Asgari Ücrete Temmuz’da Zam var mı 2022 ?

Asgari ücrete Temmuz’da zam var mı sorusu sigortalılar tarafından sıklıkla sorulmakta. 2022 yılı brüt asgari ücret ve asgari ücret net 2022 tutarları  asgari ücret tespit komisyonu tarafından belirlendi ve açıklandı. Buna göre asgari ücret 2022 brüt tutarı 5004,00 TL olarak belirlenirken net tutarı ise  4253,00 TL olarak belirlenmiştir.

2022 asgari ücret brüt ve net tutarları belirlendi. Tabi çalışanlar 2022 Temmuz ayında asgari ücret temmuz zammı gelip gelmeyeceği ve ya asgari ücretin tüm yıl mı geçerli olacağı konusunda bize yoğun şekilde sorular ilettiler. Biz de belirlenen asgari ücret 2022 net ve brüt tutarlarının tüm yıl mı geçerli olacağı yoksa net ve brüt asgari ücret 2022 tutarlarının Temmuz ayından sonra zamlanıp zamlanmayacağı konusunda bu yazıyı yazma gereği duyduk. Konu hakkında ayrıntılı bilgiyi yazımızda bulabilirsiniz.

Temmuzda asgari ücrete zam var mı 2022 ?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere 2022 yılı asgari ücret brüt olarak 5004,00 TL, net olarak ise 4253,00 TL olarak belirlendi. Belirlenen net ve brüt asgari ücret tutarları 2022 yılının tamamında geçerli olacak. Dolayısıyla net ücret ve asgari brüt ücret 2022 Temmuz ayından itibaren artmayacak.

  • Brütten nete asgari ücret hesaplaması, agi hariç net asgari ücret ve daha fazla ayrıntı için hemen 2022 brüttten nete hesaplama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
  • Geçmiş yıllar asgari ücret tutarını ve yıllara göre asgari ücretteki artışı görmek için yıllara göre asgari ücret sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

SGK primleri Temmuz’da artacak mı ?

Sosyal Güvenlik Kurumu’na ödenen bağkur primleri, ek 5 tarım ssk primleri, isteğe bağlı sigorta, borçlanma tutarları v.s. tüm primler brüt asgari ücret üzerinden hesaplanmakta. 2022 brüt asgari ücret 2022 yılının tamamında aynı olacağından Sosyal Güvenlik Kurumu’na ödenecek prim tutarları da tüm yıl değişmeyecek. Sayfamızdan 2022 yılı güncel SGK prim tutarları konusunda bilgi edinebilirsiniz.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
Yorum yapın