Askerlik Borçlanması 2019 Ne Kadar ?

Askerlik borçlanması askerliğini er/erbaş olarak yapanların bu süreleri borçlanarak SGK hizmetinden saydırması işlemidir. Askerlik borçlanması için ödenecek günlük en düşük ve en yüksek borçlanma tutarları asgari ücret üzerinden hesaplanıyor. 2019 asgari ücretin belli olması ile birlikte 2019 askerlik borçlanması tutarları da belli oluyor. Peki 2019 sgk askerlik borçlanması tutarları ne kadar oldu ?

Sgk askerlik borçlanması 2019

Öncelikle şunu belirtmem gerekir ki askerlik borçlanmasi talebinizi 31 Aralık 2018 tarihine kadar SGK’ya iletirseniz askerlik borçlanması hesaplaması 2018 yılı borçlanma tutarları üzerinden yapılacaktır. 2018 askerlik borclanmasi tutarları günlük olarak en düşük 21,65 TL iken en yüksek ise 162,00 TL dir. Dolayısıyla askerli borçlanması 2018 tutarları üzerinden yapmanız avantajınıza olacaktır. Eğer 01 Ocak 2019 tarihinden itibaren aşağıdaki zamlı tutarlar üzerinden 2019 yılı askerlik borçlanması hesaplaması yapılır.

  • 01 Ocak 2019 tarihi ile 31 Aralık 2019 tarihleri arasında askerlik borçlanması talebinde bulunmanız  halinde ödeyeceğiniz günlük en düşük tutar 27.28 TL, en yüksek ise 204,65TL olacaktır.

SGK askerlik borçlanması hesaplama programı 2019

Aşağıdaki program aracılığı ile ödeyebileceğiniz en düşük ve en yüksek borçlanma tutarlarını hesaplayabilirsiniz. Borçlanmak istediğiniz gün sayısını yazmanız yeterli.

18 ay askerlik borçlanması ne kadar 2019

18 ay yani 540 gün için 2019 yılında ödeyeceğiniz en düşük askerlik borçlanması tutarı: 14,731,20 TL 

Askerlik borçlanması şartları 2019, askerlik borclanmasi 2019 kimler yapabilir ?

Askerliğinizi er ya da erbaş olarak yaptıysanız ya da yedek subaylıkta geçen süreniz varsa bu süreleri yukarıda belirlenen tutarlarda borçlanarak ödeyebilirsiniz. Borçlanma yapabilmeniz için askerden önce sigorta,bağkur v.s. giriş olması şartı aranmaz. Tek şart askerlik yaptığınız süre içerisinde adınıza sigorta, bağkur primi v.s. ödenmemiş olması gerekiyor. Borçlanma şartları konusunda ayrıntılı bilgiyi askerlik borçlanması şartları başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

Askerlik borçlanması nasıl yapılır 2019 ? Başvuruda istenen belgeler nelerdir ?

Borçlanma başvurusunu son çalışmanız ssk ya da bağkursa son prim ödemenizin bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Merkezine, eğer devlet memuru iseniz kendi Kurumunuza yapabilirsiniz.

Başvuru için askerlik borçlanması başvuru formu ve kimlik fotokopiniz yeterli olacaktır. Artık askerlik şubesinden yazı almanıza gerek yok. SGK askerlik sürelerini sistemden görebiliyor.

Başvuru formunu buradan indirebilirsiniz >> askerlik borçlanması başvuru formu indir

Askerlik borçlanması için başvuru formunu dilerseniz e devlet sisteminden de kolayca verebilirsiniz. SGK borçlanma başvurularının online olarak e devlet sistemi üzerinden yapılabilmesine imkan sağlayan uygulama hizmete açıldı. Başvuru işlemini e devlet sisteminden askerlik borçlanması başvurusu başlıklı yazımızı takip ederek nasıl yapabileceğiniz konusunda bilgi edinebilirsiniz.

Askerlik borçlanmasını devlet ödeyecek söylentileri doğru mu ?

Askerlik borçlanması affı çıkacak, askerlik borçlanmasını devlet ödeyecek gibi söylentiler sık sık gündeme geliyor. Ancak askerlik borçlanma sürelerinin devlet tarafından ödenmesi ya da askerlik borçlanması affının çıkması ya da askerlik borçlanması yapılandırma gibi bir düzenleme maalesef yok. Çıkacağını da tahmin etmiyoruz.

Askerlik borçlanması e devlette görülür mü, askerlik borçlanması sistemde ne zaman görülür ?

Borçlanma başvurusunu yaptıktan sonra SGK’nın bu talebinizi sisteme işlemesi gerekiyor. SGK sisteme işledikten sonra ödeyeceğiniz borç tutarı sistemde görünür. Ama borçlanma tahakkuk yazısını almadan ödeme yapmayın. Bu yazıyı elden ya da posta yolu ile tebliğ aldıktan sonra ödeme yapabilirsiniz.

Borçlanma tutarını ödedikten bir kaç gün sonra borçlanma sürelerini SGK Tescil ve Hizmet Dökümü kısmından görebilirsiniz. Hizmet olarak hizmet cetvelinize eklenmiş olacaktır.

Askerlik borçlanması vergi indirimi 2019

Eğer bordrolu çalışansanız yani ( SSKlı çalışan ya da memur v.s.) askerlik borçlanması için ödediğiniz tutarı gelir vergisi indirimi olarak alabilirsiniz. Bunun için ödeme yaptıktan sonra ödemenize ilişkin dekontla işyerinize başvuru yapmanız gerekiyor.

Askerlik borçlanması taksitle ödenir mi ?

SGK tarafından borçlanma yazısının size tebliğ tarihinden itibaren en geç 1 ay içerisinde ve peşin olarak ödemeniz gerekiyor. Yani taksitlendirme yok.

Askerlik borçlanması konusundaki tüm sorularınızı yazının sonundaki yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Yorumlar (2)
Yorum Ekle
  • Osman

    Mrhba ben %71 engelli raporu olan biriyim emeklilik icin askerlik borclanmasi yapsam engelli indirimi olurmu bilginiz varmi

    • Ömer Meriç

      Merhaba. Sigorta ilk giriş tarihinizi ve toplam hizmet sürenizi yazar mısınız?