Asker Ailesine Yardım Ne Kadar, Nasıl Alınır 2020

42

Asker ailesine yardım  askere gidenlerin ailelerine ödenen en önemli desteklerin arasında yer almaktadır. Devletimiz sosyal yardımlar konusunda önemli adımlar atmış ve atmaya da devam etmektedir. Sosyal yardımlar içerisinde en önemlilerden birisi de asker ailelerine ödenen maaşlardır.

Askere giden kişilerin muhtaç ailesine ödenen bu maaş ihtiyaç sahiplerine büyük fayda sağlamaktadır. Asker ailelerine maaş 2020 yılında da ödenmeye devam edilecek. Bu yazımızda 2020 asker ailesi maaş alma şartları nelerdir, asker annelerine maaş veriliyor mu, asker annesi maaşı ne kadar ve konu hakkında sık sorulan soruların cevabını bulabilirsiniz.

2020 asker ailelerine verilen maaş şartları nelerdir ?

Öncelikle şunu belirtmemiz gerekiyor. Asker ailesine para yardımı askerliğini er ve ya erbaş olarak yapanların muhtaç ailelerine ödenmekte. Rütbeli askerlerin ya da diğer bir ifade ile mesleği askerlik olanlara bu yardımın ödenmesi söz konusu değil. Askerlik aile maaşı kişinin varsa eşine yoksa anne ya da babasına ödenebilmekte. Ayrıca askere giden kişinin çocuğuna da bu yardım ödenebilmekte. Bu yardımdan yararlanabilmeniz için aşağıdaki şartları sağlamanız gerekiyor:

 • Muhtaç sayılmak:Muhtaç sayılabilmek için hane halkı ortalama gelirinin net asgari ücretin 1/3’ünden az olması gerekiyor. Bunun tespiti Aile ve Sosyal Politikalar tarafından yapılmakta.
 • Sigortalı çalışmamak, aylık ya da gelir almamak:Askerlik maaşına başvuran kişinin herhangi bir kapsamda sigortalı olmaması ve Sosyal Güvenlik Kurumundan emekli maaşı ya da gelir almıyor olması gerekiyor.

Asker ailesi yardımı kimlere verilir ?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere bu yardım eğer asker evli ise öncelikle eşine verilir. Ancak evli değilse sırasıyla annesine anne de yoksa babasına verilir.

Asker ailesi yardımı başvurusu nasıl yapılır ?

Asker yardım parası başvuru işlemi oldukça kolay. Başvuru formu ile bağlı olduğunuz Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuru yapabilirsiniz.Elden başvuru için kimliğiniz ile vakfa başvuru yapmanız yeterli olacaktır.

Asker annesi maaşı almak için nereye başvurulur ?

Eğer asker bekar ise askere gidenin ailesine maaş yardımı anne adına ödenir. Evli ise ödenmez. Başvurular Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapılmakta.

Asker ailesi maaşı ne zaman yatar ?

Maaşlar Kaymakamlık tarafından belirlenen gün ve tarihte ödenir. Herkes için belirli bir tarih bulunmamaktadır. Maaşınızın hangi tarihte ödeneceği konusunda bilgiyi Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfından alabilirsiniz.

2020 Asker ailesi maaşı ne kadar oldu ?

Muhtaç sayılan ve başvurusu onaylanan ailelere 2020 yılında iki ayda bir 550 TL ödeme yapılacaktır. Ödeme iki ayda bir yapıldığı düşünülürse aylık maaş bu durumda 275 TL olacaktır.

Asker eşine maaş ne kadar 2020

Eğer askere giden kişi evli ise yardım sadece eşine ödenir.

 • Ödenecek asker eşi maaşı tutarı iki ayda bir 550 TL olarak ödenmektedir.
 • Asker eşlerine maaş aylık ödeme tutarı 275 TL olmaktadır.
 • Askere gidenin eşine maaş  yardımı askerlik süresi boyunca askerin eşine ödenmektedir.
 • Askerliğini er ya da erbaş olarak yapanlara ödenecek maaş tutarlarını öğrenmek için ise asker harçlığı ne kadar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Asker annesine maaş ne kadar ?

Eğer askerlik görevini yapan kişi evli değilse bu durumda ödenek askerin annesi ya da babasına ödenir. Anne ya da babaya ödenecek tutar da 2020 yılı için 550 TL’dir.

Asker ailesine maaş kaç ay ödeniyor ?

Bu yardım askerliğini uzun dönem yapan er/erbaşların ailelerine 12 ay süre ile, kısa dönem yapanların ailelerine ise 6 ay süre ile ödenmektedir. Tabi başvuru tarihinden itibaren maaş bağlandığından geç başvuru yapıldığında örneğin askerliğin 3. ayında başvuru yaptınız diyelim bu durumda sadece 9 ay boyunca maaş alabilirsiniz.

Asker ailesi maaşı sorgulaması nasıl yapılır ?

Başvurunuzun sonucunu, maaşınızı ne zaman ve ne kadar olduğunu ve nereden alacağınızı online olarak kolayca sorgulayabilirsiniz. Sorgulama İçişleri Bakanlığı resmi sitesi üzerinden yapılmakta. Sorgulamayı buradan T.C. numaranız ile yapabilirsiniz. Muhtaç asker ailesi yardımı sorgulama işlemini yapmak için hemen  asker ailelerine maaş sorgulama  sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Asker ailesi sağlık sigortası nasıl yapılıyor ?

Askerlik süresi boyunca er ve ya erbaşlar sigorta kapsamındadır. Eskiden askerin bakmakla yükümlü olduğu kişiler sağlıktan yararlanmazken şimdi kişinin askere gitmesi durumunda geride kalanların güvencesi yoksa onlar da SGK kapsamına alınıyor ve sağlıktan ücretsiz olarak yararlanabiliyor. Genelde sistem provizyonu otomatik olarak başlatıyor ancak başlamadıysa ya da herhangi bir problem varsa vakit kaybetmeden SGK’ya uğramak gerekiyor. SGK’ya uğramadan provizyon sorgulaması yapmak için hemen sağlıktan yararlanma sorgulama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Belediyelerin asker ailelerine yardımı var mı ?

Bu tür yardımlar genel olarak Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından ödenmektedir. Ancak bazı belediyeler tarafından muhtaç ailelere birtakım yardımlar sunulabilmektedir. Bağlı olduğunuz Belediye’den konu hakkında ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

2021’de asker ailesine maaş ne kadar olacak ?

Maaş ödemeleri yaklaşık 2-3 yıldır aynı tutarlarda ödenmekte. 2021 yılında da ödeme tutarlarında bir değişiklik olması beklenmemekte. Eğer tutarlarda güncelleme olursa güncel maaş tutarları için sayfamız güncellenecektir.

Asker aile maaşı konusundaki tüm sorularınızı Yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

42 Yorum
 1. Necibe

  Anneme bakıyorum bakim ucreti alarak gecimimi sağlıyorum acaba asker yardimi alabilirmiyim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eşiniz askerde ise alabilirsiniz.

 2. Bulent

  Merhaba benim oglum asker iki aydır asker durum yok maaş için nereye başvurmam lazım yardımcı olursanız sevinirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Oğlunuz evli ise eşine ödenir. Evli değilse anne yardım alma hakkına sahiptir. Sosyal Yardımlaşma ve dayanışma Vakfına başvuru yapılması gerek.

 3. Sevda sezgin

  Benim esim askere gitti coook ihtiyacim var belediyeden basvuru yaptim daha hayla onaylanmadi eve zabitada geldi esim 9 gun sonra geliyor acemi birlikten ben daha ne kadar daha bekletilcem belediyeyi falan da aradim onaylanmamis daha onaylandiginda 7 belediye dolasmam lazimmis birde adima banka karti almam lazimmid bunlari ben 1 gunde yapabiliyormuyum

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hesap açmak zor değil. Önemli olan maaşın onaylanması. Onaydan sonraki süreç kolay olacaktır. Biraz beklemeniz gerek. Başka yapılacak bir şey yok.

 4. Ayşe

  Eşim haziranda gidecek askere gitmeden önce başvuru yapsam olur mu

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Askerlik sevk belgesini aldığı tarihten itibaren başvuru yapabilirsiniz. Öncesinde başvuru hakkınız yok.

 5. Arzu

  Merhaba benim eşim aralıkta ayın 2 sinde sülüs çıktı dördünde teslim oldu o gittikten 10 gün sonra asker maaşına başvurdum daha yeni onaylandı ve 550 tl aldım internette yazdığı gibi iki ayda bir 550 tl mi yoksa her ay alır mıyım ve bana bilgi vermediler bilmiyorum yani eğer iki ayda bir se o zaman bana geçmiş dönemi de vermişler yani iki ayda bir se iki kere daha alırım dimi hangi gün tarih bilir misiniz

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bu maaş iki ayda bir 550 TL olarak ödenmekte. Bu ay alırsanız sonrakini iki ay sonra alırsınız.

 6. Emine

  Merhaba bnmde eşim asker bi kızım var 7 aylık eşimin aikesinn yanna geldim orda kalyrum eşim aralıkta gitti ve aralıkta başvuru yaptım fakat hala maaş alamadım e devlettn bakınca hala başvuru yazyor yardımcı olur musunuz

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Başvuru yaptığınız yerden bilgi almanızı öneririm.

 7. Döne

  Selam benim oglum asker 3 ay oldu yemin töreninden sonra gel dedi kaymakamlik gittim bas vurdum 2 ay oldu ve hala basvuru diyor onaylanirsa basvuru tarihten itibarenmi alicam bilginiz icin simdiden tesekür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet başvuru tarihinden itibaren alırsınız sanırım.

 8. Buse

  Merhaba ben 2 ay önce eşim askere gitti nasıl başvuru yapabilirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yazımızda nereye ve nasıl başvuru yapacağınız anlatılmıştır.

 9. şirin

  iyi günler benim eşim 4 aydır asker gittiği zaman başvuru yaptım ama 1 hafta önce kabul edildi maaş yattığında diger ayların maaşını alabılırmıyım yoksa sadece 1 ayın maaşınımı alırım

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Geçmişe yönelik ödeme yapılmıyor diye biliyorum. Başvuru tarihinden sonra ve askerlik bitiş süresine kadar ödeniyor. Yani sadece 1 aylık alırsınız.

 10. Necla

  Eşim asker basvurum onaylandi dediler baska bir memleketteyim ikametgahimi ablamin adresine aldim onlarinda durumu yok maas aliyor yardim maasi ben nasil alabilirim bebegim icin bez yardimi ve baska yardimlar.bi kac yere gittim ablamin kaydi oldugu icin bana yardim etmediler nereye basvuru yapabilirim.ek gelerim yok

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sadece sosyal yardımlaşma ve dayanışma Vakfına başvuru hakkınız var. Onu da ikametinizin bağlı olduğu yere yapmanız gerekiyor.

 11. Kevser

  Ben 1 ay önce başvuru yaptım ama görevli yerleri aradığım zaman bana başvurunuz bulunmamaktadır diyor neden acaba

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Acaba işleme mi alınmadı? Başvuru yaptığınız yere ve kişiye gidip sorun bence.

 12. zehra

  oğlum 4 aydır asker maaşa bağlanmadım şimdi bağlansam alabilirmiyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Şartları sağlıyorsanız kalan askerlik süresi boyunca bağlanır maaş.

 13. Kader

  Benim eşim 4 aydır asker 1 yaşında kizim var kiradan odeyemedigim icin çıkartıldim ve banka borçları yüzünden hicralik olmak üzereyim askerliğe gelince hemen aliyosunuz da hiç mi düşünmüyorsunuz aileri lutfen bavsurum red edildi daha varlıklı aileler bile alıyorken ben bu durumda alamiyorum

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İtiraz edebilirsiniz.

 14. Merve

  Merhaba eşim askere gitti ve bebeğim var ben eşim ailesinde kaliyorum ama benim üstüme babadan kalma miras görünüyor iki araba ben yararlanabilirmiyim bu yardımdan hiç gelirim yok

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bunun kararını vakıf verebilir. Başvurunuzu yapın ve sonucunu bekleyin. Alırsınız ya da alamazsınız diyemem.

 15. Burcu

  Merhabalar hanımlar öncelikle bende asker esiyim ve çalışıyorum borcum cok evim kira ve çocuğum birinci sinifa gidiyor sigortalı olduğum icin ilk once direk ret edildi başvurum ama daha sonra durumumu izah ettim ispatladım zabita eşliğinde evime bakıldı bi kac ay sonra maasim onaylandi onaylanma surecindeki zaman icinde maaşım toplu yatti her ay 396 tl odeniyo bana gercekten ihtiyacınız varsa bir yerle kalmayin bi kac yere gidin ve yardım alabilirsiniz bu sekilde hayırlı tezkereler askerlerimize????

  1. Ömer Meriç

   Burcu Hanım. Bilgilendirme için teşekkürler.

 16. Betül

  Benim eşim bu ay asker oldu bende 3 ay sonra doğum yapıcam tekim ve kiradayım ustelik bir de sigortadan yararlanamazsam napıcam ??

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sigortada sorun olmaz. Asker eşi olarak sigortanız açılır. Maaşa da başvurabilirsiniz ihtiyacınız varsa.

 17. merve

  haziranda basvuru yaptim agustosta ilk maasi aldim hangi aya kadar alicam cozemedim esim hala asker 3 ayi var

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Askerlik süresi bitimine kadar alabilirsiniz.

   1. Yıldız

    Merhaba iyi günler ben hamileyim eşi askerde aralık 13 ünde yardım başvurusu yaptım şubat ayı oldu e devlete bakıyorum devam ediyor yazıyor ne zaman alabilirim yardımımı

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Başvuru yaptığınız yerin yoğunluğuna göre farklılık gösteriyor. Biraz beklemeniz gerek.

 18. Emine

  Merhaba bende asker eşiyim ve bir cocugum var askerlik maaşın a başvuru yapmadım henüz ama maaşın 550 lira olduğunu duydum oda iki ayda bir çok az değil yalnız yaşayan yaşlılara bile aylık 1000 lira maaş verilirken bu para çocuğumun bez süt mama masrafına bile yetmez

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet haklısınız az ama yapılacak bir şey yok. Belirlenen tutar bu şekilde.

 19. Seda

  Meraba benimde esim asker kirada oturuyorum bu sene insaat sektoru durdugu icin birikim yapamadi esiminde ailesinin durumu iyi degil yardimci olamiyorlar banada her hangi bi yardim edebilirmisiniz ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Seda HANIM.
   Asker eş maaşı için başvuru yaptınız mı?

 20. leyla

  Iki kardes yetim maasi aliyoruz oglum askere gidiyo maas im az babadan ayriyiz bana asker anasi olarak maas baglanirmi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Başvurunuzu yapın. Gelir durumuna göre vakıf karar verir.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.