Askerlik Borcu Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Askerlik borcu sorgulama işlemleri hakkında detaylı bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.  Askerliğini yapan erkek sigortalılara tanınan en önemli haklardan birisi askerlik borçlanması hakkıdır. Bu haktan yararlanabilmek için öncelikle borçlanma başvurusu yapmanız ve başvurunuz üzerine Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan size ödeyeceğiniz tutarı gösterir borçlanma yazısının tebliğ edilmesi lazım.  Eğer henüz borçlanma başvurusu yapmadıysanız askerlik borçlanması başvurusu nasıl yapılır, form nasıl doldurulur konusunda bilgi edinmek ve başvuru formunu indirmek için askerlik borçlanması başvuru formu nasıl doldurulur sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Eğer başvurumu yaptım ve askerlik borcumu nasıl öğrenirim diyorsanız o zaman yazımızın devamına geçebilirsiniz. Bu yazımızda askerlik borcu nasıl öğrenilir, askerlik borçlanması e devlette görülür mü, askerlik borçlanması nereden öğrenilir gibi konu hakkında tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Askerlik borç sorgulaması nasıl yapılır ?

Eğer başvurunuzu yaptıysanız askeri borç sorgulamasını;

 • Herhangi bir Sosyal Güvenlik Merkezi’nden,
 • Bankalar ya da PTT şubelerinden,
 • ATM’lerden,
 • SGK kart ile ödeme sisteminden ya da
 • Alo 170 hattını arayarak sorgulayabilirsiniz.

Mobil ya da internet bankacılık kullanıyorsanız ya da ATM’lerden Sgk askerlik borçlanması sorgulamasını;

 • 4c yani emekli sandığı ile 4/a yani SSK askerlik ödemesi sorgulamasını SGK Ödemeleri-SGK Borçlanma menüsünden,
 • 4b yani bağkur askerlik borçlanması görüntülemesini ve ödemesini de SGK Ödemeleri- 4/1-B Kendi Nam ve Hesabına Çalışma Tahsilatları-4b Askerlik Borçlanma menüsünden yapabilirsiniz.

SGK Kredi kartı ile prim ödeme sisteminden  4c, 4b ve  4/a askerlik borçlanması sorgulaması için;

 • Öncelikle E-devlet şifrenizle ve T.C. numaranızla buradan SGK prim ödeme sistemine girin ⇒ SGK Kredi kartı ile prim ödeme.
 • Emekli sandığı ve SSK asker ödemesi sorgulamasını Sorgu Türü: Diğer Tahsilatlar, Sorgu Tipi: SGK Borçlanma Tahsilatı menüsünden yapabilirsiniz.
 • 4b yani bağkur askerlik borçlanması borcu sorgulamasını ise Sorgu Türü:4/1-B Kendi Nam ve Hesabına Çalışma Tahsilatları, Sorgu Tipi: Bağkur Prim-Askerlik Borçlanma menüsünden yapabilirsiniz.

4b askerlik borçlanması sorgulama

4b askerlik borçlanması sorgulama işlemini yukarıda anlatılan yolları takip ederek yapabilirsiniz. Ödeme yaptıysanız e-devlette hizmet dökümünde askerlik borçlanması hizmetlerinizi kontrol edebilirsiniz. Henüz ödeme yapmadıysanız bu durumda T.C. numarası ile SGK borçlanma menüsünden sorgulama yaparak borcunuzu öğrenebilirsiniz.

4/c askerlik borçlanması sorgulama nasıl yapılır ?

Emekli sandığı yeni adı ile 4c kapsamında devlet memuruysanız ve askerlik borçlanması başvurusu yaptıysanız size çıkan toplam borcun sorgulamasını ve ödemesini tüm bankalar, PTT şubeleri ve ATM’lerde SGK Ödemeleri-SGK Borçlanma menüsünden yapabilirsiniz. E-devlette doğrudan 4/c emekli sandığı askerlik borcu sorgulaması yapılabilecek bir uygulama bulunmuyor.

E devlet askerlik borçlanması sorgulaması nasıl yapılır ?

E-devletten doğrudan e devlet askerlik borcu sorgulaması yapılacak bir uygulama şu an için yok. Tek seçenek SGK kart ile prim ödeme sisteminden e-devlet şifresi ile giriş yaparak sorgulamak. Askerlik borcu sorgulamasını nasıl yapabileceğinizi de yukarıda ayrıntılı olarak anlattık.  Eğer henüz borçlanma başvurusu yapmadıysanız Askerlik BORÇLANMASI e devletten nasıl yapılır hakkında bilgi için e devletten askerlik borçlanması nasıl yapılır  başlıklı yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

Askerlik borçlanmasını ödedim nasıl görebilirim ?

Borçlanma başvurusunu yaptık. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenecek toplam tutar ve gün sayısını gösterir dökümü aldık ve ödememizi süresi içerisinde yaptık. Tüm bunları gerçekleştirdikten sonra artık askerlik süreleriniz SGK tescil ve Hizmet Dökümünüze yansımış olacaktır. Sorgulamasını ödeme yaptıktan 3-4 saat sonra e-devletten yapabilirsiniz. Askerlik hizmet süresi sorgulaması için;

 • E-devlette Sosyal Güvenlik Kurumu-SGK tescil ve Hizmet Dökümü sayfasına giriş sağlayın.
 • Dilerseniz T.C. numaranız ve e-devlet şifrenizle buradan doğrudan giriş yapabilirsiniz ⇒ E-devlet askerlik hizmeti sorgulama.
 • Sorgulama işlemi tamamlandığında Tüm SGK Uzun Vade Hizmet Dökümü-Sig. Statü menüsü altından askerlik sürelerinizi görebilirsiniz.

Askerlik sigortası sorgulaması nasıl yapılır ?

Askerliğini yedek subay ya da başka bir kapsamda yapanlar bu sürelere ait hizmetleri e-devlette görüntüleyebilir. E-devlette SGK ve Tescil Hizmet Dökümü bölümü Tüm SGK Uzun Vade Hizmet Dökümü alt başlığında görüntüleme yapabilirsiniz.

E-devlet askerlik borçlanması ne zaman sonuçlanır?

E-devletten yapılan borçlanma başvuruları son sigorta kapsamı esas alınarak bağlı olunan Sosyal Güvenlik Merkezi’ne online ortamda düşer. Yoğunluğa bağlı olarak ortalama en geç 1 ay içerisinde borçlanma işlemi gerçekleştirilir ve borç tebligatı tarafınıza gönderilir. Tebligatı aldıktan sonra ödemeyi 1 ay içerisinde yapabilirsiniz.

Askerlik borçlanması e devlette gözükmüyor?

Ödeme işlemlerini yaptıktan sonra askerlik hizmetleri ödeme yapılan günden sonra SGK hizmet dökümünde görünür. Eğer ödemeden 1 gün sonra hala askerlik hizmetleriniz e-devlette görünmüyorsa bağlı olduğunuz SGK ile görüşün.

Askerlik borçlanması yaptım sistemde ne zaman görülür?

Başvurudan sonra SGK ortalama 1 ay içerisinde en geç borç tebligatını gönderir. Ödeme için tebliğden sonra 1 aylık süreniz var. Ödeme yaptıktan en geç 1 gün sonra hizmetler e-devlet yansımaktadır.

5/5 - (2 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Askerlik Borcu Sorgulama Nasıl Yapılır ?” üzerine 4 yorum
 1. Merhaba ömer bey benim sigorta girişim 1991 ben 92 de askere gittim 93 Mayıs’ta askerliğim biti hem er hemde onbaşı olarak yaptım o günden sonra aralıklı olarak ve full olarak bazı aylar yatırıldı SGK primim şuan 5985 günüm var eyt başvurusunda bulundum dosyam beklemede kaldıktan sonra beni arayıp 115 gün askerlik borçlanması var dediler 13750 TL ödemem gerektiğini de söylediler benim günüm fazla olmasına rağmen nasıl askerlik borclanmam var ve ben bu borçlanmayı kurumu aramama rağmen söylemiyorlar nasıl yapacağımı bilgi verirseniz sevinirim

  Cevapla
 2. Ömer Bey merhaba,
  SGK’ya 1997 girişliyim. Askerliğimi 10.1999- 05.2001 yılları arası yaptım. 2002 2022 arası kesintisiz çalıştım. Çalışmaya devam ediyorum.Şu anda primim 7700 gün. 18 ay askerlik süresini yatırırsam emekli maaşım ne kadar fark eder.
  Teşekkür ederim

  Cevapla
  • Merhaba. Bu konuda bir hesap yapmak imkansız. Ancak 2008 öncesi hizmete sayılacağından olumlu etkiler maaşınızı.

   Cevapla
Yorum yapın