Asker Ailesine Maaş 2020

38

Asker ailesine maaş askere gidenlerin ailelerine ödenen en önemli desteklerin arasında yer almaktadır. Devletimiz sosyal yardımlar konusunda önemli adımlar atmış ve atmaya da devam etmektedir. Sosyal yardımlar içerisinde en önemlilerden birisi de asker ailelerine ödenen maaşlardır.

Askere giden kişilerin muhtaç ailesine ödenen bu maaş ihtiyaç sahiplerine büyük fayda sağlamaktadır. Asker ailelerine maaş 2020 yılında da ödenmeye devam edilecek. Bu yazımızda 2020 asker ailesi maaş alma şartları nelerdir ve asker ailesi 2020 Maaşı ne kadar, nasıl alınır ve başvuru nereye yapılır gibi konularda ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Asker ailesine maaş başvurusu 2020

Başvuru işlemi oldukça kolay. Başvuru formu ile bağlı olduğunuz Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuru yapabilirsiniz.Elden başvuru için kimliğiniz ile vakfa başvuru yapmanız yeterli olacaktır.

Askerlik maaşı 2020

Asker ailesine ödenen maaş tutarlarına geçmeden önce dilerseniz önce askerliğini er ve erbaş olarak yapanlara ödenen aylık tutarlarına değinelim. Er ve erbaşlara ödenen maaş tutarları askerliğin yapıldığı bölge şartlarına göre farklılık göstermektedir. Buna göre askere ödenen güncel maaş tutarları aşağıdaki gibi olacaktırİ

 • Doğuda askerlik yapanlara 220,00 lira,
 • Doğu dışında askerlik görevini yapanlara 110,00 lira,
 • Onbaşı rütbesinde askerlik görevini yerine getirenlere ise 110 lira olarak ödeme yapılmaktadır.

Asker eşine yapılan yardımlar 2020

Asker eşine yapılan en önemli yardımların başında asker ailesi maaşı gelmektedir. Bunun haricinde şayet okuyan çocuklar varsa ve aile muhtaç ise çocuk yardımı, gıda yardımı, kömür yardımı gibi yardımlar da ödenebilmektedir. Sağlanan tüm bu yardımlar hakkında detaylı bilgiyi bağlı olduğuz Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarından alabilirsiniz.

Asker ailelerine verilen maaş 2020

Öncelikle şunu belirtmemiz gerekiyor. Bu destek askerliğini er ve ya erbaş olarak yapanların muhtaç ailelerine ödenmekte. Rütbeli askerlerin ya da diğer bir ifade ile mesleği askerlik olanlara bu yardımın ödenmesi söz konusu değil.

Askerlik aile maaşı kişinin varsa eşine yoksa anne ya da babasına ödenebilmekte. Ayrıca askere giden kişinin çocuğuna da bu yardım ödenebilmekte. Bu yardımdan yararlanabilmeniz için aşağıdaki şartları sağlamanız gerekiyor:

 • Muhtaç sayılmak:Muhtaç sayılabilmek için hane halkı ortalama gelirinin net asgari ücretin 1/3’ünden az olması gerekiyor. Bunun tespiti Aile ve Sosyal Politikalar tarafından yapılmakta.
 • Sigortalı çalışmamak, aylık ya da gelir almamak:Askerlik maaşına başvuran kişinin herhangi bir kapsamda sigortalı olmaması ve Sosyal Güvenlik Kurumundan emekli maaşı ya da gelir almıyor olması gerekiyor.

Asker eşine maaş ne kadar 2020

Muhtaç sayılan ve başvurusu onaylanan ailelere 2020 yılında iki ayda bir 550 TL ödeme yapılacaktır. Ödeme iki ayda bir yapıldığı düşünülürse aylık maaş bu durumda 275 TL olacaktır.

Oğlu askerde olana maaş 2020

Askere giden kişinin bakmakla yükümlü olduğu anne ya da baba varsa bu bu kişilere de yardım verilebilmektedir. Yani yardım sadece askerin eşine ve çocuklarına ödenmemekte. Yazımızda belirtilen başvuru hükümleri takip edilerek anne ve baba da maaş başvurusunda bulunabilir.

Belediyelerin asker ailelerine yardımı

Bu tür yardımlar genel olarak Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından ödenmektedir. Ancak bazı belediyeler tarafından muhtaç ailelere birtakım yardımlar sunulabilmektedir. Bağlı olduğunuz Belediye’den konu hakkında ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Asker ailesi maaşı ne zaman yatar ?

Maaşlar Kaymakamlık tarafından belirlenen gün ve tarihte ödenir. Herkes için belirli bir tarih bulunmamaktadır. Maaşınızın hangi tarihte ödeneceği konusunda bilgiyi Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfından alabilirsiniz.

Asker ailesine maaş kaç ay ödeniyor ?

Bu yardım askerliğini uzun dönem yapan er/erbaşların ailelerine 12 ay süre ile, kısa dönem yapanların ailelerine ise 6 ay süre ile ödenmektedir. Tabi başvuru tarihinden itibaren maaş bağlandığından geç başvuru yapıldığında örneğin askerliğin 3. ayında başvuru yaptınız diyelim bu durumda sadece 9 ay boyunca maaş alabilirsiniz.

Muhtaç asker ailesi yardımı sorgulama

Başvurunuzun sonucunu, maaşınızı ne zaman ve ne kadar olduğunu ve nereden alacağınızı online olarak kolayca sorgulayabilirsiniz. Sorgulama İçişleri Bakanlığı resmi sitesi üzerinden yapılmakta. Sorgulamayı buradan T.C. numaranız ile yapabilirsiniz.

Sorgulama işlemini yapmak için hemen https://www.e-icisleri.gov.tr/GeneleAcikSayfalar/ValilikKaymakamlik/TekAdimBasvuruSonuc.aspx?BasvuruTipNo=kBCU236xOxu75WltaXdKjA==  sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Askere ailesi sağlık sigortası

Askerlik süresi boyunca er ve ya erbaşlar sigorta kapsamındadır. Eskiden askerin bakmakla yükümlü olduğu kişiler sağlıktan yararlanmazken şimdi kişinin askere gitmesi durumunda geride kalanların güvencesi yoksa onlar da SGK kapsamına alınıyor ve sağlıktan ücretsiz olarak yararlanabiliyor. Genelde sistem provizyonu otomatik olarak başlatıyor ancak başlamadıysa ya da herhangi bir problem varsa vakit kaybetmeden SGK’ya uğramak gerekiyor.

SGK’ya uğramadan provizyon sorgulaması yapmak için hemen https://sgkbilgisi.com/sagliktan-yararlanma-sorgulamasi-nasil-yapilir/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Asker aile maaşı konusundaki tüm sorularınızı Yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

38 Yorum
 1. leyla

  Iki kardes yetim maasi aliyoruz oglum askere gidiyo maas im az babadan ayriyiz bana asker anasi olarak maas baglanirmi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Başvurunuzu yapın. Gelir durumuna göre vakıf karar verir.

 2. Seda

  Meraba benimde esim asker kirada oturuyorum bu sene insaat sektoru durdugu icin birikim yapamadi esiminde ailesinin durumu iyi degil yardimci olamiyorlar banada her hangi bi yardim edebilirmisiniz ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Seda HANIM.
   Asker eş maaşı için başvuru yaptınız mı?

 3. Emine

  Merhaba bende asker eşiyim ve bir cocugum var askerlik maaşın a başvuru yapmadım henüz ama maaşın 550 lira olduğunu duydum oda iki ayda bir çok az değil yalnız yaşayan yaşlılara bile aylık 1000 lira maaş verilirken bu para çocuğumun bez süt mama masrafına bile yetmez

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet haklısınız az ama yapılacak bir şey yok. Belirlenen tutar bu şekilde.

 4. merve

  haziranda basvuru yaptim agustosta ilk maasi aldim hangi aya kadar alicam cozemedim esim hala asker 3 ayi var

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Askerlik süresi bitimine kadar alabilirsiniz.

   1. Yıldız

    Merhaba iyi günler ben hamileyim eşi askerde aralık 13 ünde yardım başvurusu yaptım şubat ayı oldu e devlete bakıyorum devam ediyor yazıyor ne zaman alabilirim yardımımı

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Başvuru yaptığınız yerin yoğunluğuna göre farklılık gösteriyor. Biraz beklemeniz gerek.

 5. Betül

  Benim eşim bu ay asker oldu bende 3 ay sonra doğum yapıcam tekim ve kiradayım ustelik bir de sigortadan yararlanamazsam napıcam ??

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sigortada sorun olmaz. Asker eşi olarak sigortanız açılır. Maaşa da başvurabilirsiniz ihtiyacınız varsa.

 6. Burcu

  Merhabalar hanımlar öncelikle bende asker esiyim ve çalışıyorum borcum cok evim kira ve çocuğum birinci sinifa gidiyor sigortalı olduğum icin ilk once direk ret edildi başvurum ama daha sonra durumumu izah ettim ispatladım zabita eşliğinde evime bakıldı bi kac ay sonra maasim onaylandi onaylanma surecindeki zaman icinde maaşım toplu yatti her ay 396 tl odeniyo bana gercekten ihtiyacınız varsa bir yerle kalmayin bi kac yere gidin ve yardım alabilirsiniz bu sekilde hayırlı tezkereler askerlerimize😊

  1. Ömer Meriç

   Burcu Hanım. Bilgilendirme için teşekkürler.

 7. Merve

  Merhaba eşim askere gitti ve bebeğim var ben eşim ailesinde kaliyorum ama benim üstüme babadan kalma miras görünüyor iki araba ben yararlanabilirmiyim bu yardımdan hiç gelirim yok

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bunun kararını vakıf verebilir. Başvurunuzu yapın ve sonucunu bekleyin. Alırsınız ya da alamazsınız diyemem.

 8. Kader

  Benim eşim 4 aydır asker 1 yaşında kizim var kiradan odeyemedigim icin çıkartıldim ve banka borçları yüzünden hicralik olmak üzereyim askerliğe gelince hemen aliyosunuz da hiç mi düşünmüyorsunuz aileri lutfen bavsurum red edildi daha varlıklı aileler bile alıyorken ben bu durumda alamiyorum

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İtiraz edebilirsiniz.

 9. zehra

  oğlum 4 aydır asker maaşa bağlanmadım şimdi bağlansam alabilirmiyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Şartları sağlıyorsanız kalan askerlik süresi boyunca bağlanır maaş.

 10. Kevser

  Ben 1 ay önce başvuru yaptım ama görevli yerleri aradığım zaman bana başvurunuz bulunmamaktadır diyor neden acaba

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Acaba işleme mi alınmadı? Başvuru yaptığınız yere ve kişiye gidip sorun bence.

 11. Necla

  Eşim asker basvurum onaylandi dediler baska bir memleketteyim ikametgahimi ablamin adresine aldim onlarinda durumu yok maas aliyor yardim maasi ben nasil alabilirim bebegim icin bez yardimi ve baska yardimlar.bi kac yere gittim ablamin kaydi oldugu icin bana yardim etmediler nereye basvuru yapabilirim.ek gelerim yok

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sadece sosyal yardımlaşma ve dayanışma Vakfına başvuru hakkınız var. Onu da ikametinizin bağlı olduğu yere yapmanız gerekiyor.

 12. şirin

  iyi günler benim eşim 4 aydır asker gittiği zaman başvuru yaptım ama 1 hafta önce kabul edildi maaş yattığında diger ayların maaşını alabılırmıyım yoksa sadece 1 ayın maaşınımı alırım

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Geçmişe yönelik ödeme yapılmıyor diye biliyorum. Başvuru tarihinden sonra ve askerlik bitiş süresine kadar ödeniyor. Yani sadece 1 aylık alırsınız.

 13. Buse

  Merhaba ben 2 ay önce eşim askere gitti nasıl başvuru yapabilirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yazımızda nereye ve nasıl başvuru yapacağınız anlatılmıştır.

 14. Döne

  Selam benim oglum asker 3 ay oldu yemin töreninden sonra gel dedi kaymakamlik gittim bas vurdum 2 ay oldu ve hala basvuru diyor onaylanirsa basvuru tarihten itibarenmi alicam bilginiz icin simdiden tesekür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet başvuru tarihinden itibaren alırsınız sanırım.

 15. Emine

  Merhaba bnmde eşim asker bi kızım var 7 aylık eşimin aikesinn yanna geldim orda kalyrum eşim aralıkta gitti ve aralıkta başvuru yaptım fakat hala maaş alamadım e devlettn bakınca hala başvuru yazyor yardımcı olur musunuz

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Başvuru yaptığınız yerden bilgi almanızı öneririm.

 16. Arzu

  Merhaba benim eşim aralıkta ayın 2 sinde sülüs çıktı dördünde teslim oldu o gittikten 10 gün sonra asker maaşına başvurdum daha yeni onaylandı ve 550 tl aldım internette yazdığı gibi iki ayda bir 550 tl mi yoksa her ay alır mıyım ve bana bilgi vermediler bilmiyorum yani eğer iki ayda bir se o zaman bana geçmiş dönemi de vermişler yani iki ayda bir se iki kere daha alırım dimi hangi gün tarih bilir misiniz

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bu maaş iki ayda bir 550 TL olarak ödenmekte. Bu ay alırsanız sonrakini iki ay sonra alırsınız.

 17. Ayşe

  Eşim haziranda gidecek askere gitmeden önce başvuru yapsam olur mu

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Askerlik sevk belgesini aldığı tarihten itibaren başvuru yapabilirsiniz. Öncesinde başvuru hakkınız yok.

 18. Sevda sezgin

  Benim esim askere gitti coook ihtiyacim var belediyeden basvuru yaptim daha hayla onaylanmadi eve zabitada geldi esim 9 gun sonra geliyor acemi birlikten ben daha ne kadar daha bekletilcem belediyeyi falan da aradim onaylanmamis daha onaylandiginda 7 belediye dolasmam lazimmis birde adima banka karti almam lazimmid bunlari ben 1 gunde yapabiliyormuyum

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hesap açmak zor değil. Önemli olan maaşın onaylanması. Onaydan sonraki süreç kolay olacaktır. Biraz beklemeniz gerek. Başka yapılacak bir şey yok.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.