Bağkur 7200 Torba Yasada Var mı? & 80 Maddelik Torba Yasa

Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne vergi ve birçok alanda yeni düzenlemeler içeren 80 maddelik torba yasası sunuldu. Torba yasa ile özellikle vergi mevzuatında önemli değişiklikler yapılacak. 80 maddelik torba yasaya pdf olarak buradan ulaşabilirsiniz: yeni torba yasa tam metni. Yasada özellikle Sosyal Güvenlik ile ilgili yer alan düzenlemeler konusunda bilgi vereceğim. Ayrıca cevabı en çok merak edilen Bağkur 7200 torba yasada var mı sorusunun cevabı da verilecektir.

Torba yasada Bağkur prim eşitleme olacak mı?

Bağkur prim eşitlemesi için müjde seçimlerden önce verilmişti ancak henüz bu konuda bir adım atılmadı. Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne gönderilen yeni torba yasada Bağkur eşitleme diğer adı ile Bağkurda gereken prim gün sayısının 7200 güne düşürülmesi düzenlemesi yer almıyor.

7200 Bağkur ne zaman açıklanacak?

80 maddelik torba yasa düzenlemesinde Bağkur 7200 gün düzenlemesi yer almıyor. Ancak seçimden önce bu düzenleme sözü verildiği için sonraki torba yasalarda özellikle Sosyal Güvenlik ile alakalı torba yasalarda bu düzenlemenin yapılacağını bekliyoruz. Bu konuda kesin ve net bir tarih vermek zor ancak ben sürecin çok uzayacağını düşünmüyorum.

Bağkur 7200 gün düzenlemesinden kimler yararlanacak?

Bağkur 7200 gün düzenlemesinin küçük esnafları kapsaması bekleniyor. Basit usulde vergi mükellefi olanlar için emeklilikte gereken prim gün sayısının 7200 güne düşürülmesi bekleniyor. Düzenleme genişletilir mi tüm Bağkurluları kapsar mı sorusunun net bir cevabını şu an veremiyorum. Ancak bu ihtimaller dahilinde ve tüm Bağkurluları kapsayacak şekilde de bir düzenleme yapılabilir.

Torba yasada Bağkur affı var mı?

80 maddelik torba yasada Bağkur prim borçlarının yeniden yapılandırılmasına dair düzenleme yer almıyor. Ancak ilerleyen süreçlerde yeni torba kanun çıkarılması durumunda yapılandırma düzenlemesinin de yer alması ihtimaller arasında.

Torba yasada Bağkur ihya var mı?

Bağkur ihya düzenlemesi bir önceki torba yasada yer almamıştı. 80 maddelik torba kanunda da ihya düzenlemesi maalesef yer almıyor.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
Yorum yapın