2019 Askerlik Borçlanması Nasıl Yapılır ?

12

Kanun erkek sigortalılara er ve ya erbaş olarak geçen süreleri ya da yedek subaylık hazırlık sürelerini borçlanarak emeklilik hizmetinden saydırma hakkı vermektedir. Eğer siz de askerlik borçlanması yapacaksanız nasıl yapabileceğini, borçlanmanın emeklilik ve emekli maaşı üzerindeki etkisi, ne kadar ödeme yapacağınız yani kısacası askerlik borçlanma 2019 konusunda merak etmiş olduğunuz tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Askerlik borçlanması nasıl yapılır 2019?

Borçlanma başvurusu yapmak çok kolay. Artık Sosyal Güvenlik Kurumu askerlik şubesinden yazı bile istemiyor. Askerlik borçlanması başvurusu için gerekli belgeler borçlanma talep formu ve kimlik fotokopinizdir. Onun haricinde belge istenmez.

Borçlanma için başvuru dilekçesini buradan indirebilirsiniz >> askerlik borçlanması dilekçesi indir

Başvuru yapacağınız SGK ise son çalışmanıza göre belirleniyor.

2019 Askerlik borçlanması başvurusu nereye yapılır ?

Askerlik borçlanması başvurusu nereye yapılır sorusunun cevabı son çalıştığınız sigorta koluna göre belirlenmekte. Eğer en son çalıştığınız ya da prim ödemesi yaptığınız sigorta kolu;

 • 4a SSK ise işveren dosyanızın bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezine,
 • 4b Bağkur ise bağkur dosyanızın bulunduğu SGK’ya,
 • Emekli sandığı ise Kamu Görevlileri Daire Başkanlığı/Mithatpaşa Cad. Sıhhıye/Ankara adresine başvurunuzu yapabilirsiniz.

Askerlik borçlanması ne kadar 2019

Borçlanma talebinizi 01 Ocak 2019-31 Aralık 2019 tarihleri arasında SGK’ya iletmeniz halinde günlük en düşük 27,28 TL, en yüksek ise 204,60 TL üzerinden borçlanma yapabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için askerlik borçlanması 2019 başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Askerlik borçlanması ne kadar 2018

Askerlik borçlanması hesaplaması yani bir günlük askerlik borçlanması için ödeyeceğiniz en düşük tutar borçlanma başvurusunu yaptığınız tarihte geçerli olan brüt asgari ücretin günlük tutarının %32’si iken en yüksek ise bunun 7,5 katı olacaktır.

Örneğin 2018 yılında brüt aylık asgari ücret 2029,50 TL, günlük ise 67,65 TL dir. Buna göre ödenecek en düşük askerlik borçlanması tutarı 31 Aralık 2018 tarihine kadar talepte bulunduğunuzda 21,64 TL olacak en yüksek ise 162 TL olacaktır.

Askerlik borçlanmasını devlet ödeyecek mi ?

Zaman zaman basında askerlik sürelerine ilişkin SGK borçlanma tutarlarının devlet tarafından ödeneceği ve askerlik borçlanması affı çıkacağı söylentileri dolaşıyor. Peki gerçekten askerlik borçlanması affı varmı ve böyle bir düzenleme çıkar mı ? Lafı uzatmadan böyle bir düzenleme olmadığını ve gerçekleşme ihtimalinin de bir hayli düşük olduğunu belirtmek isterim.

2019 askerlik borçlanması sorgulaması nasıl yapılır ?

Eğer borçlanma yapıp ödediyseniz ve askerlik sürelerine ilişkin hizmet sürelerinin SGK hizmet cetvelinize eklenip eklenmediğini merak ediyorsanız buna ilişkin sorgulamayı e devlet sisteminden kolayca yapabilirsiniz.

www.turkiye.gov.tr adresinden T.C. numaranız ve e devlet şifreniz ile sisteme giriş yaptıktan sonra SGK-SGK Tescil ve Hizmet Dökümü menüsünden askerlik borçlanmasına ilişkin sürelerin hizmetinize işlenip işlenmediği konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Eğer borçlanma başvurusu yeni yaptıysanız ve çıkan borç tutarını sorgulamak istiyorsanız bunu online olarak yapabileceğiniz bir uygulama yok. Ancak internet bankacılığından ya da mobil bankacılıktan SGK-SGK borçlanma menüsünden T.C. numaranız ile sorgulama yaparak borç tutarını öğrenebilirsiniz.

Askerlik borçlanması ne kadar geriye çeker ?

Eğer askerlik yaptığınız süre ilk sigorta,bağkur v.s. giriş tarihinden önce ise askerlik borçlanması yaptığınız süre kadar geriye çeker. Eğer askerlik süresi ilk defa sigortalı ya da bağkurlu olduğunuz tarihten sonra ise bu durumda işe giriş tarihini geri çekmez sadece emeklilik hizmetine eklenir.

Askerlik borçlanma işe giriş tarihinizi askerlik başlangıç tarihine çekmez. Yani askerlik başlangıç tarihi sigorta başlangıç tarihi sayılmaz. Sadece borçlanma yaptığınız gün kadar başlangıç geri çekilir.

Örnek:

Ali BEY askerliğini 01 Ocak 2000 tarihi ile 31 Aralık 2000 tarihleri arasında 12 ay olarak yapmıştır ve ilk sigorta giriş tarihi ise 01.06.2007’dir. Eğer Ali BEY askerlik hizmetlerinin tamamını borçlanırsa işe giriş tarihi 01.06.2006’ya çekilir. Yani 01 Ocak 2000 tarihine çekmez. İşte sıklıkla sorulan askerlik borçlanması başlangıç sayılır mı sorusunun cevabı bu.

Aynı örnekte Ali BEY askerliği 01 Ocak 2008 tarihi ile 31 Aralık 2008 tarihi arasında yapmış ve borçlanma yapmış olsaydı sigorta ilk giriş tarihinde bir değişiklik olmaz ve yine 01.06.2007 tarihi olarak esas alınırdı.

2019 askerlik borçlanması internetten ödeme nasıl yapılır ?

Borçlanmayı internetten kredi kartı ile online yapabileceğiniz bir uygulama yok henüz. Ancak dilerseniz anlaşmalı bankaların mobil ya da internet bankacılığı uygulamaları üzerinden SGK prim ödeme menüsünde yer alan SGK borçlanma kısmından T.C. numaranız ile giriş yaparak ödeyebilirsiniz.

Askerlik borçlanması avantajları nelerdir ?

Eğer askerlik yaptığınız süreler ilk sigorta giriş tarihinden önce ise emeklilik yaşınızı değiştirebilir ve daha erken emekli olmanızı sağlayabilir. Tabi bu durum her zaman mümkün değil. İşe giriş tarihine göre değişebilir.

Ayrıca borçlanma yapacağınız süreler 2008 yılından önce ise emekli maaşınıza da artı yönde katkısı olabilir.

Askerlik borçlanması anlaşmalı bankalar hangileri ?

Borçlanma tutarlarını SGK ile anlaşmalı tüm banka ve PTT şubelerinden ödeyebilirsiniz. Askerlik borçlanmasının ödenmesi ile ilgili anlaşmalı başlıca  bankaları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Ziraat Bankası,
 • Halk Bankası,
 • Vakıf Bank,
 • Türkiye İş Bankası,
 • Deniz Bank,
 • Yapı ve Kredi Bankası,
 • Garanti Bankası

Diğer anlaşmalı bankalardan da ödeme yapılır. Ben şube ağı geniş olan bankaları yazmak istedim.

Askerlik borçlanması konusundaki tüm sorularınızı yazının sonundaki yorum bölümünden sorabilirsiniz. Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir
12 Yorum
 1. Cengiz Yılmaz

  2002 tarihinde kısa dönem olarak askerlik yaptım sigorta başlangıç tarihim 10.01.1990 Ama bu meslek lisesinde staj ibaşlangıcım. uzun dönem sigorta başlangıç tarihim 1 Mayıs 1995 Şu anda da 7036 günü doldurmuş durumdayım askerlik borçlanmamı yaparsam maaşını ne kadar etkiler ve askerlik borçlanmamı kaç liradan yapmalıyım

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Prim gününü tamamlamış olduğunuz için askerlik borçlanması yapmak sizin için mantıklı değil. Ben yapmamanızı tavsiye ederim.

 2. durmaz

  merhaba. sigorta başlangıç: temmuz 1984.
  askerlik tarihi: kasım1990 ile haziran1992 arası.
  10350 gün prim ödemem var. temmuz 1987-kasım1990 arasında ve eylül1992 den bu güne kadar sigortalı oarak çalışıyorum. 1984 ile 1987 arasında ise dönemsel olarak toplamda 90 gün kadar prim ödemem var. kamu da çalışan bir işçi olarak askerlik borçlanması emekli maaşıma ne kadar etki eder? saygılarımla.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Doğum tarihinizi yazmamışsınız ama borçlanmaya gerek yoksa borçlanmayın bence. Emekli maaşınız üzerinde çok etkisi olmaz.

 3. Uğur

  Selam
  03.06.1971 doğumluyum
  14.03.1985 sgk girişim var
  1991-1992 yıllarında askerlik yaptım
  5300 gün sgk günüm var
  Askerlik borçlanması maaşıma ektisi olurmu
  Teşekküeler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bana kalırsa borçlanmanıza gerek yok. Çok fazla etkisi olmaz.

 4. murat

  Merhaba, ismim murat.

  sigorta başlangıç tarihim 12/10/2000, askerlik ise 21/11/1998 – 21/05/2000 askerlik borçlanması yapsam emeklilik yaşım geriye gelirmi, birde emekli maaşıma katkısı olur mu? Teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 13 ay borçlanma yapmanız halinde 2 yaş daha erken emekli olursunuz. 58 yaşında yani. Normalde 60. Maaşa da katkısı olur tabi ki.

 5. Selçuk

  Merhaba 19/01/1974 doğumluyum sigorta başlangıç 05/11/1992 pirim günüm 5345 .1999 yılında 8 ay kısa dönem askerlik yaptım.tabii olduğum pirim 5600 yani 255 gün pirim eksikliğim var şuan çalışmıyorum.askerlik borçlanması yapıp eksik olan 240 kırk günü burdan kapatıp kalan 15 günü bi yerde çalışarak 5600 günü tamamlamayı düşünüyorum.sorum şu ; şuan SGK internet sitesinde bugün emekli olsam nekadar maaş bağlanır dediğinde maaş: 2.150 tl ek ödeme: 85 tl yazıyor .bu askerlik borçlanmamı asgari ücretten mi yatırsam yoksa biraz daha yukarıdan yatırırsam maaşımda ne kadar farklılık olur.teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Borçlanacağınız süre çok da etkilemez emekli maaşını. Bana kalırsa tabandan borçlanın.

 6. Metin

  Askerlik borçlanması için kredi kolay alınıyor mu?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bankadaki durumunuz ile alakalı. SGK bu konuya müdahil değil.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.