Asker Ailesine Yardım 2024 & Ne Kadar, Nasıl Alınır?

Asker ailesine yardım askere gidenlerin ailelerine ödenen en önemli desteklerin arasında yer almaktadır. Devletimiz sosyal yardımlar konusunda önemli adımlar atmış ve atmaya da devam etmektedir. Sosyal yardımlar içerisinde en önemlilerden birisi de asker ailelerine ödenen maaşlardır.

Askere giden kişilerin muhtaç ailesine ödenen bu maaş ihtiyaç sahiplerine büyük fayda sağlamaktadır. Asker ailelerine maaş 2024 yılında da ödenmeye devam edilecek. Bu yazımızda 2024 asker ailesi maaş alma şartları nelerdir, asker annelerine maaş veriliyor mu, asker annesi maaşı ne kadar ve konu hakkında sık sorulan soruların cevabını bulabilirsiniz.

Asker ailelerine verilen maaş şartları nelerdir ?

Öncelikle şunu belirtmemiz gerekiyor. Asker ailesine para yardımı askerliğini er ve ya erbaş olarak yapanların muhtaç ailelerine ödenmekte. Rütbeli askerlerin ya da diğer bir ifade ile mesleği askerlik olanlara bu yardımın ödenmesi söz konusu değil. Askerlik aile maaşı kişinin varsa eşine yoksa anne ya da babasına ödenebilmekte. Ayrıca askere giden kişinin çocuğuna da bu yardım ödenebilmekte. Bu yardımdan yararlanabilmeniz için aşağıdaki şartları sağlamanız gerekiyor:

 • Muhtaç sayılmak:Muhtaç sayılabilmek için hane halkı ortalama gelirinin net asgari ücretin 1/3’ünden az olması gerekiyor. Bunun tespiti Aile ve Sosyal Politikalar tarafından yapılmakta.
 • Sigortalı çalışmamak, aylık ya da gelir almamak: Askerlik maaşına başvuran kişinin herhangi bir kapsamda sigortalı olmaması ve Sosyal Güvenlik Kurumundan emekli maaşı ya da gelir almıyor olması gerekiyor.

Asker ailesi yardımı kimlere verilir ?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere bu yardım eğer asker evli ise öncelikle eşine verilir. Ancak evli değilse sırasıyla annesine anne de yoksa babasına verilir.

Asker ailesi yardımı başvurusu nasıl yapılır ?

Asker yardım parası başvuru işlemi oldukça kolay. Asker ailesine yardım başvuru formu ile bağlı olduğunuz Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuru yapabilirsiniz. Elden başvuru için kimliğiniz ile vakfa başvuru yapmanız yeterli olacaktır.

Asker annesi maaşı almak için nereye başvurulur ?

Eğer asker bekar ise askere gidenin ailesine maaş yardımı anne adına ödenir. Evli ise ödenmez. Başvurular Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapılmakta.

Asker yardımı başvurusu e-devlet

Muhtaç asker ailesi yardımı başvuru e-devlet üzerinden de yapılabilmektedir. E-devlette Sosyal Yardım Başvurusu ekranından Kaymakamlık asker yardımı kolayca yapabilirsiniz. Sosyal yardımlaşma asker yardımı başvurusunu kimlikle yapmak daha hızlı sonuçlanmasını sağlayacaktır.

Asker ailesi maaşı ne zaman yatar ?

Maaşlar Kaymakamlık tarafından belirlenen gün ve tarihte ödenir. Herkes için belirli bir tarih bulunmamaktadır. Maaşınızın hangi tarihte ödeneceği konusunda bilgiyi Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfından alabilirsiniz.

Asker ailesi maaşı ne kadar oldu?

Muhtaç sayılan ve başvurusu onaylanan ailelere 2024 yılında iki ayda bir ödeme yapılacak. Ödeme tutarına ilişkin tablo aşağıda paylaşılmıştır;

Asker ailesi yardımı aylık800,00 TL
Asker ailesi yardımı iki aylık1.600,00 TL

Asker eşine maaş ne kadar 2024

Eğer askere giden kişi evli ise yardım sadece eşine ödenir.

 • Ödenecek asker eşi maaşı tutarı iki ayda bir 1.600,00 TL olarak ödenmektedir.
 • Asker eşlerine maaş aylık ödeme tutarı 800,00 TL olmaktadır.
 • Askere gidenin eşine maaş  yardımı askerlik süresi boyunca askerin eşine ödenmektedir.
 • Askerliğini er ya da erbaş olarak yapanlara ödenecek maaş tutarlarını öğrenmek için ise asker harçlığı ne kadar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Asker annesine maaş ne kadar ?

Eğer askerlik görevini yapan kişi evli değilse bu durumda ödenek askerin annesi ya da babasına ödenir. Anne ya da babaya ödenecek tutar da 2024 yılı için 1.600,00 TL’dir.

Asker ailesine maaş kaç ay ödeniyor ?

Bu yardım askerliğini uzun dönem yapan er/erbaşların ailelerine 12 ay süre ile, kısa dönem yapanların ailelerine ise 6 ay süre ile ödenmektedir. Tabi başvuru tarihinden itibaren maaş bağlandığından geç başvuru yapıldığında örneğin askerliğin 3. ayında başvuru yaptınız diyelim bu durumda sadece 9 ay boyunca maaş alabilirsiniz.

Asker ailesi maaşı sorgulaması nasıl yapılır ?

Başvurunuzun sonucunu, maaşınızı ne zaman ve ne kadar olduğunu ve nereden alacağınızı online olarak kolayca sorgulayabilirsiniz. Sorgulama İçişleri Bakanlığı resmi sitesi üzerinden yapılmakta. Sorgulamayı buradan T.C. numaranız ile yapabilirsiniz. Muhtaç asker ailesi yardımı sorgulama işlemini yapmak için hemen  asker ailelerine maaş sorgulama  sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Asker ailesi sağlık sigortası nasıl yapılıyor ?

Askerlik süresi boyunca er ve ya erbaşlar sigorta kapsamındadır. Eskiden askerin bakmakla yükümlü olduğu kişiler sağlıktan yararlanmazken şimdi kişinin askere gitmesi durumunda geride kalanların güvencesi yoksa onlar da SGK kapsamına alınıyor ve sağlıktan ücretsiz olarak yararlanabiliyor. Genelde sistem provizyonu otomatik olarak başlatıyor ancak başlamadıysa ya da herhangi bir problem varsa vakit kaybetmeden SGK’ya uğramak gerekiyor. SGK’ya uğramadan provizyon sorgulaması yapmak için hemen sağlıktan yararlanma sorgulama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Belediyelerin asker ailelerine yardım paketi var mı?

Bu tür yardımlar genel olarak Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından ödenmektedir. Ancak bazı belediyeler tarafından muhtaç ailelere birtakım yardımlar sunulabilmektedir. Bağlı olduğunuz Belediye’den konu hakkında ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Asker aile yardımı için nereye başvurulur?

Asker ailesi yardımı için başvurular Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapılmaktadır.

Asker annesine para veriliyor mu?

Eğer asker evli değilse asker Asker ailelerine 800 TL yardım askerin annesine ödenebilir. Evli ise öncelik eşindir.

Asker yardımı kimlere verilir?

Eğer evli ise eşine, evli değilse anne ya da babasına ödenir.

Asker Ailesi Yardımı ne kadar sürer?

Resmi olarak askere sevk tarihinden itibaren başlar. Askerlik bitiş tarihine kadar devam eder.

5/5 - (2 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Asker Ailesine Yardım 2024 & Ne Kadar, Nasıl Alınır?” üzerine 68 yorum
 1. İyi günler bir sorum olacaktı. Eşim 14.03.2021 tarihinde askere gitti. 27 gün oldu gideli. Ben de asker eşi olarak para yardımı almak için başvuru yapmak istiyorum fakat kaymakamlığina bağlı olduğum şehirde değilim. Başka bir sehirdeyim geçici olarak. Ne yapmam gerekiyor

  Yanıtla
 2. Merhaba 43 gün önce eşim askere gitti askere gittiği gün müracaat etmiştim hala başvurum devam ediyor yazıyor ne zaman açıklanır acava

  Yanıtla
 3. Bnmde eşim 2 ay oldu askere gideli 2 tane çocuğum da var asker ailesi yardımı parası 400 yatmış fakat çocuklara yatmamış böyle durumla karşılaşan varmı çocuklar için de ayrı yatıyor mu para

  Yanıtla
 4. Mrba benim de eşim asker 3 olucak hemen hemen 1 ay önce maaşını aldım ama 550 TL değil BANA SADECE 400 TL VERDİLER

  Yanıtla
 5. Merhabalar eşim askere gidecek ve maaşa başvuru yapacagım iki tane çocugum var 550 tl dışında çocuklara da yardım parası oluyor mu

  Yanıtla
 6. Eşim asker 26/10/2020 de başvuru yaptım hayla başvuru olarak gözüküyor 4 üncü ay olacak onaylanırsa 550 TL mi Alicam ?

  Yanıtla
 7. 11 ayın 10 da askerlık maası ıcın kaymakamlıga bas vurdum bugun 29 aralık hala bakıyorum bas vuru dıyor ıkı cocugumda 1 kasımda asker oldular sızce nezaman sonuclanı saygılar ALI D,

  Yanıtla
 8. Merhaba benim oglum asker iki aydır asker durum yok maaş için nereye başvurmam lazım yardımcı olursanız sevinirim

  Yanıtla
  • Merhaba. Oğlunuz evli ise eşine ödenir. Evli değilse anne yardım alma hakkına sahiptir. Sosyal Yardımlaşma ve dayanışma Vakfına başvuru yapılması gerek.

   Yanıtla
 9. Benim esim askere gitti coook ihtiyacim var belediyeden basvuru yaptim daha hayla onaylanmadi eve zabitada geldi esim 9 gun sonra geliyor acemi birlikten ben daha ne kadar daha bekletilcem belediyeyi falan da aradim onaylanmamis daha onaylandiginda 7 belediye dolasmam lazimmis birde adima banka karti almam lazimmid bunlari ben 1 gunde yapabiliyormuyum

  Yanıtla
  • Merhaba. Hesap açmak zor değil. Önemli olan maaşın onaylanması. Onaydan sonraki süreç kolay olacaktır. Biraz beklemeniz gerek. Başka yapılacak bir şey yok.

   Yanıtla
  • Merhaba. Askerlik sevk belgesini aldığı tarihten itibaren başvuru yapabilirsiniz. Öncesinde başvuru hakkınız yok.

   Yanıtla
 10. Merhaba benim eşim aralıkta ayın 2 sinde sülüs çıktı dördünde teslim oldu o gittikten 10 gün sonra asker maaşına başvurdum daha yeni onaylandı ve 550 tl aldım internette yazdığı gibi iki ayda bir 550 tl mi yoksa her ay alır mıyım ve bana bilgi vermediler bilmiyorum yani eğer iki ayda bir se o zaman bana geçmiş dönemi de vermişler yani iki ayda bir se iki kere daha alırım dimi hangi gün tarih bilir misiniz

  Yanıtla
  • Merhaba. Bu maaş iki ayda bir 550 TL olarak ödenmekte. Bu ay alırsanız sonrakini iki ay sonra alırsınız.

   Yanıtla
 11. Merhaba bnmde eşim asker bi kızım var 7 aylık eşimin aikesinn yanna geldim orda kalyrum eşim aralıkta gitti ve aralıkta başvuru yaptım fakat hala maaş alamadım e devlettn bakınca hala başvuru yazyor yardımcı olur musunuz

  Yanıtla
 12. Selam benim oglum asker 3 ay oldu yemin töreninden sonra gel dedi kaymakamlik gittim bas vurdum 2 ay oldu ve hala basvuru diyor onaylanirsa basvuru tarihten itibarenmi alicam bilginiz icin simdiden tesekür ederim

  Yanıtla
 13. iyi günler benim eşim 4 aydır asker gittiği zaman başvuru yaptım ama 1 hafta önce kabul edildi maaş yattığında diger ayların maaşını alabılırmıyım yoksa sadece 1 ayın maaşınımı alırım

  Yanıtla
  • Merhaba. Geçmişe yönelik ödeme yapılmıyor diye biliyorum. Başvuru tarihinden sonra ve askerlik bitiş süresine kadar ödeniyor. Yani sadece 1 aylık alırsınız.

   Yanıtla
 14. Eşim asker basvurum onaylandi dediler baska bir memleketteyim ikametgahimi ablamin adresine aldim onlarinda durumu yok maas aliyor yardim maasi ben nasil alabilirim bebegim icin bez yardimi ve baska yardimlar.bi kac yere gittim ablamin kaydi oldugu icin bana yardim etmediler nereye basvuru yapabilirim.ek gelerim yok

  Yanıtla
  • Merhaba. Sadece sosyal yardımlaşma ve dayanışma Vakfına başvuru hakkınız var. Onu da ikametinizin bağlı olduğu yere yapmanız gerekiyor.

   Yanıtla
 15. Ben 1 ay önce başvuru yaptım ama görevli yerleri aradığım zaman bana başvurunuz bulunmamaktadır diyor neden acaba

  Yanıtla
 16. Benim eşim 4 aydır asker 1 yaşında kizim var kiradan odeyemedigim icin çıkartıldim ve banka borçları yüzünden hicralik olmak üzereyim askerliğe gelince hemen aliyosunuz da hiç mi düşünmüyorsunuz aileri lutfen bavsurum red edildi daha varlıklı aileler bile alıyorken ben bu durumda alamiyorum

  Yanıtla
 17. Merhaba eşim askere gitti ve bebeğim var ben eşim ailesinde kaliyorum ama benim üstüme babadan kalma miras görünüyor iki araba ben yararlanabilirmiyim bu yardımdan hiç gelirim yok

  Yanıtla
  • Merhaba. Bunun kararını vakıf verebilir. Başvurunuzu yapın ve sonucunu bekleyin. Alırsınız ya da alamazsınız diyemem.

   Yanıtla
 18. Merhabalar hanımlar öncelikle bende asker esiyim ve çalışıyorum borcum cok evim kira ve çocuğum birinci sinifa gidiyor sigortalı olduğum icin ilk once direk ret edildi başvurum ama daha sonra durumumu izah ettim ispatladım zabita eşliğinde evime bakıldı bi kac ay sonra maasim onaylandi onaylanma surecindeki zaman icinde maaşım toplu yatti her ay 396 tl odeniyo bana gercekten ihtiyacınız varsa bir yerle kalmayin bi kac yere gidin ve yardım alabilirsiniz bu sekilde hayırlı tezkereler askerlerimize????

  Yanıtla
 19. Benim eşim bu ay asker oldu bende 3 ay sonra doğum yapıcam tekim ve kiradayım ustelik bir de sigortadan yararlanamazsam napıcam ??

  Yanıtla
  • Merhaba. Sigortada sorun olmaz. Asker eşi olarak sigortanız açılır. Maaşa da başvurabilirsiniz ihtiyacınız varsa.

   Yanıtla
   • Merhaba iyi günler ben hamileyim eşi askerde aralık 13 ünde yardım başvurusu yaptım şubat ayı oldu e devlete bakıyorum devam ediyor yazıyor ne zaman alabilirim yardımımı

    Yanıtla
 20. Merhaba bende asker eşiyim ve bir cocugum var askerlik maaşın a başvuru yapmadım henüz ama maaşın 550 lira olduğunu duydum oda iki ayda bir çok az değil yalnız yaşayan yaşlılara bile aylık 1000 lira maaş verilirken bu para çocuğumun bez süt mama masrafına bile yetmez

  Yanıtla
 21. Meraba benimde esim asker kirada oturuyorum bu sene insaat sektoru durdugu icin birikim yapamadi esiminde ailesinin durumu iyi degil yardimci olamiyorlar banada her hangi bi yardim edebilirmisiniz ?

  Yanıtla
 22. Iki kardes yetim maasi aliyoruz oglum askere gidiyo maas im az babadan ayriyiz bana asker anasi olarak maas baglanirmi

  Yanıtla
Yorum yapın