Bağkur Açılışı İçin Gerekli Evraklar 2020

0

Bağkur açılışı için gerekli evraklar ve bağkurlu olmak için aranan şartları yazımızda bulabilirsiniz. Eski adı ile Bağ-Kur yani adı ile 4b sigortalısı olarak tanımlanan kişiler kısaca kendi adına ve hesabına çalışan ve prim ödeyen kişiler olarak tanımlanabilir. Hem tarım/çiftçi bağkurlusu, esnaf bağkurlusu ve ya şirket bağkurlusu olmak hem de isteğe bağlı bağkur ödemek için birtakım şartların sağlanması gerekmektedir. Bu yazımızda bağkurlu ya da isteğe bağlı bağkurlu olmak için aranan tüm şartları, çiftçi bağkurlu olmak için gerekli evraklar ve tüm detayları bulabilirsiniz.

Bağkur kaydı nasıl yapılır ?

Eğer esnaflık kaydı açtırdıysanız, ziraat odalarında ve ya tarım/ilçe müdürlüklerinde ÇKS yani çiftçi kayıt sistemine kayıt olduysanız ya da şirket ortağı olduysanız bağkur otomatik olarak başlar. Ayrıca Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yapmanız gerekmez. İsteğe bağlı açtırmak için izlemeniz gereken yol aşağıda belirtilmiştir. Bağ-kur açtırmadan önce güncel primlere göz atmak isterseniz bağkur primi ne kadar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bağkur Kaydı İçin Gerekli Evraklar Nelerdir ?

Ticari faaliyete başlayarak vergi kaydı açtıranlar, şirket ortağı olanlar, ziraat odalarında ya da il/ilçe tarım müdürlüklerinde ÇKS kaydı açtıran kişiler kayıt başlama tarihi itibariyle otomatik olarak ve zorunlu bir şekilde bağkura dahil edilirler. Bu durumda olan kişilerin ayrıca Sosyal Güvenlik Kurumu’na belge ibraz etmelerine gerek bulunmamaktadır.

Bu kişiler için Sosyal Güvenlik Kurumu tescili açarak bilgilendirme yazısını tebliğ ile göndermektedir. Bağkurlu olduğunuza dair yazıyı aldıktan sonra prim ödemelerinizi yapmaya başlayabilirsiniz. Kimler zorunlu bağkurlu olur başlıklı yazımızdan kimlerin kayıt açtırması halinde SGK tarafından otomatik olarak kayıt altına alınacağı konusunda ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

Ancak isteğe bağlı sigorta/bağkur talebe göre açılmaktadır. Dolayısıyla isteğe bağlı sigorta kapsamında başvuru yapabilmek için bazı şartların sağlanması ve aşağıda bağkura kayıt için gerekli evraklar ile başvuru yapılması gerekmektedir. Bağkur isteğe bağlı başvuru şartları ve gerekli evrakları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Bağkur giriş bildirgesi nereden alınır ?

01 Ekim 2008 tarihinden önceki oda ve vergi kayıtları için tescil açılmamakta. Bu tarihten sonra oda ve vergi kaydınız varsa zaten bunlar SGK tarafından sistemde görülmekte ayrıca giriş bildirgesi almanız gerekmemekte. Eğer 01 Ekim 2008 tarihinden sonra vergi kaydı, şirket ortaklığı kaydınız olmasına rağmen bağkur tesciliniz hiç açılmadıysa bu durumda yapmanız gereken bağlı olduğunuz SGK’ya başvuru yaparak bağkuru başlatmak olacaktır.

01 Ekim 2008 tarihinden önce ziraat odaları ya da tarım müdürlüklerinde çiftçilik yani ÇKS kaydı olmasına rağmen bağkur açtırmayan ya  da SGK tarafından açılmayan kişilerin ise Ziraat Odalarından çiftçi bağkuru işe giriş bildirgesi alarak tescil için bağlı oldukları SGK’ya başvuru yapmaları gerekmektedir.

İsteğe bağlı bağ kur için de giriş bildirgesinin doldurulması ve ikamet olarak bağlı olunan Sosyal Güvenlik Merkezi’ne verilmesi gerekmektedir. İsteğe bağlı bağkur başvuru formu ve diğer gerekli evraklar konusunda yazımızın devamında bilgi verilmiştir.

İsteğe bağlı bağkur şartları nelerdir ?

İsteğe bağlı bağkurlu olabilmek için;

 • Türk vatandaşı olmak,
 • 18 yaşını tamamlamış olmak,
 • Türkiye’de ikamet ediyor olmak,
 • Çiftçi kaydı, esnaf kaydı ya da şirket ortaklığı kayıtlarının olmaması gerekmektedir.
 • Detaylı bilgi için isteğe bağlı bağkur başlıklı yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

Gelelim isteğe bağlı bağkur nasıl yapılır sorusunun cevabına.

İsteğe bağlı sigorta için gerekli evraklar nelerdir ?

İsteğe bağlı sigorta ya da diğer adı ile bağkur başvurusu için istenen belgeler şunlardır

 • Aşağıda bir örneği verilmiş olan giriş bildirgesi,
 • Bağlı olunan Ziraat Odasından alınmış ve çiftçilik kaydının olmadığına dair belge,
 • Kimlik fotokopisi.

İsteğe bağlı sigorta giriş bildirgesi

İsteğe bağlı bağkur başvurusu için istenen belgelerden birisi de başvuru formu diğer adı ile giriş bildirgesidir. Giriş bildirgesi diğer adı ile başvuru formunu buradan indirebilirsiniz ⇒ isteğe bağlı bağkur formu indir. Formu eksiksiz olarak doldurup imzalamanız gerekmektedir. Başvuruda ve bağkur giriş formu doldururken dikkat etmeniz gerekenler konusunda ayrıntıları isteğe bağlı sigorta başvurusu nasıl yapılır başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

E-devletten isteğe bağlı bağkur başvurusu nasıl yapılır ?

İsteğe bağlı bağkur başvurusunu e-devlet üzerinden de kolayca yapabilirsiniz. T.C. numaranız ve şifre ile e-devlete giriş yaptıktan sonra;

 • Sosyal Güvenlik Kurumu-4B İsteğe Bağlı İlk Tescil Kaydı kısmına gelin.
 • Buradan ilgili bilgileri doldurarak başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.
 • Başvuru üzerine SGK tarafından tesciliniz açılarak bilgilendirme yazısı gönderilir.

İsteğe bağlı bağkur sorgulaması nasıl yapılır ?

Sorgulamayı e-devlet üzerinden yapabilirsiniz. İsteğe bağlı bağkur sorgulaması için;

 • Öncelikle T.C. numaranız ve e-devlet şifreniz ile sisteme giriş yapın.
 • Daha sonra SGK-4B Hizmet Bilgisi kısmından hizmetlerinize bakabilirsiniz. Direkt sorgulamayı buradan yapabilirsiniz ⇒ e-devlet isteğe bağlı bağkur sorgulama.

Bağkur hakkındaki tüm sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.