 18-29 yaş arası erkek olması ya da bayan olması. Bayanlarda yaş şartı aranmıyor.
 • İşe alınacak kişinin işe girdiği tarihten önceki işyerindeki son 6 aylık çalışan sayısına ortalama olarak işe alınmış olması. İlk tescillerde ortalama “0-sıfır” olarak esas alınır.
 • İşe alınan kişinin işyerinde işe giriş tarihinden önceki son 6 aylık dönemde sigortalı çalışanının olmaması gerekiyor.

1 günlük sigorta kaç TL

2023 brüt asgari ücret esas alınarak yukarıdaki tabloda aylık en düşük sigorta primleri hakkında bilgi verilmiştir. Bunları 30’a bölerek günlük olarak ödeyeceğiniz sigorta primi hesaplaması yapabilirsiniz. 

15 günlük sigorta primi ne kadar?

15 Günlük işveren sigorta prim tutarları aşağıdaki tablodaki gibi olacaktır;

İndirimsiz aylık prim ₺1.876,50
5 puanlık indirimli aylık prim ₺1.626,00
6111 Teşvikli aylık prim ₺850,50
Emekli çalışan sigorta primi ₺1.601,00

4a sigorta primi ne kadar 2023

4a diğer adı ile SSK kapsamında aylık olarak ödenecek en düşük sigorta prim tutarları brüt asgari ücrete göre hesaplanmaktadır. 4a kapsamında teşvikli ve teşviksiz olarak ödenecek aylık en düşük sigorta prim tutarları 2023 için yukarıdaki tablolarda paylaşılmıştır. 

Aylık sigorta ne kadar ödenir?

Yukarıda güncel olarak SGK primi ne kadar kısmında verilen tutarlar 30 günlük yani aylık sigorta prim tutarlarıdır. 1 günlük sigorta ücretini hesaplamak için yukarıda aylık olarak verilen tutarları 30’a bölmeniz yeterli olacaktır.

En düşük sigorta primi ne kadar 2023

İşverenlerin çalıştırdıkları işçiler için ödeyecekleri SGK aylık prim tutarları yararlandıkları sigorta prim teşviklerine göre farklılık göstermekte. Yukarıda teşvikli olarak aylık ödenecek en düşük sigorta prim tutarları verilmiştir. Eğer dışarıdan prim ödeyerek emekli olmak istiyorsanız ve isteğe bağlı sigorta primlerinin ne kadar olduğunu öğrenmek istiyorsanız lütfen  isteğe bağlı sigorta primi ne kadar sayfamızı ziyaret edin.

Mühendis sigorta primi 2023

Mühendisler için Sosyal Güvenlik Kurumu’na ödenecek aylık sigorta primi brüt asgari ücret üzerinden hesaplanır. Normal şartlarda Sosyal Güvenlik Kurumu’na ödenecek aylık sigorta primi indirimsiz olarak brütün %37,5’idir. Prim ödemesini düzenli yapan işverenler ise brüt maaş üzerinden SGK’ya %32,5 oranında prim öderler.

Sgk işçi primi geç ödenirse ne olur?

Aylık primin geç ödenmesi durumunda o aya ait teşvik hakkı yani indirim hakkı yanar ve borca faiz uygulanır. Borcun tamamının ödenerek kapatılması halinde sonraki aylar teşvikten kalan süre kadar yararlanılmaya devam edilir.

30 günlük en yüksek sigorta primi ne kadar?

01 Ocak 2023 tarihinden itibaren 5 puanlık teşvikle en yüksek 30 günlük sigorta primi tutarı aylık 24.394,50 TL olarak belirlenmiştir.

1 aylık sigorta primi ne kadar?

2023’te işverenin 5 puanlık indirimle aylık ödeyeceği en düşük sigorta primi 3.252,60 TL olarak belirlenmiştir.

Bir kişi kendi sigortasını yatırabilir mi?

İsteğe bağlı sigorta kollarından birisinde dışarıdan sigorta ödeme yolu ile isteyen sigortasını kendisi yatırabilir.

5/5 - (1 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“30 Günlük Sigorta Primi Ne Kadar 2023” üzerine 21 yorum
 1. iyi aksamlar
  ben 1976 dogumluyum ise giris tarihim 1995 turkiyede sigorta gunum 1600 gun vardi 2006 yilimda almanyaya geldim 2019 agustos ayinda yutdisi borclanmasi yaparak 3605 gun tamamladim
  bu EYT den nasil faydalanirim ve ben 2008 yilindan beri Almanyada isci olarak calisiyorum devletten bir yardim almiyorum beni bilgilendirebilirmisiniz
  tesekurler

  Cevapla
 2. Merhabalar bu gün itibari ile gss den yararlanmaya devam edebileceğim en düşük pirim gün sayısı nedir şoförüm ve patronum part time sigorta yapacağını söylüyor. Teşekkürler saygilarimla

  Cevapla
 3. Merhaba hocam başka yerden ssk yatıyorum her ayın stopajı dâhil ne kadar ödemem gerekir agi de almiyorum mail adresinizi verir misiniz

  Cevapla
 4. merhabalar.
  çalışan personelin sigorta maliyeti nedir indirimler ve teşvikler nelerdir,
  şuan için sistemde gözüken maliyet 959,39 tl
  vektinde ödenirse ve eski borç – yapılandırma vb bir durum yok ise brüt ücretin %0.5’lik bir indirim ile (2.558,40 x 0.05 = 127,92-tl)
  959,39 – 127,92 = 831,47 ödenecek tutar diyor ama bununla da bitmiyor
  hesaplana gelir vergisi ile damga vergisinin agi’den düşülen tutarı muhtasar ile ödenmek zorunda hesabı ise;
  gelir vergisi + damga vergisi – ödenen agi (326,20+19,42)-(191,88) = 153,74 (STOPAJ ÖDEMESİ)
  dolayısı ile vaktinde prim borcunu ödeyemeyen işveren maliyeti 959,39+153,74 = 1.113.13-tl gibi muazzam bir rakam çıkıyor.
  sormak istediğim stopaj teşviki varmıdır,
  varsa hangi şartlarda geçerlidir.
  ben vaktinde ödediğim için 831.-tl ödüyorum ama bu stopj ile birlikte 986-tl çıkıyor
  ben ne ödiyecem
  bilgilendirmeniz için şimdiden teşekkür ederim.

  Cevapla
  • Merhaba. Stopaj için herhangi bir indirim yok hocam. Hesaplama doğru. Buna ilave olarak 2019 yılı için aylık ilave 150 TL asgari ücret desteğinden yararlanacaksınız. Bunun için bir şey yapmanıza gerek yok. Sistem otomatik olarak indirim uygulayacak.

   Cevapla
   • merhaba.
    asgari ücret destediğinden nasıl yararlanabiliyoruz, detaylı olarak anlatabilirmisiniz.
    benim bu ay ki masrafım 986-tl oldu
    bankadan ödeme yapıyorum, 831-tl
    muhtasarda ödediğim tutar ise:153,74-tl
    sistem otomatik olarak indirimi nerden ve nasıl yapıyor ?
    sistem dediğiniz nedir.
    kusura bakmayın hiç bir bilgiye sahip değilim.
    hangi müşavire sorduysam rakam normal,ödüyorson diyor, vergi dairesine de gidemiyorum, telefonlara da kimse çıkmıyor.
    internette zaten detaylı bilgi yok.
    teşekkürler..

    Cevapla
    • Asgari ücret desteğinden yararlanmak için bir başvuru yapmanıza gerek yok. Destek SGK’ya ödeyeceğiniz 831 TL üzerinden indirilecek. Vergi dairesi ile ilginiz yok. Destekten yararlanmak için birşey yapmanıza gerek yok. SGK sisteme yüklediğinde borcunuzdan otomatik olarak iner. Bu aya yetişmezse bu ayın indirimi de gelecek aya yansır.

     Cevapla
 5. Merhaba,
  2018 yılında bir çalışanın SSK ödemsi 575 TL civarına geliyordu. Bugün muhasebeden gelen evrağa göre bu ücret 850 TL olmuş. Neden bu kadar fark oldu hani devlet indirim sağlayacaktı falandı filandı. Maaşları artırdıkları yetmiyor bir de sigortası ayrı artıyor bu esnafı, işvereni düşünen bir Allahın kulu yok mu?

  Cevapla
 6. Merhaba asgari ücretle çalışanım patronum benim için kaç tl SSK primi öder.Agi bu primin içinden mi çalışana ödenir.Teşekkür ederim

  Cevapla
  • Merhaba. Aylık 150 TL indirimle 680 TL civarında öder hocam. Asgari geçim indiriminin sigorta primi ile ilgisi yok. O maaşla birlikte ödenir.

   Cevapla
Yorum yapın