Asker Ailesine Maaş 2019 Ne Kadar, Şartları Neler ?

0

Devletimiz sosyal yardımlar konusunda önemli adımlar atmış ve atmaya da devam etmektedir. Sosyal yardımlar içerisinde en önemlilerden birisi de asker ailelerine ödenen maaşlardır. Askere giden kişilerin muhtaç ailesine ödenen bu maaş ihtiyaç sahiplerine büyük fayda sağlamaktadır. Asker ailelerine maaş 2019 yılında da ödenmeye devam edilecek. Bu yazımızda 2019 asker ailesi maaş alma şartları nelerdir ve asker ailesi 2019 Maaşı ne kadar, nasıl alınır ve başvuru nereye yapılır gibi konularda ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Asker ailesine maaş ödenme şartları 2019 nelerdir ?

Öncelikle şunu belirtmemiz gerekiyor. Bu destek askerliğini er ve ya erbaş olarak yapanların muhtaç ailelerine ödenmekte. Rütbeli askerlerin ya da diğer bir ifade ile mesleği askerlik olanlara bu yardımın ödenmesi söz konusu değil. Askerlik aile maaşı kişinin varsa eşine yoksa anne ya da babasına ödenebilmekte. Ayrıca askere giden kişinin çocuğuna da bu yardım ödenebilmekte. Bu yardımdan yararlanabilmeniz için aşağıdaki şartları sağlamanız gerekiyor.

1-Muhtaç sayılmak

Muhtaç sayılabilmek için hane halkı ortalama gelirinin net asgari ücretin 1/3’ünden az olması gerekiyor. Bunun tespiti Aile ve Sosyal Politikalar tarafından yapılmakta.

2-Sigortalı çalışmamak, aylık ya da gelir almamak

Askerlik maaşına başvuran kişinin herhangi bir kapsamda sigortalı olmaması ve Sosyal Güvenlik Kurumundan emekli maaşı ya da gelir almıyor olması gerekiyor.

Asker ailesine maaş başvurusu nereye, nasıl yapılır ? Başvuruda istenen belgeler nelerdir ?

Başvuru işlemi oldukça kolay. Başvuru formu ile bağlı olduğunuz Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuru yapabilirsiniz.Elden başvuru için kimliğiniz ile vakfa başvuru yapmanız yeterli olacaktır.

Asker ailesi 2019 maaşı ne kadar ?

Muhtaç sayılan ve başvurusu onaylanan ailelere 2019 yılında iki ayda bir 550 TL ödeme yapılacaktır. Ödeme iki ayda bir yapıldığı düşünülürse aylık maaş bu durumda 275 TL olacaktır.

Asker ailesine maaş kaç ay ödeniyor ?

Bu yardım askerliğini uzun dönem yapan er/erbaşların ailelerine 12 ay süre ile, kısa dönem yapanların ailelerine ise 6 ay süre ile ödenmektedir. Tabi başvuru tarihinden itibaren maaş bağlandığından geç başvuru yapıldığında örneğin askerliğin 3. ayında başvuru yaptınız diyelim bu durumda sadece 9 ay boyunca maaş alabilirsiniz.

Asker ailesi maaşı online sorgulama, başvuru sonucu nasıl sorgulanır ?

Başvurunuzun sonucunu, maaşınızı ne zaman ve ne kadar olduğunu ve nereden alacağınızı online olarak kolayca sorgulayabilirsiniz. Sorgulama İçişleri Bakanlığı resmi sitesi üzerinden yapılmakta. Sorgulamayı buradan T.C. numaranız ile yapabilirsiniz.

Asker Ailesi Maaşı Sorgulama

Askere gidenler ile eşi ve çocuklarının sağlık sigortası nasıl oluyor ?

Askerlik süresi boyunca er ve ya erbaşlar sigorta kapsamındadır. Ancak geride kalan eş ya da kendisinden yararlanan anne ya da baba varsa bu kişilerin sağlıktan yararlanması için herhangi bir kapsamda güvenceleri yoksa genel sağlık sigortası kapsamına geçmeleri gerekir.

Asker ailesi maaşı için muhtaç görülen kişilerin zaten gelir durumu asgari ücretin 1/3’ü altında olacağından yeşil karttan yararlanarak prim ödemeden sağlık hizmetlerinden yararlanabilirler. Ancak gelir testi sonucunda hane halkı ortalama geliri net asgari ücretin 1/3’ü üzerinde olan kişilerin ayrıca genel sağlık sigorta kapsamında aylık 70 TL civarı prim ödeyerek sağlık hizmetlerinden yararlanması gerekiyor. ,

Asker aile maaşı konusundaki tüm sorularınızı Yorum bölümünden sorabilirsiniz. Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.