Asker Ailesine Maaş 2019

18

Asker ailesine maaş askere gidenlerin ailelerine ödenen en önemli desteklerin arasında yer almaktadır. Devletimiz sosyal yardımlar konusunda önemli adımlar atmış ve atmaya da devam etmektedir. Sosyal yardımlar içerisinde en önemlilerden birisi de asker ailelerine ödenen maaşlardır.

Askere giden kişilerin muhtaç ailesine ödenen bu maaş ihtiyaç sahiplerine büyük fayda sağlamaktadır. Asker ailelerine maaş 2019 yılında da ödenmeye devam edilecek. Bu yazımızda 2019 asker ailesi maaş alma şartları nelerdir ve asker ailesi 2019 Maaşı ne kadar, nasıl alınır ve başvuru nereye yapılır gibi konularda ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Asker ailesine maaş başvurusu 2019

Başvuru işlemi oldukça kolay. Başvuru formu ile bağlı olduğunuz Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuru yapabilirsiniz.Elden başvuru için kimliğiniz ile vakfa başvuru yapmanız yeterli olacaktır.

Askerlik maaşı 2019

Asker ailesine ödenen maaş tutarlarına geçmeden önce dilerseniz önce askerliğini er ve erbaş olarak yapanlara ödenen aylık tutarlarına değinelim. Er ve erbaşlara ödenen maaş tutarları askerliğin yapıldığı bölge şartlarına göre farklılık göstermektedir. Buna göre askere ödenen güncel maaş tutarları aşağıdaki gibi olacaktırİ

 • Doğuda askerlik yapanlara 220,00 lira,
 • Doğu dışında askerlik görevini yapanlara 110,00 lira,
 • Onbaşı rütbesinde askerlik görevini yerine getirenlere ise 110 lira olarak ödeme yapılmaktadır.

Asker eşine yapılan yardımlar 2019

Asker eşine yapılan en önemli yardımların başında asker ailesi maaşı gelmektedir. Bunun haricinde şayet okuyan çocuklar varsa ve aile muhtaç ise çocuk yardımı, gıda yardımı, kömür yardımı gibi yardımlar da ödenebilmektedir. Sağlanan tüm bu yardımlar hakkında detaylı bilgiyi bağlı olduğuz Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarından alabilirsiniz.

Asker ailelerine verilen maaş 2019

Öncelikle şunu belirtmemiz gerekiyor. Bu destek askerliğini er ve ya erbaş olarak yapanların muhtaç ailelerine ödenmekte. Rütbeli askerlerin ya da diğer bir ifade ile mesleği askerlik olanlara bu yardımın ödenmesi söz konusu değil.

Askerlik aile maaşı kişinin varsa eşine yoksa anne ya da babasına ödenebilmekte. Ayrıca askere giden kişinin çocuğuna da bu yardım ödenebilmekte. Bu yardımdan yararlanabilmeniz için aşağıdaki şartları sağlamanız gerekiyor:

 • Muhtaç sayılmak:Muhtaç sayılabilmek için hane halkı ortalama gelirinin net asgari ücretin 1/3’ünden az olması gerekiyor. Bunun tespiti Aile ve Sosyal Politikalar tarafından yapılmakta.
 • Sigortalı çalışmamak, aylık ya da gelir almamak:Askerlik maaşına başvuran kişinin herhangi bir kapsamda sigortalı olmaması ve Sosyal Güvenlik Kurumundan emekli maaşı ya da gelir almıyor olması gerekiyor.

Asker eşine maaş ne kadar 2019

Muhtaç sayılan ve başvurusu onaylanan ailelere 2019 yılında iki ayda bir 550 TL ödeme yapılacaktır. Ödeme iki ayda bir yapıldığı düşünülürse aylık maaş bu durumda 275 TL olacaktır.

Oğlu askerde olana maaş 2019

Askere giden kişinin bakmakla yükümlü olduğu anne ya da baba varsa bu bu kişilere de yardım verilebilmektedir. Yani yardım sadece askerin eşine ve çocuklarına ödenmemekte. Yazımızda belirtilen başvuru hükümleri takip edilerek anne ve baba da maaş başvurusunda bulunabilir.

Belediyelerin asker ailelerine yardımı

Bu tür yardımlar genel olarak Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından ödenmektedir. Ancak bazı belediyeler tarafından muhtaç ailelere birtakım yardımlar sunulabilmektedir. Bağlı olduğunuz Belediye’den konu hakkında ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Asker ailesi maaşı ne zaman yatar ?

Maaşlar Kaymakamlık tarafından belirlenen gün ve tarihte ödenir. Herkes için belirli bir tarih bulunmamaktadır. Maaşınızın hangi tarihte ödeneceği konusunda bilgiyi Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfından alabilirsiniz.

Asker ailesine maaş kaç ay ödeniyor ?

Bu yardım askerliğini uzun dönem yapan er/erbaşların ailelerine 12 ay süre ile, kısa dönem yapanların ailelerine ise 6 ay süre ile ödenmektedir. Tabi başvuru tarihinden itibaren maaş bağlandığından geç başvuru yapıldığında örneğin askerliğin 3. ayında başvuru yaptınız diyelim bu durumda sadece 9 ay boyunca maaş alabilirsiniz.

Muhtaç asker ailesi yardımı sorgulama

Başvurunuzun sonucunu, maaşınızı ne zaman ve ne kadar olduğunu ve nereden alacağınızı online olarak kolayca sorgulayabilirsiniz. Sorgulama İçişleri Bakanlığı resmi sitesi üzerinden yapılmakta. Sorgulamayı buradan T.C. numaranız ile yapabilirsiniz.

Sorgulama işlemini yapmak için hemen https://www.e-icisleri.gov.tr/GeneleAcikSayfalar/ValilikKaymakamlik/TekAdimBasvuruSonuc.aspx?BasvuruTipNo=kBCU236xOxu75WltaXdKjA==  sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Askere ailesi sağlık sigortası

Askerlik süresi boyunca er ve ya erbaşlar sigorta kapsamındadır. Eskiden askerin bakmakla yükümlü olduğu kişiler sağlıktan yararlanmazken şimdi kişinin askere gitmesi durumunda geride kalanların güvencesi yoksa onlar da SGK kapsamına alınıyor ve sağlıktan ücretsiz olarak yararlanabiliyor. Genelde sistem provizyonu otomatik olarak başlatıyor ancak başlamadıysa ya da herhangi bir problem varsa vakit kaybetmeden SGK’ya uğramak gerekiyor.

SGK’ya uğramadan provizyon sorgulaması yapmak için hemen https://sgkbilgisi.com/sagliktan-yararlanma-sorgulamasi-nasil-yapilir/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Asker ailesine maaş 2020

Askere gidenlerine eşlerine, anne ya da babasına 2020’de de yukarıda belirtilen şartlarda ve tutarlarda asker maaşı ödenmesine devam edilecek. Şartlarda ve ödenecek maaş tutarında 2020 itibariyle bir değişiklik beklenmiyor. Maaş tutarlarında güncelleme olursa sayfamızdan duyurusu sağlanacaktır.

Asker aile maaşı konusundaki tüm sorularınızı Yorum bölümünden sorabilirsiniz. 


Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir
18 Yorum
 1. leyla

  Iki kardes yetim maasi aliyoruz oglum askere gidiyo maas im az babadan ayriyiz bana asker anasi olarak maas baglanirmi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Başvurunuzu yapın. Gelir durumuna göre vakıf karar verir.

 2. Seda

  Meraba benimde esim asker kirada oturuyorum bu sene insaat sektoru durdugu icin birikim yapamadi esiminde ailesinin durumu iyi degil yardimci olamiyorlar banada her hangi bi yardim edebilirmisiniz ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Seda HANIM.
   Asker eş maaşı için başvuru yaptınız mı?

 3. Emine

  Merhaba bende asker eşiyim ve bir cocugum var askerlik maaşın a başvuru yapmadım henüz ama maaşın 550 lira olduğunu duydum oda iki ayda bir çok az değil yalnız yaşayan yaşlılara bile aylık 1000 lira maaş verilirken bu para çocuğumun bez süt mama masrafına bile yetmez

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet haklısınız az ama yapılacak bir şey yok. Belirlenen tutar bu şekilde.

 4. merve

  haziranda basvuru yaptim agustosta ilk maasi aldim hangi aya kadar alicam cozemedim esim hala asker 3 ayi var

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Askerlik süresi bitimine kadar alabilirsiniz.

 5. Betül

  Benim eşim bu ay asker oldu bende 3 ay sonra doğum yapıcam tekim ve kiradayım ustelik bir de sigortadan yararlanamazsam napıcam ??

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sigortada sorun olmaz. Asker eşi olarak sigortanız açılır. Maaşa da başvurabilirsiniz ihtiyacınız varsa.

 6. Burcu

  Merhabalar hanımlar öncelikle bende asker esiyim ve çalışıyorum borcum cok evim kira ve çocuğum birinci sinifa gidiyor sigortalı olduğum icin ilk once direk ret edildi başvurum ama daha sonra durumumu izah ettim ispatladım zabita eşliğinde evime bakıldı bi kac ay sonra maasim onaylandi onaylanma surecindeki zaman icinde maaşım toplu yatti her ay 396 tl odeniyo bana gercekten ihtiyacınız varsa bir yerle kalmayin bi kac yere gidin ve yardım alabilirsiniz bu sekilde hayırlı tezkereler askerlerimize😊

  1. Ömer Meriç

   Burcu Hanım. Bilgilendirme için teşekkürler.

 7. Merve

  Merhaba eşim askere gitti ve bebeğim var ben eşim ailesinde kaliyorum ama benim üstüme babadan kalma miras görünüyor iki araba ben yararlanabilirmiyim bu yardımdan hiç gelirim yok

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bunun kararını vakıf verebilir. Başvurunuzu yapın ve sonucunu bekleyin. Alırsınız ya da alamazsınız diyemem.

 8. Kader

  Benim eşim 4 aydır asker 1 yaşında kizim var kiradan odeyemedigim icin çıkartıldim ve banka borçları yüzünden hicralik olmak üzereyim askerliğe gelince hemen aliyosunuz da hiç mi düşünmüyorsunuz aileri lutfen bavsurum red edildi daha varlıklı aileler bile alıyorken ben bu durumda alamiyorum

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İtiraz edebilirsiniz.

 9. zehra

  oğlum 4 aydır asker maaşa bağlanmadım şimdi bağlansam alabilirmiyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Şartları sağlıyorsanız kalan askerlik süresi boyunca bağlanır maaş.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.