Att Maaşları Ne Kadar 2022

0

Att maaşları 2022 güncel zam oranları ile birlikte detaylı olarak yazımızda verilecektir. ATT yani acil tıp teknisyeni son dönemlerin en gözde meslek gruplarından birisi arasında yer almakta. Ülkemizin sağlıkta göstermiş olduğu ilerleme, sağlıktaki gelişme ile birlikte açılan sağlık hizmet sunucuları ve yeni hastaneler ile birlikte acil tıp teknisyenlerine olan ihtiyaç da her geçen gün artmakta. Bu yazımızda att nedir ne iş yapar ne kadar maaş alır sorularının cevabını bulabilirsiniz.

ATT nedir ?

ATT yani acil tıp teknisyeni  acil durum çağrılarını cevaplandırmak, acil durumlarda tıbbi hizmet vermek ve hastaları hastanelere sevk etmekle görevli olan kişilerdir. Başlıca görev ve sorumluluklarını şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Eğitim esnasında edinilen öğrenilen ve doktor tarafından verilen talimatları izlemek,
  • İlaçları oral olarak uygulamak ya da damar yolundan vermek,
  • Hastaların nakledilebilmesi adına için stabil hale getirilmesini sağlamak,
  • Hastanın sağlıklı taşınabilmesi için ambulansta gerekli önemleri almak ve hastayı emniyetli hale getirmek,
  • Acil doğum halinde doğumun gerçekleşmesine yardımcı olmak,
  • Acil durumlarda yaranın kapanması ve kanamanın durdurulmasına yardımcı olmak,
  • Acil ya da gerekli durumlarda oksijen desteği vermek,
  • Hastaların herhangi bir sağlık hizmet sunucusu ya da hastanenin acil servisine aktarılmasını sağlamak,
  • Hastanın devri sırasında acil müdahelede yapılan işlemleri raporlamak ve tedavinin devam edeceği birime iletmek,.

Att çalışma şartları nelerdir ?

Acil tıp teknisyeni olabilmek için sağlık meslek liselerinin ilgili bölümlerinden ya da önlisans bölümünden mezun olmak gerekmektedir. Mezuniyetten sonra Kamuya alımlar KPSS ile yapılmaktadır.

Att çalışma saatleri

Acil serviste hizmet verdiklerinden çalışma sabit bir mesai saatleri bulunmamaktadır. Haftanın 7 günü ve 24 saat hizmet verilmesi gereken bir alan olduğundan vardiya sistemi ile çalışma yapılır. Yani 3 vardiya olacak şekilde genel olarak ayarlanmakta. Vardiyalar 08.00-16.00, 16.00-24.00 ve 24.00-08.00 saatleri arasında olmakta.

Att maaşı ne kadar ?

Gelelim asıl konumuz olan acil tıp teknisyeni maaşlarının ne kadar olduğu sorusunun cevabına. Acil tıp teknisyenliği maaşı özel sektör ile devlet arasında farklılık göstermektedir. Kamuda att maaş hesaplaması 657 Sayılı Kanun ile yapılır ve kademe dereceye göre belirlenir. Özel sektörde ise deneyime göre ve hastane politikasına göre maaşlar belirlenmektedir. Aşağıda ayrı başlıklar halinde att ne kadar maaş alıyor sorusunun cevabı verilecektir.

Devlette acil tıp teknisyeni maaşı ne kadar ?

Att kaç para maaş alır sorusunun cevabı kişinin evli olup olmamasına, çocuğu olup olmamasına ve kademe dereceye göre değişir. 2022 yılında güncel zamlarla bekar ve çocuğu olmayan acil tıp teknikeri maaşı net olarak 7000 TL olacaktır. Tabi Kamu hastanelerinde ayrıca döner sermaye ödemesi de yapıldığından ortalama net att devlet maaşı en düşük 6500 TL civarında olmaktadır.

Özelde att ne kadar maaş alır ?

Att özel hastane maaşları kişinin deneyimine ve hastane imkanlarına bağlıdır. Yeni mezunla tecrübeli çalışana ödenen maaşlar aynı olmamaktadır. Özelde att net maaşı yeni mezunlar için ortalama 4500-5000 TL arasında değişmektedir. Tecrübelilere ödenen att aylık maaşları ise ortalama 5500-6000 TL arasında değişmektedir.

ATT çalışanları yorumları

Eğer acil tıp teknisyeni olarak çalışıyorsanız değerli yorumlarınız bu bölümü yazmayı düşünen arkadaşlar için yararlı olacaktır. Aşağıda bu meslek çalışanları ile tercih yapmayı düşünenlerin yorumları bulunmaktadır. Siz de yorumunuzu ileterek katkıda bulunabilirsiniz.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.