Askerlik Borçlanması Nasıl Yapılır ( Soru-Cevap ) ?

32

Askerlik borçlanması nasıl yapılır ?  Kanun erkek sigortalılara er ve ya erbaş olarak geçen süreleri ya da yedek subaylık hazırlık sürelerini borçlanarak emeklilik hizmetinden saydırma hakkı veren düzenlemelerden birisidir.

Eğer siz de askerlik borçlanması yapacaksanız nasıl yapabileceğini, borçlanmanın emeklilik ve emekli maaşı üzerindeki etkisi, ne kadar ödeme yapacağınız, askerlik borçlanması nereye ödenir yani kısacası askerlik borçlanma konusunda merak etmiş olduğunuz tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Askerlik borçlanması şartları nelerdir ?

Borçlanma yapabilmek için askerlik süresinde adınıza sigorta primi, bağkur yatmamış olması gerekiyor. Eğer prim ödendi ise bu süreler borçlanılmaz. Kısmi ödendi ise o zaman ödenmeyen kısımlar için kısmi borçlanma yapılır. Askerliğin sigortadan önce ya da sonra yapılmış olması borçlanma hakkını etkilemez.

Askerlik borçlanması nasıl hesaplanır ?

Borçlanma en düşük günlük tutarı borçlanma için dilekçe verdiğiniz tarihteki brüt asgari ücretin %32’si, en yüksek ise bunun 7,5 katıdır. Siz bu tutarlar arasında dilediğiniz kadar yükselterek yüksekten de ödeyebilirsiniz. Dilerseniz yazımıza geçmeden önce güncel en düşük ve en yüksek borçlanma tutarlarına askerlik borçlanması ne kadar sayfamızdan göz atabilirsiniz.

Askerlik borçlanması nasıl olur ?

Borçlanma başvurusu yapmak çok kolay. Artık Sosyal Güvenlik Kurumu askerlik şubesinden yazı bile istemiyor. Askerlik borçlanması başvurusu için gerekli belgeler borçlanma talep formu ve kimlik fotokopinizdir. Onun haricinde belge istenmez. Borçlanma için başvuru dilekçesini buradan indirebilirsiniz ⇒ askerlik borçlanması dilekçesi indir.

Askerlik borçlanması başvuru formunu nasıl dolduracağınızı adım adım ve örnekli olarak anlattık. Hemen askerlik borçlanması formu nasıl doldurulur sayfamızı ziyaret ederek formun nasıl doldurulacağı konusunda bilgi bulabilirsiniz. Başvuru yapacağınız SGK ise son çalışmanıza göre belirleniyor.

Askerlik borçlanması başvurusu nereye yapılır ?

Askerlik borçlanması başvurusu nereye yapılır sorusunun cevabı son çalıştığınız sigorta koluna göre belirlenmekte. Eğer en son çalıştığınız ya da prim ödemesi yaptığınız sigorta kolu;

 • 4a SSK ise işveren dosyanızın bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezine,
 • 4b Bağkur ise bağkur dosyanızın bulunduğu SGK’ya,
 • Emekli sandığı ise Kamu Görevlileri Daire Başkanlığı/Mithatpaşa Cad. Sıhhıye/Ankara adresine başvurunuzu yapabilirsiniz.

E-devletten askerlik borçlanması başvurusu nasıl yapılır ?

Askerlik borçlanması için başvurunuzu online olarak e-devlet üzerinden kolayca yapabilirsiniz. E-devlet askerlik borçlanma başvurusu sonrasında ayrıca SGK’ya belge ibraz etmeniz de gerekmez. E-devletten borçlanma başvurusu yapmak için;

E-devlet şifreniz ile girdikten sonra YENİ BAŞVURU-Kendim İçin dedikten sonra devam ederek borçlanma başvurunuzu yapabilirsiniz.

Askerlik borçlanmasını devlet ödeyecek mi ?

Zaman zaman basında askerlik sürelerine ilişkin SGK borçlanma tutarlarının devlet tarafından ödeneceği ve askerlik borçlanması affı çıkacağı söylentileri dolaşıyor. Peki gerçekten askerlik borçlanması affı varmı ve böyle bir düzenleme çıkar mı ? Lafı uzatmadan böyle bir düzenleme olmadığını ve gerçekleşme ihtimalinin de bir hayli düşük olduğunu belirtmek isterim.

Askerlik borçlanması affı çıkacak mı ?

Muhtemel bir borçlanma affı ile birlikte er ve ya erbaş olarak geçen sürelerin borçlanma yapılmadan SGK hizmetinden sayılması sağlanacak. Şu anda böyle bir çalışma bulunmuyor. Konunun takipçisiyiz. Gelişme olması durumunda buradan duyuru sağlanacaktır.

Askerlik borcu sorgulaması nasıl yapılır ?

Eğer borçlanma yapıp ödediyseniz ve askerlik sürelerine ilişkin hizmet sürelerinin SGK hizmet cetvelinize eklenip eklenmediğini merak ediyorsanız buna ilişkin sorgulamayı e devlet sisteminden kolayca yapabilirsiniz.

www.turkiye.gov.tr adresinden T.C. numaranız ve e devlet şifreniz ile sisteme giriş yaptıktan sonra SGK-SGK Tescil ve Hizmet Dökümü menüsünden askerlik borçlanmasına ilişkin sürelerin hizmetinize işlenip işlenmediği konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz. Hemen

Eğer borçlanma başvurusu yeni yaptıysanız ve çıkan borç tutarını sorgulamak istiyorsanız bunu online olarak yapabileceğiniz bir uygulama yok. Ancak internet bankacılığından ya da mobil bankacılıktan SGK-SGK borçlanma menüsünden T.C. numaranız ile sorgulama yaparak borç tutarını öğrenebilirsiniz.

Askerlik borçlanması ne kadar geriye çeker ?

Eğer askerlik yaptığınız süre ilk sigorta,bağkur v.s. giriş tarihinden önce ise askerlik borçlanması yaptığınız süre kadar geriye çeker. Eğer askerlik süresi ilk defa sigortalı ya da bağkurlu olduğunuz tarihten sonra ise bu durumda işe giriş tarihini geri çekmez sadece emeklilik hizmetine eklenir.

Askerlik borçlanma işe giriş tarihinizi askerlik başlangıç tarihine çekmez. Yani askerlik başlangıç tarihi sigorta başlangıç tarihi sayılmaz. Sadece borçlanma yaptığınız gün kadar başlangıç geri çekilir.

Örnek: Ali BEY askerliğini 01 Ocak 2000 tarihi ile 31 Aralık 2000 tarihleri arasında 12 ay olarak yapmıştır ve ilk sigorta giriş tarihi ise 01.06.2007’dir. Eğer Ali BEY askerlik hizmetlerinin tamamını borçlanırsa işe giriş tarihi 01.06.2006’ya çekilir. Yani 01 Ocak 2000 tarihine çekmez. İşte sıklıkla sorulan askerlik borçlanması başlangıç sayılır mı sorusunun cevabı bu.

Aynı örnekte Ali BEY askerliği 01 Ocak 2008 tarihi ile 31 Aralık 2008 tarihi arasında yapmış ve borçlanma yapmış olsaydı sigorta ilk giriş tarihinde bir değişiklik olmaz ve yine 01.06.2007 tarihi olarak esas alınırdı.

18 ay askerlik borçlanması emekliliği ne kadar geri çeker ?

Eğer askerlik yaptığınız süre sigortadan önce ise 18 ayı borçlanmanız durumunda ilk sigorta giriş tarihinden itibaren 540 gün geri çekilir.

Askerlik ödemesi nasıl yapılır ?

Borçlanmayı internetten kredi kartı ile online yapabileceğiniz bir uygulama yok henüz. Ancak dilerseniz anlaşmalı bankaların mobil ya da internet bankacılığı uygulamaları üzerinden SGK prim ödeme menüsünde yer alan SGK borçlanma kısmından T.C. numaranız ile giriş yaparak ödeyebilirsiniz.

Kredi kartı ile askerlik borçlanması ödemesi nasıl yapılır ?

Son zamanlarda okurlarımız askerlik borçlanması kredi kartı ile ödenir mi sorusun sıkça bize sormakta. Kredi kartı ile ödeme yapabilirsiniz. Ancak kredi kartına SGK taksit uygulamamakta. Bankaların da taksit uygulaması bulunmuyor. Hem mobil ve ya internet bankacılığı kanallarından hem de SGK kart ile ödeme sisteminden kredi kartı ile ödeme yapabilirsiniz. Kart ile ödemenin nasıl yapılacağı konusunda bilgi aşağıda verilmiştir.

Askerlik borçlanması internetten ödeme nasıl yapılır ?

İnternet üzerinden mobil ya da internet bankacılığı ve ya Sosyal Güvenlik Kurumu kredi kartı ile prim ödeme sisteminden kolayca ödeme yapabilirsiniz. Ödemeler T.C. numarası üzerinden  ve SGK Ödemeleri-SGK Borçlanma Menüsünden yapılacaktır.

Kredi kartı ile askerlik borçlanması ödemek için aşağıdaki aşamaları takip ediniz;

 •  askerlik borçlanması kredi kartı ile ödeme  bağlantısını kullanarak T.C. numaranız ve e devlet şifreniz ile sisteme giriş yapın ve girişten sonra UYGULAMAYA GİT deyin.
 • Kart ile ödeme ana sayfasında Sorgu Türü: Diğer Tahsilatlar ve Sorgu Tipi: SGK Borçlanma Tahsilatı menüsünden sorgulama yaparak ve sonrasında kart bilgilerinizi girere ödeme yapabilirsiniz.

Askerlik borçlanması internet bankacılığından nasıl ödenir ?

Aşağı yukarı tüm bankalarda ödeme menüsü aynıdır. İnternet ya da mobil bankacılık kanallarından askerlik borçlanması ödemek için;

 • Ödemeler-SGK Ödemeleri menüsüne giriş yapın.
 • Buradan Borçlanma menüsüne giriş yaparak T.C. numaranız ile hem askerlik borçlanması sorgulaması yapabilir hem de askerlik borçlanması online ödeme yapabilirsiniz.
 • Bağkur askerlik borçlanması ödemek için sırasıyla Ödemeler-SGK Ödemeleri-Bağkur Prim-Askerlik borçlanması menülerini takip ederek ödeme yapabilirsiniz.

Askerlik borçlanması için kredi alınabilir mi ?

Askerlik borçlanması için Sosyal Güvenlik Kurumu ile kredi sözleşmesi imzalamış banka bulunmamaktadır. Krediyi kendi imkanlarınız ile çekebilirsiniz. Eğer kredi puanınız uygunsa banka size askerlik borcu ödemesi için kredi tahsis edecektir.

Askerlik borçlanması avantajları nelerdir ?

Eğer askerlik yaptığınız süreler ilk sigorta giriş tarihinden önce ise emeklilik yaşınızı değiştirebilir ve daha erken emekli olmanızı sağlayabilir. Tabi bu durum her zaman mümkün değil. İşe giriş tarihine göre değişebilir. Ayrıca borçlanma yapacağınız süreler 2008 yılından önce ise emekli maaşınıza da artı yönde katkısı olabilir.

Askerlik borçlanması anlaşmalı bankalar hangileridir ?

Borçlanma tutarlarını SGK ile anlaşmalı tüm banka ve PTT şubelerinden ödeyebilirsiniz. Askerlik borçlanmasının ödenmesi ile ilgili anlaşmalı başlıca  bankaları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Ziraat Bankası,
 • Halk Bankası,
 • Vakıf Bank,
 • Türkiye İş Bankası,
 • Deniz Bank,
 • Yapı ve Kredi Bankası,
 • Garanti Bankası.
 • Diğer anlaşmalı bankalardan da ödeme yapılır. Ben şube ağı geniş olan bankaları yazmak istedim.

Askerlik borçlanması emeklilik maaşını ne kadar arttırır ?

Borçlanma yapılacak süre eğer 2000’den önceki bir döneme aitse alınacak emekli maaşını olumlu yönde etkiler ve ortalama kazancın yükselmesini sağlar. Eğer askerlik süresi 2000’den sonra ise ortalama kazanç üzerinde etki sahibi olmayacağından alınacak emekli maaşını da etkilemez.

Tavandan askerlik borçlanması emekli maaşını ne kadar artırır ?

Yukarıda değindiğimiz gibi borçlanma tutarını en düşük tutarın 7,5 katına kadar arttırabilirsiniz. Bu alacağınız emekli maaşını olumlu yönde etkileyecektir. Ancak şu kadar arttırır ya da şu kadar alırsınız demek yanlış olacaktır. Zira sadece borçlanmanın değil prime esas kazançlarınızın ortalamasının emeklilik hesabında önem arz ettiğini belirtmek isteriz.

Askerlik borçlanması ne işe yarar ?

Borçlanma yapmak prim gün sayınıza eklenmesi ve yukarıda belirtilen hükümler doğrultusunda işe giriş tarihini geri çekmesi sayesinde erken emekli olmanızı sağlar. Eğer askerden önce sigorta yoksa borçlanmanız durumunda borçlanma süresi kadar geri çekeceğinden erken emekli olmanızı sağlar. Ancak askerden önce sigorta varsa bu durumda sadece prim gün sayısına ilave edilir.

Askerlik borçlanması taksitle ödenir mi ?

Borçlanma başvurusu yapınca Sosyal Güvenlik Kurumu size ödeme yapmanıza dair yazıyı elden ya da posta ile gönderir. Yazıyı elden ya da posta ile aldıktan sonra 1 ay içerisinde çıkartılan borcu peşin olarak tek seferde ödemeniz gerekir. Taksit yapılmaz. Ancak şunu yapabilirsiniz bir kısmını ödersiniz. Bu durumda ödemiş olduğunuz kısım kadar hizmet alırsınız. Kalan kısımlar için sonra yeniden borçlanma başvurusu yaparak bu süreleri de borçlanabilirsiniz. Böylece kendiniz taksitle ödemiş olursunuz.

Askerlik borçlanması görüntülemesi nasıl yapılır ?

Ödeme işlemini yaptıktan ve ödemeniz SGK hesaplarına intikal ettikten sonra SGK Tescil ve Hizmet dökümünde borçlanma süreleri görüntülenir. SGK tescil ve hizmet dökümü  sayfasına e-devlet bilgileriniz ile giriş yapın. Ödeme yapıldıktan sonra süreler hizmet dökümünde görüntülenir.

Askerlik borçlanması nasıl iptal edilir ?

Eğer ödeme yapmayacaksanız işlemin iptali için başvuru yapmanıza gerek yok. Zaten 1 ay içerisinde ödeme yapmadığınızda kendiliğinden iptal edilir. Ödeme yapmasanız bile borçlanma başvurusu yapıp ödemediğiniz kısımları daha sonra yine başvurarak borçlanma yapma hakkınız olduğunu belirtmek isteriz.

Askerlik borçlanması yapılandırma kapsamında ödenir mi ?

Borçlanma işlemleri borçlanma talebinde geçerli olan borçlanma tutarları esas alınarak yapılır. Hesaplamanın nasıl yapıldığı ve güncel borçlanma tutarları yukarıda verilmiştir. Bunun dışında askerlik borçlanması için ek bir indirim ya da borç yapılandırma imkanı olmamaktadır.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

32 Yorum
 1. Metin

  2000 yılı öncesi için yani 1989 ila 1991 yılları arası 540 gün askerlik borçlanması yaptım, toplamda 16.000 veya 17.000 TL tutarında bir ödeme yaptım, yalnız sistemde yatırmış olduğum tutarı değil, bunun yerine toplam 4.290.880 TL gibi tutarı görüyorum bunun nedeni nedir, bu tutar eski paraya göre sisteme girmiş,

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. O dönemki prime esas kazanç güncelleme katsayısı ile güncellenerek o dönemki hizmete aktarılır. Ödediğiniz tutar değil yani. Prime esas kazanç olarak geçer.

   1. Metin

    Bilgileriniz için teşekkür ederim.

 2. Vural arı

  E devlet üzerinden başvuru yaptım askerlik borçlanması için çabuk sonuçlandırmak?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Başvuru bağlı olduğunuz SGK’ya düşer. Hızlandırmak için ora ile görüşebilirsiniz.

   1. mümin sarılar

    merhaba 15/05/1969 doğumluyum
    26/05/1989—20/11/1990 tarihleri arası 18 ay askerlik yaptım 01/04 /1993 tarihinde ilk işe girişim oldu Net olarak kaç ay borçlanma yaparsam 1yıl erken emekli olurum şimdiden teşekkürler.

  2. mümin sarılar

   26/05/1989—-20/11/1990 tarihleri arası 18 ay askrlik yaptım 01/04/1993 tarihinde ilk işe girişim oldu.Net olarak kaç ay borçlanırsam 1 yıl erken emekli olurum

   1. Ömer Meriç

    Merhaba. 150 gün borçlanmanız yeterli. Bu durumda 15.05.2022 tarihinde tabi 5600 günü de tamamlamış olmanız şartı ile emeklilik dilekçenizi verebilirsiniz.

 3. celal

  20 gün önce e-devlet üzerinden askerlik borçlanması başvurusu yaptım ancak henüz evime borçlanma tebligatı gelmedi.Sgk ya gittim daha yeni yapmışsınız diyerek geri gönderildim.Şimdi ise e devletten “Daha önce yapılmış başvurunuz bulunmamaktadır.” yazısı çıkıyor.Hafta içi sgk ya gidemiyorum cimer e yazsam sonuç alabilir miyim?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bekleyin başvuru varsa SGK size yazıyı gönderir. Yıl sonunda yoğunluk oluyor tutarlar artacak diye. SGK yoğun olabilir bundan dolayı.

 4. İrfan

  Merhaba 1994 1996 arası 540 gün askerlik yaptım ilk işe giriş 01 03 1997 askerlik borçlanırsam kaç yaş geri ceker

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 16 ay askerlik borçlanmanız halinde 55 yaş ve 5750 gün şartına tabii oluyorsunuz.

 5. Osman

  5434 sayılı Kanuna göre çalışmakta iken 2000 yılında skerlik yapan ve 2015 yılında istifa eden bir kişinin şu anda başvuruda bulunup askerlik borçlanması yapması mümkün müdür?
  Askerlik borçlanması için çalışmaya devam etmek şart mıdır?

  1. Ömer Meriç

   Merhabalar. İnanın bu konuda net bilgi sahibi değilim. Yapılır diye biliyorum ama yine de SGK’ya sormanızı öneririm.

 6. cem koç

  Merhaba 22,04,1976 dogumluyum.sigorta başlangıç 13,07,1996 prim günüm 3703 gün 18 ay askerlik hizmetimi yaptım.23,08,1996 sevk tarihi 07,03,1998 terhis tarihi askerligi borçlanıp ödersem emeklilik yaşım normalde 56 yaş geri gelirmi teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Askerlik sigorta girişinden sonra olduğundan borçlanmanız emeklilik yaşınızı değiştirmez.

   1. Cem koç

    Askerligim baslamadan 1 ay önce sigorta girişim olmuştu bu durumda nasıl olur

    1. Ömer Meriç

     Askerlik borçlanması sizin emekli olma şartlarınız değiştirmez. Prim gün eksiğiniz varsa borçlanma yapıp eksiği tamamlayabilirsiniz.

 7. Metin

  Askerlik borçlanması için kredi kolay alınıyor mu?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bankadaki durumunuz ile alakalı. SGK bu konuya müdahil değil.

 8. Selçuk

  Merhaba 19/01/1974 doğumluyum sigorta başlangıç 05/11/1992 pirim günüm 5345 .1999 yılında 8 ay kısa dönem askerlik yaptım.tabii olduğum pirim 5600 yani 255 gün pirim eksikliğim var şuan çalışmıyorum.askerlik borçlanması yapıp eksik olan 240 kırk günü burdan kapatıp kalan 15 günü bi yerde çalışarak 5600 günü tamamlamayı düşünüyorum.sorum şu ; şuan SGK internet sitesinde bugün emekli olsam nekadar maaş bağlanır dediğinde maaş: 2.150 tl ek ödeme: 85 tl yazıyor .bu askerlik borçlanmamı asgari ücretten mi yatırsam yoksa biraz daha yukarıdan yatırırsam maaşımda ne kadar farklılık olur.teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Borçlanacağınız süre çok da etkilemez emekli maaşını. Bana kalırsa tabandan borçlanın.

  2. Mahmut

   E devlet üzerinden borçlanmak için başvuru yaptım.Ne zaman ödeme yapicam?

   1. Ömer Meriç

    Merhaba. Şimdi SGK size ödeme tutarı, borçlanılan gün sayısı ve son ödeme tarihini gösterir yazı gönderecek. Bu yazıyı tebliğ aldıktan sonra ödeyebilirsiniz. Ödemek için tebliğ tarihinden sonra bir ay süreniz olacak.

 9. murat

  Merhaba, ismim murat.

  sigorta başlangıç tarihim 12/10/2000, askerlik ise 21/11/1998 – 21/05/2000 askerlik borçlanması yapsam emeklilik yaşım geriye gelirmi, birde emekli maaşıma katkısı olur mu? Teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 13 ay borçlanma yapmanız halinde 2 yaş daha erken emekli olursunuz. 58 yaşında yani. Normalde 60. Maaşa da katkısı olur tabi ki.

 10. Uğur

  Selam
  03.06.1971 doğumluyum
  14.03.1985 sgk girişim var
  1991-1992 yıllarında askerlik yaptım
  5300 gün sgk günüm var
  Askerlik borçlanması maaşıma ektisi olurmu
  Teşekküeler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bana kalırsa borçlanmanıza gerek yok. Çok fazla etkisi olmaz.

 11. durmaz

  merhaba. sigorta başlangıç: temmuz 1984.
  askerlik tarihi: kasım1990 ile haziran1992 arası.
  10350 gün prim ödemem var. temmuz 1987-kasım1990 arasında ve eylül1992 den bu güne kadar sigortalı oarak çalışıyorum. 1984 ile 1987 arasında ise dönemsel olarak toplamda 90 gün kadar prim ödemem var. kamu da çalışan bir işçi olarak askerlik borçlanması emekli maaşıma ne kadar etki eder? saygılarımla.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Doğum tarihinizi yazmamışsınız ama borçlanmaya gerek yoksa borçlanmayın bence. Emekli maaşınız üzerinde çok etkisi olmaz.

 12. Cengiz Yılmaz

  2002 tarihinde kısa dönem olarak askerlik yaptım sigorta başlangıç tarihim 10.01.1990 Ama bu meslek lisesinde staj ibaşlangıcım. uzun dönem sigorta başlangıç tarihim 1 Mayıs 1995 Şu anda da 7036 günü doldurmuş durumdayım askerlik borçlanmamı yaparsam maaşını ne kadar etkiler ve askerlik borçlanmamı kaç liradan yapmalıyım

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Prim gününü tamamlamış olduğunuz için askerlik borçlanması yapmak sizin için mantıklı değil. Ben yapmamanızı tavsiye ederim.