Asgari Ücrete Temmuz’da Zam var mı 2020 ?

0

Asgari ücrete Temmuz’da zam var mı sorusu sigortalılar tarafından sıklıkla sorulmakta. 2020 yılı brüt asgari ücret ve asgari ücret net 2020 tutarları 26 Aralık 2019 tarihinde asgari ücret tespit komisyonu tarafından belirlendi ve açıklandı. Buna göre asgari ücret 2020 brüt tutarı 2.943,00 TL olarak belirlenirken net tutarı ise bekar ve çocuksuz çalışan için asgari geçim indirimi dahil 2.324,70 TL olarak belirlenmiştir.

2020 asgari ücret brüt ve net tutarları belirlendi. Tabi çalışanlar 2020 Temmuz ayında asgari ücret temmuz zammı gelip gelmeyeceği ve ya asgari ücretin tüm yıl mı geçerli olacağı konusunda bize yoğun şekilde sorular ilettiler. Biz de belirlenen asgari ücret 2020 net ve brüt tutarlarının tüm yıl mı geçerli olacağı yoksa net ve brüt asgari ücret 2020 tutarlarının Temmuz ayından sonra zamlanıp zamlanmayacağı konusunda bu yazıyı yazma gereği duyduk. Konu hakkında ayrıntılı bilgiyi yazımızda bulabilirsiniz.

Temmuzda asgari ücrete zam var mı 2020 ?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere 2020 yılı asgari ücret brüt olarak 2.943,00 TL, net olarak ise 2.324,70 TL olarak belirlendi. Belirlenen net ve brüt asgari ücret tutarları 2020 yılının tamamında geçerli olacak. Dolayısıyla net ücret ve asgari brüt ücret 2020 Temmuz ayından itibaren artmayacak.Brütten nete asgari ücret hesaplaması, agi hariç net asgari ücret ve daha fazla ayrıntı için hemen https://sgkbilgisi.com/brutten-nete/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.Geçmiş yıllar asgari ücret tutarını ve yıllara göre asgari ücretteki artışı görmek için https://sgkbilgisi.com/asgari-ucret/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Asgari geçim indirimi (AGİ ) Temmuz 2020

Bildiğiniz üzere asgari geçim indirimi tutarları takvim yılı başında geçerli olan brüt asgari ücret esas alınarak hesaplanmakta ve tüm yıl geçerli olmakta. Dolayısıyla belirlenen AGİ tutarları tüm yıl geçerli olacak.Hemen https://sgkbilgisi.com/asgari-gecim-indirimi/ sayfamızı ziyaret ederek güncel agi tutarlarına göz atabilirsiniz.

SGK primleri Temmuz’da artacak mı ?

Sosyal Güvenlik Kurumu’na ödenen bağkur primleri, ek 5 tarım ssk primleri, isteğe bağlı sigorta, borçlanma tutarları v.s. tüm primler brüt asgari ücret üzerinden hesaplanmakta. 2020 brüt asgari ücret 2020 yılının tamamında aynı olacağından Sosyal Güvenlik Kurumu’na ödenecek prim tutarları da tüm yıl değişmeyecek. Sayfamızdan 2020 yılı güncel SGK prim tutarları konusunda bilgi edinebilirsiniz.

Asgari ücret ve asgari geçim indirimi hakkındaki tüm sorularınızı aşağıdaki yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.